Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Бутало, сегменти и биелни лагери

Slash снимка Slash 04 декември 2010 - 14:06

Здравейте колеги.Вътрешностите на мотора не са ми най - ясната материя затова искам да се посъветвам с вас.Днес изцяло разпилях ХЕ-то.Главата отива на ревизия, а аз измъкнах първо бутало за да погледна състоянието на сегментите и биелните лагери.Според мен изглеждат добре :mhihi: , но дали е така.Също така дебелината на черупката на биелния лагер ме интересува.Нормален ли е този нагар по буталото.На едната от снимките се вижда как върху долния ръб на средния сегмент има едно "разкъртване" на ръбчето.То ме притенснява.Разгледайте снимките и кажете какво мислите.Благоадаря предварително.Поздрави! :mhihi:


Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 04 декември 2010 - 14:56

Отворил си мотора...смени ги тези сегменти. Ключа им мисля трябва да е около 3 мм. Мери се на свален сегмент. А ключовете на трите сегмента след монтажа трябва да са на 120 градуса един от друг
Отговори

zorkovp снимка zorkovp 04 декември 2010 - 16:14

 vankata_nedel4ev, на 04 Dec 2010, 14:56, каза:

Отворил си мотора...смени ги тези сегменти. Ключа им мисля трябва да е около 3 мм. Мери се на свален сегмент. А ключовете на трите сегмента след монтажа трябва да са на 120 градуса един от друг



това е доста голям ключ колега ...... Ключа при здрав мотор не трябва да надвишава 1мм. мери се слага се сегмента в блока и с Луфтомери ако е над 1мм значи е за сегменти ......Минимума доколкото знам е 05 - 06мм за да не блокитат сегментите при вкарването на буталата ......

При мен ключа беше 1мм и с новите сегменти 0.6 ..

Лагерите и без това са свалени по добре ги сменяй.....погледни от задната страна номера дали за стандартен размер и ако вала ти няма деруги кипувай лагери стандарт и си ок....не са особена цифра .......

Биелни по спомен околу 30лв основни мисля че 50-60 сегментите са околу 120лв и това е ....и без това си разпарчосал мотора челосай и маслената помпа за да е сигурно.....
Отговори

Slash снимка Slash 04 декември 2010 - 17:09

Я да видим дали съм разбрал.Свалям сегмента и го пъхвам в цилиндъра и ако между двата му края остане хлабина по - голяма от милиметър да си вземам нови.Хлабината се нарича ключ - това е ново за мен като цяло.И все пак някой да каже конкретно по снимките щото иначе понеже съм го отворил да сменям е малко наизуст.Благодаря за инфото колеги , да не помислите че съм неблагодарник. :mhihi:
Отговори

Slash снимка Slash 04 декември 2010 - 18:17

Така....сега бях с първите два сегмента при мотора.Като ги сложа в цилиндъра ключа и на двата е 1- 1,1 мм.На масления маха ли се тая мрежичка посредата или само двете сегментчета.За тях същото правило ли важи.При това положение какви сегменти трябва да си взема.На оригинален размер или за първи ремонт????
Отговори

Slash снимка Slash 06 декември 2010 - 09:18

Айде де колеги.....май ваканция излязохте.Кажете, че да знам на кого какъв подарък да си поръчам - на жената сегменти, на бабата лагери и така да се поразпредели товара :mhihi:
Отговори

iwanov снимка iwanov 06 декември 2010 - 09:24

Здрасти,
масления сегмент се сменя целия смисъл и мрежичката и двете сегментчета. Те си вървят комплект. Вземаш си стандартен размер. Ако се шлайфат цилиндрите тогава се слагат бутала и сегменти за първи ремонт. Ако не се лъжа разликата на по големите бутала и стандартните е 0.5мм. На теб ти трябват стандартни. Щом един път си отворил мотора сменяй всичко смисъл лагерите и сигментите гумичките на клапаните, можеш да провериш маслената и водната помпа как са.
Между другото по каква причина разфасова мотора ?
Отговори

speedo снимка speedo 06 декември 2010 - 10:07

 Slash, на 04 Dec 2010, 18:17, каза:

Така....сега бях с първите два сегмента при мотора.Като ги сложа в цилиндъра ключа и на двата е 1- 1,1 мм.На масления маха ли се тая мрежичка посредата или само двете сегментчета.За тях същото правило ли важи.При това положение какви сегменти трябва да си взема.На оригинален размер или за първи ремонт????

За смяна са! Какъвто размер са ти буталата, такъв размер сегменти!
Отговори

Slash снимка Slash 06 декември 2010 - 17:18

Мотора е разпилян защото все пак го взех от човек.Момчето ми каза че той не го е отварял и незнае как е вътре, а аз искам махимума от мотора и затова реших да си го ревизирам.Мерих буталото и размера би трчбвало да е 86 мм въпреки 4е на места ми показва дори 85,5мм, което ако негреша означава сегменти на стандатен размер (благодаря на колегата iwanov и колегата speedo). Коледните подаръци са ясни.Ако може да ударите едно рамо и за лагерите цена няма да имате.Благодаря отново!
Отговори

speedo снимка speedo 07 декември 2010 - 01:47

Glyco 74лева са биелните и 80лева основните. Нормално е буталото близо до челото да е с по-малък размер. То трябва да пише на челото.
Отговори

iwanov снимка iwanov 07 декември 2010 - 02:03

Колега буталото се мери в 3 сечения беше ако не се лъжа с микромер 98% съм сигорен че си го мериш с шублер...
Иначе ще е грехота ако не смениш биелните лагери. :)
За цени немога да говоря аз.

Поздрави и успех.
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 07 декември 2010 - 13:51

В горния си пост съм допуснал неточност, за което се извинявам :newsm05_41: (добре, че има и по-разбирачи от мен :newsm05_41: ). Сегментите на завод "Дружба" - Разград са добри и са по-евтини. Може да потърсиш.
Отговори

Slash снимка Slash 07 декември 2010 - 17:12

 iwanov, на 07 Dec 2010, 2:03, каза:

Колега буталото се мери в 3 сечения беше ако не се лъжа с микромер 98% съм сигорен че си го мериш с шублер...


Ненормално си прав колега :newsm05_41: С шублерчето го мерих.На челото пише 85 98 и като чели има запетайка между тях което би трябвало да означава 85,98 мм което озна4ава че трябва да търся сегменти за този размер бутало.Явно ще се сменя всичко така че се захващам за работа :25: Благодаря за помощта момчета найстина нямаше откъде да ги разбера тия неща.Поздрави на всички! :newsm05_41:
Отговори

sa6oooo снимка sa6oooo 24 януари 2011 - 19:59

Колега освен сегменти и биелни лагери задължително всички семеринги на колянов и разпределителни валове!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg