Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Въпрос за по-големи гуми Opel Agila B 2008

chess11 снимка chess11 04 август 2020 - 22:49

Здравейте колеги,
Имам Opel Agila B 2008 (Suzuki Splash), като фабричните гуми са с размер 185/60 R15.
Интересува ме мога ли да сложа малко по-високи гуми на същите джанти, т.е. 185/65 R15? Разликата е към 2 см (18 мм по-точно), не знам дали няма да опира при натоварена кола, при завиване и т.н. Показанията на километража не ме притесняват - знам, че ще са различни.
Моля ви ако някой е пробвал, да сподели.
Сърдечно благодаря и лека вечер!
Отговори

benzy снимка benzy 05 август 2020 - 00:06

Да опира къде? При завиване би опирало ако сложиш по-широки, а ти запазваш същия размер. Остава да опира в калника при натоварване, но това малко автомобилче ако толкова зверски го претовариш си мисля, че това ще ти е последния проблем.
2 сантиметра ти е увеличението на общата височина, но борда ти е само половината от нея, всъщност според калкулатора който ползвам имаш 7 милиметра увеличение на борда, а не 9 - без да съм пробвал ще кажа, че тези 7 милиметра няма да те сбъркат и 99.99% влизат.

А защо ако не е тайна искаш да вдигаш височината (центъра на тежестта) на една и без това тясна и висока за ширината си кола? Повече смисъл има да увеличиш стъпката на 195 и да запазиш борда на 60 - пак ще имаш по-висок с половин сантиметър просвет, но тази височина ще е съчетана и с увеличена стабилност... 195/60 15 пак трябва да влезе безпроблемно да кажем 99.98% :)
Мнението беше редактирано от benzy: 05 август 2020 - 00:18
Отговори

chess11 снимка chess11 05 август 2020 - 09:55

 benzy, на 05 август 2020 - 00:06, каза:

Да опира къде? При завиване би опирало ако сложиш по-широки, а ти запазваш същия размер. Остава да опира в калника при натоварване, но това малко автомобилче ако толкова зверски го претовариш си мисля, че това ще ти е последния проблем.
2 сантиметра ти е увеличението на общата височина, но борда ти е само половината от нея, всъщност според калкулатора който ползвам имаш 7 милиметра увеличение на борда, а не 9 - без да съм пробвал ще кажа, че тези 7 милиметра няма да те сбъркат и 99.99% влизат.

А защо ако не е тайна искаш да вдигаш височината (центъра на тежестта) на една и без това тясна и висока за ширината си кола? Повече смисъл има да увеличиш стъпката на 195 и да запазиш борда на 60 - пак ще имаш по-висок с половин сантиметър просвет, но тази височина ще е съчетана и с увеличена стабилност... 195/60 15 пак трябва да влезе безпроблемно да кажем 99.98% :)


Хммм... не се бях сетил за вариант 195/60 R15, който наистина ми се струва по-добър, стига да не опират при завиване. Благодаря за отзивчивостта и съдействието!
Отговори

Sim снимка Sim 05 август 2020 - 10:53

195/60/15 и 185/65/15 са почти равни по диаметър. Основната разлика е в цената, която не е малка.
Отговори

benzy снимка benzy 05 август 2020 - 16:50

В единия случай вдига с 5 милиметра при 195/60 и със 7 милиметра при 185/65, по-скоро бих избрал широките.
разликата е почти никаква и спрямо оригиналния размер, виж за цени не съм гледал, че после 3 месеца ще получавам реклами на гуми :)
Отговори

chess11 снимка chess11 05 август 2020 - 19:47

Всъщност проблемът на този мъник, който по принцип се държи прекрасно и който ползвам за града, е, че е доста нисък. Не става въпрос само за дупки и неравности, просто паркирам ли до по-висок бордюр, вратата опира в бордюра/тревата и не може де излезе спокойно човек.
Затова искам да я вдигна малко-малко. Сантиметър-два, колкото толкова.
Отговори

benzy снимка benzy 05 август 2020 - 20:03

трудно ще я вдигнеш само от гуми с 2 см.
7 мм е със 185/65 предполагам, че ще събере и 185/70, но на 70 сигурно ще изглежда леко изродско...
Гледай позитивно на нещата и всеки път когато паркираш до висок бордюр се сещай к'ви ядове берат шофьорите на Ферари и компания в подобна ситуация ;)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg