Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Трудно палене и грешки P0380 и P1125

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 12 септември 2017 - 14:47

Привет колеги,

Имам няколко проблема с колата и утре така или иначе ще я карам за смяна на масла и тн., ще искам от майстора да погледне какво имам предвид, но ми се ще да му кажа какво да погледне конкретно, вместо да разчитам сам да се рови и да отстрани проблема, наядосвах се на хора, които не си вършат работата докрай. Ще съм много благодарен ако споделите някакъв опит или препоръки.

Още с взимането на колата имах проблем с тресене при загасяне (само при гасене). Не се откри от какво е, след доста ровене попаднах на съвети да се погледне дроселовата клапа, от една задачка към друга - все го отлагах. Сега обаче се появи по-сериозен проблем - при престой над 12 часа колата не пали от първия път. Понякога захапва от втория, третия, друг път не пали до 5-6тия път. Ток има и в алтертнатора, и в акумуулатора - клемите изглеждат добре и без проблеми. Много почна да ме дразни тоя проблем, имам го от две седмици и няма сутрин да запаля като хората. Днес направих чека с педалите и ми се появиха две грешки - P0380 и P1125. Видях и за двете, първата е за свещи явно, другата може да е бая неща. ЕГР клапан не ми е пипан (чистен), както и дросел клапата.

Не ми светват никакви лампи по таблото, всичко си изгазва след първоначалния чек като запаля, но при теста с педалите грешките си ги има, а това непаленето започва да става зле... Преди ми се беше случвало да не запали 2-3 пъти, но после за 2-3 седмици няма проблем. Сега обаче си знам, че първото каране след непалене над една нощ - ще ми е след 2-3-4-5 опита за запалване. Не дава грешка за стартер, но колко изобщо да разчитам на това какви грешки дава - знам ли вече и аз, напатих се.

Някой с подобен проблем?

Благодаря предварително,
Стефо

П.П. Става въпрос за Астра Х 1.9 CDTI Z19DT (120 HP)
Мнението беше редактирано от Sir Stevancho: 12 септември 2017 - 14:49
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 12 септември 2017 - 15:14

А колко свещи греят и какъв е километража на колата.
Отговори

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 12 септември 2017 - 15:23

 mrsch66, на 12 септември 2017 - 15:14, каза:

А колко свещи греят и какъв е километража на колата.


Колко свещи - нямам идея. Колата е на около 170 000 км, по километраж е на 107 000.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 септември 2017 - 15:31

Не мога да видя в аутодатата, но ако си прав, няма как да пали хубаво като не грее някоя свещ (или всичките най-вероятно). Просто застудява и усещаш проблема. Това е само предположение. Второ предположение въздух в горивната система някъде. 1125, трябва да проверя за тоя мотор, но нещо по спомен ще кажа клапан на турбото и не би трябвало да има връзка с паленето, но може на тая кола да не е така грешката.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 12 септември 2017 - 15:56
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 12 септември 2017 - 15:35

В сервиза да проверят свещите макар че на такъв километраж трябва да пали и без подгряване в това топло време за 1125 има много писано почни с почистване най-напред.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 септември 2017 - 15:51

Тоя мотор пали тегаво при междинни температури и като всичко му е наред, а като няма подгрев не ми се мисли какво става. Според мен там е проблема. Гледам сега 1125 на тоя мотор май е ТПС, при старите е за разтоварването на турбо. Ами там работата е свързана с почистване както ти е казал колегата. Мисля че пролетта, моята кола единично ми беше записала грешка за тпс, но не помня тая ли беше. Не искаше да се изчисти сама, но като я махнах с оп-кома и от тогава не се е появявала. Голяма загадка.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 12 септември 2017 - 15:55
Отговори

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 12 септември 2017 - 15:58

Ами по принцип има забавяне при палене. Преди това бях на Ситроенски 2.0HDI. По двигателя съм нямал никакви проблеми, освен, че беше спънат като цяло, но като някакви неизправности - нищо. Заради всичко друго по колата и след години псувни и загубени нерви се отказах до гроб от френски коли, но - палеше доста бързо, като бензинка. Та в началото като взех Астрата ми беше малко странно - пали със забавяне, даже първият път вързнах ключа направо - мислех си, че няма как да отнеме толкова. След време палих и на други със същия двигател и пак има забавяне. То явно не е забавяне, просто толкова време отнема. На Исузувския ми се струва идея по-бързо, може и да се втълпявам.

Но с тоталното непалене е ужас някакъв.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 септември 2017 - 16:05

Абсолютно си прав с паленето. Така си пали. И аз много и се чудих, но всички казват, че така пали. Дори един колега от форума е имал такава от магазина и ми каза, че и тя е била същата. На междинни температури, ако не изчакам още 2/3 секунди след като изгасне подгрева, пак върти докато не запали.
Отговори

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 12 септември 2017 - 16:28

Това с гасненето ме притеснява заради сервиза. Човекът даже има абсолютно същата кола като моята, същия двигател, че и цвят. На книга би следвало да чатка нещата, на хубаво място в Сф е сервиза и е от години, винаги е зает, винаги търсен.

На практика обаче не се получава точно така - проблемът със запалването искам да се реши, не да се окаже, че ако не е от свещи - да си остане. Може да са всякакви маркучета и простотии и ми се ще да му кажа да види всичко, което би могло да дава проблем. Последния път му казах, че според мен има нещо посчупено, тъй като при дупки усещам някакво тропане. Човекът не я кара, вид я само на стенд и каза, че всичко е ок според него. Та не искам същото неглижиране и сега със запалването. Поради ред причини ще отида при него след всички тия оплаквания де ;), но все пак искам да го "конфронтирам" дето се вика.

Много благодаря на всички, които се занимават да ми отговорят. Имам няколко допълнителни въпроса:

- като му кажа за датчика на дросел клапата и чистенето и - да го накарам ли да мине и ЕГР-а? Мога и аз да го почистя, ама ако ще бара там - не виждам защо не го искам от него направо...

- мислите ли, че тресенето при гасене може да има общо с това? Бях го срещал някъде като възможна причина. Тресенето е съвсем не слабо и колата разтриса добре, ауспухът трепери яко :) Майсторът каза, че е възможно да е признак за смяна на демпфера, но не се знае, не ми пречело и да не правя нищо засега. И си ми тресе, мамка, му, всеки път. Иначе за маховик - нищо друго не говори за това поне засега - нямам треперене на педала, никакви шумове, всичко ми е добре и си бачка мазно и добре.

- някаква особеност при свещите на тоя двигател, нещо, за което трябва да внимавам особено...?
Мнението беше редактирано от Sir Stevancho: 12 септември 2017 - 16:30
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 12 септември 2017 - 17:51

Пич ако ти трябва да казваш на ''Майстора'' какво трябва да провери и ремонтира за да се реши някакъв проблем с колата направо го сменяй това не е твоя човек за ремонт на колата ти.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 септември 2017 - 18:32

 mrsch66, на 12 септември 2017 - 17:51, каза:

Пич ако ти трябва да казваш на ''Майстора'' какво трябва да провери и ремонтира за да се реши някакъв проблем с колата направо го сменяй това не е твоя човек за ремонт на колата ти.

В такава ситуация по- добре да си я правиш сам. Такива неща ме накараха да го правя с мойте коли.
Все пак, когато се отваря да се чисти според мен е най- добре да се изчисти всичко- егр, вихрови, кулера и тръбите. Ако нещо се спестява нека да е кулера.
За свещите просто си купи читави, важно е.
И аз съм колегата, който е казал на другия колега, че мойта бивша нова астра палеше винаги след известно въртене, за разлика от другите ми дизели;-)
И нещо последно- според мен тресенето при гасене може да се окаже от дросела и след като го изчистиш хубаво да изчезне.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 12 септември 2017 - 18:48
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 септември 2017 - 20:46

Да уточним, че тая кола няма вихрови само :) да не тръгнете да ги търсите.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 септември 2017 - 20:54

 Ne6to Smisleno, на 12 септември 2017 - 20:46, каза:

Да уточним, че тая кола няма вихрови само :) да не тръгнете да ги търсите.

Еми извинете ме тогава. Ама щом няма вихрови вземете да изчистите всичко.
Отговори

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 12 септември 2017 - 21:03

 tisho.74, на 12 септември 2017 - 18:32, каза:

В такава ситуация по- добре да си я правиш сам. Такива неща ме накараха да го правя с мойте коли.
Все пак, когато се отваря да се чисти според мен е най- добре да се изчисти всичко- егр, вихрови, кулера и тръбите. Ако нещо се спестява нека да е кулера.
За свещите просто си купи читави, важно е.
И аз съм колегата, който е казал на другия колега, че мойта бивша нова астра палеше винаги след известно въртене, за разлика от другите ми дизели;-)
И нещо последно- според мен тресенето при гасене може да се окаже от дросела и след като го изчистиш хубаво да изчезне.


Благодаря много за отговорите на всички, хубаво е когато без никой да ти е длъжен - отделя от личното си време да се занимава с глупавите проблеми на непознат човек.

Иначе - то е ясно, че най-добре сам. Когато имах първата си кола не знаех как да сменя чистачка. Ходех по майстори за всичко елементарно и си ме ебаваха както си искат. Конкретно с тоя майстор играта е, че е "познат" и като такъв - взима много малко пари, но и върши работа точно за малко пари. Писна ми някакви неща, които следва да ги науча от майсторите - да ги научавам след ровене в youtube, гледане на десетки клипчета, картинки и инструкции от форуми и тн. Не знаех нищо за колите преди 10-на години, нямало е кой да ме учи и да ми показва. Липсваха ми А и Б и не знаех дори как правилно да си разкача акумулатора. След това с рено, пежо и ситроен - бях принуден да науча неща, които няма да ми се наложи да правя с никоя друга кола никога. Контактен ключ на пежото съм махал половин ден, не ми се захваща дори какви са им бушоните. Съединител - няма да го забравя. И всичко от майстори, на които не им се пипа, мързи и ги или те ебават. Нямам особено много време и нерви да правя всичко сам, имам бебе и работа, която отнема голяма част от времето ми и все си мисля, че в тъпия сервиз следва да ти обърнат нормално внимание и да ти помогнат да ти се оправят нещата както трябва. Още повече - както казах - тоя човек има същата кола ебати. Сега вместо да отида да си видя детето и майка му, които са на морето при родителите и, ще се занимавам 1 ден с дросели, егр, свещи и тъпотии. Огромен кеф ми е да чета да ги правя сам тия неща, да знам, че мога - но точно в тоя момент приоритетът ми е друг и ме е яд, че някой си спестява от мързел работа щото няма да вземе много за труд да махне капака на двигателя, да отвие 10 болта и да смени тъпите свещи и да пръсне и почисти два клапана да 40 минути. Вместо това - най-добре да ми се каже, че всичко е наред и да ми се разкаже играта после като блокира всичко. Аман от дребни душици и хора, на които не им се работи.
Отговори

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 03 октомври 2017 - 22:42

Колеги, давам ъпдейт на темата и какво се случи.

Сменихме всички филтри и масла, майсторът изчисти грешките и до там го докара с проблема с непаленето. Той, между другото, стана доста сериозен - тоя уикенд запалих след може би 20-тия опит, накрая ми идеше да заплача за стартера...

Днес закарах колата за читава диагностика, даде грешка на релето. Имаше скъсана жичка в буксата, получено по доста комичен начин. Леглото, в което акумулаторът ляга - е с пластмасови стопери и предният беше счупен. Демек - акумулаторът се лашка напред и камшично удря релето всеки път едва ли не. Закрепих една летвичка между двете, жичката е запоена, утре ще видя как паля и дали е от това.

Диагностиката ми даде разминавания при две дюзи, което - разбираемо - ме притесни повече. Чел съм десетки мнения и теми за добавките като цяло и Бардал конкретно - ще ми се да питам тук. Пичовете от диагностиката препоръчаха Bardahl версията за комън рейл дизелови двигатели. Какво ви е мнението за нея и дали да не скоча направо на Diesel injection restorer 11?

Слагам обикновената нафта на Лукоил и ми е трудно да дам мнение защото имам чувството, че дори от една бензиностанция на Лукоил до друга такава има разлика в качеството... Единствения дизел, от който съм бил доволен е на ОМВ скъпия, тъй като при него определено се усети разлика, но това беше преди на Ситроенския двигател...

Благодаря предварително!
Мнението беше редактирано от Sir Stevancho: 03 октомври 2017 - 22:42
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 04 октомври 2017 - 07:44

Изчистихте ли ония неща, които бях писал по- нагоре? Колегата Нещо Смислено наскоро писа за известна разлика при гасене и особено при палене след това (чистене на дросела).
Иначе скачай направо на оная сериозната добавка, че и аз май съм за нея, няма какво да чакаш. При мен корекциите на две дюзи се колебаят около нулата, но другите две се колебаят около две и половина до и две и осем. Интересното при мен обаче е в това, че на стенд и четирите са почти като нови. Но все пак на стенда са почти студени, а на колата далеч не е така.
П.с. наистина интересно е, че при двигателите на пежо разликите в нафтата се усещат повече. Ама как няма да се усещат, като мойто например е 1.6 и е 109 кончета...
Мнението беше редактирано от tisho.74: 04 октомври 2017 - 07:47
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 октомври 2017 - 09:41

Да аз в крайна сметка изпатих леко също то 1125 наскоро. Тъй като при мен даваше 1125 - 62, която не стоеше активна на чека и 1125-61, която като я запишеше въпреки че не е активна светеше чека докато не я изчистя (втората ми я записа два пъти - май месец и преди една седмица за втори път), ме насочи към проблем с електрониката на дроселовата клапа. 61 казват че е характерна за мърсотия по платката или проблемна спойка. Закарах я при Бижо и там я изчистиха. Казаха че имало много масло и смрад. След почистването учудващо за мен се подобриха много неща по работата на колата, която и без това намирах за нормална. Пали с по-малко зачудване, като паленето мога да го сравня с това на вектрата ми, а преди това тя палеше осезаемо по-леко. При гасене мотора преди това се разтрисаше леко. Сега загасва в пълен покой.

Искаш ли да дойдеш някоя вечер до Лозенец да я закача на оп-кома. Ще разгледам каквото мога, а ще я сравним и с моята. И аз има едно две неща дето искам да видя как работят на друга кола.
Отговори

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 13 октомври 2017 - 20:56

Колеги, днес минах през подробна диагностика в Бош до летището. Хората обърнаха доста сериозно внимание и бая време отделиха на колата. Закарах я на топъл двигател и нямаше как да я оставя за в понеделник та да се види за какво иде реч на студен и непалена кола, но за мое щастие колата даде проблема отново и два-три пъти не запали. Преди да не запали като грешка беше изолирана датчик на разпределителен вал, но като даде проблема се видя, че става въпрос за датчик на колянов такъв. Пичовете казаха, че вече като се отвори и се види за какво иде реч ще пуснат пак диагностика, ще разгледат дали някъде няма оттечка на някакъв ток и тн - но така или иначе си е датчик на коляновия вал. В дюзите нямам разминавки, не са перфекни като на нова кола, но определено не са те проблемът за непаленето.

Порових за датчика и виждам, че е нещо от порядъка на 200 лв с труд. Ако вече като се отвори вътре и види се появи нещо друго - някакви пари отгоре. Ще се видят подробно и свещите тогава и тн.

Мисля да си я дам при тях за тоя датчик вместо да търся отделно частта и да давам на друг човек за да спестя някакви пари, но ще съм благодарен ако и вие дадете мнение...? Някой сменял ли е?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 13 октомври 2017 - 21:27

А каква грешка даде? Не вярвам 1125 да има каквото и да е общо с датчик колянов вал.
Отговори

Sir Stevancho снимка Sir Stevancho 13 октомври 2017 - 22:40

Не,не - определено. Грешката около паленето беше 0380, но при тази диагностика даде 0340 - датчик за разпределителен вал. Поговорихме и обсъдихме варианти с диагностика и човекът посъветва да покарам още няколко дни и при нова вадене на изчистената грешка да отида при тях за нова диагностика. Каза, че няма да ми взимат пари за втората диагностика, просто иска да прочете пак всичко тъй като не е ясно какво е пипано преди това. Имаше голям резон в думите му - ходих на няколко диагностики, а един пич ми бърка с китайски оп ком 1 час по колата за да ми прочете секюрити кода на колата без успех. Както и да е - това е друга история. След обсъждането за датчика на разпределителния вал тръгнах да си ходя и да чакам да ми изкарат колата като тогава тя не запали. Човекът веднага пусна пак диагностиката при вече наличие на дефекта и каза, че проблемът е датчик на колянов вал, а не на разпределителен. Каза, че има вариант и някъде да се губи ток и ще види това, но е почти сигурен в проблема. Посъветва ме скоро да го правя и така...
Мнението беше редактирано от Sir Stevancho: 13 октомври 2017 - 22:44
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg