Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Пробка за обезвъздушаване на охладителната система

Жоро снимка Жоро 07 ноември 2012 - 11:03

Здравейте,
вчера докато сменяхме антифриза забелязахме, че пробката за обезвъздушаване или там както се нарича е счупена. Според мен изглежда нещо като пластмасово болтче, като при мен му няма главата. Не тече, но исках да го сменя. От дилърите обаче ми казват че тоя кекав боклук си е част от тръбата и не се продава отделно и ми искат 400-500лв
Моля посъветвайте ме какво да правя. Сменихме антифриза, но не сме обезвъздушавали системата, при по-старите модели няма пробка и се самообезвъздушава, но не зная тук проблем ли ще е?
Прилагам и снимка, пробката е на тръба номер 1 и съм я оградил в червено

Прикачен файл  6000.jpg (140,13K)
Брой изтегляния: 60
Отговори

пешо-жоро снимка пешо-жоро 07 ноември 2012 - 14:56

Ако можеш да го отвиеш ,отиваш при един стругар и ти прави същото от месинг или алуминий за 5 лв и си готов.Това ти е решението.
Отговори

Жоро снимка Жоро 07 ноември 2012 - 15:38

Мисля, че с шпилковадач (обратен метчик) може и да го извадя, но проблема е, че е пластмасово и е почти сигурно, че няма да го извадя цяло. А от отвора не знам дали може да се разбере резбата. Плюс това тая резба ако е някоя ситна и не може да се направи какво правя със затапването? - клинче и повечко силикон?

Публикувано изображение
Отговори

Жоро снимка Жоро 16 юни 2014 - 11:45

Така, да завърша темата. След като видях, че колегата Galabov продава на части една Z19DTH-ка, се сдобих с това:

Прикачен файл  6001.jpg (85,04K)
Брой изтегляния: 29

Това е въпросната пластмасова пробка, кото струва една торба пари, зашото се продава с тръбата :)))))))
Тук, ще цитирам едни мнения от темата за Вектрата, за да стане ясно, че това си е болежка:

 Boxy_, на 28 февруари 2014 - 14:34, каза:

Не е незнайно, а си е явно детска болест! При мен също се скъса и доста трудно намерих здрава в морга. Ако не е тайна ти от къде се сдоби ? В Булвария Варна ми казаха че се продава комплект с тръбата на цена 580лв. някъде.Поздрави!


 Жоро, на 28 февруари 2014 - 16:02, каза:

По дилърите даже не можаха и да я намерят къде е тази пробка и след много търсене и мейли с графики я намерихме. И на мен ми казаха такава умопомрачителна сума. И като видях, че Гълъбов е докарал така и отнесох гнездото за запалката и пробката. Как извади старата, т.е. остатъците?

Иначе няма да коментирам, как Опел (Фиат/Ланча) са направили пробка боклук, дето явно не може да се развие и после продават цялата тръба...


 Boxy_, на 28 февруари 2014 - 16:23, каза:

Хах изваждането беше доста интересно :) Първоначално се бях притеснил, но в последствие грабнах една видия с по-едра стъпка и с винтоверта исках леко да я навия....., но пластмасата беше толкова изгоряла, че се разпадна на парчета и благодарение на това, че има налягане боклуците излязоха с малка част от антифриза. След което обезвъздуших навих "новата" на която предварително смених оринга понеже не ми вдъхна доверие, а и незнаех на колко години е и всичко заспа на 6.


С цитатите от по-горе става ясно, че тази пробка е нодомислица!
Аз моята я смених като разпробих с бургия Ф6 и с 2а поредни шпилковадача (обратен метчик) я изпочупих и изкарах. Въобще не тръгна да се развива. А просто се чупеше. Въоще не зная, за какво е тази пробка. Като това не е най-високата точка на охладителната система. Това стана ясно след като изтече около 1л антифриз. т.е. докато не се изпразни казанчето не спря да блика. Еми така, сега си имам пробка, на която ще залепя табела НЕ ПИПАЙ!!!
Отговори

kalin09 снимка kalin09 16 юни 2014 - 13:55

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 16 ноември 2023 - 20:57
Отговори

Жоро снимка Жоро 17 юни 2014 - 08:30

Вече е на колата, но предполагам, че мога да я развия.

Върти ми се друга мисъл в главата, защо са я направили пластмасова? Ти искаш да я врътнем на струг ли?
Отговори

kalin09 снимка kalin09 17 юни 2014 - 08:36

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 16 ноември 2023 - 20:57
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 21 юни 2014 - 12:06

По принцип обезвъздушителят не се слага само в най-горна точка-която в случаят е казанчето, но и в точки където по принуда има задигане и падане- в такъв случай водата/охладителната течност пречи на въздуха да отиде до най-високата точка и той остава заключен в самата тръба и дефакто се получава тръба със сечение 50 мм. прокарва воден поток както през тръба 20мм. останалата и част е заета с въздух който пречи на потока/дебита.
Поздрави и Успех.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 21 юни 2014 - 21:34

На Рената има подобна пробка.Като се строши я заменям с обикновен болт 6мм. с гумено уплътнение,резбата е същата.
Отговори

Жоро снимка Жоро 21 юни 2014 - 21:39

За жалост не замерих резбата преди да я завия каква е :(
Отговори

Daniel Stanev снимка Daniel Stanev 30 юни 2014 - 08:36

Здравейте колеги. Да попитам - системата не се ли обезвъздушава сама? Или е задължително да се използва тая пробка за обезвъздушаване? Благодаря предварително и лек ден :first:
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 юни 2014 - 09:12

 kalin09, на 16 юни 2014 - 13:55, каза:

Не знам за конкретния модел,но при много други смяната на антифриз + неотвиване на пробката = на прегрял мотор.

 Daniel Stanev, на 30 юни 2014 - 08:36, каза:

Здравейте колеги. Да попитам - системата не се ли обезвъздушава сама? Или е задължително да се използва тая пробка за обезвъздушаване? Благодаря предварително и лек ден :first:


Здравей,
виждаш какво пише колегата. Аз лично когато сменях антифриза, НЕ ОБЕЗВЪЗДУШИХ, за това и пуснах темата. Онзи ден като сложих новата пробка и долях антифриз пак не я обезвъздуших през пробката. Запалих колата първо на място а после и я карах. След като видах поста на Калин, се притесних и викам дай ще отвия пробката и веднага текна охладителна течност. Не чух и видях да излиза въздух. т.е. според мен системата се обезвъздушава, ама знам ли...
Отговори

Daniel Stanev снимка Daniel Stanev 30 юни 2014 - 10:14

 Жоро, на 30 юни 2014 - 09:12, каза:

Здравей,
виждаш какво пише колегата. Аз лично когато сменях антифриза, НЕ ОБЕЗВЪЗДУШИХ, за това и пуснах темата. Онзи ден като сложих новата пробка и долях антифриз пак не я обезвъздуших през пробката. Запалих колата първо на място а после и я карах. След като видах поста на Калин, се притесних и викам дай ще отвия пробката и веднага текна охладителна течност. Не чух и видях да излиза въздух. т.е. според мен системата се обезвъздушава, ама знам ли...


Здравей колега. Мерси за отговора. И аз си мисля, че се обезвъздушава автоматично. Миналата есен сменяхме термостата и си мисля, че тая пробка е за източване на антифриза от системата понеже е най-ниската точка в системата. Почна да тече антифриз от там, но за кратко само и спря. Може да се е запушила ако е имало някакви утайки и боклуци, но антифриза беше напълно чист. После я затегнахме. Като смених термостата допълних системата, поработи колата, долях и това е, не съм отвивал пробката.

Ето това пише в програмата ТИС2000 за пълнене на охладителната система:

Cooling System, Top Up and Bleed

Note: Only use antifreeze 19 40 650 / 09 194 431 and ensure the concentration is 50% water to 50% antifreeze. The purpose of the antifreeze is not only to protect the entire cooling system from frost but also to protect all parts flushed with coolant against corrosion/limescale deposits. Therefore in tropical countries it is still necessary to add antifreeze.

The water quality plays an important role in addition to the mix ratio. Water of drinkable quality usually meets these requirements. The quality of purified sea water is inadequate!

Damage may also be caused to the engine if unauthorised anti-freeze agent is used!

If radiator, cylinder head or cylinder head gasket have been replaced the old coolant must not be re-used.

Important: Vehicles with AC: Switch off air conditioning or with ECC set to ECO Mode (if available)

1. Open cooling system
Warning: Cooling system is under pressure.
• Unscrew cover of coolant compensation tank

2. Top up coolant
• Coolant compensation tank

Important: If the cooling system is completely drained (including heating) overfill coolant compensation tank up to the filler neck and open quick connector in heater feed line (on left in direction of travel) until cooling water escapes.
• To marking KALT/COLD

3. Close cooling system
• Close cover of coolant compensation tank


4. Start engine and allow to run
Note: Operate engine with the following cycle 1 x: 30 seconds – 2000 rpm to 2500 rpm, 5 seconds idle speed, 30 seconds – 2000 rpm to 2500 rpm.

Allow engine to warm up at idle speed until the 1st radiator fan stage is also switched on.

Operate engine with the cycle above again 1 x

Cooling system bleeds automatically during engine warm-up phase.

5. Switch off engine
• Allow engine to cool


6. Check coolant level.
• Coolant compensation tank
Note: To marking KALT/COLD – top up coolant if necessary

Само не ми стана ясно дали тоя ''quick connector in heater feed line (on left in direction of travel)'' дето трябва да се отвори докато започне да тече антифриза не е точно тая пробка?

Но иначе пише, че охладителната система се обезвъздушава автоматично по време на фазата на загряване на двигателя - ''Cooling system bleeds automatically during engine warm-up phase.''

Поздрави и лек ден :first:
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 юни 2014 - 10:21

Със сигурност тази пробка не е за източване. Не само, че не е най-иската точка, ами е най-високата след казанчето. т.е. са пада над двигателя и радиатора, но под казанчето. За това и при теб е спряло да тече. Източил си казанчето :)!
На нея има и канал, през който да започне да тече едвам-едвам. т.е. идеята и е обезвъздушаване. Но според мен няма нужда...
Отговори

Daniel Stanev снимка Daniel Stanev 30 юни 2014 - 16:34

 Жоро, на 30 юни 2014 - 10:21, каза:

Със сигурност тази пробка не е за източване. Не само, че не е най-иската точка, ами е най-високата след казанчето. т.е. са пада над двигателя и радиатора, но под казанчето. За това и при теб е спряло да тече. Източил си казанчето :)!
На нея има и канал, през който да започне да тече едвам-едвам. т.е. идеята и е обезвъздушаване. Но според мен няма нужда...


Здравей колега, явно говорим за различни неща....там от където аз точих антифриза е от пробка която се намира под радиатора (drain bolt), ето за това от снимката говоря:

Прикачен файл  6002.jpg (56,57K)
Брой изтегляния: 29

6.Drain coolant
• Place collecting tray underneath

• Remove drain bolt (1)

• Drain coolant

• Install drain bolt (1)

Поздрави :first:
Отговори

Hevy снимка Hevy 27 февруари 2018 - 22:44

Ще вдигна тази тема като единствена съдържателна по въпроса в целия форум. И на Кадета, и сега на Астрата все е автоматично обезвъздушаването, само дето май трябва малко да му се помогне. Тиса ми не работи, пак ми се скапа виртуалната машина/върви само на НР че е стара програма/, но тука в цитата гледам че трябва да се спазва процедура с обороти. Вероятно за да има дебит помпата. Когато водата не може да изпълни маркуча тя тече в долния му край и въздуха остава в извивките отгоре.
Досега само един път ми се беше случвало да ми изчезне парното след източване на системата, преди години на Астрата, и го оправих със стискане на маркучите към парното. Как съм я пълнил системата, за да стане така, не помня.
Миналата година източвах системата - парно имаше, няма дерт. Сега пак я източвах, предполагам както винаги съм правел, тези неща са машинални - на студен мотор налях казанчето почти до горе, запалих, чаках да отвори термостата. Всичко това при положение че наливах точното количество обратно, не съм разлял нищо. Още като видях че отвори термостата а казанчето стои пълно два пръста над нивото, ми стана ясно че вътре има още въздух. Пробвах парното - два пъти по слабо. Стисках маркучите към парното , но не се оправи. Проблема ми е че трудно ги стигам и не мога да ги стисна с цяла длан, я само с 2 пръста.
Друга подробност - обезвъздушавам винаги на отворена капачка.
Ако някой се чуди дали не му е останал въздух в системата, проверява се така - на загрял мотор отвиваш капачката, ако кипне и вземе да прелива - имало е въздух :hahaha: . Ако е нямало чува се само сссс.....
Утре ще пробвам тази мантра с оборотите, но малко ме съмнява, вече пробвах няколко пъти до 3000об, нищо не стана...

Някакви народни рецепти да знае някой? :kuku:
Отговори

optimeon снимка optimeon 01 март 2018 - 19:29

И аз бих искал да знам.
Отговори

Hevy снимка Hevy 01 март 2018 - 20:55

Мантрата с оборотите не действа, поне при моята Астра. Никаква промяна, след като приключих, на загрят мотор отвих леко капачката и започна да се надига чорбата. Значи има въздух из системата, и е в радиаторчето на парното. Преди като пусна парното и направо миришеше на изгоряло, сега просто топли като на стара кола. И се сетих още нещо, предишния път като я източвах беше лятото, и парното не ме е интересувало. Но вече всичко ми е ясно. Трябват големи обороти докато е отворен само първия кръг, за да може увеличения дебит да изкара въздуха от там. Лятото често става, палиш и хукваш, зимата е друго, никой нормален не вдига повече от 2000 докато не загрее поне малко.
Другия начин е да се стискат маркучите към купето, би трябвало долния да подейства, той е входа и ще изкара въздуха през горния - изхода. Обаче съм си преместил компа в тази ниша и не може да се бръкне. Канал нямам, под колата не ми се лежи в този студ - от там има хубав достъп.И всичките тези операции - при отворена капачка, съответно течност се долива по малко да закрива два пръста отвора долу. За да може межурите да се разширят при загряването. И да се изкара повече въздух.
Иначе ще се чака лятото когато оборотите са повечко - до другата зима ще се обезвъздуши автоматично :hahaha:

Ето кво пише в ТИСа, изобщо не ги бърка че някой ще е без парно....

Публикувано изображение
Отговори

Hevy снимка Hevy 02 март 2018 - 19:27

Рецептата е готова. Първо още като наливаш чорбата стискаш от време на време дебелия маркуч , който расте от термостата, и ако можеш да достигнеш - долния маркуч който влиза в купето. Докато не е отворил термостата иска обороти за да може големия дебит на помпата да изкара въздуха от радиаторчето на парното. Газ подавам направо от дросела, който е с електронен педал да му мисли. Ако е студено както сега , и сърцето те боли да форсираш мотора, изчакваш докато загрее добре. Капачката е завита, но разхлабена, за да може ако стане революция да я затегнеш бързо. Така с нагряването мехурите се увеличават и се изкарва повече въздух. След това с едната ръка стискаш дебелия маркуч, а с другата даваш газ - така водата тръгва по малкия кръг на парното. После естествено зятягаш капачката. При следващото загряване на мотора проверяваш има ли останал въздух - ако след разхлабването и започне нивото да се надига - има още, ако само изсъска - процедурата е била успешна. В колата ми пак е Африка, кеф... :whistle:
Отговори

ufer снимка ufer 06 март 2018 - 10:19

Аз допълнително на това бих развил леко температурния датчик още при наливането на студен двигател. Може след това въобще да не се налагат други процедури. Е, малко може да подмокри... :icon_razz2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg