Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra C/ Signum

Vectra C - възможно ли е да направим еднозоновият климатроник на двузонов

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 04 юни 2014 - 23:38

Случайно някой да се е интересувал или да е попаднал на някоя тема, за това дали и как на Vectra C може еднозоновият климатроник да се превърне в двузонов.

Дали е достатъчна подмяната на централното управление и добавянето на няколко датчика, и евентуално някаква модификация по въздуховодите, някой друга клапа и съответното преконфигуриране на компютъра?
Или при двузоновият климатроник е различен и самият компресор.
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 07 ноември 2014 - 10:26
Отговори

Жоро снимка Жоро 05 юни 2014 - 08:00

Не съм виждал такава манипулация, но със сигурност е свързано с махане на таблото и подмяна на доста части и опъване на бая кабел...
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 06 юни 2014 - 23:33

аз не знам дали не ми е малко грешно питането :-)
защото то май не е климатик, а си е климатроник но не е двузонов.

Те тия Vectra C, има ли с обинковен климатик ... не знам.


става въпрос от това ...
http://www.ebay.co.u...=item3cd173f327
Не съм много сигурен дали А-то на степените на вентилатора има значение ...

да стане това ...
http://www.ebay.co.u...=item19ed537605


ПП: Съжалявам че слагам така линк-ове, ама нещо бутона за добавяне на снимка ... не реагира.
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 06 юни 2014 - 23:34
Отговори

hudson снимка hudson 08 юни 2014 - 09:37

Компресора и радиаторчето на парното и климатика в купето са същите, но от там нагоре сменяш всичко. Тялото с клапите, няколко датчика, ЕКУ и панел за управление. Както каза и Жоро, ще има нужда и от ново опроводяване.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 06 ноември 2014 - 19:06

Значи ... малко да поясним малко нещата, става дума за upgrade от автоматичен климатроник към автоматичен двузонов климатроник.

Както каза колегата Hudson, по-горе, свързано е с:
1. Подмяна на въздухообменика (тялото под таблото), окомплектован с всичките клапи, термодатчици и кабелът за тях.
2. Вентилатора - е същият и на 99% не трябва да се сменя.
3. Управлението - ECC - копчетата под плеърът :-)
4. Дисплеят - GID или CID
5. Малко кабели - в моят случай се оказаха само 2 кабелчета разлика.
а) (бяло с лилаво) от пин 9 на буксата на управлението на климатроника, до пин 31 на централната букса Х1 (мисля че се води буксата)
б) (сив) - от пин 11 на буксата на управлението на климатроника, мисля че отива към сензора за слънчева светлина (sunlight sensor) на таблото над централното говорителче.


Моля някой колега с двузонов климатроник, да погледне неговият sunlight датчик, дали е с 4 кабела, и има ли сиво сред тях?
Че моето е само с 3 жички, 2-ри пин е празен, предполагам на него се връзва този сивият кабел.
И ако там е вързан този сивият кабел, ако може да прати номерът на този сензор, да го търся :-)
Прикачен файл  07.jpg (1,39MB)
Брой изтегляния: 7

За съжаление няма лесен начин за смяната на въздухообменика, трябва да бъде махнато цялото тобло.
На 100% трябва да бъде разкачен радиатора на парното в купето, за радиатора на климатика ... не съм на 100% сигурен, може и да има чалъм да стане без да се разкача цялата система и да се налага да се пълни на ново.


ПП: Ще видя събота и неделя да направя малко снимки на частите и да ги кача.
и вече когато назрее момента ... ще направя и още ;-)
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 09 ноември 2014 - 00:28

Някой знае ли (може ли да каже), за какво е тази букса под кората на чистачките, точно до тъбите на климатика?

Прикачен файл  08.jpg (1,31MB)
Брой изтегляния: 14

Прикачен файл  09.jpg (1,25MB)
Брой изтегляния: 8

Има 3 кабела, черен, кафяв и беяло с лилаво (Х1 - pin 31).
Като това "бяло с лилаво" идва от пин 9 от черната букса на управлението на климатроника, минава през пин 31 на Х1 след това и през буксата зад ABS модулът.

Прикачен файл  10.jpg (1,61MB)
Брой изтегляния: 7

ПП:
С малко помощ от колегата Don_ray, установихме че това е букса за датчик за чистота на въздуха :-)
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 20 ноември 2014 - 23:03

Още малко информация по проекта :-)
5.а) - бяло с лилаво - датчик за чистота на въздуха (№ 9180219 /6238246/ )
черната букса на ECC пин 9 - букса Х1 пин 31 - букса X26 пин... (зад ABS модула) - под кората под чистачките до букса някъде посредата на таблото
Прикачен файл  11.jpg (1,8MB)
Брой изтегляния: 2

5.б) - Сив кабел - датчик за слънчева радиация :-) (Sunlight sensor) (№ 9180218 /6238247/ 24455511 )-
намира се на таблото посредата на въздуховодите за обдухване на стъклото - една черна пъпчица.
Публикувано изображение

SunLight - ECC control - цвят кабел
p1 - p11 - сив
p2 - p8 - син с червено
p3 - p10 - син
p4 - p13 - кафяво с червено
Отговори

Жоро снимка Жоро 21 ноември 2014 - 09:37

До тук вървиш добре, браво...
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 21 ноември 2014 - 17:45

 Жоро, на 21 ноември 2014 - 09:37, каза:

До тук вървиш добре, браво...


Падна малко борба с кабелите ... добре че покрай въздухообменика, взех и снопът под таблото ... че иначе ... щеше да е весело.
Кофтито е че не мога да намеря някъде TIS2000, и трябваше пип по пин да ровя всяка букса ... ама с повече желание и малко старание ...

Разгледах с OP-COM-а по менютата, има на 2-3 места където трябва да се превключи от SAC на ECC, и би трябвало да тръгне.

Сега остава да се запролети малко, че нямам гараж където на сухо и светло да разглобя цялата колата :-) за 1-2 дена :-).
Отговори

Br1ce снимка Br1ce 09 март 2015 - 20:57

Здрaвейте колеги,извинявaм се че ползвaм темaтa но въпросa ми е мaлко свързaн с нея.Интересувa ме дисплея нa колa с климaтик стaвaли нa колa с климaтроник.
Отговори

Жоро снимка Жоро 10 март 2015 - 09:23

Би трябвало да нямаш проблем, заото той дисплея само визуализира сигнала. А така или иначе ще трябва касетофона и дисплея да се "оженят"...
Отговори

Br1ce снимка Br1ce 10 март 2015 - 10:48

Питам защото един приятел смята да си обръща волана на вектра ц и смята да си слага климатроник и вчера свалихме неговия дисплей и го сложихме на мойта която е с климатроник,всичко проработи,радио,менюто се отваряше и от лостчето и от голямата врътка,но парното не тръгваше когато завъртях врътката,иначе когато пуснех да обдухва предното стъкло от копчето степените на вентилатора можеха да се регулират а само парното неможеше да се пусне и градусите които са в двата ъгъла на дисплея премигваха постоянно и не се задържаха.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 19 март 2015 - 18:20

Колега Br1ce, според мен би трябвало да няма зачение екрана, тоест би трябвало да работи.
Моята кола е с еднозонов климатроник с 3 редов дисплей (TID) и работи :-)
Знам че, за двузонов климатроник ти трябва поне GID екран, защото при него е графично и има вече тези 2 температури за лявата и дясната зона.
Честно казано не знам дали може да работи еднозонов климатроник с GID или TID екран.

Ако не греша Екрана и бордовият компютър са 2 различни неща, и следователно би трябвало да няма проблем и да работи всичко.
Даже при теста който сте направили, да сложите екрана на колегата на твоята кола, би трябвало да си работи всичко.

Някъде из темите бях чел че при смяна на екрана трябва да се зададе правилен индекс на екрана, което отговаря на оборудването на колата, нещо което остана леко табу за мен, честно казано.


ПП: виждал съм снимки на коли с климатик със CD70 Navi с GID и CID екрани, което ме води на мисълта че би трябвало да работи екрана с всякакъв климатик/климатроник.

BTW: Колегата Жоро, обърна внимание за едно много важно нещо. При свалянето и качването на екрана, трябва да се развеждат и оженват екрана и плеъра, ако това е пропуснато то даже не би трябвало да се показва нищо на екрана.

А какъв е екрана ?
Да не би едната кола да е преди фейслифт-а а другата след, понеже има разлика в CAN-а.
А някакви грешки излизат ли при диагностика с неговият екран на твоята кола?
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 19 март 2015 - 22:35

Някой може ли да ми каже, как се води моделът на този conector и някаква идея къде може да се продававт такива?

Прикачен файл  12.jpg (1,89MB)
Брой изтегляния: 5

Май до колкото виждам, се ползва за връзка с повечето датчици, блокове за управление и някой от по-малките куплунзи.
В по-големите куплунзи се ползат ISO и mini ISO, тях успях да ги изнамеря като модел, но на тези малките за датчиците ... нещо не се справям.
Отговори

Br1ce снимка Br1ce 20 март 2015 - 11:57

Едната е 2002 другата е 2004,моята е с двузонов климатроник неговата е с климатик с десен волан ако има значение.Когато разменихме дисплейте,неговия сложихме на мойта която е с климатроник,дисплея показваше всичко,но климатроника/парното не тръгваше.Обаче когато пуснех да обдухва предното стъкло за размразяване тогава тръгваше да духа и можеха да се регулират степените.Дали не трябва да се отключи в компютъра някоя функция?Диагностика не е правено за грешки.
Отговори

Жоро снимка Жоро 21 март 2015 - 10:47

По принцип има някаква закономерност между обдухването на предното стъкло и климатик/климатроника. Тази зима си бях пуснал да ми топли предното стъкло и климатик, че бях умрял от студ и когато колата позагря реших да спрЪ климатроника, е да ама не. Все едно не работеше врътката. Спрях го чак когато махнах обдухването на предното стъкло...
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 26 март 2015 - 21:56

То като е пуснато обдухването на предното стъкло, и да спираш и да пускаш ... няма да спре ... то си е функция. цъкнато ли е, вентилатора на макс и клапите отворени към предното стъкло.


Br1ce, колите са една серия, така че няма разминаване с CAN-а.
А екраните еднакви ли са ? CID/GID
Знам че при конфигурирането на екрана, има индекс, който уж показвал какво има като оборудване на колата.
Него сложил ли си го като на старият екран?

Ти след като върна твоят екран, работеше ли нормално всичко?
Аз си мисля че, бордовият компютър и екрана са 2 отделни неща, и при смяна на екрана не би трябвало да има нужда да конфигурираш наново всички налични функции.
Нека ако греша, някой дето го е правил това да ме поправи.
Лесно може да се провери, разцъкваш менютата през ОП-КОМ-а, и ако е наличен климатроник-а (SAC/ECC)...
Отговори

Br1ce снимка Br1ce 27 март 2015 - 13:47

Колега Казаков незнам дали са еднакви екраните,на пръв поглед са еднакви,когато си върнах моя си тръгна без проблем,не сме ровили с оп-ком защото нямаме.Само разменихме дисплейте за проба.Пак казвам,че неговия тръгна без проблем на мойта кола,единствено не тръгваше климатроника.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 30 март 2015 - 18:10

 Br1ce, на 27 март 2015 - 13:47, каза:

не сме ровили с оп-ком защото нямаме.Само разменихме дисплейте за проба.


Без ОП-КОМ, даже се очудвам че изобщо е тръгнало и е показало нещо.
По прицип екрана като се сваля трябва да се разведе, и като се закача трчбва да се ожени с пелъра.
В същност това се прави независимо кое от двете се сваля, било то екрана или плеъра.
Най-вероятно това е проблема.

ПП: ама това 100% важи за фейслифт-а, спомням си май че за преди фейса ... беше друго, ама не съм 100% сигурен.
Нека някой с кола преди фейс-а да каже.
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 01 май 2015 - 16:06

Колеги малко помощ :n055:
тръгнах да правя смяната, но преди да сваля цялото табло, реших да тествам нещата, така както са седалката :-)
Оказа се че съм пропуснал факта че полуавтоматичният климатроник работи на LSCAN, а двузоновият ползва MSCAN.
това го преборихме и подкарахме комуникацията с него, почти всичко работи без 2 неща :-)
1. погрявката на задното стъкло не светна :confused:
2. централната врътка ... нещо се :ranting: с мен.
Първо не отчита всяко завъртане (click-ване), а когато благоволи да го направи, произволно си избира дали да е нагоре или надолу ... супер странно :-)
Първо ми трябваха 5мин да пусна вентилатора на макс, и ми отне 15мин за да го спра :ranting: :wall:


Отворих управлението и се опитах да измеря съпротивлението на врътката при въртене ... и уж изглежда да е наред, почти същото като на другите 2 врътки :-(

Някой някаква идея какво може да е?
Да му се е случвало на някой такова "чудо"?
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 01 май 2015 - 16:07
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg