Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Почистване на интеркулери и радиатори

mi60 снимка mi60 28 февруари 2007 - 20:58

Здравейте,
всички знаем колко неприятна е черната "маслена кал" в цялата всмукателна система която се натрупва с годините... Чел сьм по различни форуми, че е добре интеркулера да се почиства вьтрешно от "време на време"... какво мислите по вьпроса? :beer:
Някои го пьлнят сьс спирачна течност или дизел и го оставят на се накисне хубаво...
Има ли вьобще смисьл от една такава акция и какво може да се очаква...? :mhihi:
Отговори

Stoil снимка Stoil 28 февруари 2007 - 21:23

даже е препоръчително да се чисти кулера периодично.

за целта можеш да използваш подходящи според замърсяването разтворители. обаче после да се подсуши добре.
Отговори

mi60 снимка mi60 28 февруари 2007 - 22:02

Подходящи като на пример? :mhihi:
Замьрсяването е от масло/маслени пари както и слепнал прахоляк...
Ако става с дизел може след 1 нощ изчакване да го монтирам дори малко влажен не вярвам да има проблем...
Чатох че някои хора го чистят и с вода и веро, но не ми се иска да го пьлня с вода.... може нещо да рьждяса .. незнам :beer:
Отговори

joe007 снимка joe007 28 февруари 2007 - 22:52

mi60, на Feb 28 2007, 10:02 PM, каза:

Подходящи като на пример?  :mhihi:
, но не ми се иска да го пьлня с вода.... може нещо да рьждяса .. незнам  :beer:
 


В повечето случаи кулера е от алуминий,а алуминий не ръждясва.Както каза колегата "добро подсушяване"му стига.
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 28 февруари 2007 - 22:57

И какъв ще е ефекта - по-ниска работна температура :mhihi:
Отговори

mi60 снимка mi60 28 февруари 2007 - 23:10

Ka4o_pi4a, на Feb 28 2007, 09:57 PM, каза:

И какъв ще е ефекта - по-ниска работна температура  :25:
 


Ами идеята е да се махнат тея боклуци които на практика ти "заемат място" в кулера... Ако е пьлен с половин килограм масло и кал примерно губиш от обема и вьздуха се охлажда по-малко... :b060:
Чудеса не може да се очакват, но все пак...

Алуминий... :wall:
Отговори

joe007 снимка joe007 01 март 2007 - 00:15

И друго даже по-съществено е че се подобрява топлоотдаването.Мръстотията е лош проводник на топлина и колкото е по-дебел слоя с мизерии толкова по малко въздуха отдава топлината си на метала на кулера.
Отговори

tomik снимка tomik 01 март 2007 - 12:43

GSI-DOHC, на Feb 28 2007, 09:23 PM, каза:

даже е препоръчително да се чисти кулера периодично.

за целта можеш да използваш подходящи според замърсяването разтворители. обаче после да се подсуши добре.
 

Само внимавай, че някои разредители не влияят много добре на гумените уплътнения отстрани /ако има такива де/, така, че варианта с накисване за цяла нощ е малко опасен. Ако няма такива и целия е изработен от алуминий, накисвай смело и :wall:
Успех. :b060:
Отговори

Гостpeshokn_* 13 март 2010 - 23:09

Моля, ако някой е правил тази процедура по почистването на кулера, да сподели подробности - какви препарати, кое, как, защо. Хубаво е да има такава тема.
Отговори

Shades снимка Shades 13 март 2010 - 23:15

Аз скоро се замислих по въпроса. Един не много агресивен обезмаслител мисля, че ще е добре, още повече, че нашите кулери са без уплътнения.
Отговори

nikolay100 снимка nikolay100 14 март 2010 - 11:01

Здравейте колеги!
Имам проблем с Корсата - загрява ми като я вкарам в 3000 оборта, дори на дълго или пък като седи на едно място стрелката на температурата си отива в червеното и не ми се включва преката. Минах сигурно вече през 5 майстора. То не беше водна помпа /сменихме я/, то не беше термостат /казаха, че отваря нормално/, то не беше издухана гарнитура на главата /замериха газовете - всичко е наред/, датчик на перката /сменихме го/. Най-накрая опряхме до радиатора. Сетиха се те да замерят температурата и какво да видиш, горе радиатора показва 100-105 градуса, долу 75-80 градуса. А датчика за перката се намира точно в долната част на радиатора и затова няма как да включи перката /предполагам, че и стария датчик си е бил наред/. Та след тези хиляди ходения по мъките разбрах, че явно ми е запушен радиатора. Говорех вече с двама майстори по радиаторите /1 в Пловдив и 1 в Пазарджик/ и като им кажа, че ми е запушен радиатора - "Ооо, няма проблем, отваряме го, не знам си какво му правим и е готов". Пък и какво друго да кажат. Само, че не ми се ще да дам 40-50 лв за тази история и накрая да ми кажат, че няма да стане или да го направят и проблема да продължи и да се наложи да си купя нов. Пък и на който и майстор да кажа за почистването, реакцията е отрицателна.
Затова искам да ви питам дали някои е правил процедурата с почистването и какви са били резултатите, за да преценя дали да се пробвам и аз или да кихам за нов радиатор.
Благодаря предварително за съветите!
Отговори

Izparitel снимка Izparitel 14 март 2010 - 19:03

Почиствал съм радиатор на парното, защото не топлеше. Беше тотално запушен и първоначално пробвах с добавка към антифриза от тези, които се продават на бензиностанциите. Може би защото нищо не минаваше през него ползата беше никаква. После, след продухване с компресор започна да преминава по малко антифриз. при продухването каква чернилка изтече - не е за разправяне. Повторих процедурата с химикала и някакво парно се появи, но не беше това, което исках. После откачих радиаторчето от охладителната система и както си е на колата го напълних само него с гореща вода + добавка. След като поседя няколко часа започнах да прекарвам течността напред-назад. След промивка с вода го закачих в системата, но подобрение не усетих. Накрая се наложи да го сменя и се оказа, че е било идеално почистено, а с новото парното си беше същото.
Не знам дали първата процедура е била достатъчна, но накрая беше чисто.
Не знам какво ще му правят като го свалят майсторите - едно време тръбичките и краищата са били месингови та са ги разпоявали, след което механично са почиствали тръбичките. Сега повечето радиатори в краищата са пластмасови и май не могат да ги разлепват.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg