Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с охлаждането

kleveta снимка kleveta 12 юли 2016 - 14:06

Здравей те колеги имам питане за опел вектра Б 2.0 16 V 136 kc.Когато перката за охлаждане работи и като изключа двигателя и тя спира,това нормално ли е ?Защото преди не го е правила и как мога да разбера да ли ми работи първата степен,кой от двата датчика на радиатора е за нея.
Предварително благодаря!
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 12 юли 2016 - 15:58

С климатик ли си?
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 12 юли 2016 - 19:54

Като изключиш контакта (двигателя) спира и перката. И при мен е така. Ако искаш да доохлади задръж на контакт още 2-3 минутки докато спре перката. Лично аз не го правя, защото това не е фатална температура за двигателя и можеш спокойно да дръпнеш ключа и да се прибереш.
Отговори

kleveta снимка kleveta 13 юли 2016 - 00:19

С климатик съм но той никога не е работил,от 7 години имам колата и е празен.До преди 2 месеца всичко си работеше нормално,сега не мога да намеря къде е проблема и се чудя защо като я изгася и перката спира преди не беше така
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 13 юли 2016 - 08:25

Доколкото знам при x18xe и при x20xev двигателите,охладителната система трябва да е еднаква така че :kuku:
Щом си с климатик/без значение дали работи/, по принцип, би трябвало да имаш две перки.Една пред климатичния радиатор/отпред/ и една зад водния.
Първата степен за която говориш/която следва да работи и при изгасен двигател/ се включва от долния датчик. В този случай двата вентилатора работят последователно като първо се задейства климатичния. Пак от същия датчик се включва втора степен като в този случай двата вентилатора работят паралелно /през резистори/.
Когато загрее колата провери дали въртят и двете перки при работещ двигател. Ако работи само голямата/на водния радиатор/ може да е изгорял предпазителя на малкия вентилатор/през който минава последователно веригата при първа степен/.Двата трябва да са в една кутия от страни на акумулатора. Ако въртят и двете перки търси проблема от датчика или релето за първа степен или пък кабелите между тях и малкия вентилатор. :confused:
Понеже говориш само за една перка, ако наистина е така при теб :unsure:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 13 юли 2016 - 08:42

Колега, като искаш да видиш дали ти работи първа степен /двете перки последователно/, просто виж. Запали двигателя и го чакай да загрее. Виж с каква скорост се въртят перките и ще разбереш ситуацията. Плюс това както ти казва колегата при изгасен двигател ако ти въртят перките полза никаква за охлаждането, щото се охлажда само радиатора а не двигателя...
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 юли 2016 - 09:32

Има полза, ако си чувал за термо-сифонен принцип ще разбереш защо, освен това при наличие на климатик/климатроник налягането и температурата в системата без предварително изключване са все още високи и единствения начин да се свали е точно охлаждането.
Перките работят последователно свързани при изгасен мотор така че ако не работят вариантите са два: или единия мотор е издъхнал, или релето осъществяващо последователното свързване е заминало.
Отговори

kleveta снимка kleveta 13 юли 2016 - 11:08

От това което видях сега върти само перката на водния радиатор,тази пред климатика не.Смених предпазители те нищо,да сменям ли и релето?
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 юли 2016 - 11:22

Ако можеш на вентилатора който не работи му подай директно ток да го видиш дали ще върти и тогава търси релето.
ПП- предпазителите са 2бр. 50 и 52, като втория е този през който работят последователно.
Мнението беше редактирано от Коцето: 13 юли 2016 - 12:01
Отговори

kleveta снимка kleveta 13 юли 2016 - 12:13

Ок мерси колега,ще пробвам и ще пиша пак да кажа какво е станало.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 13 юли 2016 - 12:22

 Коцето, на 13 юли 2016 - 09:32, каза:

Има полза, ако си чувал за термо-сифонен принцип ще разбереш защо, освен това при наличие на климатик/климатроник налягането и температурата в системата без предварително изключване са все още високи и единствения начин да се свали е точно охлаждането.
Перките работят последователно свързани при изгасен мотор така че ако не работят вариантите са два: или единия мотор е издъхнал, или релето осъществяващо последователното свързване е заминало.

При положение, че датчика е на радиатора, който се охлажда от вентилатора, същия ще спре много преди да се охлади двигателя от термосифонния принцип...щото радиатора ще се охлади първи. При не работеща водна помпа чакай "котлето да загрее радиатора", при положение, че нямат денивелация... :confused:
За кола с работил климатик и изгасена - така е, не споря, но го изключвам, защото на колегата не му работи климатика по принцип.

Проблема може да е и от четки на вентилатора, и от датчик, и от кабели.
Ако ти е удобно колега можеш да извадиш буксата на не работещия вентилатор и ако имаш подръка лампа от фар,стоп да я вържеш към кабела. Трябва да ти светне при първа степен /двата вентилатора последователно/, като другия вентилатор трябва леко да завърти, а при разкачане на лампата да спира. При това положение със сигурност са последователно и това ти е първа степен на охлаждане.

Мнението беше редактирано от Стаевски: 13 юли 2016 - 12:33
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 юли 2016 - 13:16

Големия шрифт е излишен в случая, ако искаш да обясниш нещо недей да крещиш. А термо-сифонния принцип си е такъв винаги, без водната помпа дори и ако знаеш устройството на радиатора ще си го обясниш окончателно, освен това идеята е не само да охлади, а охлаждайки го да свали малко и налягането в охладителната система, и да като изстине леко радиатора ( до 95 градуса) датчика ще изключи вентилатора/ите. На Вектра Б със сигурност са последователно когато въртят при изкл. контакт/двигател.
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 13 юли 2016 - 13:28

 Коцето, на 13 юли 2016 - 11:22, каза:

Ако можеш на вентилатора който не работи му подай директно ток да го видиш дали ще върти и тогава търси релето.
ПП- предпазителите са 2бр. 50 и 52, като втория е този през който работят последователно.



 kleveta, на 13 юли 2016 - 12:13, каза:

Ок мерси колега,ще пробвам и ще пиша пак да кажа какво е станало.

Буксата на малкия вентилатор е на лесно място, върху големия радиатор :icon_wink2:
Кафявия кабел е масата, черен и червен съответно директно, и през резистора/не помня кой за кое беше/
Ако работи ще ти кажа кое реле да пробваш :col01cop:
Отговори

kleveta снимка kleveta 13 юли 2016 - 13:50

Така значи подадох директно 12V на вентилатора на водния радиатор и двете степени работят,подадох и 12V на климатичния радиатор и там работят двете степени и сега какво следва?
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 13 юли 2016 - 14:28

Публикувано изображение
Извади реле 87 и сложи едно мостче между контакти 30 и 87
Ако завъртят двата вентилатора търсиш проблема назад към датчика като започнеш разбира се с релето :pardon:
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 юли 2016 - 14:45

Може да почне и от датчика който е с кафяв, кафяво-жълт и кафяво-бял кабели, като се замости кафяв с кафяво-жълт. Всичко това при изкл. контакт.
Отговори

kleveta снимка kleveta 13 юли 2016 - 15:04

о акумулатора има една кутийка с едно реле и два бушана 30А те за какво са.Релето е сиво.имам снимка ама незнам как да я кача тук че пиша от телефона
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 13 юли 2016 - 15:18

Ми това са ти бушоните на двата вентилатора :icon_wink2:
Предния, 52 твоя човек, като ти е писал колегата Коце.
Нали каза че си сменил някакви предпазители :unsure:
Отговори

Коцето снимка Коцето 13 юли 2016 - 15:19

Точно тея два бушона са за вентилаторите.
Опс колегата ме е изпреварил
Мнението беше редактирано от Коцето: 13 юли 2016 - 15:20
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 13 юли 2016 - 15:25

Публикувано изображение
:smile3560:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg