Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

проблема вектра Б с ABS-а решен

borisbebo снимка borisbebo 01 юни 2009 - 13:37

Здравейте на всички,

Искам да обясня за въпросния проблем с абс-а на вектра Б. Аз на мойта кола го реших благодарение на форума и иска да обясня процедурата за другите, за да не се лутат във форума и да си губят времето, а за 20-тина мин да си оправят колата.

Проблемът идва от там, че има заводски дефект в контролния блок - студена спойка.
1. Сваляте акумулатора.
2. Откачате казанчето на антифриза и само го премествате, за да не ви пречи.
3. Откачате буксата като издърпвате лилав плъзгач:

Прикачен файл  01.jpg (97,09K)
Брой изтегляния: 114

назад към купето и вадите буксата нагоре.
4. Блокът се държи на 4 болчета.
5. След като го извадите трябва да го отворите. Ще използвам копи пейст от друга тема, за да добиете представа къде се отваря и после ще ви покажа как аз го отворих без да го режа целия:

Блокът от вътрешната страна:

Прикачен файл  02.jpg (5,87K)
Брой изтегляния: 96

трябва да се отвори от обратната( външната страна):

Прикачен файл  03.jpg (6,36K)
Брой изтегляния: 113

оградената с червено спойка е проблем:

Прикачен файл  04.jpg (8,09K)
Брой изтегляния: 125

Ето и по-близък план:

Прикачен файл  05.jpg (13,38K)
Брой изтегляния: 110

Аз вместо да режа целия блок с поялник отрязах едно квадратно парче над самата спойка. Запойх я и със силикон залепих само това парче -крайния резултат:

Прикачен файл  06.jpg (131,83K)
Брой изтегляния: 100

И сега си ми работи абs-а. Може да използвате всякакъв силикон - грозна картинка обаче работи. Надявам се да съм полезен и да съм подредил добре темата, че да може всеки да се справи сам. Съжелявам че снимките са на линкове но нещо не мога да ги качвам.
Успех на всички! За въпроси може на лс, и-мейл, скайп, на който мога ще помогна да си излекува колицата.
Поздрави :bou: :bou: :bou:

полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 06 юни 2018 - 15:03
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата, за да не се загубят :)
Отговори

pa4oni снимка pa4oni 01 юни 2009 - 17:36

здрасти колега моита вектра много рядко някои път ми светва абс ,като я угася и запаля на ново си сработва и не свети, демек ми работи, това ли е бил вапросния проблем с твоита и между другото и ербека ми светва някои път, но тои се зака4а на компа и сре6ту 20 лева му огасям лампата за поне месец,предполагам,4е при него проблема е друг така ли е ?
Отговори

borisbebo снимка borisbebo 01 юни 2009 - 21:09

 pa4oni, на 01 Jun 2009, 06:36 PM, каза:

здрасти колега моита вектра много рядко някои път ми светва абс ,като я угася и запаля на ново си сработва и не свети, демек ми работи, това ли е бил вапросния проблем с твоита и между другото и ербека ми светва някои път, но тои се зака4а на компа и сре6ту 20 лева му огасям лампата за поне месец,предполагам,4е при него проблема е друг така ли е ?

Здрасти колега значи при мен паля и не свети после светва по касно може ида изгасне общо взето си правеше кво си иска но повече светеше . Ако вектрата ти е преди феист лифта мисля че и ти го имаш сащия проблем и е въпрос на време да се прояви.
А за ербега датчиците са под седалките и ако седне някой по тежък или нещо си ровил отдолу може и за тва да дава дефект.провери по седалките всичко дали е добре
Поздрави и успех
Отговори

blagom снимка blagom 02 юни 2009 - 08:27

много ще съм ти благодарен ако пуснеш с какво точно си го лепил кутията след това. искам и аз да го оправям сега докато колата е в бокса. с poxipol дали ще стане.... ако не какъв трябва да е силикона
с този ще стане ли (топло и маслоустойчив на Bizon) http://www.profix.bg....php?content.85
Мнението беше редактирано от blagom: 02 юни 2009 - 08:36
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 02 юни 2009 - 09:19

Колеги, аз го имам същия проблем, само че когато почнах да го правя замазах едно от болчетата и с това приключи ремонта, така че внимавайте!
Тук има по подробна информация.
Отговори

borisbebo снимка borisbebo 04 юни 2009 - 08:34

 blagom, на 02 Jun 2009, 09:27 AM, каза:

много ще съм ти благодарен ако пуснеш с какво точно си го лепил кутията след това. искам и аз да го оправям сега докато колата е в бокса. с poxipol дали ще стане.... ако не какъв трябва да е силикона
с този ще стане ли (топло и маслоустойчив на Bizon) http://www.profix.bg....php?content.85


здрасти колега става със всякакъв силикон с покси пол незнам дали ще стане не съм сигурен да не увредиш нещо
давай смело
Успех
Поздрави

 milenanicki, на 02 Jun 2009, 10:19 AM, каза:

колеги аз го имам същия проблем само , че когато почнах да го правя замазах едно от болчетата и с това приключи ремонта.Така ,че внимаваите.http://www.vectra-club.ru/forum/viewtopic.php?t=45720 тук има по подробна информация.

колега аз точни от този сайт взайствах да си оправя мойта но реших да го направя достояние за всички във форума и то на български не всички знаем руски
пробвай да го разпробиеш тва болче и да си сложиш друго и си оправи абс-а да ти работи да не ти се налага да ти трябва не го пожелавам на никой
Поздрави
Отговори

blagom снимка blagom 23 юни 2009 - 11:56

и аз се реших най - накрая и разкостих компа на абс. след 3.5г. с тоя проблем. При мен видимо нямаше студена спойка никъде, но накарах моят приятел да презапои крачетата на релето + ако види някое друго. резултата за сега е положителен. 1 седмица не е светнала ламбата. за залепването - със черен топло и маслоустойчив силикон го залепих понеже в следствие от рязането се получи доста големичка фуга. дано да нямам други ядове с тази система.
Отговори

nedelcho снимка nedelcho 08 август 2009 - 16:18

Това важи ли и за вектри след фейслифта?
Става въпрос за 2001 г. моторът е z18xe.
ABS-a светва след движение по неравен път и минаване през дупки (колкото и малко да са те по родните ни пътища).
Отговори

bojo06 снимка bojo06 23 август 2009 - 22:47

За пореден път искам да кажа, че потребителите в този форум не четат темите. Има писано по тази повреда в ABS-a, но няма кой да си направи труда да прочете. Но както и да е ще припомня че тази повреда е характерна за грешка C0121 Valve Relay Circuit Malfunction. Най- удачния вариант за отстраняване е разпробиване на пластмасата на ел. блок с фреза и затапването с тапа за технологични отвори.
Отговори

nedelcho снимка nedelcho 23 септември 2009 - 20:57

Има ли някой сервиз във Варна къдео мога да закарам Вектрата си и да им кажа че имам проблем с абс-а (светва периодично) те да проверят всичко, или проблемните места (на база големия си опит), да си платя някаква разумна цена и да си карам спокойни, че иде зима.
Отговори

Marin снимка Marin 21 ноември 2009 - 13:50

Някой да има представа дали в системата за ABS има и външни релета. Направих всички измервания на ABS, който се дават по АУТОДАТА и всички резултати са като по книгата, но ABS ми не работи. Та затова се чудя, преди да отварям компа, дали няма допълнителни релета който да правят проблем??? Става въпрос за двигател X18XE1 
Мнението беше редактирано от Marin: 21 ноември 2009 - 13:53
Отговори

ancho снимка ancho 21 ноември 2009 - 16:08

ЭДРАСТИ И АЭ ИМАМ ПРОБЛЕМ С ADS КОГАТО КАРАМ С НАД 100 И СПИРА ДА РАБОТИ
Отговори

Di4o снимка Di4o 01 юли 2010 - 23:11

Аз също имах проблем с ABSа лампата му светваше когато си иска и след няколко запалвания на двг или след продължителен престой угасваше.
След като прочетох темата на колегата реших да пробвам презапояване на спойките. След тази операция карам вече втори месец без да ми е светвала лампата пробвах и дали действа ABS - работи перфектно.
Благодаря на колегата borisbebo за изчерпателната и полезна информация.

:newsm05_41:
Мнението беше редактирано от Di4o: 01 юли 2010 - 23:15
Отговори

rossvs снимка rossvs 01 юли 2010 - 23:28

До колкото разбирам, тази спойка се отчита като грешка :drinks:
При мен проблема е, че с диагностика не може да се намери блока на АБС-а и да се види защо не работи. Иначе лампичката понякога не свети, но даже и тогава няма АБС. От къде може да идва проблемът :newsm05_41:

П.С. Става въпрос за Вектра Б.
Мнението беше редактирано от rossvs: 01 юли 2010 - 23:29
Отговори

georgigg снимка georgigg 18 октомври 2010 - 12:14

Здравейте, да споделя и аз моят опит с АБС-а. Имах същият проблем - ту светва ,ту гасне АБС-а. На диагностиката изкара страшно много грешки и решихме че е от захранването. Оказа същата тази спойка. Отворих прозорче в АБС (компа) с фреза. Това обаче е много рисково защото капака почти опира в един чип, така че ако правите отвор с фреза напрвете по-малък прозорец над спойките или използвайте поялник за да го изрежете. При свалянето на АБС-а единствената трудност е отвиването на четирите болта. Необходимо ви е камъче Т20, като моят съвет е да използвате по-дълго камъче - 30-40 мм защото при къс камък държача опира в пластмасовия капак и е доста трудно и дразнещо. Подгответе си малко гедоре , камък , удължение , хубаво е да разполагате и с чупещо рамо в гедорето. Ако имате всичко необходимо свалянето става за 20-30 минути всичко (махане на акумулатор и преместване на съда за течността и релетата над АБС-а и самият АБС). Това е . Успех на всички.
Отговори

ina_vectra снимка ina_vectra 21 ноември 2010 - 15:44

Здравейте колеги.Нов сабственик съм на Вектра Б 1.8 16V 1998г. (X18XE)-автоматик.Обаче не ми работи ABS-a,когато дам на контакт не ми светва лампичката за проверка на ABS-a,а и НЕ работи въобще,даже отначало мислех че нямам но когато погледнах отдолу видях датчиците и ринговете на главините,а после намерих и блока на ABS-a.Няма никакви признаци от него,не светва никаква лампа и не работи при рязко спиране.Никакви признаци на живот в него.Как да разбера къде е проблема и как да го отстраня? :icon_wink2:

Благодаря ви предварително.
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 25 януари 2012 - 13:35

Някой намерил ли е начин да отвори ЕКУ на АБС с ТЦ на Вектра Б 97г понеже моя е на БОШ и няма нищо общо с модела на студената споъка? :( Помагайте
Отговори

byNIKSAN снимка byNIKSAN 27 януари 2012 - 11:04

Здравейте колеги при мен проблема с АБС е малко по различен от вас описаните...Значи първо лампата ми святка когато стрелката стигне 60км/ч задължително иначе с по малка скорост не святка...И когато не е светнала ми се случва на сух път да ми се пусне АБС смисъл като че ли ми се пуска АБС но някак си странно и резултата е моментен ЛАГ в спирането точно сякаш се е пуснал и това е мн неприятно защото в задруствания мога да ударя някои който е пред мен.Иначе когато светне лампата нямам никакъв проблем с това освен че АБС НЕ работи.Моля за бърз отговор защото мисля утре да направя ремонта описан от вас че вече карам година и 2 месеца така и мн се дразня Мерси предварително! ПОЗДРАВИ ;)
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 27 януари 2012 - 16:08

Най-добре първо провери каква е грешката в АБС. Иначе, щом проблема описан по-горе е хроничен, не виждам нищо лошо профилактично да минеш студената спойка.
Успех :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 27 януари 2012 - 16:09
Отговори

byNIKSAN снимка byNIKSAN 27 януари 2012 - 16:17

Ами колега проблема е 100% като описаният само че прибавям ненадейното включване на АБС и също така на големите километри ми играе леко стрелката аз си мисля че имам проблем със ринговете на каретата дето са едната ми е счупена... там си е но липсват един два зъба та си мислех дали е само в нея проблема или И студената спойка.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg