Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Разход масло

dimitarmark снимка dimitarmark 10 февруари 2020 - 16:56

Колеги с колко се увеличава разхода на масло при изплюла гумичка на клапан? Питането ми е конкретно за мотор Х20ХЕВ. Разхода е около 700гр на 100км.
Отговори

sathv снимка sathv 10 февруари 2020 - 18:35

Не е от гумичките този огромен разход. Увеличението на разхода е минимален. Има коли дето изобщо нямат гумички на клапаните като москвич и пак не бута масло.
Отговори

ZIGI снимка ZIGI 10 февруари 2020 - 20:00

Съмнявам се да не е от там разхода-едно е конструктивно да няма гумички - било и Москвич - а друго е да е имало и да я няма по някаква причина :confused:
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 10 февруари 2020 - 20:03

Карал съм кола без гумички на клапаните и разхода и беше около 500гр на 10х км. Но пък там прецакат ли се водачите на клапаните и става 5 л на 1000 км.
Търся мнение от човек на който се е случвало да излезе гумичка и да каже колко е разхода в този случай.
Отговори

sathv снимка sathv 10 февруари 2020 - 20:47

Ти сам си си отговорил. Не може да се каже еднозначно. Зависи от хлабината между клапана и водача. При фабрична хлабина, може и да не го усетиш. При увеличена хлабина от износване, разхода се покачва. Но в никакъв случай не може да достигне цитирания от теб разход ако ще и всички гумички да са паднали.
Отговори

martin_ganev снимка martin_ganev 10 февруари 2020 - 21:09

 dimitarmark, на 10 февруари 2020 - 16:56, каза:

Колеги с колко се увеличава разхода на масло при изплюла гумичка на клапан? Питането ми е конкретно за мотор Х20ХЕВ. Разхода е около 700гр на 100км.

Интересно как ще е изплюла гумичката?Иначе може да деде такъв разход на масло но според мен работата е на сегменти.
Мнението беше редактирано от martin_ganev: 10 февруари 2020 - 21:11
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 10 февруари 2020 - 21:43

 martin_ganev, на 10 февруари 2020 - 21:09, каза:

Интересно как ще е изплюла гумичката?Иначе може да деде такъв разход на масло но според мен работата е на сегменти.

Случва се да излезе гумичката от водача. Сега има такива с периферия, която остава под пружината на клапана и няма такъв шанс. Сега извадих свещите и на първи цилиндър е много окадена. Ще се сваля глава, но искам да премеря компресията преди това, а се оказа че уреда който имам не е приложим за този мотор. Утре с нов уред ще продължим играта.
Отговори

ufer снимка ufer 11 февруари 2020 - 09:23

И аз се боря с подобен проблем. Свещта на 4-ти цилиндър се цапа, а на 1-ви се срина компресията... Оказа се, че гарнитурата на главата е избила между маслената магистрала и 4-ти цил. А между 1-ви и 2-ри леко прегаряне и оттам срив на компресията. Цилиндрите са идеални, клапаните само на един цилиндър пропускаха малко бензин при пробата и сега все пак малко ги притрих на ръка. Гумичките на клапаните - почти на камък, но водачите са ОК. Семерингите на маслената помпа и разпр. валове - и те на камък. Та при това стечение на обстоятелствата буквално за няколко дни на дълъг път взе да гори масло 1,5 л / 800 км! И това основно от гарнитурата - добре, че не се смеси с антифриза. Предстои ми да поръчвам гарнитури, нови сегменти и разни други дреболии... Така че - успех! :biggrin:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 февруари 2020 - 10:38

Както колегите са споделили, аз също смятам че тези 700 грама на 100км звучат направо като грохнал двигател. Не виждам да си се поправил, значи не е на 1000км, а на 100.
Това направо отива отвъд основен ремонт, сякаш тече като чешма навсякъде.
напълно споделям мнението че и 5 гумички да са паднали, няма как да даде такъв ужасяващ разход на масло.

Ще ми е интересно (поне на мен де) да споделиш данните от измерването на "компресията", защото ако трябва да се пошегувам, някой от цилиндрите да не покаже 2 бара
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 февруари 2020 - 10:44
Отговори

fanatic снимка fanatic 11 февруари 2020 - 17:04

Митак, колата има ли газ ?
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 11 февруари 2020 - 17:52

Лятото на моята Вектра Б X18XE1 сменях гумички на клапаните(без да свалям главата).На 3-4 клапана гумичките бяха излезли от леглата и ходеха нагоре-надолу заедно с клапана.Харчеше 1л./1000км. масло.За този голям разход на масло се огледай първо за течове!
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 11 февруари 2020 - 21:55

Няма газ. Купих някакъв смотан инструмент за мерене на компресия и ще трябва преправяне. Сам не може да премериш нищо, тъпа работа. Утре ще се заигравам пак.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 18 февруари 2020 - 15:04

Развитие по темата. Намерих колега с читав компресомер и замерих мотора. 1 ви цилиндър е на 11, другите са на 11.5 , аз съм в шах с пешката. За мен това си е нормална компресия и не би трябвало да има проблем. При удобен случай ще сменя гумички на клапани и ще гледам какво се получава.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 февруари 2020 - 15:22

Абсурд 11 бара да му е добра "компресия" на тоя двигател, твърдо и категорично заставам зад това.

Дават го 10.8:1, което значи че е още по-нагоре от обикновените 1.6 , които са 10.5:1
Това значи че около 17-те бара трябва да има.

За мен има един отговор тук: Има равномерно износване на всички цилиндри, което говори добре.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 февруари 2020 - 15:36
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 18 февруари 2020 - 17:19

 Д-и-м-о-в, на 18 февруари 2020 - 15:22, каза:

Абсурд 11 бара да му е добра "компресия" на тоя двигател, твърдо и категорично заставам зад това.

Дават го 10.8:1, което значи че е още по-нагоре от обикновените 1.6 , които са 10.5:1
Това значи че около 17-те бара трябва да има.

За мен има един отговор тук: Има равномерно износване на всички цилиндри, което говори добре.

Нещо не ми се спори, но да вметна че мотора е с турбо и всички сметки как трябва да стига 17 бара са абсурдни! Отделно тези сметки със 1.6 по степента на сгъстяване са толкова смешни че няма накъде.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 18 февруари 2020 - 17:49

 dimitarmark, на 18 февруари 2020 - 17:19, каза:

Нещо не ми се спори, но да вметна че мотора е с турбо и всички сметки как трябва да стига 17 бара са абсурдни!

А това масло да не се събира в радиатора/интеркулера на турбото?
А на стоков такъв мотор, това дават за компресията.
Публикувано изображение
Ако колегата от предния пост има някое клипче за компресията може да го пусне да видим?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 февруари 2020 - 18:03

 ivan_pop, на 18 февруари 2020 - 17:49, каза:

А това масло да не се събира в радиатора/интеркулера на турбото?
А на стоков такъв мотор, това дават за компресията.
Публикувано изображение
Ако колегата от предния пост има някое клипче за компресията може да го пусне да видим?



А ти усещаш ли как за всичките двигатели пише едно и също в тая "светая светих" дето цитираш постоянно? Аутодата вероятно
Там само 12-15 бара ли знаят?


Това че има турбо не значи че степента му не е 10.8 по каталог(ако е с оригиналните си карантии). Което пък значи че 11 бара са твърде малко.
Разровете се и сами си намерете колко му е степента на тоя мотор. Никой не иска да спори, аз давам заводски данни.И на тях ако не вярвате, не знам , не мога да помогна.

Само ще кажа че и на мерц-а 2.0 атмосфрения и 2.5 турбо дизела, все 22:1 имат степен, тъй че аз лично не виждам пряка зависимост от това, дали има турбо или няма

Има и стари атмосферки без турбо бензини,който имат 8.8:1

Аз си казвам мнението че 11 са малко, който иска да вярва.

Клип няма, но тук потребител е писал колко е била неговата

https://www.migweb.c...-please.502630/

Всеки може да обърне PSI в барове, нали?
Има и тук данни !!
https://www.vauxhall...v-probs.171829/
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 февруари 2020 - 18:55
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 февруари 2020 - 18:25

 dimitarmark, на 18 февруари 2020 - 17:19, каза:

Нещо не ми се спори, но да вметна че мотора е с турбо и всички сметки как трябва да стига 17 бара са абсурдни! Отделно тези сметки със 1.6 по степента на сгъстяване са толкова смешни че няма накъде.

Х20ХЕВ с турбо ли? Нормални са ти резултатите от измерванията, там някъде трябва да си е.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 18 февруари 2020 - 18:25
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 18 февруари 2020 - 20:23

Мотора е вместен на мястото на З20ЛЕР и вероятно е разреден. Димов няма чалъм да издържи ако не е разреден. Твоите сметки за 17 бара като ги увеличиш по 1.4 минимум ще стане всички бутала в картера, а тя си върви доста добре.
Загубата на масло след уточняване на резултатите е между 200 и 300гр. Има тук таме масло по мотора, но не е нищо страшно. Имам предвид ще като я спреш някъде не се окапва, а е омаслено. След като е покарана дълго време и се остави на място да изстине, след запалване и подаване на газ има слаб пушек за около 5-6 секунди и изчиства. По време на шофиране пушек липсва. В антифриза има малко боклук, но масло липсва.
Да не забравя че колата има и катализатор, може би той убива пушека в движение.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 февруари 2020 - 22:27

Има вариант и без разреждане, ако турбото не надува повече от 0.5
Това не го знаех че може да е бутан/преправян или там както е по-редно да се казва(може, но не е сигурно).
И само за уточнение, не е 1.4, а 1.2. На степен 1.2, това е долната граница и е приета да се смята с нея за ориентир.

Ако може да се разбере дали е бъзикан - ще е добре. Защото ако не е , то гаранция 11-те бара малеят много.

А 200-300 грама на колко км? Защото ако е на същите, то направо нямат нищо общо с първоначалните, с които направо ни "застреля от упор"... не че пак са малко де, но ония бяха "мама мия".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 февруари 2020 - 22:37
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg