Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Надраха ми предната врата с пирон или защо да НЕ СЕ застраховате в Булстрад

plamen4o снимка plamen4o 07 септември 2008 - 09:36

 Кофти съседи ми надраха предната врата с пирон :newsm05_41: :25: :25: - драскотината е 40 см и дълбочка. Някой има ли идея колко струва оправянето, как става и колко ще плати застрахователя за това/Булстрад/. Защото това ще ми е първата щета и ще трябва да платя 20% допълнитлни към годишната застраховка. Правят тази отстъпка, в случай че нямаш щети цяла година. 
Мнението беше редактирано от plamen4o: 07 ноември 2008 - 17:22
Отговори

Angelinoff снимка Angelinoff 07 септември 2008 - 10:29

значи незнам застрахователите , но бялото под боята ако се вижда само с боядисване на цялата врата ще стане... иначе ще си личи . Така че смятай да платиш 20% от застраховка ли е по-тънко или да боядисваш врата....
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 07 септември 2008 - 15:44

Колегата по-горе е прав.Ако се вижда грунда под боята,може да се оправи само с боядисване.Ако е одран само лака,може и да се пооправи с едно пастиране.
Отговори

mitaka_t снимка mitaka_t 07 септември 2008 - 18:55

Мдаа....май имам "deja vu", ставаме 2-ма вече. Аз бях в същата ситуация, само дето при мен беше надран предния капак. Ще ти обесня какво направих аз, може дългичко да се получи, но се надявам да ти помогне поне малко.

1.

Цитат

колко струва оправянето

Разпитвах на много места, като повече ме интересуваше да работят добре и да оправят нещата, така че да не личи, отколко цената (е сега не и да е безбожно скъпо де). Най-изгодното което намерих беше 200 лв. за целия капак. На едно место ми казаха 300, на едно пак 300 ама без боята :25: и като сложиш 60-70-80 лв некаде за боя.... :newsm05_41: На няколко места ми казаха 200. Избрах си едно сервизче до нас, на симеоновско шосе, не заради цената (там ми казаха 200 лв. че ще ми струва) или че ми е близко, а защото видях какви коли има в сервиза и как са ги оправили, а пък и пичовете ми изглеждаха свестни като говорих с тях. За врата обаче....не знам само да не те излъжа, но почти на всякъде ми казваха 200 лв за по-големи повърхности като капак или таван, а за калник или врата - 120 лв. Като тези цени включват боята и работата - търкане, боядисване с изпичане в камера и полиране. А и след това ми казаха, че по принцип толкова си вървяло - 200 за капак, 120 за врата или калник. Ако е без изпичане в камера може и да е по-евтино, но....аз не намерих майстор без камера, а и незнам дали си заслужава. Така че...приготви си 100-150 лв.

2.

Цитат

как става

Ами...почти съм сигурен, че навсякъде ще ти кажат, че с пастиране няма да се оправи и трябва да се боядисва цялата врата, защото иначе ще личи. Само на едно място ми казаха, че при някои бели, черни или сиви бои можело да се направи някакъв коректор (каквото и да означава това) и след полирането не личало, ама за мойта боя не минава този номер, така че при мен отпадна този вариянт. За пастиране, както казах не се надявай да стане, особено щом е дълбочка. При мен бяха изтъркали целия капак, боядисали са го, и са полирали. Изглеждаше като нов. А и въобще нямаше разлика в цвета. Определено си бяха свършили перфекно работата. Спокойно мога да ги похваля и да ти ги препоръчам.

3.

Цитат

колко ще плати застрахователя за това/Булстрад/. Защото това ще ми е първата щета и ще трябва да платя 20% допълнитлни към годишната застраховка

Такааа.....и аз бях в същото положение с тези 20%. Мислих го, умувах го...и накрая реших, че май ще е по-добре да си оправя щетата сам, защото незнам колко ти е каското на теб, но при мен тези 20% се равняваха на 150 лв., а не очаквах да ми изплатят сума с която да мога да си покрия раходите и ще трябва да доплащам до 200 лв и ми ляга доста по-скъпо. А...има и друго - след като нямаш щети, Булстрад правят 10% намаление от таксата за следваща година (ако решиш пак да правиш каско при тях де), ако не си завеждал щета през годината, така че аз прецених, че е по добре да не плащам тези 20%, да ми направят намаление за следващата година и общо взето ми се струва, че това е най-изгодния вариянт. В крайна сметка ми дойде друга идея на главата и...номерът мина. Ето за какво става въпрос: Незнам колко е дълбока драскотината при теб и дали личи много, но при мен драскотината беше доста голяма, почти по цялата ширина на капака, но пък не беше много дълбока. Обадих се в Булстрад и ги питах дали мога да сключа каско със щета по колата (примерно счупен ми е стопът) и след това да си го оправя и да ходя пак да снимат колата и да отбележат, че вече съм без щета. Казаха че няма никакъв проблем и аз това и чаках. Грабнах апарата и слезнах да снимам колата. Направих няколко снимки на колата и като ги гледах на PC-то видях, че драскотината не личи. И всъщност личи само ако се снима от максимум 50-ина см., иначе се вижда на око, ама на снимката не толкова. И така, реших да изчакам да дойде време за подновяване на каското, и ако не направят проблем за драскотината, т.е. да я видят, да кажат, че е щета и да я снимат допълнително, а направят само снимки в общ план на колата, както си ги правят по принцип, да направя каското този път без тези 20%, т.е. да си платя всичко както си е и да се върна след няколко дни и да заведа щета, ако пък впишат че има щета, ще си я оправям сам и после ще ходя да видят че всичко е отремонтирано и да махнат щетата. Номерът мина. Снимаха колата само в общ план, не казаха нищо за драскотината, писаха че при огледа колата е без щети, направих си каското без 20%-тната отстъпка и мисля че това бе оптималното решение на проблема ми. Даже се получи и още по-добре от очакваното, защото имах една драскотина на задната врата, която обаче личи на снимката, но...аз си правих каското в офиса на Булстрад в бизнес парка и там бях спрял на алеята до едни храстчета, така че те скриваха почти цялата страна на колата, а застрахователя не ме кара да я местя, снима така както бях спрял и без да го планувам веднага ми дойде на ума да се възползвам и да заведа щета и за задната врата, най-малкото за да ми дадат повече пари, та да мога поне капака да оправя (вратата така или иначе бях решил че няма да я правя). След като всичко по подновяването на каското приключи, след 1-2 седмици отидох и заведох 2 щети - за преден капак и задна дясна врата. Признаха ги и двете, писаха че е за боя и казаха че до 15 работни дни (т.е. 3 календарни седмици) ще ми преведат пари по сметката. Преведоха ми 173 лева :beer: Видяха ми се доста малко, при положение, че са две щети и че знаех вече как вървят цените и колко ще ми струва ремонта, но....какво да се прави. И това все пак е нещо, защото знам че в някой компании въобще не признават щети от този род. Така че....общо взето съм доволен. И накрая 1-2 съвета по завеждането на щета. По принцип за да заведеш щета задължително трябва да имаш протокол от кат за ПТП. Работата е там, че този тип одраскване с ключ, пирон и т.н. се води умишлено действие и за него не могат да ти издадат такъв протокол. Затова ти трябва служебна бележка от РПУ-то. От Булстрад ми казаха ако искам да отида с колата направо там и да видят на место дали не може и без тази бележка да мина. Накараха ме да напиша една декларация с обяснение, защо нямам такава бележка. Писах че съм уведомил органите на КАТ, казали са ми че протокол не мога да ми издадат и да си взема служ.бележка от РПУ-то, но в РПУ-то са ми отказали под предлог, че в момента имали много работа и немогат да ми издадат същия ден. Все пак ми признаха щетата и без тази бележка, но ми казаха че признават, защото ми била първа щета и ми показаха некой си член от някаф закон според който в РПУ-то са длъжни да ми издадат такава бележка и ако "не дай си Боже" ми се налага пак да завеждам щета няма вече да ми я признаят без такъв документ. А и да ти кажа, когато завеждаш щетата, там в документите които попълваш не пиши истинската дата на прозшествието. Пишеш същия ден, или максимум предишния, защото по-договор май си длъжен при щета да ги уведомиш до 24 часа. И един пич точно след май изгоря точно заради това. Писал че прозшествието е било преди седмица и му казаха, че завеждата щета, но почти сигурно няма да му изплатят никакви пари, заради това че е изпуснал срока. И той беше за надрано с остър предмет, но много повече от моето, по цялата дължина на колата - преден калник, предна врата, задна врата, заден калник, ужас. Дано все пак са му платили нещо

Това е от мен. Ако си имал нерви да изчетеш всичко това - поздравявам те :25: и....дано съм бил полезен.
Пиши като оправиш нещата какво е станало в крайна сметка. Поздрави :25:
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 07 септември 2008 - 22:55

[quote name='mitaka_t' date='Sep 7 2008, 07:55 PM' post='493361']

 Благодаря за отговорите, особено на Митак_Т. Помогна ми. Явно ще е ходене по мъките, ще пиша какво е станало. 
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 09 септември 2008 - 08:47

  Ходих при майстор и ми каза , че "драскотината е стигнала до базата" и цената при тях е 130 лв - има нужда от пребоядисване. Обясни ми , че ще боядисва не цялата врата , щял да го направи "от лайсната нагоре с преливане, така че по ръбовете да си остане старата боя, за да не си личи разликата с оригиналнта боя после". Смятам да му се доверя, защото ми е познат, и ще се постарае да стане добре. Каза че, цента включва и пастиране след това, от парашинки които са полепнали. Цялата процедура отнема два дни. 

 Боята ми е син металик.

 Реших да направя всичко по каналния ред - завеждане на щета и плащане на бонуса от 20%. Ако Булстрад не ми платят разхода по щетата, догодина и без това няма да се застраховам при тях, така че не ми пука за 10% отстъпка. Майстора - бояджия ми каза, че Витоша - Uniqa, плащали най - много за стари коли.

 Освен каското ми е от едва 4 месеца и не ми се стои с тази драскотина още 8 месеца. И доста ли личи  - мисля , че и на снимки ще се виджа. 

 Що се отнася до протокол от КАТ - обадих се в Булстрад и ми казха, че го искат , само ако има щета на повече от два елемента - например две врати и калник. Иначе не е задължителен. Датата на щетата ще я пиша днешна. Имам и малко тръкнато огледало, ще се пробвам да заведа и него.
Отговори

mitaka_t снимка mitaka_t 09 септември 2008 - 09:31

Цитат

цената при тях е 130 лв

Мда...значи, не съм се объркал като казах че към 120-ина лв са ми казали и на мен. А за боядисването, дали цялата или с преливане, майстора си знае, важното е да е го направи добре и да не личи, а щом ти е и познат, не би трябвало да имаш проблеми :beer:

Цитат

Реших да направя всичко по каналния ред - завеждане на щета и плащане на бонуса от 20%. Ако Булстрад не ми платят разхода по щетата....Освен каското ми е от едва 4 месеца...

Май, наистина така ще ти е по-добре, щом ти е едва от 4 месеца. Така, ако недай си Боже, ти се наложи пак да ползваш каското, няма да имаш повече грижи от този род. Дано не ти се налага де....

Цитат

Що се отнася до протокол от КАТ - обадих се в Булстрад и ми казха, че го искат , само ако има щета на повече от два елемента - например две врати и калник. Иначе не е задължителен....

Хммм....интересно :beer: Както ти бях казал на мен съвсем друго ми казаха, когато им звънях. Това ще да е ново.... Ама дано наистина е така, защото иначе ти отива още половин-един ден в разправии с КАТ или РПУ или....такива ми ти там глупости, без въобще да имало ПТП.

Цитат

Имам и малко тръкнато огледало, ще се пробвам да заведа и него.

Мда, пробвай. Само имай предвид, че е добре след като си завел щета(и) да отремонтираш всичко, което си писал, защото ако след това се случи нещо, може да не ти признаят новата щета. Аз в момента съм в такава ситуация. Както ти бях казал, заведох две щети - за капак и задна дясна врата, но оправих само капака. На задната врата имам малка драскотина, която даже и не ме дразни и мислех да не я оправям, но преди седмица-две като си плащах вноската ги попитах, и казаха че ако ми се случи друга щета, щом в предишната е писано че е за боя, ще ми признаят само другото, но не и боядисването. Т.е. ако ми изкривят вратата, ще ми платят само за изчукването и китосването, а за боядисването - не. Но ако примерно ме одраскат повече - направят ми по-голяма драскотина, или зажулят, така че пак да ми пишат че трябва само боя, и със сигурност да ми се наложи да боядисвам - няма да видя и лев, точно заради това че не съм отремонтирал предишната щета, където е писано че е точно за боядисване.

Ами....това е от мен. Успех.....
Поздрави :beer:

PS: Ако не е проблем, пиши каква сума са ти изплатили, че ми е интересно.
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 09 септември 2008 - 12:12

"Хммм....интересно :beer: Както ти бях казал на мен съвсем друго ми казаха, когато им звънях. Това ще да е ново.... Ама дано наистина е така, защото иначе ти отива още половин-един ден в разправии с КАТ или РПУ или....такива ми ти там глупости, без въобще да имало ПТП."
Сега се връщам от Бустрад- да действително може и без служебни бележки и протоколи от КАТ, ако имаш един или два елемента засегнати. За три вече трябва протокол.
Пробвах да заведа две щети с поостърганото огледало, но ми "експертът"ми каза, че двете щети са различно естество и не можело да се случат по едно и също време. Да съм дойдел друг ден за него. Най вероятно няма да го обявявам, щото е дребна работа и няма да ми дадат нищо.
Платих си бонуса 160 лв :beer: - кво да се прави. Ако ми платят смешна сума, догодина няма да сключа договора при тях със 101 % сигурност. Не може да давам над 600 лв на година и накрая като ти потрябва каското- да не получиш нищо или да ти дадат 60 лв- жива подигравка /че след това гледат и дали си го оправил... / :beer:

П.С> Не съм очарован от отношението там. Може да намериш "експерта"само от 8-12 ч., а той се опитва да ме убеди, че драскотината можела да се оправи с пастиране. Да си пастира неговата кола...
Един приятел с Фокус е на Лев Инс- отишъл за удър от камък,който нарушава целостта на боята - каза ли му - "Иди я надери повече и ела, щото така няма да го признят", преди него имало някакво Ауди с пукната броня- на собственика му пък казали да иде да я счупи повече и да се върне - и той отишъл да я чупи......... Представяте ли си как хващате камък и почвате да си чупите бронята или как почвате да стържете с ключовете...
Нямам думи.....
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 11 септември 2008 - 06:58

  В крайна сметка драскотината не е стигнала до метала, а само до бялата база отдолу и то само в малък участък от 1см по средата, където е натискано най- много. В останалите е дълбочка, но в рамките на боята. След като няма да ръждяса реших да опитам какво ще стане с паста. Пробвах първо с 3М 2-ка и после с 4-ка и мога да кажа, че сега си личи много по- малко- под формата на лека хлътнатина, без промяна на цвета. Остана си същата само на участъка от 1 см, където приронът е проникал по- дълбоко и е простъргано. 

 Мисля да се откажа да я боядисвам - може утре пак да я надерат, а и вече личи само под някй ъгли и не ме дразни. Надявам се пастирането да е достатъчно да бъде призната щетата за оправена от застрахователя, защото я заведох и ще ми изплатят нещо. На снимка вече няма да личи. В краен случай мога да кажа, че парите които са ми привели не са били досататъчно за боядисване и майстора само ми е я пастирал за тях - т.е. пак съм си я оправил.

Не че нещо ще помогне, но си добаваих един обемен двузонов обмен RF датчик към алармата за успокоение.
Отговори

batececo снимка batececo 11 септември 2008 - 09:09

Аз мисля да се сдобия с въздушна пушка или арбалет за такива случаи, но не знам дали ще "хване" от 9-я етаж, за газов пистолет ми казаха, че не ловял от 9-я етаж, а и бил доста шумен като бойните патлаци...
Май само това е решението, че докато слезеш долу - вече няма да са там, а и ако се окажат повече хора или въоръжени - става лошо...

Такава ни е държавицата, никаква сигурност, дори от застрахователите... само дето го плащаме това каско... трябва сами да се справяме с проблемите, които излизат всеки ден по много...
Отговори

kirenski снимка kirenski 11 септември 2008 - 09:25

хубаво
значи какво излезан че драскотина ти излезе ?
няма да я пастираш и ще си напред с парите
сега обаче следва веселата част :beer:
след като се отстрани повредата трябва да я закараш пак за оглед и да я дозастраховаш

ама ако не е излезнало драното ,изгаряш ,експерта ще го хване и греда
ако не я дозастраховаш всяка следващата щета ще ти намаля оценката на колата и накрая ако я докараш до тотал и те докарат до тотал ( :beer: -да не се случва) може да не вземеш нито един лев или да вземеш много по малко пари

и в крайна сметка не се опитвай те пребете застраховтелите те не са будали и колко като вас са им минали през главата и ръцете

нищо лично :thu: :beer:
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 11 септември 2008 - 11:34

 
                 ---------"значи какво излиза, че драскотина ти излезе ?"

  Почти не си личи- както съм го описал. Ще всема да постна една снимка като имам време. Плюс това не знам колко пари ще ми преведат още, може и да не са предвидили боядисване. Не знам даже дали ще ми уважат щетата въобще. Никой нищо не ми обясни. Нещо не ме кефят/отдела не експертите, отела за сключването са много любезни/ и следващата година едва ли ще съм при тях. 

                                      ----------------след като се отстрани повредата трябва да я                                           закараш пак за оглед и да я  дозастраховаш
   Защо никой не ми каза такова нещо като завеждах щета ? Аз ги питах какво следва - те ми казаха: "-Получаваш пари на сметката и отиваш в някой сервиз да си оправяш щетата. Друго няма."  


                     ------- ама ако не е излезнало драното ,изгаряш ,експерта ще го хване и греда

   Според мен ще мине номера. Тях не ги интересува как е оправяно, важното е да не личи. Дали съм си я пастирал или боядисвал си е моя работа. Бележка от сервиз не ми искат. А ако каже,че не е оправено и ме кара да си боядисвам вратата още на следващото тримесечие мога да се откажа от застраховката при тях. Според договора, ако спра да плащам, ми спира и каското.
             
Отговори

kirenski снимка kirenski 11 септември 2008 - 11:48

абе незнам какво са ти обяснили :beer:
но това са процедурите който следва да бъдат направени или се консултирай там където си сключвал застраховката
но задължително е дозастраховането след като се установи размера на плащането което ще направяд към теб
виж дали нямаш още някакви документи да представящ
и те така :beer:

П.с ако се сетя за още нещо ще драсна
Отговори

Рошко снимка Рошко 11 септември 2008 - 12:01

Дозастраховането не е задължително, но е силно препоръчително, тъй като след изплащането на щета, колата се обезценява. И ако примерно обезщетението е в размер на 20% от застрахователната стойност на автомобила и не се направи дозастраховане, при последвала нова щета, ще му бъдат изплатени 80% от полагащите се за съответната щета пари. :beer:

Колкото до това "тях ги интересува да не си личи" :beer: ... Когато си оправиш щетата, трябва да си закарш колата да я снимат, за да имат те доказателство, че е оправена тази щета. В противен случай, при нова щета върху същия детайл, застрахователят ще откаже да ти изплати обезщетение, тъй като той вече е платил за отстраняването на тази щета и ако ти не си доказал, че тя е била отстранена и това е нова щета, то той не ти дължи пари. Никой не е балама да плаща 5 пъти за едно и също нещо. :19a: Колкото до това, че не са ти го казали, пише го в общите условия, които са ти дали с полицата! Те затова се дават, за да се четат! Не могат да ти ги издекламират всички тези условия. Сам помисли, дали при толкова хора там, завеждащи щети, експертите имат време да разясняват на всеки един поотделно правата и задълженията му по полицата, която е сключил и би следвало ВЕЧЕ да е запознат, а и тяхната работа е да оценят щетите ти, а не да те консултират по правата и задълженията ти. За тази цел си има Отдел Продажби - тези, които са ти продали застраховката и са те запознали в най-общи линии с основните неща :beer:


П.П. Ако имаш други въпроси, можеш да ми ги зададеш, с удоволствие ще ти отговоря до границите на моята компетентност :thu:
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 11 септември 2008 - 12:21

П.П. Ако имаш други въпроси, можеш да ми ги зададеш, с удоволствие ще ти отговоря до границите на моята компетентност :beer:


 Да имам един - ако я закарам да я дозастраховат и кажат, че щетата не е оправена, мога ли да кажа - "Ами правена е, но щом не Ви харесва ще я закарам да я направят пак по- хубаво и пак ще дойда като стане, явно първия път не са го направили добре." Или направо, ще ми свалят засрахователната цена, без право на втори опит ??? 
Отговори

Рошко снимка Рошко 11 септември 2008 - 12:34

 plamen4o, на Sep 11 2008, 01:21 PM, каза:

 Да имам един - ако я закарам да я дозастраховат и кажат, че щетата не е оправена, мога ли да кажа - "Ами правена е, но щом не Ви харесва ще я закарам да я направят пак по- хубаво и пак ще дойда като стане, явно първия път не са го направили добре." Или направо, ще ми свалят засрахователната цена, без право на втори опит ??? 

Това зависи изцяло от експерта дали ще си "затвори очите" или ще се вбеси, че се опитваш да му притикаш евтини "номера"... Виж си на протокола от огледа какво са ти писали. Ако пише, че детайлът е за боя, значи ти плащат, за да го боядисаш. А съществува и варианта просто да ти яснимат, без да се разправят повече оправено ли е или не и като отидеш следващия път да завеждаш щета, да отворят снимката, да зумират и... О, чудо! Драскотината, макар и позамазана, си е там и те отново ще откажат да платят за боядисване (ако предния път са ти платили за боя)!
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 11 септември 2008 - 17:42

Димитър Петков, два пъти ти писах подробни ЛС, но явно не ги получаваш. Аднах те на Скайп.
Отговори

Димитър Петков снимка Димитър Петков 16 септември 2008 - 09:19

Здрасти колега! Явно има някакъв проблем. Получавам само празни Л.С. И в скайпа не съм получил да си ме аднал, което вече е супер странно. Както и да е. Ся ще ти пратя майл-а ми и направо може да изкопираш личното и да го пратиш за да не се играеш да пишеш :unsure: Благодаря предварително
Отговори

plamen4o снимка plamen4o 29 септември 2008 - 09:17

Oт 9 септември- деня в който заведох щетата , до днес 29.септ. са минали 20 дни и Булстрад още нищо не са ми платили. Обадих се да питам и ми каза - 15- 20 дни..... да видим още колко време ще мине            

                                                                <_<
Отговори

mitaka_t снимка mitaka_t 29 септември 2008 - 13:10

Здравей,
като гледам календара точно днес е 15-тия работен ден откакто си завел щета. На мен ми бяха казали до 15 работни (и в зависимост от деня от седмицата на завеждане на щетата, като прибавиш уикендите може да излезнат 20, че и повече календарни дни). Проблема обаче може да не е в Булстрад, или поне при мен май не беше. Не знам при завеждане на щетата по какъв начин си посочил, че искаш да си получиш парите, но предполагам, че е като при мен - по банков път, т.е. написал си IBAN номер на сметка, за превод на парите. Аз на 15-тия раб.ден от завеждане на щетата към обяд все още нямах никакви пари по сметката, поради което звъннах в Булстрад, и от там ми казаха, че 4-5 дни (не помня точно колко, не си спомням и точните дати) след завеждането на щетата са ми превели сума по сметката. Бях посочил сметка към Райфайзен банк и след час-два звъннах на една приятелка, която работи там, да провери за какво става въпрос. Момичето провери в системата им и каза, че имам превод към картата ми 5-6 мин преди да и звънна. Не знам ти сметка към коя банка си посочил, но от опита ми с Райфайзен съм склонен да вярвам, че проблема е по-скоро в банката (поради ред причини - многократни забавяния на преводи, заплати и т.н. и т.н., не ми се изрежда щото толкова ядове съм имал с тази банка, че съм я намразил до краен предел, щом тази моя приятелка, която работи там ми казва: "Абе да си немаш работа с нашата банка." сам си прави извод). Ако и ти си към Райфайзен.....може там да е причината.
Пиши все пак каква сума са ти изплатили, като я получиш - рано или късно...
Поздрави.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg