Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra C/ Signum

Vectra C - Ремонт на врътката на двузоновия климатроник

Br1ce снимка Br1ce 15 февруари 2012 - 10:18

Здравейте колеги,от около две седмици съм собственик на Вектра Ц и имам един въпрос.Колата е с двузонов клматроник и питането ми е дали колата може да работи само на парно без да се включва компресора.Разгледах ръководството за вектра публикувано във форума и там е дадено че средната врътка при натискане излиза едно меню.На мене такова не ми излиза.При въртене на средната врътка ( на ляво и дясно) ми регулира само скороста на вентилатора,а двете странични които са градусите ги държа само на Hi.Дали самото копче не работи или е просто така незнам.Забравих да кажа че при палене вентилатора веднага се вклучва на 7 степен и трябва да го намалям.Така ли трябва да е?Но повече ме интересува въпроса за парното!Благодаря предварително!
Мнението беше редактирано от Br1ce: 16 май 2017 - 11:37
Отговори

mileff снимка mileff 15 февруари 2012 - 10:55

 Br1ce, на 15 февруари 2012 - 10:18, каза:



Не ти функционира коректно средната врътка от това което изчетох. От нея контролираш Air distribution или от къде да духа, "eco" режима в който не включва компресора, независимо на колко градуса си го настроил и последната опция - air quality sensor (It's an air quality sensor to detect harmful gases in the outside air (e.g. exhaust fumes when sat in a queue), in which case it will switch automatically to recirculation mode.)

Надявам се да съм бил полезен.
Отговори

Br1ce снимка Br1ce 15 февруари 2012 - 11:00

Точно това ме интересуваше колега,благодаря за бързия отговор.Как мога да го оправя,дали да отивам в Опел или да търся друга алтернатива?
Отговори

mileff снимка mileff 15 февруари 2012 - 11:03

 Spoof, на 15 февруари 2012 - 10:48, каза:

Това ще да ми е ясно. Както казах, сервизната история ми е важна в случая, пък не бих искал да рискувам да счупя фара, защото после ще трябва да умножа по 10, за да станат нещата. Въпросът е - защо е толкова скъпа?


Това е така, защото отиваш в официален сервиз, защото сервизната история ти е важна. От там нататък не виждам основателна причина. Като се има предвид, че капачетата на афл-а фара се свалят за 3мин. и крушката за още толкова и като се има в предвид, че една крушка Phillips ти е около 100-140лв. (не говорим за още по-евтините китайски варианти) аз не виждам смисъл от да похарчиш останалите 200-250лв, но всеки си прави сметката :)

 Br1ce, на 15 февруари 2012 - 11:00, каза:

Точно това ме интересуваше колега,благодаря за бързия отговор.Как мога да го оправя,дали да отивам в Опел или да търся друга алтернатива?


За съжаление това е нещо като детска болест на тези опелчета, така че всички решения чрез манипулации по контролния панел на климатроника в това отношение са временни. Аз лично също имам проблеми с тази врътка и сега си търся добре функционираща на старо. Всичко останало е вятър работа :)
Отговори

Br1ce снимка Br1ce 19 февруари 2012 - 16:59

Днес си оправих врътката на климатроника и съм повече от доволен благодарение на обяснението на колегата pacho_m в една негова тема.Не стана с донапренче но с WD-40 работата заспа :))Само не разбирам тая функция за какво е air quality sensor?
Отговори

baboeba снимка baboeba 20 февруари 2012 - 11:25

 Br1ce, на 19 февруари 2012 - 16:59, каза:

Днес си оправих врътката на климатроника и съм повече от доволен благодарение на обяснението на колегата pacho_m в една негова тема.Не стана с донапренче но с WD-40 работата заспа :))Само не разбирам тая функция за какво е air quality sensor?



Аз също имам подобен проблем с копчето на климатроника и съм забелязал, че когато колата загрее и явно и таблото се загрява малко и работи, когато е още много студено вътре, не зацепва.
Иначе това, което ме притеснява е че макар и на 7 степен, когато работи климатроника, сякаш духа много слабо, шуми много, но като струя е много слабо, и това което ми направи впечатление, че пише долу на дисплея понякога е "ECO", но не винаги го има тоя надпис, при Вас така ли е, или проблема е в моя телевизор?
Отговори

Br1ce снимка Br1ce 20 февруари 2012 - 11:43

Явно и на тебе врътката ти е прецакана,на мене допреди да го разглобя не ми излизаше това меню от където се прави на къде да ти духа струята и дали да ти върти компресора или не.Точно това ECO излиза когато компресора не е пуснат и работи само парното.Но ти си го регулираш от тая средната врътка,а при тебе явно тя не сработва правилно и го пуска и спира от самосебеси което не трябва да е така.Разглоби конзолата и ако имаш контактен спрей напръскай копчето.Аз ползвах WD-40 и като го напръсках започна да хваща от седмия осмия път като го натисках.Сега бачка много добре само да видим до кога :))
Отговори

Жоро снимка Жоро 28 април 2012 - 20:36

След като си взехме колата се оказа, че климатика ни е пуснат постоянно. Прочетох в опътването как се спира, но се оказа, че когато натисна въпростния бутон, не мога да вляза в менюто, за пускане и спиране както и за избор от къде да духа. След един ден чоплене по теми се оказа, доста често срещан проблем, но понеже не е обособен в тема отговора се намира доста трудно. За това реших да направя няколко снимки и да обясня как става почистването му.

Прикачен файл  01.jpg (94,64K)
Брой изтегляния: 128

1-во вкарвате скоростния лост на някоя четна скорост (2, 4, 6) за да Ви е удобно да работите. 2-ро махате запалката за да можете да извадите лавицата. 3-то изваждате лавицата с издърпване на пред. Аз лично си пъхнах двата палеца в двата й края и с дърпане и клатене излезе.

Прикачен файл  02.jpg (84,24K)
Брой изтегляния: 111

4-то след като сте махнали лавицата, трябва да извадите самата конзола. Тя се държи в двата края. Най-лесно излиза като бръкнете през вече образувалия се отвор и я издърпате навън.

Прикачен файл  03.jpg (92,18K)
Брой изтегляния: 125

5-то след като извадите конзолата, трябва да разкачите буксите на гърба й. Това става като издърпате червено-винените контри навътре. При самото дърпане буксата излиза навън, защото има канали.

Прикачен файл  04.jpg (93,98K)
Брой изтегляния: 153

6-то и 7-мо, трябва да махнете задния капак. От долу (при цифрите 6) контрите са две, а отгоре (при цифрите 7) контрите са три. Най-лесно става като повдигнете контрата и сложите клечка за зъби, така тя няма да се заключи, правите това и с петте и махате задния капак.

Прикачен файл  05.jpg (80,57K)
Брой изтегляния: 163

8-мо трябва да извадите платката, тя е заключена към предния капак с 8 контри. Номера става пак с клечки за зъби. След като отключите и осемте я издърпвате внимателно.

Прикачен файл  06.jpg (103,15K)
Брой изтегляния: 206

9-то трябва да махнете тези черните. Те са вадят с леко издърпване.

Прикачен файл  07.jpg (99,68K)
Брой изтегляния: 227

10-то напръсквате няколко пъти проблемното копче с контактен спрей. В това време го въртите и натискате за да се почисти хубаво

Прикачен файл  08.jpg (287,91K)
Брой изтегляния: 174

И накрая ооооо чудо имало го това меню...

P.S.1 Специални благодарности на колегата @pacho_m, който ми разясни това което съм описал по-горе със снимките.
Отговори

borro снимка borro 28 април 2012 - 21:34

Само да до вметна - мисля има втори вариант за достигане на целта aircondition off -> Eco. Чрез бутона BK се влиза в MENU, оттам с 4-позиционния от същата конзола се достига желаната функция. Въпросната наработеща врътка е за просто по-лесно навигиране.
Та това по спомен :)
Отговори

Karlos снимка Karlos 01 юни 2012 - 22:27

браво на колегата които е публикувал темата,аз имах същия проблем но вече остана в миналото:)) хиляди благодарности
Отговори

VeNcHeNc0 снимка VeNcHeNc0 03 август 2012 - 19:09

Хиляди благодарности и от мен много ми помогна с това разглобяване ;)))Аз почистих врътката като взех една клечка за уши и я напоих със силна ракия, малко по малко въртиш натискаш въртиш натискаш и се получи много добре.Преди две седмици я направих тази процедураи за сега всичко е нормално,но според мен по добър вариант е контактния спрей,но нямах и не ми се даваха пари за да го използвам само веднъж(не че струва милиони де).
Отговори

junelis снимка junelis 20 май 2013 - 13:22

Здравейте имам подобен проблем, средната врътка работи при натискане но не работи ляво и дясно тя си върти но не регулира скороста. За да ми работи климатика вклучено е на ауто но за да се спре требва да завъртя средната врътка в ляво но не иска. Когато стане постудено (рано сутрин) тогава понякога работи и тогава исклучвам климатика. Напръсках копчето с контактен спрей но не се получи.
Отговори

Жоро снимка Жоро 20 май 2013 - 14:10

Колко време е минало от тази манипулация? - при мен не тръгна да работи веднага, даже аз слезнах с разглобена врътка и пръсках и въртях за да попадне хубаво навсякъде контактен спрей.
Отговори

junelis снимка junelis 20 май 2013 - 14:32

 Жоро, на 20 май 2013 - 14:10, каза:

Колко време е минало от тази маниполация? - при мен не тръгна да работи веднага, даже аз слезнах с разглобена врътка и пръсках и въртях за да попадне хубаво навсякъде контактен спрей...


това го правих преди един месец. И аз пръсках и въртях но не стана.
Отговори

Георги Йотов снимка Георги Йотов 10 ноември 2013 - 10:56

Много ви благодаря, Колеги! От скоро и аз съм собственик на Вектра Ц и се сблъсках с тоя проблем.
Всичко обаче сега е ОК.
Благодаря отново.
Отговори

rtaa снимка rtaa 15 юни 2014 - 13:18

Айде още един минал по същия път, жалко, че този преди мен го е домързяло да го оправи и леко е пукнат бутона в края, предполагам от силен натиск....

Редакция: Два дена по-късно проблема отново е налице, утре смятам да си поиграя, в смисъл да го разцъкам дали ще тръгне, ако пак не става ще се разглобява наново....
Мнението беше редактирано от rtaa: 16 юни 2014 - 20:31
Отговори

hasi Manevrata снимка hasi Manevrata 27 юли 2014 - 15:33

Здравейте приятели , гледах един сигнум който искам да си купя.При него врътката за усилване показва че работи,т.е. на дисплея се усилва и намаля
но няма никакъв входящ поток въздушна струя,и перката не се чува да работи.Знаете ли от къде може да е проблема и колко би струвало отстраняването
му.Благодаря предварително!
Отговори

Жоро снимка Жоро 28 юли 2014 - 07:53

 rtaa, на 15 юни 2014 - 13:18, каза:

Редакция: Два дена по-късно проблема отново е налице, утре смятам да си поиграя, в смисъл да го разцъкам дали ще тръгне, ако пак не става ще се разглобява наново...

Един колега преди време, малко след като пуснах снимките в темата ми каза, че при някои коли, от много силно натискане са се "развалили" спойките и се налага препояване на копчето към платката и всичко се оправяло.

P.S. При теб какво стана?

 hasi Manevrata, на 27 юли 2014 - 15:33, каза:

...


При тази кола може да са много неща. Не е зле поне на една диагностика да я закачиш. Иначе най-много да му е изгоряло моторчето. Но при диагностика, ще си каже всичко. Прежали 50-70лв и я закарай някъде където разбират...
Отговори

rtaa снимка rtaa 28 юли 2014 - 10:20

Свалях го отново и сега работи по-добре, но не е идеално...
Отговори

Marto_Andreev снимка Marto_Andreev 11 август 2014 - 17:00

Имам същият проблем със Сигнум. Съботата, ще я разглобя и ще видим какво ще стане :)
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg