Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra C/ Signum

Вектра Ц 2.2 бензин

besniq снимка besniq 20 април 2017 - 14:07

Здравейте колеги !
Поразчетох насам - натам, но най добре да питам тук ! Обмислям покупка на вектра ц бензинова ( ще е на гас ) 2.2 147к.с. защото мотора е с верига и мощността му е добра. Интересува ме всичко, което би ми било полезно да знам.
1 Болежки по мотора и обслужващите му агрегати, склонен ли е да похапва масло ?
2 Как е окачването, като здравина ?
3 Колата ще се газифицира с Г.И. да очаквам ли изненади ?
4 РЪЖДАТА, до колкото четох е излекувана но така ли е наистина ?
5 Как се представя на дълъг път, изморява ли водача ?
И всичко, което се сетите !

Ако съм объркал раздела моля да бъда извинен, нов съм, нищо, че съм регистриран 2010г.- тогава пак се оглеждах за Опел !
Мнението беше редактирано от besniq: 20 април 2017 - 14:08
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 20 април 2017 - 14:16

Ще останеш приятно изненадан да разбереш, че всичко дето си писал няма за какво да се притесняваш. Не мога да ти кажа колко точно корава е веригата, но дори да се наложи да я обслужиш не е много по-скъпо от ангренажен комплект на еквивалентна кола.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 20 април 2017 - 15:47

Карам почти година този двигател във Вектра С на газ и мога да те посъветвам да не се замисляш при покупката, защото ще останеш приятно изненадан от двигателя и колата.
1. Двигателят НЕ гори масло /по каталог му дават 600 гр от смяна до смяна/, а на мен ми гори 700- 800 гр. което е малка разлика. Никакви болежки досега, а съм минал 20 000 км.
2. Окачването е добро, моята е джитиеска, с къси пружини и понеже карам по много лоши пътища малко се е разтропала, но е уникална в завоите и на хубав път.
3. Никакви изненади при газифициране- върви на газ еднакво добре, както на бензин. Разход около 10 на 100.
4. Моята е от Южна Италия и няма грам ръжда, ама грам. За доказателство мога и снимки да кача. Уникално запазен автомобил купих.
5. Каква умора на водача? Аз съм с рекаро седалки и е цяло удоволствие да я шофирам.
6. Купувай смело, стига да е запазена конкретната Вектра, която ще купиш.
Отговори

besniq снимка besniq 20 април 2017 - 16:00

За от Италия е ясно, че няма ръжда дори и по коли които са склонни да гният, там въпроса е в поддръжката, че те са си малко ц....и. За това и питам как са с гниенето щото поддръжката в Германия, Австрия е на ниво но пък хвърлят много химикали зимата и купето страда...
Отговори

besniq снимка besniq 21 април 2017 - 16:40

Какво трябва да оглеждам и ослушвам преди покупката и по време на тест - драйва ?
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 21 април 2017 - 19:53

Колега, като решиш да гледаш някоя Вектра дай линк да я видим и ще ти кажем за какво става на въпрос. А какво да гледаш при покупката- има такава тема във форума, където подробно е описано всичко.
Ето я темата: http://www.opelclub....showtopic=90601
Мнението беше редактирано от zdravkop: 21 април 2017 - 19:54
Отговори

besniq снимка besniq 22 април 2017 - 09:08

Колега не, че нещо но с линк от обява и да се гледат снимки не е като да се огледа на живо...то е малко като "хвърляне на боб". Това ми е 8-мата кола, която ще купувам, тези неща с ударите и пребоядисваните детайли ги знам ! Интересуват ме специфични за оглед неща при конкретния модел, всяка марка има нещо специфично, което да се огледа по сериозно, нещо, което се скапва по лесно и трудно се хваща на пръв поглед, уязвими места на гниене, шумове и т.н.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 22 април 2017 - 09:17

Нямах предвид да я гледаш само в интернет и да не я видиш на живо, а ние, останалите колеги, да я видим на линк. То е ясно, че щом ти хареса на линка ще отидеш да я видиш. Специфичните неща за модела са врътките на управлението на климатроника, които често не работят добре, сим модула, който понякога се бъгва и това е, за което се сещам. За ръждата не мога да кажа нищо, т.к. моята, както вече казах, е без цънка ръждичка. Провери я с диагностика дали не дава някакви грешки задължително. Буксата за включване е под пепелника. Това е, за което се сещам.
Отговори

besniq снимка besniq 22 април 2017 - 11:59

Какво е сим модул ?
Отговори

sau-152 снимка sau-152 22 април 2017 - 12:30

Ще се включа по запитването за спецификата по мотора.
Най-голяма драма в този мотор може да дойде от 2 места:
Веригата
Главата

Веригата може да е разтегната и износена. Най-добре се хваща на студен мотор. Трака сериозно и ритмично. Важното е да се слуша на студен мотор от лявата страна, защото като позагрее може тракането да изчезва. Смяната на веригата с всички карантии е 600+ лв

За главата - понякога при смяна на свещи (заради пренатягане), или прегряване, се пука главата в района на 3-та свещ... Явно конструктивно там е слабо място. От там - загуба на антифриз и, евентуално, по-сериозни драми. За съжаление това се хваща трудно и не мога да дам съвет за проверката. Това са оплаквания от английските форуми, и не само.

На някои екземпляри заминава ЕГР-ът и тогава моторът работи зле. Но ще дава и грешка, така че това се хваща.

Като цяло много приятен за каране мотор и ако се падне читав - само удоволствие.

Поздрави и успех!
Отговори

besniq снимка besniq 22 април 2017 - 12:38

Благодаря за ползотворния отговор ! За веригата съм чел, че им е проблемна но до колкото знам е имало акция от Опел и изтегляне на модела за отстраняване на дефекта. Със сигурност ще ослушвам за въпросното тракане .
Отговори

sau-152 снимка sau-152 23 април 2017 - 07:05

Акцията е била за уведомяване на собствениците на коли с този мотор, че има проблем с масления обтегач на веригата. Който в някакъв момент заклинва и следва прескачане или късане на веригата. Това би трябвало да е за коли до 2003 година. След 2003 започват да монтират нов модел обтегач, при който този проблем е решен. И все пак с времето веригата си се разтяга, не е вечна :)
Да кажа и за маслото. Ако моторът е в кондиция няма завишен разход на масло. По мои наблюдения - започва да го гори при режими над 4к оборота, което е нормално. И при повече ППХ. От опит мога да кажа, че масло повече от 6 хил км не трябва да се кара, защото губи качествата си и заминава по-бързо.
Колкото до газифицирането - майстор, който си разбира от работата ще направи този мотор безпроблемно. Важно е да е в добро здраве на бензин, за да може при монтажа на инжекцион (хубаво е да е адаптивен по OBD) да няма драми. Но това си важи за всички мотори :)

Поздрави и успех!
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 23 април 2017 - 09:11

Научих и аз някои неща, които не знаех за двигателя, който карам. Благодаря ви, колеги. А моята Вектра като е април 2003 значи е с проблемния маслен обтегач и мога да очаквам изненади, така ли? Някъде бях чел, че за този двигател маслото може да се сменя и на 15 000 км. Това дали е вярно? Аз си го сменям на 10 000.
Отговори

besniq снимка besniq 23 април 2017 - 10:27

Те всички масла вече ги дават с пробег 15.000км. но аз не минавам над 10.000км. На няколко места попаднах на отзиви, че купето било поцинковано, дали е вярно ?
Отговори

sau-152 снимка sau-152 23 април 2017 - 12:08

Някъде из нета се намират серийните номера на двигателите, на които е бил проблемният обтегач, но вече не помня къде :)

За маслата... Всеки си решава дали да вярва на производителите, или не. Аз, лично, не им вярвам :) И затова слагам евтиното GM 5w30 и сменям на 5-6 хил км. :)


Поздрави!
Отговори

besniq снимка besniq 23 април 2017 - 12:14

 sau-152, на 23 април 2017 - 12:08, каза:

Някъде из нета се намират серийните номера на двигателите, на които е бил проблемният обтегач, но вече не помня къде :)

За маслата... Всеки си решава дали да вярва на производителите, или не. Аз, лично, не им вярвам :) И затова слагам евтиното GM 5w30 и сменям на 5-6 хил км. :)


Поздрави!

Това с номерата е интересно, ако ти попадне постни го !
Благодаря за изчерпателната информация, поздрави !
Отговори

sau-152 снимка sau-152 23 април 2017 - 12:40

Ето тук едно от обясненята, макар че говорят за дюза за мазане на веригата, но в общи линии проблемът е сходен. Тук е описан месец, година и от кой номер нататък проблемът е решен.

2.2 16v petrol engine has been known to snap its timing chain due to the lubrication jet becoming blocked, possibly as a result of running on dirty oil due to extended oil change intervals. Vauxhall Z22SE 2.2 litre engine was modified from March 2002, engine number 11065400, to overcome the timing chain lubrication problem. The problem was caused by an undersized oil spray nozzle which got blocked, starving the timing chain of oil. If the timing chain problem has been subsequently rectified, a modified `bolt' is fitted, with `nicks' on the corners of the hexagon.



Поздрави!
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 23 април 2017 - 13:33

Благодаря, колега sau-152! Сега съм спокоен, т.к. моят двигател е 111ХХХХХХХХ от април 2003, а проблемът е оправен след 110ХХХХХХ и след март 2002. Сутрин няма никакво тракане, работи като часовник.
Отговори

besniq снимка besniq 24 април 2017 - 10:55

С една дума излиза, че ако колата е 2003г. би следвало проблема да е отстранен...или пък има вероятност в купе от 2003г. да е поставен мотор от първите версии ?!?

А и по това как гугъл преводача ми го обърна излиза, че проблема идва от късна смяна на маслото или от лошо такова ( а при нас, колко са хубави и оригинални маслата, никой не знае )

Благодаря, Поздрави !
Мнението беше редактирано от besniq: 24 април 2017 - 11:00
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg