Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Зафира А Y20DTH

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 04 февруари 2020 - 15:23

Малко трудно ще стане с друг ЕГР, никой няма да ми го даде за ден два да го пробвам и ако не е от него да го върна... С изключване на ЕГР от буксата няма ли да стане тест ?

Качих още клипове в линка от първия пост. Опитвах без маф, без ЕГР, без бууст датчика - няма разлика.
Маф-а обаче показва около 300 когато е отворен ЕГР и около 450 когато е затворен и всичко играе. Погледнете клипчетата.
Мнението беше редактирано от Ka4o_pi4a: 04 февруари 2020 - 16:54
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 февруари 2020 - 17:05

MAF-а като стойности е добре.

Но този "танцуващият" ЕГР изобщо не знае къде се намира.. това не трябва да е така. И го прави точно защото го няма тоя "feedback" и по всяка вероятност програмата не знае какво да прави. А виждаш и самия ЕГР как ходи като ненормален.

За мен имаш скапана верига по ЕГР-а и по-точно електронната му част.

Не е изключено някой от кабелите му да не е наред. Ако има някой еладжия да се видят на кои пинове отиват към буксата на помпата, за да ги боцне с уреда да ги провери.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 февруари 2020 - 17:13
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 04 февруари 2020 - 19:02

Аз също имам познания по електротехника и ако знам пиновете мога и сам да ги проверя дали са здрави кабелите. Възможно ли е и вътре в самия ЕГР да има електрически проблем ? Предишния път когато го чоплих ЕГР не правеше така... или някой кабел работи чат пат или самия ЕГР...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 февруари 2020 - 19:54

Възможно е , да. Защото има механичен към електронен преобразувател вътре. И ако той не е наред, компютъра не получава нищо (или получава грешно).

Но при теб ЕГР-а е много пиян :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 февруари 2020 - 19:55
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 04 февруари 2020 - 20:07

Добре, ако приемем че той прави проблем защо след като му дръпна буксата и запаля проблема продължава ? Не би ли трябвало да спре, ако той предизвиква проблема ?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 февруари 2020 - 22:03

Като го извадиш, отново компютъра нищо не получава и зависи как е кодирано.
При 1.9 моторите пък ако го дръпнеш, в повечето случаи се оправя, зависи как е застанал.

Затова тук не е сигурно
Пробвай когато го няма проблема, тогава да му дръпнеш буксата, да видим дали ще се появи тогава.

Между другото, провери си с осцилоскоп заряда на акумулатора. На една кола гледах че тия импулси, които се получават когато изгори някой диод, влияеха на показанието на един датчик(колянов вал) и набиваше грешка. След като откачи алтернатора човека, грешката изчезва. И така показа на осцилоскопа кое е причината. Имаше близо 2 волта "връх до връх" колебание.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 04 февруари 2020 - 22:10
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 04 февруари 2020 - 22:22

Като го спомена се сетих, че когато форсирам от тихи обороти до 2500 например (или повече) и всичко светва по силно вкл. и фаровете, абе всичко дето свети. Иначе зарежда на 14 и нещо.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 февруари 2020 - 22:31

 Ka4o_pi4a, на 04 февруари 2020 - 22:22, каза:

Като го спомена се сетих, че когато форсирам от тихи обороти до 2500 например (или повече) и всичко светва по силно вкл. и фаровете, абе всичко дето свети. Иначе зарежда на 14 и нещо.



То може да е 14 и нещо на обороти, ама ако не е наред регулатора, да отива нагоре(щом светва всичко по-силно).
Внимавай с това, че може да огърмиш нещо. Нищо чудно някоя електроника да каже "предавам се , ще акам".

Намери си човек да ти форсира и да видиш тогава отива ли напрежението нагоре...
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 04 февруари 2020 - 22:41

Продължавате да търсите под вола теле.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 февруари 2020 - 00:16

Защо да търсим под вола теле? Загубата на компресия не виждам защо ще кара ЕГР-а да полудява? Ако можеш да го обясниш? Плюс това и диагностиката му показва некоректно състояние на ЕГР-а

А и той вече се е уговорил да измерят налягането в цилиндрите. Ще разберем какво е положението.
А освен това, ако е компресия, логично е топъл двигател ще е още по-зле. А той казва че топла няма проблеми. Също не виждам да е казал че гори масло като за световно.. И още ако няма компресия, тая кола няма да пали "чакмак"..Не знам.. все противоречиви неща.

Друг е въпроса ако повече клониш към центровка - това е по-възможното, но пак не отговаря на въпроса защо откача тоя клапан. Защото ако пък е центровка, то със 100% сигурност тая кола ще върти здраво преди да запали, ако изобщо запали. Моята с изместен вал(и то изместен съвсем малко) нали се мъчих да я паля, не щеше и да чуе за палене. Та отвивах дюзи да потече, няма и няма. Докато не го изправих, не запали.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 февруари 2020 - 01:01
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 февруари 2020 - 08:05

 dimitarmark, на 04 февруари 2020 - 22:41, каза:

Продължавате да търсите под вола теле.


Поне разбраха, че и алтернатора е за ремонт :smile3560:
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 05 февруари 2020 - 08:10

Добре, а възможно ли е ту да има центровка ту да няма и докато работи в един момент да я изгуби ?
Защо дебитомера така играе на живите данни ? Заради ЕГР ли ? Да не е нещо по веригата да я изпуска оптегача ?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 февруари 2020 - 08:43

MAF-a не играе а отчита едно когато егр-а е отворен и друго когато е затворен, защото потокът е различен. А твоя егр играе хоро.

Както казах вече, показанията му са наред. И при мен е така. Когато подам газ от свободен ход и се върне на обороти - показва 470 -480, когато мине известен период 20 секунди мисля беше, се връща на 330.
Нямаш проблем с МАФ-а. Трябва да изясним(затова попитах колегата) защо Оп-кома показва "EGR Feedback Incorrect" ...

Огледай другите вакуумчета където влизат, на клапата при всмукателния, движи ли се добре, работи ли то нещо? Мърда ли се когато дадеш газ.. Така и така чакаш за да идеш да мерите "компресия" - гледай...


Към Neshto Smisleno: Още ще си каже той..
Аз още не мога да проумея как след като знае че тия дюзи не можеш да им направиш нищо, дал 700 лева моля ти се да ги "оправят".... Още ме е яд, да беше дошъл да пита, поне тия пари щяхме да му спестим.. Пълен оксиморон, 700 лева за дюзи на Y20DTH.. Аз съм виждал втора употреба 4-те ги дават за 80 лева...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 февруари 2020 - 08:53
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 05 февруари 2020 - 09:33

Боже как ме мързи да обяснявам! Вие сами се питате защо аджеба след като му изключите буксата проблема продължава, обаче продължавате да се чудите дали не е егр?!? Затова ви казвам къде е проблема, обаче не слушате! Грешна центровка или мотор за коша. Друг мотор струва 300-400лв и ще кара повече от ремонтирания с части от нашите магазини.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 05 февруари 2020 - 09:51

4 бр. разпръсквачи по 90 лв/бр. Работа по смяна 60 лв.
Всички гарнитури, пръстени рингове и дифтунги малко над 100 лв.
работа на сервиза - 100 лв.
След това още 2 пръстена защото 2 нови се преебаха - 30 лв. Ако не пропускам нещо горе долу е това.
Сега се върнах от сервиза - казаха че щом колата не харчи масло, пали и на студено и няма завишен разход на гориво и върви нормално няма проблем с компресия и не искаха да я измерят. Накрая ще я докарам до София да я види някой щото в тоя град нищо не става. Ще търся ЕГР за проба. Някой може ли да извади от някъде на кои пинове ходи буксата на ЕГР ?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 05 февруари 2020 - 10:14

Колега, а ти от кой град си. Има и хора дето може да са по-близо. Колегата Димитърмарк е казал най-вероятната причина. Аз си го обяснявам с разтегната верига или неопъващ обтегач. Като сгрее мотора почва да опъва. Това не значи задължително да не е правилно зацепен, а центровката може да бяга от самата верига. Горния обтегач може да му се подложи шайбичка и да си дойдат нещата на мястото. Вригата е вечна, ако се сменя маслото с хубаво и редовно, но като не се прави не е толкова вечна.

Негоренето на масло не значи задължително наличие на компресия.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 05 февруари 2020 - 10:15
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 05 февруари 2020 - 10:44

От Благоевград съм... ако знаете кой може да я гледа казвайте. Накрая ще я докарам в София и ще се върна с автобус и да поседи няколко дни, но да се види къде е проблема.
Сега бях при друг майстор - твърди че не може да е центровка защото или я има или не... За обтегача на веригата каза че, ще е обратното защото докато е студена налягането на маслото ще е по-високо.
Мнението беше редактирано от Ka4o_pi4a: 05 февруари 2020 - 10:48
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 05 февруари 2020 - 11:35

Довечера ще ти извадя пиновете кой къде ходи, но едва ли ще ти помогне. За палене на този мотор не е съществен проблем компресията, просто като спрат да подгряват свещите вече не достига за качественото горене на нафтата, тя пък една нафта... И като стопли мотора се замазват причините от това че горивната камера е с висока температура, буталото е разширено и помага да се вдигне по висока компресия, отделно горивото е с по висока температура и пали по лесно. А за центровката може да има леко изместване на момента на впръскване и затова също да няма пълно изгаряне, което също се замазва при работещи свещи и топъл мотор. На няколко мотора съм оправил тези признаци и на два не успях, защото компресията бегала, а не е до центровка.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 февруари 2020 - 11:36

 Ka4o_pi4a, на 05 февруари 2020 - 09:51, каза:


Сега се върнах от сервиза - казаха че щом колата не харчи масло, пали и на студено и няма завишен разход на гориво и върви нормално няма проблем с компресия и не искаха да я измерят.



Хаххахаха, е това вече не знам какво се казва.

Да ти кажа защо не са искали да я измерят - защото нямат уред за дизел - те са до по-големи стойности и струват 4 пъти повече от тия за бензин. Затова не са искали според мен... и са те "пратили са си гледаш работата". Склонен съм да вярвам че е така.
Все пак си отишъл да ти свършат нещо и да им платиш. Баси и сервизите .. като нямат, да ти кажат поне "Ей, нямаме такова или не ни се занимава, иди еди къде си".
После ще ми казват "край на ремонтите пред блока". С такива сервизи няма как да стане.

Най-добре направи каквото си намисли "за София" - има даже двама колеги тук из форума, които много ги обичат тия мотори(както и 2.2). Ако искат, питай ги - ще е в добри ръце, само това знам. Поне ако не друго - със сигурност ще ти кажат от какво е след като извършат необходимите измервания.

Даже ако димитърмарк е прав за мотора, то в София ще е по-голям шанса да намериш друг и направо да ти го сменят и да се прибираш. Прав е за това че такъв ще изкара повече от ремонтиран. Заради това че няма оригинални части вече за тях.
А ако сметнеш че Стара Загора ти е по-добре, то пък говори с Димитърмарк. И там ще е в добри ръце, и това е сигурно.
Аз съм по-склонен да повярвам че е от центровка (от двете му твърдения). Напълно е възможно да е прав, защото проблема идва основно от "горната верига". Долната е двойна и там трябва да си голям душманин та да я прецакаш.. ама огромен. Виж горната има "склонност" към това, за да се получат такива неща.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 февруари 2020 - 11:53
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 05 февруари 2020 - 11:53

И аз предполагам ще или ги е страх че може да скъсат свещ или нямат уреда. Лошото е че не съм подготвен финансово за ремонт от сорта на смяна на двигател. Ще питам на друго място или ако ми кажете кой в София ще може да я погледне. Тишо занимава ли се с такива паметници като моя ?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg