Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Опел Zafira A проблем при запалване?

Samo снимка Samo 30 май 2012 - 14:58

Здравейте колеги,
питането е следното, става въпрос за Зафира А 2.2ДТИ(тази от профила ZafiraA Y22DTR).
От няколко дена забелязвам че при палене в момента когато стартера се върти светва лампичката Check Engine. В момента в който ключа се върне в нормална позиция и колата запали - тази индикация изчезва. Това не го прави винаги, горе долу закономерността е че се случва когато колата се запали, поработи няколко минути и се угаси и след това се пали - тогава. При палене сутрин или вечер когато колата е престояла няколко часа в покой няма подобни индикации. Няма запаметени "сериозни" грешки. Т.е. грешки които се индикират при следващо даване на контакт.
Нещото което съм правил последно: Смъквах акумулатора, колата седя една нощ без акумулатор. Почиствах всички клейми и съединения и зареждах акумулатора.
Не съм минавал на диагностика, днеска вероятно ще взема Opcom от един познат. Дайте някаква насока къде да гледам, евентуално какво може да е. Знам че информацията е оскъдна... При последното мерене алтернатора зареждаше на 14в(ще го проверя с втори мултицет), всички клеми са стегнати (които съм смъквал).
Мнението беше редактирано от Samo: 30 май 2012 - 14:59
Отговори

hudson снимка hudson 30 май 2012 - 16:55

Ти май беше и с чип, и със емулатор на ЕГР ако не се лъжа?
Да не би последното да ти прави мизерии? Ще чакам да пишеш какви грешки си извадил...
Отговори

Samo снимка Samo 30 май 2012 - 19:20

 hudson, на 30 май 2012 - 16:55, каза:

Ти май беше и с чип, и със емулатор на ЕГР ако не се лъжа?
Да не би последното да ти прави мизерии? Ще чакам да пишеш какви грешки си извадил...

За съжаление(или радост не знам и аз) ще се окаже че не е в нито едно от тези проблема.
С закачен опком не можах да симулирам проблема и да видя какви са показанията когато чек-а светва, но ето какво излезе:
1. Алтернатора зарежда макс на 13,5-13,6 - не е добре явно има проблем с алтернатора или ремъци, обтяжни ролки ... Не знам до колко е възможно лампата да светва от това.
2. Грешки по двигателя - няма, но в |Body|Engine Cooling Module се е появила грешка
00017 - No Engine RPM Signal. Такава грешка не намерих по менюалите с грешките.
3. Отред от ляво се чува много силно тракане като аванс, изчезва в момента в който се подаде малко газ и се появява малко след като се отпусне педала на газта
Ето за това става дума
http://youtu.be/U9UAEnp97B0

Мнението беше редактирано от Samo: 30 май 2012 - 19:20
Отговори

qwer6 снимка qwer6 30 май 2012 - 19:33

 Samo, на 30 май 2012 - 19:20, каза:

3. Отред от ляво се чува много силно тракане като аванс, изчезва в момента в който се подаде малко газ и се появява малко след като се отпусне педала на газта
Ето за това става дума
http://youtu.be/U9UAEnp97B0



Това тракане спира ли като натиснеш съединителя?
Отговори

hudson снимка hudson 30 май 2012 - 21:03

 Samo, на 30 май 2012 - 19:20, каза:

2. Грешки по двигателя - няма, но в |Body|Engine Cooling Module се е появила грешка
00017 - No Engine RPM Signal. Такава грешка не намерих по менюалите с грешките.

Ако двигателя не ти е работил по време на теста, не е грешка.
Отговори

Samo снимка Samo 31 май 2012 - 10:12

 qwer6, на 30 май 2012 - 19:33, каза:

Това тракане спира ли като натиснеш съединителя?

Тази сутрин не го чух като се качих в колата, а сега като стигнах на работа не се чуваше. Довечера или по обяд като се кача да карам ще дам резултата.

Цитат

Ако двигателя не ти е работил по време на теста, не е грешка.
Да на угасен двигател, при запален двигател - няма код.
Ето това е от тази сутрин, след палене се ресетва все едно борд компютъра на ново.
http://youtu.be/bMzpkieGA8E
Това което ме притеснява е че съм шофирал да речем 30 мин в софия зяряда на акумулатора се движеше в рамките на 13.8 до 13.3 дори за малко падна на 13.2 . Пристигайки на работа гася, - чакам малко паля - няма проблем. Гася , чакам малко и резултата се вижда.
Отговори

Samo снимка Samo 02 юни 2012 - 15:52

След вчерашното посещение на "чичо доктор" - сменено реле на алтернатора, и поправка на единия от силовите кабели на +.
Напрежението на заряд вече е в норма, но това със светването на чека при палене си остана.
Някакви идеи?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg