Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Тракане повдигачи

martin_kolev снимка martin_kolev 14 октомври 2008 - 15:53

Здравейте колеги,

Първо да опиша проблема, на студен двигател трака в ниските обороти, чува се почукване, като я форсирам леко и звука усилва честотата си.Като влезе в нормална работна температура тракането изчезва.
Та искам да попитам ако някой е сменял повдигачи каква е цената им?Става въпрос за Вектра Б Х18ХЕ.Още ме интересува дали е опасно да карам така или да побързам да я вкарам в сервиза?
Предварително благодаря на отзовалите се!
Отговори

Оги снимка Оги 14 октомври 2008 - 15:59

Не е опасно, не се притеснявай. Те повечето ни колици са така, предполагам има доста колеги, които могат да се оплачат.

Втора ръка са по около 10-тина лв, ма ти такива си имаш <_< Нови в Опел са около 80-тина лв :beer: , а по другите магазини уж оригинални са по около 35-40 лв .. това за един де!

Аз си смених моите и да ти кажа честно пак си потракват, единственото което се промени е, че доста по-бързо спират да тракат (до 10 сек след запалване). Просто самия им принцип на работа е такъв, че за да работят плуват в масло. В тях има едни схеми (незнам точно какво е), което задържа маслото в тях. Като се поизносят съответно не задържат и отнема време докато се качи маслото и се напълнят, след това финкциониат нормално.

Логично (поне за мен) е ако се карат така износването при стартиране на двигателя за повдигачите да е леко по-високо, но дали реално е проблем не мога да кажа. Само познавам хора, които вече години карат така и нямат грижи.

Някой 'лекуват' проблема с по-рядко масло, което по-бързо се качва и съответно пълни повдигача, но то също си има муниси (не издържа на натоварване)

16 са, мноо клапани мноо нещо <_<
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 14 октомври 2008 - 16:09

Оги, благодаря за отговора.
И аз си мислех,че с тънко масло ще изчезне проблема, обаче сложих 5W30 на GM от Каргото и пак си тракат....
Е, щом колегите така си карат колите и аз се пускам на "хорото". <_<
Отговори

Оги снимка Оги 14 октомври 2008 - 16:17

 martin_kolev, на Oct 14 2008, 05:09 PM, каза:

И аз си мислех,че с тънко масло ще изчезне проблема


Аз затова съм сложил лекуват в кавички :beer:

Иначе това са моите наблюдения. Дали наистина няма проблем не знам ... всеки случай не те съветвам да форсираш докато е студена. Като изчакаш малко и без да даваш газ пак ще 'млъкнат'. Един вид да се избегне момента, в който ги натоварваш, а те са празни <_<
Отговори

Krasi_Geri снимка Krasi_Geri 14 октомври 2008 - 16:17

Здравейте, аз имам Вектра Б и моите повдигачи също си тракат и попитах проблем ли е да се кара така и ми казаха, че не е проблем, стига да не ме дразни тракането. Естествено че ме дразни, но сега това ми е малЪк проблем с моЯта вектричка. Карай без да се притесняваш
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 14 октомври 2008 - 16:30

 Оги, на Oct 14 2008, 05:17 PM, каза:

Аз затова съм сложил лекуват в кавички <_<

Иначе това са моите наблюдения. Дали наистина няма проблем не знам ... всеки случай не те съветвам да форсираш докато е студена. Като изчакаш малко и без да даваш газ пак ще 'млъкнат'. Един вид да се избегне момента, в който ги натоварваш, а те са празни <_<


Мерси за съвета,форсирам я несъзнателно щото ме дразни тракането.Иначе ще звуча като нафтова печка по пътя за работа :beer: но не е болка за умиране. <_<
Отговори

shunter снимка shunter 14 октомври 2008 - 17:47

карай си я така и не се притеснявай. само гледай на бензанджииницата какво слагат че мене са ме питали няколко пъти дали е дизел (понеже е CD изпълнение)
Мнението беше редактирано от shunter: 14 октомври 2008 - 17:47
Отговори

andrey снимка andrey 14 октомври 2008 - 18:21

 martin_kolev, на Oct 14 2008, 04:53 PM, каза:

Здравейте колеги,

Първо да опиша проблема, на студен двигател трака в ниските обороти, чува се почукване, като я форсирам леко и звука усилва честотата си.Като влезе в нормална работна температура тракането изчезва.
Та искам да попитам ако някой е сменял повдигачи каква е цената им?Става въпрос за Вектра Б Х18ХЕ.Още ме интересува дали е опасно да карам така или да побързам да я вкарам в сервиза?
Предварително благодаря на отзовалите се!


колега ако си с 10 в40 нормално, сложи 15 в 40 и ще оправи не се занимаваи да сменяш повдигачи,ако е оставал без масло двигателя е възможно да има малко износване но на тея години <_<
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 14 октомври 2008 - 21:53

Писал съм преди на тема повдигачи, сега ще напиша пак - явно и за вас е интересна темата:

Самия повдигач се пълни задаради конструкцията си и една мааалка сачмичка с една маалка пружинчица която го държи "надървен". Т.е. два обема са, единия е много малък а другия по-голям. По-големият се пълни с масло през една малка дупчица отстрани на повдигача и кухината му и през тази малка сачмичка играеща роля на клапанче се напълва малкия обем. Е той държи повдигача напомпен.
Може да се разглобят тотално и да се почистят много хубаво, пружинките предполагам могат леко да се раздърпат. Има още по една пружина във всеки повдигач - тя е за начално напомване и заради нея повдигача е мек когато е празен (и когато е много износен). Тя не бива да се бърка с малката пружинка на клапанчето със сачмата.
Проблема е че за една нощ този маликия обем се изпразва или през сачмичката или през стените. Луфтовете са много малки но с годините се увеличават. Това не е най големия проблем обаче - проблема е че леглата на повдигачите в самата глава се износват. Като са свалени валовете ясно си личи когато има хлабини. настрани не трябва да има абсолютно никакъв луфт. Заради тази хлабина в повдигача по трудно се напомпва масло, особенно сутрин когато е гъсто. Като се загрее пък маслото се появява пак едно леко чукане заради посоченя по-горе луфт и станалото много тънко масло.

Лечение:
1. Ако цъка на студен и чука на загрят двигател, то са износени леглата и може само да се почистят повдигачите и да се сложи по гъсто масло 15В-50 или 10В-60. Нови повдигачи ще скъсят времето за сутрешно пълнене и пак ще цъкат но по-малко. На загрят пак ще чукат.
2. Ако цъка само студен а на топъл е ОК то по-хубаво да не се бара. Ако много дразни - то могат да се свалят и почистят много хубаво повдигачите, да се сложи 5В-40 и да се види ефекта какъв ще е. Ако пак цъкат може да се пробва с 15В-40 което евентуално да намали изпразването им през нощта защото е по-гъсто студено но ефект от това ме съмнява да има.

Успех с повдигачите колеги!

П.С. Аз разбрах че не съм с повдигачи а някакви пулове и ми олекна като знам, че на всеки 2-ри Екотек му чукат повидигачите <_<
Отговори

ceci_b снимка ceci_b 30 октомври 2008 - 18:36

колеги и аз имам сходен проблем но при мен повдига4ите 4укат еднакво силно както на студен така и на загрят двигател също така и на всякакви обороти звука е абсулутно без промяна даите някакав савет дали са износени или са запу6ени.а сащо така възможно ли е проблема да е само в един повдига4,просто интервала на по4укванията и звука ме навеждат на тази мисал.

благодаря предварително за отговорите...
Отговори

jiggeee снимка jiggeee 30 октомври 2008 - 18:52

не сам предполагал че е толкова 4есто срещано явление
и аз съм с някаква такава диагноза ... :beer:
като запаля не почуква нищо и след 2-3 минути започва - над 1500 обороти го няма - изчезва или поне не се чува !
ходих в сервиз - потанали легла ми казаха, сваляне на главата манипулации и други .. дрън дрън 450 лева и след неколко дена пак започна да си трака по леки4ко и тека до ден днешен

-карам си а дали ще е фатално ако продължавам? :kuku:

Поздрави :flag:
Отговори

goro21 снимка goro21 26 март 2009 - 22:50

при мен има чукане когато естудена е по силно а като загрее се чува по тихо, 2ма маистори казват че е разпределителен вал . според вас ако е от него 6те има ли разлика при студен и загрял мотор?
Отговори

VanVan снимка VanVan 27 март 2009 - 10:09

To тва за пуловете не важи ли за всички обикновени 16v и 8v директни?

Баш "повдигачи" имат само моторите с един разпределителен вал на глава, със срещуположни портове (всмукателен колектор от една страна, изпускателен - от друга), където има нужда и от кобилици...

Иначе аз на моята смених повдигачи 8 броя за около 60 лева нови, на febi и спря да дрънчи при първоначално палене.
Колега dj_simo_boy много точно е описал проблема и аз бих добавил към компонените, спомагащи за притракването маслената помпа - когато колата е по-старичка и помпата качва по-бавно до работно налягане.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg