Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Скоби за тампони за стабилизираща щанга Вектра Б и въпрос за ръчна

dxl снимка dxl 10 ноември 2016 - 15:18

Здравейте.

Продават ли се въпросните скоби на стабилизиращата щанга, които притискат тампона. (Като дъга са). Горната част на скобата е скъсана. От другата страна не знам как е, но ако има ще взема две, направо да ги сменя. Отидох в един магазин, но момчето ми каза, че и да има ще са само оригинални и ще се чакат доста. Разбрахме се после да му дам номера на рамата и да търси.
Знаете ли дали се продават някъде и какви цени вървят?
Колата се разтропа много и отпред и отзад. Реших да почна първо със стабилизиращата щанга отзад и нататък, едно по едно.

Ето за такива скоби говоря. Не е от Вектра, но принципа е същия.
Публикувано изображение


Също така след като сложих гумата и отидох до магазина забелязах, че се чува един особен звук в ляво отзад (задна лява бях свалял). Започва да се чува още при 30 км/ч и нещо като свистене на ротационен принцип (все едно има нещо на гумата и се чува само когато направи контакт с асфалта). Също така като натисна спирачките се чува по-особен звук отзад (много глухо триене, но не чак метал в метал).
Чудя се дали не е задържала ръчната и леко да опира в движение? Забелязах, че като я паркирам и понеже паркомястото е под наклон, когато пусна спирачката и я натисна, като колата спре се чува характерното потропване и скърцане отзад, сякаш ръчната е опъната и се опитваш да тръгнеш.

Как мога да проверя дали ръчната задържа леко?
Мнението беше редактирано от dxl: 10 ноември 2016 - 15:20
Отговори

k opel e снимка k opel e 10 ноември 2016 - 15:22

Вземи от морга. Във фейсгрупата на ОКБ само днес излязоха пет като твоята за части.
Отговори

Y22DTR снимка Y22DTR 10 ноември 2016 - 17:35

И аз съм за от морга...цената за 2 скоби няма да ти хареса.
Ако нещо задържа дори и леко,колелото ще е по топло от другите.
Отговори

dxl снимка dxl 10 ноември 2016 - 18:29

Значи в Мегапартс цялата щанга е 10лв. Има и за моя модел, както и за други (двигатели, комби и тн). Не ми се сменя цялата щанга и съответно въпросът ми е могат ли да се извадят скобите?

Ето щанга. Струва ми се, че сякаш са занитени...
https://www.megapart...duct/1323325694

Попринцип би трябвало скобата да се отваря и да може да излезе от щангата.
Мнението беше редактирано от dxl: 10 ноември 2016 - 18:34
Отговори

k opel e снимка k opel e 10 ноември 2016 - 18:33

Освен Мегапартс в София има още 100 морги. Вадят се разбира се. Тези скоби даже ще ти ги подарят.
Отговори

dxl снимка dxl 10 ноември 2016 - 18:38

Еми до нас (на 5)мин. имам офис на Мегапартс, ще ми я доставят. Иначе трябва да обикалям с колата, дори и след предварителна уговорка да ида да ги взема. Дали ще дам 10лв. или ще изгоря почти толкова...
Отговори

pop stavri снимка pop stavri 10 ноември 2016 - 20:16

Ако не бъркам, въпросните скоби са с каталожен номер 90468561 (Opel 03 50 381) - цена около 13,50 лв, нови, оригинални от дилър. Но от морга определено са на сметка.
Отговори

CH_M снимка CH_M 10 ноември 2016 - 21:41

 pop stavri, на 10 ноември 2016 - 20:16, каза:

Но от морга определено са на сметка.

Абе те са на сметка, ама не се знае като ги получи да не са гнилак ....
На мойта бивша баба Вектра бяха изгнили и двете, да, разтварят се за да излезе стабилизиращата щанга, самата скоба в единия край е с прорез и в него влиза другата половинка и стягаш с болта, е точно дето влизат една в друга бяха изгнили моите.
Моят съвет е - нови!
Отговори

dxl снимка dxl 10 ноември 2016 - 22:01

В два магазина ми казаха, че могат да ми доставят нови (оригинални), като цените на едното място бяха 25, на другото 20 (говоря за 1 бр.) Ако знаете някъде да има по-евтино...
Отговори

pop stavri снимка pop stavri 10 ноември 2016 - 22:17

 dxl, на 10 ноември 2016 - 22:01, каза:

В два магазина ми казаха, че могат да ми доставят нови (оригинални), като цените на едното място бяха 25, на другото 20 (говоря за 1 бр.) Ако знаете някъде да има по-евтино...


Питай при дилър на Опел, както вече споменах, там трябва да са около 13,50 лв./бр.
Отговори

dxl снимка dxl 11 ноември 2016 - 15:34

Моля за помощ!

В крайна сметка се оказа, че скобите са си ок, отгоре е натрупана мизерия с годините, която е започнала да се люспи. Скобите са ок.
Свалих едната, сложих тампона, гресирах го и тн. Не мога обаче да завия скобите с болта за ухото, където влизат към моста.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Колкото и да напъвам с лост щангата нямам повече ход нагоре, защото скобите започват да опират в моста, а са много далеч от ухото/канала на болта, за да мога да го прекарам и да завия гайката.

Подложих опора под амортисьора да облекчи малко напрежението в щангата и да компенсира вдигането от една страна, обаче така реално ми остава още по-малко място и скобите започват по-отрано да опират горе.

Притеснявам се да вдигам крика още, защото това ми е кажи-речи максимума, при който се чувствам спокоен да работя.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 ноември 2016 - 15:50

На клиото предната щанга се хваща по подобен начин и там първо сложих тия тампони без да ги затягам до край (скобите) и после сложих биалетките, като напънах щангата с крик. Тук не помня точно как беше захвата отзад, но може би и тук е такава последователността. Може да пробваш и с други тампони. Има такива, които са малко по-малки, но не знам от къде ще намериш.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 11 ноември 2016 - 15:51
Отговори

dxl снимка dxl 11 ноември 2016 - 17:27

Сложих скобата, стегнах я. Дясната страна е приключена. Реално е въпрос на хоризонтално наместване. Като се дигне едната страна с крик, подпори или каквото там е, следва и окачването да бъде повдигнато, иначе няма как само със сила да се уцели дупката на болта.
Играчка си, сигурно защото го правя за първи път, но общо взето трябва да се изравни окачването чрез крик или подпиране на задния амортисьор. Аз сглобих скобата, върху тампона и щангата, но скобата постоянно се отваряше, падаше, болта също... Бая натискане трябва за да задържиш болта през двете скоби + ухото и да затегнеш гайката.
Накрая имах ядове, защото болта е със шлици, които нещо не нацелвах и се въртеше свободно с гайката, та вдигах и качвах колата по малко, за да се намести хубаво, та да стегне. Ще имам едно наум след известно време каране да погледна дали е тръгнал да се разхлабва.

Лявата страна я оставям за утре или в други ден, че вече взе да става тъмно, а и беше много спечен болта и не можах да го развия.

Тампоните, които ползвах, са на ето тази марка: http://www.impergom.it/?lang=en Италиански, а ми ги продадоха като немски... Алтернативата беше Топран ("Германски").
Десния, който свалих е GM. Явно е оригинален. Не знам дали е на 20 години или като е обслужвана някога са слагали такива.
Мнението беше редактирано от dxl: 11 ноември 2016 - 17:28
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg