Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Corsa B - 2 проблема/ чек / студена се дави/

knasfas снимка knasfas 31 октомври 2015 - 11:35

Здравейте,
Притежател съм на Опел Корса Б Х12ХЕ, от малко повече от година, но за жалост напоследък се появиха два проблема.
Първият имаше заченки още в началото, но бяха много нищожни и не обърнах голямо внимание.
Колата е с газов инжекцион, който е сложен преди година. Проблемът е, че когато колата е студена при рязко подаване на газ започва да се дави, оборотите падат и е на косъм да огасне, ако задържа педала така това мъчение продължава 5-10-15 секунди и бавно, но славно се пооправя и вдига оборотите. Този проблем толкова се задълбочава, че на моменти е невъзможно да тръгнеш, ако колата е студена. Ако изчакам да позагрее положението значително се подобрява, но пак се усеща, че нещо не е наред. Майсторчето спомена да опитам да сипя някаква добавка за почистване не дюзи. Направих го, покарах на бензин, но ефект бих казал, че няма. Когато колата мине на газ не се усеща подобен проблем.
Другият проблем го има и при каране на газ и при каране на бензин.
Той също се появи малко по-рано, но не му обърнах внимание, като сега очевидно се е задълбочил. Когато карах малко по-бързо 100-110 км/ч ми светваше чек лампата.
Отпусках газта и лампата гаснеше. Сега обаче проблемът не се появява при такива скорости, а доста по-рано. Например, ако втора предавка се задържи над 3000 оборота лампата светва, усеща се как отнема от мощността на двигателя и колата по-висока скорост не желае да вдигне. Предполагам, че влиза в някакъв авариен/сервизен режим. За това се опитвам да карам по-внимателно. Изкарвам предавките до 5та на по-ниски обороти, но ако дойде баир или се наложи рязко да ускоря, предполагам, че се сещате какво се случва. Oтново при отпускане на газта, или по-точно тотално пускане на газта, лампата изкасвва и колата като че ли върви нормално. Закачихме звяра на компютър като грешката, която излиза е следната :

Total number of fault codes: 1

P0130 - O2 Sensor Circuit Voltage Low
(02) - Not present

Решихме, че е от ламбда сондата, но при ровене в интернет в един чужд форум видях, че грешка с ниско напрежение се показва, когато сондата отчете бедна смес и от там имаше препратки към дебитомера. Реших да видя какво ще се случи, ако извадя буксата на дебитомера. Чека логично, свети постоянно, но пък колата не изпитва вторият проблем. Върви си едва ли не нормално, разбира се разхода се покачва с около 2 литра на 100. Ще съм благодарен, ако някой даде някаква насока, какво да правя от тук нататък, тъй като имам желание да постегнем малко разпуснатата кошничка.
Благодаря
Отговори

sathv снимка sathv 31 октомври 2015 - 13:14

Да си купиш нов дебитомер и то само Бош.
Отговори

knasfas снимка knasfas 31 октомври 2015 - 13:29

Предполагам, че отговора ти се отнася до вторият проблем? Забравих да спомена, че си купих и спрей за почистване на дебитомери, чистих моя, но ефект йок.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 31 октомври 2015 - 13:59

Спрея е само за успокоение на собственика че е опитал да го почисти преди да си купи нов в 90% от случаите не помага защото вече е прегорял.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 ноември 2015 - 09:58

 mrsch66, на 31 октомври 2015 - 13:59, каза:

Спрея е само за успокоение на собственика че е опитал да го почисти преди да си купи нов в 90% от случаите не помага защото вече е прегорял.

Така е. Понякога като го изчистиш стойностите стават малко по-точни, но в тия случаи колата така или иначе не забива. Аз си имам един флакон и си чистя веднъж годишно просто за профилактика. Май най-добрата профилактика е смяна на въздушния филтер на време.
Отговори

knasfas снимка knasfas 01 ноември 2015 - 10:12

Това с дебитомера и аз предположих, че най-вероятно ще трябва нов. А по първият проблем има ли някакви предположения. Възможно ли е някоя дюза да е запушена или нещо друго?
Отговори

sathv снимка sathv 01 ноември 2015 - 11:45

Възможно е и той да се дължи на дебиточера.
Отговори

Делчо снимка Делчо 12 ноември 2015 - 11:37

Добре де, защо нарочихте дебитомера?
Прекалено е скъп за купуване по- метода проба грешка/ако има друг читав за проба е съвсем друго нещо/.


Колега Knasfas,
Покарай колата на бензин 2-3 дена и виж дали случайно няма да изчезне първия проблем.
Ако изчезне то виновна е газовата/настройка,нещо е дефектирало,или пък филтите са за смяна/.

По втория проблем диагностика, му е майката.
Ама при 100-110км/ч на двигател 1,2 товара му е доста голям. Да не би да е тръгнала бензиновата помпа???
Ама това е само предположение!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg