Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Запекани сегменти на Астра ф1.4

ivan_pop снимка ivan_pop 02 октомври 2019 - 11:52

 sathv, на 02 октомври 2019 - 11:12, каза:

Връзката между степен на компресия и налягане в цилиндрите се смята приблизително, като степента на компресия се повдигне на степен 1.2.
При 10.5:1 имаме 10.5^1.2=16.8 бара
При 12.5:1 имаме 12.5^1.2=20.7 бара
Абсолютно нормално е налягане 17 бара. Даже е ниско.

Това не е вярно!
Степен на сгъстяване е отношението на обема в цилиндъра при ДМТ на буталото,към обема в цилиндъра при ГМТ!
Това зависи от хода и диаметъра на буталото!
Компресията е какво налягане прави буталото в цилиндъра.
А това зависи от фазите на газоразпределение, т.е. кога отварят и затварят клапаните!
Бензиновите мотори с турбина имат по-малка компресия от тези без турбина!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 02 октомври 2019 - 12:30

Възниква въпрос:
Тъй като аз не съм виждал клапан да се затваря по средата между ДМТ и ГМТ, освен когато е разцентрован, то означава ли че има и такива двигатели, на които се отварят и затварят клапаните когато си искат.
Обикновено клапаните се отварят/затварят в точно определени моменти, защото иначе двигателят няма да работи.
Да, знам че има и по-дълбоки гърбици на разпределителни валове и т.н., но това пак са съобразени неща, а не едно към гьотере, както падне.

Единственото вярно за мен е че има зависимост от хода и диаметъра на буталото.

Ако приемем че диаметрите на буталата на два двигателя са еднакви, то колкото по-голям ход прави, толкова степента на сгъстяване е по-голяма, но това пак води до създаване на по-голямо налягане в цилиндъра, неизбежно е.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 02 октомври 2019 - 12:40
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 октомври 2019 - 13:20

 sathv, на 02 октомври 2019 - 11:12, каза:

Връзката между степен на компресия и налягане в цилиндрите се смята приблизително, като степента на компресия се повдигне на степен 1.2.
При 10.5:1 имаме 10.5^1.2=16.8 бара
При 12.5:1 имаме 12.5^1.2=20.7 бара
Абсолютно нормално е налягане 17 бара. Даже е ниско.

Леле. Я пак сметни? А пък ако си попремерил някоя и друга компресия ,щеше да разбереш ,каква ОГРОМНА глупост си написал.
А на димов се отказвам да наливам акъл ,непосилна задача...
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 октомври 2019 - 13:26

А на коментирания 1,6 метан ,степента е 10. Всичко отиде по дяволите...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 02 октомври 2019 - 13:47

 kalin09, на 02 октомври 2019 - 13:26, каза:

А на коментирания 1,6 метан ,степента е 10. Всичко отиде по дяволите...



Няма ли да е най-добре да спреш да ми наливаш на мен акъл и да почетеш ти леко повече.
10 може да е на модифкацията 1.6 94 коня, въпреки че изобщо не го вярвам, но на 1.6 97 коня(обсъжданият от мен мотор) е 12.5

Не ми казвай кое е отишло по дяволите..

Запознай се с документа. Страница номер 20.
https://apvgn.pt/wp-...6cng_ingles.pdf

И това че ние тук мерим издухани мотори на по 300-400 хиляди км, не значи че наляганията им са толкова, колкото ги мерим ние след 10-15 години..
Ти ли знаеш по-добре от мен какво съм измерил на буквално "държащ се на косъм мотор да угасне".. или аз ?
Като казвам че беше 17.5 , значи Е БИЛО 17.5! И щом казвам че на други цилиндри беше 7, значи е било 7.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 02 октомври 2019 - 14:07
Отговори

sathv снимка sathv 02 октомври 2019 - 17:33

А така. Да научите нещо.
Но повдигането на степен НЕ е правопропорционално.
Калине, уважавам те като специалист, но не ме коригирай в материя която ти е абсолютно непозната. Това е политропен процес /не е адиабатен/ както го мислят занаятчиите, с коефицент на политропата n=1.2. Не е мястото тук да ти извеждам теорията, още повече, че топлотехниката и механиката на флуиди са изключително сложни дисциплини и нищо няма да разбереш.
Мнението беше редактирано от sathv: 02 октомври 2019 - 17:52
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 октомври 2019 - 17:33

Документа няма 20-а страница. Димов ,искрено съжалявам че си решил да "твориш" в този форум ,и за да не възникват повече търкания ,обещавам-там където си се из@@ал ,аз няма да пиша. В името на "добрите" отношения.
ПП-дано не се занимаваш с ремонт на автомобили...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 02 октомври 2019 - 17:35

 kalin09, на 02 октомври 2019 - 17:33, каза:

Документа няма 20-а страница. Димов ,искрено съжалявам че си решил да "твориш" в този форум ,и за да не възникват повече търкания ,обещавам-там където си се из@@ал ,аз няма да пиша. В името на "добрите" отношения.
ПП-дано не се занимаваш с ремонт на автомобили...


Няма, щото не искаш да я видиш.... Не съм аз виновен.
Занимавам се с ремонт на каквото искам аз, и даже въпросният двигател аз съм го правил целия и абсолютно никакъв проблем няма с него. Тъй както ти се пишеш на голям майстор, не знаеш данни за конкретна модификация и спориш като не видял.
Дадох ти официален документ на колата и модификацията , ти пак се правиш на по-голям. Прави се.. не ми пречиш.
Ти знаеш по-добре от Опел колко е степента на сгъстяване на Z16YNG ?.... после аз съм бил ср@л

И на собствената си кола направих ремонт, понеже велики майстори като тебе ме съветваха да я "продавам докато вървяла и така"..... спецове в дизел сервиз. И ще продължавам да помагам и правя на когото каквото се налага.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 02 октомври 2019 - 17:42
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 02 октомври 2019 - 18:29

 Д-и-м-о-в, на 02 октомври 2019 - 12:30, каза:

Възниква въпрос:
Тъй като аз не съм виждал клапан да се затваря по средата между ДМТ и ГМТ, освен когато е разцентрован, то означава ли че има и такива двигатели, на които се отварят и затварят клапаните когато си искат.

Баш по средата не се затварят клапаните!Има момент когато са отворени частично и смукателните и изпускателните клапани!Малко преди да затворят изпускалните, започват да се отварят смукателните!
Виж картинката в дясно и чети!
https://en.wikipedia...ki/Valve_timing
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 02 октомври 2019 - 18:40
Отговори

ufer снимка ufer 03 октомври 2019 - 08:36

От този хубав спор все пак стана ясно и на по-непросветените, че степен на сгъстяване и компресия са 2 различни понятия, както и че има зависимост... Но да се върнем на газта. Вече купих 2 л и е минерален терпентин, друг вариант не намерих. Така че в събота ще наливам, а после мисля да пробвам и с онзи спрей на Xado. Най-вероятно причината е счупен сегмент на 4-ти и износване на останалите цилиндри, защото компресията е паднала сериозно (под 10 бара). Но все пак има и чудеса, ако има прекалено много нагар около клапаните и сегментите и успеят да се изчистят...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 октомври 2019 - 08:38

Компресия с газ и спрей няма да върнеш. Ако беше запекъл маслен сегмент можеше да се надяваш на чудо.
Отговори

ufer снимка ufer 03 октомври 2019 - 08:44

Отлично знам, че е така. Но съм длъжен да пробвам, защото съм си малко инатлив. Сигурно има наивници, които вярват в чудеса, но аз не съм от тях. Истината се вижда, чак като се отвори моторът, но винаги е добре, ако можеш да си го спестиш... :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ufer: 03 октомври 2019 - 08:45
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 03 октомври 2019 - 11:59

Явно е време за втора, защото се пишеш на по-голям разбирач от Опел.

Иди си наливай където искаш и на когото искаш акъл, прави си там каквото искаш и ме остави мен да правя каквото искам. Не да ми казваш аз какво трябва и не трябва. Аз не ти казвам какво да правиш и какво не. Ти от къде на къде го правиш спрямо мен ?

На ШИБАНАТА СТРАНИЦА 20 (пресниманата) ОТ ОФИЦИАЛНАТА БРОШУРА НА 1.6 CNG ПИШЕ ЯСНО С ЦИФРИ колко е компресията, палячо такъв! После ще ме обвинят мен че обиждам, след като ти го правиш първи.
Брей, големи монтьори бе!! Само те знаят всичко, другите нищо не трябва да правят и знаят. Е затва сме в калта. Една шепа се правят на големци, останалите мълчат. Е, сгрешил си тук, аз не мълча.

Ако те е яд че съм спестил на човека с метана едни 1000 лева за труд при някой "МАЙСТОР"(които не искаха така или иначе да се хващат с това) и също така за смяна на помпа за 250 лева при мен, БОЛИ МЕ Х@Я , нали разбра добре ? Иди си избивай яда някъде другаде, не на мен. Аз не съм ти виновен че НЕ МОЖЕШ ДА ЧЕТЕШ официални данни, та да ме наричаш палячо. Извинявай ама длъжен не седя на такива наглеци, които без причина ми "забраняват" едва ли не да правя каквото и да било. Кой или какъв си ми ти бе че да го правиш и да ми държиш сметка ?

Голям шеф се изкара - ти си великия, аз съм боклук... може би...
За мен обаче е важното че както не се занимавам професионално, каквото съм хванал да правя или помагам за него, е свършено без проблеми. Имам право на това и колкото и да те е яд, мен не ме интересува, ама ГРАМ!

Я се огледай бе, шефче?!! Има тук поне 3-4 ма човека, който разбират от дизели и най-общо двигатели . Я ми посочи един от тях, който дори да не съм бил прав за нещо, да ме е нарекъл палячо, да ми е забранил да правя коли или там каквото и да е ? Няма, защото имат поне малка доза уважение(към усилия и всичко останало) първо и второ не са с манталитет на "виж ме кой съм аз". Ето такива хора заслужават уважение, защото аз не съм си позволил на нито един от тях да му казвам каквото и да е..... и НЯМА и да го направя.

А бе сЕди мирен, грей се бе ! Същата прашинка си като всички останали на тая земя.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 03 октомври 2019 - 13:11

 Д-и-м-о-в, на 03 октомври 2019 - 11:59, каза:

На ШИБАНАТА СТРАНИЦА 20 (пресниманата) ОТ ОФИЦИАЛНАТА БРОШУРА НА 1.6 CNG ПИШЕ ЯСНО С ЦИФРИ колко е компресията, палячо такъв! После ще ме обвинят мен че обиждам, след като ти го правиш първи.

Не зная какво разбираш под компресия!?
На въпросната страница е дадена степента на сгъстяване.Тя няма дименсия/мерна единица!Затова колоната дето са мерните единици е празно!Аз там съм сложил въпросителни и удивителни!
Степента на сгъстяване е съотношение между два обема, а компресията е налягане!
Правете разлика между компресия и степен на сгъстяване!

Публикувано изображение
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 03 октомври 2019 - 13:43

Долната картинка е от атодатата, част от процедурата за проверка на едно Ауди ако не пали.Там казват да се провери комприсията и ясно се вижда мерната единица която е Бар!За разлика от степента на сгъстяване която няма дименсия!

Публикувано изображение
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 октомври 2019 - 14:14

Спорите за глупости наистина. Ама се карате на лична основа. Това е глупаво. Ако мислите да го продължавате ви моля да минете на лично.
Отговори

ufer снимка ufer 03 октомври 2019 - 14:21

Грешката ще се окаже май и в превода: степен на сгъстяване е точният превод на "compression ratio", което е основен параметър при ДВГ и се учи във всички техникуми още от едно време, както и в техническите университети, разбира се. Има много варианти на преводи и вероятно това затруднява употребата на този термин в разговорния технически език. На практика и двамата основни спорещи говорят за едно и също нещо, но понякога използват грешната дума. И тогава някои колеги се дразнят. Предлагам да успокоите малко топката. Следя внимателно изявите на участниците в тази дискусия поне от 10-ина години и съм убеден, че всички имат високо ниво на техническа грамотност и тези спорове и обиди са излишни. И аз прочетох 20-та страница и там наистина е дадена степента на сгъстяване (СС - 12,5:1), която си е доста висока, а мястото на мерната единица е празно, защото не съществува такава. Това е просто съотношение, което е доста важно за изчисляването на един двигател и неговата термодинамична характеристика. Естествено, че като основен параметър СС оказва влияние на компресията и когато някой иска да тунингова даден мотор, може да си поиграе с нея, но все пак се изискват и добри теоретични познания. И моята компресия падна, но нямам намерение да променям СС (не считам, че имам нужния капацитет за това - при мен е 9,4:1 и компресия от 10-13 бара), а само да направя нужния ремонт. Падне ли под 10 бара, нещата говорят най-малкото за износване на цилиндри, бутала или сегменти. След като си направя експеримента с газта (керосина) обаче... :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от ufer: 03 октомври 2019 - 14:22
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 03 октомври 2019 - 15:12

Имал съм предвид точно това, което съм написал (степен на сгъстяване, compression ratio) - заради което му и викат много хора "компресия" за кратко, не знам защо. Другото се нарича налягане в цилиндъра.

И е точно колкото съм го казал въпросното ratio - 12.5 (:1), а не въпросното 10, както се опитваха да ме кръщават.
А въпросните 17 (бара) беше налягането в цилиндъра, измерено от нас. Написал съм го точно и ясно.
Знам че спорим за глупости, само не успях да разбера защо след като давам да се почерпи информация от извора, станах палячо, не знам какъв.. че и да не се занимавам с това (дано и други и други)... и т.н.

Много добре знаеше какво казвам и нарочно ми излизаше с "нямало такава страница", щото го е видял и знае че не е прав.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 03 октомври 2019 - 15:25
Отговори

jorkata снимка jorkata 03 октомври 2019 - 15:48

Това както е дадено да се мери в съотношение означава колко пъти даден обем се намалява или увеличава и естествено зависи от хода на буталото.
"1" е обема на горивната камера при ГМТ
а 12,5 е когато буталото е в ДМТ.
И не е компресия!
Мнението беше редактирано от jorkata: 03 октомври 2019 - 15:51
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 октомври 2019 - 16:09

Димов, компресия наричаме това дето ти наричаш налягане, а компрешън рейтшу-то е степен на сгъстяване. Приеми ги тия наименования като за в тая тема, ако не за друго и да решим тоя проблем.

И все пак и ти си прав. Явно има зависимост между степента на сгъстяване и компресията, която следва да се получи и това и аз не го знаех и го има на доста места. Явно не е съвсем пропорционална, но може да се приеме, че стойности от 17 за компресия на тоя мотор са нормални при здрав мотор. Надявам се че всички са съгласни с тая класификация и да прикючим тая драма. Ако някой не е съгласен нека обясни учтиво и с валидни аргументи без лични нападки.

Аз друго се зачудих като каза, че си мерил 17 7 7 17, не се ли насочи веднага към пробила гарнитура между цилиндрите? Като го написа това беше първото дето ми мина на мен през главата :confused: Явно не е било това, ама как го диагностицира? Предполагам си развил свещ да видиш дали бяга, ама просто като видя тия 7-ци и съм готов да се подпиша, че това трябва да е бил проблема.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 03 октомври 2019 - 16:11
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg