Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Клапани? Повдигачи? Пулове? Гумички?

hatchetman снимка hatchetman 10 септември 2007 - 11:59

Та значи, скоро го забелязах, може би преди това не съм му обръщал внимание....?????
На студен старт двигателят си работи твърдо, не се чуват странични шумове, но след като загрее, освен ритмичния звук (цъкането) на дизелчето, се чуват едни леки притраквания. Трябва да се заслушаш, зада ги чуеш отчетливо, иначе се чува като нечисто работене на двигателя. Сигурен съм, че едно клапанче леко поцъква (щото тоя звук е ритмичен), но тея притраквания са неритмични ( не съвпадат по амплитуда с ритъма да цъкащото клапанче (което много трудно се чува)и звукът е друг). Чувал съм го тоя звук на доста стари дезеляци.
Въпросът ми е какво притраква? Повдигачи? Износени гумички?
От главата идва, от помпата не се чува нищо ненормално, нито пък от дюзите.
Отговори

maistorabg снимка maistorabg 10 септември 2007 - 12:39

На твойто мотор май се регулират клапани,не си с хидравлични повдигачи :icon_wink:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 10 септември 2007 - 12:43

 maistorabg, на Sep 10 2007, 01:39 PM, каза:

На твойто мотор май се регулират клапани,не си с хидравлични повдигачи :icon_wink:


Е не знам, затова питам. Как се прави тоя реглаж? Може ли да е от износени гумички на клапаните?
Отговори

sasho_sf снимка sasho_sf 10 септември 2007 - 21:00

Колега пробвай с по-гъсто масло.Шума може да идва и от вакуум помпата.При мене има един специфичен шум, който идва от вакуум помпата.Иначе сега се пуля в книгата ама не са описали как става при Исузу.От спомени като съм разглобявал една такава астра май беше с контрагайка.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 11 септември 2007 - 09:57

 Myyy, на Sep 10 2007, 11:40 PM, каза:

Регулирането е твърдо с пулове. Исузу има склонност с годинките и километрите да намалява луфта и да не дозатваря клапаните. Ако не е фатално, не го барай. Ако почне да не пали зимата и да губи компресия, ще трябва да и се бае. Налага се сваляне на главата. Ако почнеш процедурата свиркай да ти напиша един ферман по въпроса. По гъсто масло не ти препоръчвам заради турбината.


Мисля най-напред да сменя маслото. Вчера досипах 200 милилитра въпреки, че си имаше достатъчно (на средата между мин и макс) и двигателя утихна осезаемо, а потракването почти изчезна и призагрят двигател трябва много да се заслушваш, за да го чуеш. Освен това отскоро забелязах, че ми изпушва сивкав дим като форсирам - тва според мене означава, че маслото се е разчорбило и минава покрай сегментите на буталата и покрай гумичките на клапаните.
Маслото е ОМВ 10W40 (от пищов във сервиза, а не от туба), на 4000 км. Гаранцията е 10 000 км, но още когато го турих тва масло, един полумайстор ми каза, че на 4000 км почват да тракат клапани от това масло.

Ако не съм прав, моля поправете ме, за да не си хаба кинтите за масло.
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 11 септември 2007 - 18:23

 hatchetman, на Sep 11 2007, 10:57 AM, каза:

 Myyy, на Sep 10 2007, 11:40 PM, каза:

Регулирането е твърдо с пулове. Исузу има склонност с годинките и километрите да намалява луфта и да не дозатваря клапаните. Ако не е фатално, не го барай. Ако почне да не пали зимата и да губи компресия, ще трябва да и се бае. Налага се сваляне на главата. Ако почнеш процедурата свиркай да ти напиша един ферман по въпроса. По гъсто масло не ти препоръчвам заради турбината.


Мисля най-напред да сменя маслото. Вчера досипах 200 милилитра въпреки, че си имаше достатъчно (на средата между мин и макс) и двигателя утихна осезаемо, а потракването почти изчезна и призагрят двигател трябва много да се заслушваш, за да го чуеш. Освен това отскоро забелязах, че ми изпушва сивкав дим като форсирам - тва според мене означава, че маслото се е разчорбило и минава покрай сегментите на буталата и покрай гумичките на клапаните.
Маслото е ОМВ 10W40 (от пищов във сервиза, а не от туба), на 4000 км. Гаранцията е 10 000 км, но още когато го турих тва масло, един полумайстор ми каза, че на 4000 км почват да тракат клапани от това масло.

Ако не съм прав, моля поправете ме, за да не си хаба кинтите за масло.



Регулирай си хлабината на клапаните.
Когато от ауспуха излиза синкав дим тогава ти полапва масълце (или гумички или сегменти) а не при сивкав
Отговори

sasho_sf снимка sasho_sf 11 септември 2007 - 18:46

То има друга тема за тва ама аз лично харесвам едно масло с молибденова добавка Лики Моли сменям го на около 7000 и не го губи.Карахме преди служебните коли с него на 10к беше единственото,с което колата на 8к държеше високи обороти и не грееше
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 12 септември 2007 - 10:34

 VECTRA 1,7D, на Sep 11 2007, 07:23 PM, каза:

 hatchetman, на Sep 11 2007, 10:57 AM, каза:

 Myyy, на Sep 10 2007, 11:40 PM, каза:

Регулирането е твърдо с пулове. Исузу има склонност с годинките и километрите да намалява луфта и да не дозатваря клапаните. Ако не е фатално, не го барай. Ако почне да не пали зимата и да губи компресия, ще трябва да и се бае. Налага се сваляне на главата. Ако почнеш процедурата свиркай да ти напиша един ферман по въпроса. По гъсто масло не ти препоръчвам заради турбината.


Мисля най-напред да сменя маслото. Вчера досипах 200 милилитра въпреки, че си имаше достатъчно (на средата между мин и макс) и двигателя утихна осезаемо, а потракването почти изчезна и призагрят двигател трябва много да се заслушваш, за да го чуеш. Освен това отскоро забелязах, че ми изпушва сивкав дим като форсирам - тва според мене означава, че маслото се е разчорбило и минава покрай сегментите на буталата и покрай гумичките на клапаните.
Маслото е ОМВ 10W40 (от пищов във сервиза, а не от туба), на 4000 км. Гаранцията е 10 000 км, но още когато го турих тва масло, един полумайстор ми каза, че на 4000 км почват да тракат клапани от това масло.

Ако не съм прав, моля поправете ме, за да не си хаба кинтите за масло.



Регулирай си хлабината на клапаните.
Когато от ауспуха излиза синкав дим тогава ти полапва масълце (или гумички или сегменти) а не при сивкав


Може да се каже, че димът е синкав и отскоро го забелязах. Пипнало е 450 грама за 2000 км (имам и турбо). На компресия е много добре, дърпа се перфектно и поема на следваща предавка от 1500 до 2000 оборота. В баира е много добре!

Въпросът ми е дали не потропват клапаните (звукът е все едно си завързал монети на върховете на пръстите си и барабаниш по метална маса) от разчорбено (отработено и разредило се) масло и като се разчорби маслото, започва ли да минава покрай гумички и сегменти?
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 12 септември 2007 - 18:38

Здравейте пак! Дхес източих 1 литър масло и налях литър чисто ново от същия вид - 10 w 40. Оказа се, че това потракване не се влияе от маслото.
Сега ше го кажа по най-смешния начин: Имам един комшия :bou: -хахахах! Та тоя комшия продава гуми и докарва коли. Той е малък маниак на тема автомобили. Та той ми се закле, че това не е звук от неприбран клапан, а е потракване на пуловете по разпределителния вал, щото хлабината се била увеличила.
Значи това потракване не се чува, ако не се заслушаш - просто се чува като нечисто работене на двигателя.
Та мисълта ми е, ако се е уголемила хлабината между пуловете и вала, какво трябва да се предприеме? Чул съм за някакви калибровани пластинки, които се подлагат на клапана отгоре - някъде под пула. Как се прави това, сваля ли се главата, с какво се мери хлабината? Да се заемам ли сам, или да ходя на майстор?
Дайте акъл, моля ви!
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 12 септември 2007 - 20:20

 Myyy, на Sep 12 2007, 09:16 PM, каза:

Забрави за каквито и да е пластини. Мериш луфта, сваляш вала, мериш пуловете и смяташ какви нови ти трябват за да вкараш луфтовете в нормата.


Извинявай, че съм тъп и не попитах - КОЛКО Е НОРМАТА? :icon_wink: :3: :drinkin2: :thu: :thu: :thu: :thu:
Отговори

Myyy снимка Myyy 12 септември 2007 - 20:43

Погледни в Аутодатата
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 12 септември 2007 - 21:29

 Myyy, на Sep 12 2007, 09:43 PM, каза:

Погледни в Аутодатата



Опитвам се да я сваля тая Аутодата от един торент, ама не знам колко години ше ми отнеме...
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 13 септември 2007 - 18:52

Намерих един майстор. За 20 кинта ше ми регулира клапаните без да сваля главата - с отверка и магнит. Хората са доволни от него и ше му откарам Дзверо на "лечение" за 1 ден
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 14 септември 2007 - 22:26

 hatchetman, на Sep 13 2007, 07:52 PM, каза:

Намерих един майстор. За 20 кинта ше ми регулира клапаните без да сваля главата - с отверка и магнит. Хората са доволни от него и ше му откарам Дзверо на "лечение" за 1 ден


http://i89.photobucket.com/albums/k208/don...pg?t=1189801439
Отговори

Myyy снимка Myyy 14 септември 2007 - 22:40

Първо:
- няма да свърши нищо, но ще ти вземе пари "от балъци"
- щом си стигнал до регулиране, значи има нужда и от припасване на леглата.
- щом ще правиш тези процедури, вземи смени и гумичките
Второ :icon_rolleyes: :
- слушай препатили, а не преяли
- ако държиш, аз мога да ти обера луфтовете и по телефона срещу 15 лв. с биотокове.
- срещу 40 лв. ще ти направя основен ремонт по същия начин, даже ако се помъча повече може и гърнето да ти извади звук на Ремус
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 септември 2007 - 11:57

 Myyy, на Sep 14 2007, 11:40 PM, каза:

Първо:
- няма да свърши нищо, но ще ти вземе пари "от балъци"
- щом си стигнал до регулиране, значи има нужда и от припасване на леглата.
- щом ще правиш тези процедури, вземи смени и гумичките
Второ :icon_rolleyes: :
- слушай препатили, а не преяли
- ако държиш, аз мога да ти обера луфтовете и по телефона срещу 15 лв. с биотокове.
- срещу 40 лв. ще ти направя основен ремонт по същия начин, даже ако се помъча повече може и гърнето да ти извади звук на Ремус


Е ти ме караш да свалям главата, а нямам толкова кинтаж за майстори, нито пък умения, за да се справя сам. За сега мисля да му откарам на тоя майстор каруцата за да регулира там квото ше изрегулира (ше му кажа за всеки случай стойностите на хлабините, които колегата ми изпрати и за което му благодаря) , пък по-натам мисля да купя гумички и сегменти и тогава чак да разглобявам яко, но това нема да е скоро, че бебе се задава до 2-3 месеца и требе да го посрещам.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 септември 2007 - 18:22

Може би е важно - СИНКАВОТО изпушване го има САМО при форсиране при загрят двигател, и при задържане на газ-та на (2500 об.мин примерно) изчезва. Това сегменти ли означава, или гумички на клапани (имайки предвид, че при студен двигател не изпушва въобще - направо спинка)? Турбо-то го изключвам, щото пробвах без него и си изпушва.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 септември 2007 - 21:59

 Myyy, на Sep 15 2007, 10:26 PM, каза:

Не четеш какво ти пиша. Тези луфтове не се регулират с никакъв инструмент. Сменят се резервни части.


Сменят се пулове. Знам. Вади се стария и се слага нов.
Въпроса ми е от какво ми изпушва?
Отговори

Myyy снимка Myyy 15 септември 2007 - 22:50

Това може да каже само врачка. Има си процедура за тестове, но не е толкова просто.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 септември 2007 - 23:22

 Myyy, на Sep 15 2007, 11:50 PM, каза:

Това може да каже само врачка. Има си процедура за тестове, но не е толкова просто.


Знам, че е масло, но не знам дали е от гумички на клапани, или от сегменти. Колата върви на 2-ра из баир без крака ми да е на педала. Бега като бензинка. На студен двигател НЕ изпушва въобще при форсиране, а като загрее изпушва синкаво и спира да пуши като задържа на едни обороти (например 2500).
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg