Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Климатик-ту работи,ту не!

popodopolo снимка popodopolo 16 май 2007 - 13:22

Тръгвам вчера на път,включвам климатика-ядец,не тръгва.След като колата престоя 45 минути паля и пак пробвам.Климатика си заработи <_<
Днес отново паля колата и го включвам-пак не работи.Дори не се чува че включва компресора!А когато си работи се чува ясен звук от включване!
И ако това е важно:винаги когато натисна копчето за включване на климатика лампичката си светка/дори когато не се чува включване на компресора/.
Казвайте къде е релето да го погледна,ако ли не кажете сервиз в Пловдив!
Колата е Астра 1.6-16V-101 к.с.
Поздрави на всички!
Отговори

деян василев снимка деян василев 16 май 2007 - 16:21

popodopolo, на May 16 2007, 01:22 PM, каза:

Тръгвам вчера на път,включвам климатика-ядец,не тръгва.След като колата престоя 45 минути паля и пак пробвам.Климатика си заработи <_<
Днес отново паля колата и го включвам-пак не работи.Дори не се чува че включва компресора!А когато си работи се чува ясен звук от включване!
И ако това е важно:винаги когато натисна копчето за включване на климатика лампичката си светка/дори когато не се чува включване на компресора/.
Казвайте къде е релето да го погледна,ако ли не кажете сервиз в Пловдив!
Колата е Астра 1.6-16V-101 к.с.
Поздрави на всички!
 

срещу бриколажа-0888634299/626271
Отговори

Иван Шопов снимка Иван Шопов 17 май 2007 - 07:31

Провери имаш ли достатъчно фреон. Повечето климатици имат защита срещу включване при недостатъчно количество в системата. Това е така, защото фреона има и смазочни качества.
Отговори

popodopolo снимка popodopolo 17 май 2007 - 10:20

Ами незнам какво да правя.Един път включва,друг не ще.Сега ми казаха и за един човек от Асеновград.Той ми е на крака.
Първо ще ида там и тогава ако не се разреши проблема-в Пловдив!
Исках и да попитам някой патил от същото как се е спасил от проблема!
Отговори

tazmanieco снимка tazmanieco 20 май 2007 - 11:59

Ами колега и аз имам някакъв такъв проблем,и май се оказа че проблема е в датчика.Ама първо пробвах с леко почукване по него и не пожела.Майстора каза фреон нямало,напалниха го,но положението си остана същото.Затова виж датчика на климатика дали ти бачка.Когато не работи пробвай с по4укване по него с твард предмет (чук).При мене имаше ефект но ще видя до кога. :flag:
Отговори

popodopolo снимка popodopolo 20 май 2007 - 14:59

tazmanieco, на May 20 2007, 11:59 AM, каза:

Ами колега и аз имам някакъв такъв проблем,и май се оказа че проблема е в датчика.Ама първо пробвах с леко почукване по него и не пожела.Майстора каза фреон нямало,напалниха го,но положението си остана същото.Затова виж датчика на климатика дали ти бачка.Когато не работи пробвай с по4укване по него с твард предмет (чук).При мене имаше ефект но ще видя до кога.  :flag:
 

Къде да търся този датчик?
Отговори

Byte Rider снимка Byte Rider 21 май 2007 - 19:01

popodopolo, на May 16 2007, 01:22 PM, каза:

И ако това е важно:винаги когато натисна копчето за включване на климатика лампичката си светка/дори когато не се чува включване на компресора.


Лампичката свети дори климатика да не работи. Това е същата лампичка, която осветява бутона, когато запалиш или пуснеш фаровете - просто когато бутона е натиснат се отваря един процеп и оранжевата част на бутона също се осветява.

А колкото до това, че не пали - днес спорих с един майстор по този въпрос и той твърди, че има термометър, който не позволява на климата да тръгне при температура под 7°С. Обаче климатика зимата си тръгва без проблем, което според него се дължи пак на кофти термодатчик.
Аз термодатчик по схемите не намерих, но виж как е положението при теб.
Отговори

popodopolo снимка popodopolo 30 май 2007 - 18:59

Здравейте отново.Да се похваля.Климатика от вчера си работи отново без да съм ходил на майстор.Ей така,от самосебе си включи! :naughtynono:
Но най-важното е че се оправи.И сега не знам дали да я водя на "доктор".Или да си карам докато откаже пак :20ashley_results:
Отговори

skakaletca снимка skakaletca 30 май 2007 - 19:16

лампата за осветяване на бутона е съвсем отделна и няма нищо общо с другата която индикира за работата на климата. има няколко неща който спират климатика и това са пресостат ниско налягане ,пресостат високо налягане ,копчето което позоционира струята към предното стъкло и още други неща. щом ти свети копчето а нетръгва компресора си премери елмагнитната шаиба на комп. дали е здрава и кво съпротивление има , или буксата която влиза в компресора.успех. :20ashley_results:
Отговори

popodopolo снимка popodopolo 01 юни 2007 - 17:11

 skakaletca, на May 30 2007, 08:16 PM, каза:

лампата за осветяване на бутона е съвсем отделна и няма нищо общо с другата която индикира за работата на климата. има няколко неща който спират климатика и това са пресостат ниско налягане ,пресостат високо налягане ,копчето което позоционира струята към предното стъкло и още други неща. щом ти свети копчето а нетръгва компресора си премери елмагнитната шаиба на комп. дали е здрава и кво съпротивление има , или буксата която влиза в компресора.успех. <_<

Днес отново го няма.Ще имам извпредвид думите ти и утре ще търся проблема.Докато работеше ми направи впечатление че като се подпрях на бронята да видя вентилатора долу в ниското перката взе да опира някъде.Като пуснах бронята-стърженето спря :icon_wink:
Отговори

Piron45 снимка Piron45 01 юни 2007 - 17:21

 Иван Шопов, на May 17 2007, 07:31 AM, каза:

Провери имаш ли достатъчно фреон. Повечето климатици имат защита срещу включване при недостатъчно количество в системата. Това е така, защото фреона има и смазочни качества.



Колега, ако фреона смазваше тогава защо при зареждане на фреон се зарежда и определено количество масло за смазване на компресора. <_<
Отговори

CUPONa снимка CUPONa 10 юни 2007 - 20:49

Момчета, и аз имам подобен проблем! :sad-smiley-050:

От вчера сутринта не ми работи вентилаторът, който върти въздуха вътре в купето.
Колата ми е Vectra B с климатроник. Независимо дали съм включил да работи климатика или съм натиснал копчето "ECO", за да духа само въздуха с темепературата отвън, въобще не се включва вентилаторът. На конзолата си пише цифричките от 1 до 9, увеличавам, намалям, давам го на "Auto" - никакъв ефект, независимо дали го настройвам за студено или топло. Като изключа копчето "ECO" се чува и усеща по оборотите на колата как започва да работи климатика (незнам как се казва точно - за онази част, дето е отвън до двигателя става въпрос).
Да не би да нямам фреон? Как се проверява? Необходимо ли е да имам фреон, за да ми работи вентилаторът? Нали като е натиснато "ECO" не се върти фреонът? Моля помагайте!!! :icon_rolleyes: :opel_forever: :ban:
Отговори

Maiky снимка Maiky 11 юни 2007 - 00:08

 CUPONa, на Jun 10 2007, 09:49 PM, каза:



Ако съм разбрал правилно, при теб проблема е в ел.мотора за купето! Той се сваля, като се свалят рамената на чистачките и пластмасата под тях, после филтъра на купето и стигаш до него. Така описан проблема идва от самия ел.мотор! Успех!
Отговори

CUPONa снимка CUPONa 14 юни 2007 - 16:26

Оказа се, че проблема идва от едната намотка до буксата от дясната страна (плюса).

Публикувано изображение

Беше загрявала, загрявала..., та чак и почерняла. Това явно е причинило прекъсването на веригата.

Публикувано изображение

Като я зачистих добре (до блясък), а после сложих и малко лак (на сестра ми :opel_forever: ) и моторчето тръгна :)

А ето как изглежда другата (от лявата страна), на минуса:


Публикувано изображение


Надявам се да съм бил полезен! :wall:
Отговори

divacheto снимка divacheto 20 юли 2010 - 00:06

Здравейте и от мен. Нов съм във форума и моля за малко помощ. Реших да пиша в темата на колегата, а не да пускам нова. Проблемът е следния, карам Corsa B 1.4 1994г. когато я купих климата беше изпуснала през серпентината на компресора и през един датчик. В автосервиза оправиха проблема, заредиха системата и всичко е ОК, но когато включвам климатика понякога нещо започва да цъка и все едно се спира и пуска компресора, цъкането идва от към предния капак някъде отдясно и затова реших да държа климатика винаги пуснат, за да не лангъркам копчето напред назад постоянно. Така изкара 3-4 дни и климатикът спря на един ляв завой. От тогава не ще да заработи, проверих всички предпазители, който видях от супер полезната тема за предпазителите на различните модели, всичко е ОК с тях. Моля, който е имал същия проблем да сподели или поне идея какво да търся като проблем.
Отговори

Hevy снимка Hevy 25 юли 2010 - 21:51

Първото което се проверява е дали включва съединителя на компресора, премери съпротивлението в буксата на компресора - трябва да е около 4 ом
Отговори

divacheto снимка divacheto 02 август 2010 - 15:28

Мерси за идеята, но беше изтекъл фреонът от радиатора и след заварка всичко работи. Сега пак се чува щракането и климата се изключва. Някой може ли да ми даде ел. схема за кораса Б, за да проверя всички контакти? Мерси.
Отговори

divacheto снимка divacheto 04 август 2010 - 16:04

Свалих си програмката аутодата и намерих всико, което ми трябваше, проблемът се оказа едно реле за включване и изключване на климатика, което се намира зад жабката.
Мнението беше редактирано от divacheto: 04 август 2010 - 16:04
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg