Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с окабеляване на реле за измиване на фарове

Stuyo снимка Stuyo 09 юни 2016 - 08:41

Наскоро си инсталирах система за измиване на фаровете на Астра Г. За съжаление се оказа, че имам окабеляването в моторния отсек, но не и на таблото с бушоните.

По случая имам 2 питания:

1. Някой може ли да ми даде схема на релето за измиване (GM 09 114 580) - кой пин за какво е.

Намерих следнат аинформация за Астра Г / Зафира А, но не пише кой пин къде е (скоро ще разглобя целия блок релета да разгледам окабеляването):

thick brown need a loop connector and connects to the washer bottle mounting screw
thick red batteyr live(via 30A fuse)
thick black/red( uncut) feed under headlight to the washer bottle location
thin black/red(extended) connects to the thin black/red on the screen wash motor/pump
thin grey/green(extended)connects to the side light live(grey red) in head light plug
thin brown connect to the earth point ontop of the strut top

Ето го и самото реле:
1:
Прикачен файл  01.jpg (89,7K)
Брой изтегляния: 9


2. Предполагам ако окабеля само 12в постоянното захранване през бушон ще тръгне всичко - въпросът е как най-лесно мога да го направя това?


Ето как изглежда кутията с релета:
2:
Прикачен файл  02.jpg (137,38K)
Брой изтегляния: 8


Мислех да изпозлвам тап-ин бушони + бързи връзки за кабел (на сминката по-долу):
3:
Прикачен файл  03.jpg (132,71K)
Брой изтегляния: 5

Но тук виждам два проблема:
1. Тап-ин бушона ми е от най-малките и нямам удобно място наблизо да го пъхна.
2. Не знам до колко е допра идея да ползвма такива бърви връзки при толкова дебели кабели точно там.

Иначе планът ми е да купя държач за бушон + кабели ид а го вържа някъде вътре в кутията на релетата.


Редакция:
ТОВА може би е дейташйта на релето, предполагам краче Р му трябва 12В, остава въпросът как точно да му ги доставя най-лесно и безопасно.
Мнението беше редактирано от dvasilev: 29 април 2018 - 23:00
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

CH_M снимка CH_M 09 юни 2016 - 13:34

Колега една камара ъпгрейди направи по осветлението по тая Астра а едно реле ти се опря ?
сега сериозно, от схемата в дейташийта - 30 - 87 ти е норм. отворения контакт, на 30 си подай 12 волта през предпазителя, 87 ще е извода към помпичката на пръскалките.
Бобинката на релето са 85 и 86, няма значение как ще ги свържеш там, няма проблем кой извод ще ти е към маса и на кой ще се подава 12 в. от лоста или бутон ....
Търси из двигателния отсек в някоя от кутиите с релета 12 волта след контакт и от там си пусни 12 в. за релето.
Отговори

Stuyo снимка Stuyo 10 юни 2016 - 09:39

 CH_M, на 09 юни 2016 - 13:34, каза:

Колега една камара ъпгрейди направи по осветлението по тая Астра а едно реле ти се опря ?
сега сериозно, от схемата в дейташийта - 30 - 87 ти е норм. отворения контакт, на 30 си подай 12 волта през предпазителя, 87 ще е извода към помпичката на пръскалките.
Бобинката на релето са 85 и 86, няма значение как ще ги свържеш там, няма проблем кой извод ще ти е към маса и на кой ще се подава 12 в. от лоста или бутон ....
Търси из двигателния отсек в някоя от кутиите с релета 12 волта след контакт и от там си пусни 12 в. за релето.


:beer:

В крайна сметка се оказа, че нищо не е толкова просто, както изглежда. Дейташийта е грешен и не е това релете, не го гледайте.

Вчера разгледах буксата и замерих. Ето първо как изглежда окабеляването:
4:
Прикачен файл  04.jpg (125,13K)
Брой изтегляния: 5
5:
Прикачен файл  05.jpg (104,69K)
Брой изтегляния: 4
6:
Прикачен файл  06.jpg (110,72K)
Брой изтегляния: 5

Редакция: след последните измервания това са правилните кабели:

Пин 2 - дебел ЧЕРНО/ЧЕРВЕН кабел - отива към помпата - подава 12В
Пин 4 - Тънък ЧЕРНО/ЧЕРВЕН кабел - Тук исмерих постоянна маса
Пин 5 - тънък СИВ кабел - сигнал от ключа на фаровете
Пин 6 - тънък Кафяв кабел - явно това е сигнала от чистачките, странно че е точно кафяв.
Пин 8 - дебел ЧЕРВЕН кабел (12В след бушон 30А)
Мнението беше редактирано от dvasilev: 29 април 2018 - 23:02
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

Stuyo снимка Stuyo 15 юни 2016 - 13:47

След като измерих кой кабел къде отива и успях все пак да задействам помпата, ми остана едно притеснение. Въпросът е дали ме гони параноя или все пак не е най-добрата възможна идея.

Казусът е следният - взех +12В от бушона за вакуум помпата. Там има 7.5А бушон. Взех ток от извода, който е на + след контакт. Но все пак там сложих 30А бушон (както го дават за пръскалките) и нямам идея от къде идва този кабел и през какъв бушон минава.

Въпросът е какъв е шансът да претоваря нещо в този случай и дали все пак да не търся друг кабел, от който да взема ток.

Другият ми вариант е за сега да сложа 5-10А бушон на помпата и да видя кога ще изгори.

Ето и една снимка на бушоните и релетата:
7:
Прикачен файл  07.jpg (132,88K)
Брой изтегляния: 4
Мнението беше редактирано от dvasilev: 29 април 2018 - 23:02
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg