Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с избирач на скоростите?

stoyanma снимка stoyanma 30 ноември 2016 - 11:05

Здравейте момчета и момичета,

Търсих подобна тема във форума, но не успях да намеря. От около 8 месеца имам една Astra H Caravan 1.7 CDTI, 101 коня, 5-степенна ръчна скоростна кутия. Още като взех колата забелязах следния проблем: Включването на първа скорост. Когато натиснеш съединителя и тръгнеш да вкарваш 1-ва, за да го направиш без да чуеш онзи убийствен шум, все едно включваш без да си натиснал съединител, на стържещо желязо трябва да го направиш много бавно и много нежно. Вариант, когато искаш да включиш бързо 1-ва скорост е да минеш през 2-ра, така няма никакъв проблем. Другото, което забелязах е, че ако включиш 1-ва, без значение, по кой от двата метода и държиш съединителя без да го пускаш и извадиш лоста от 1-ва и тръгнеш да я пускаш отново, се случва без никакъв проблем, така казано сякаш скоростната кутия е запомнила пътя до 1-ва скорост и се включва без проблем, но пуснеш ли съединителя, отново същия проблем. Карах я при едни майстори и те ми казаха, че трябва да отворят за да видят какъв е проблема и, тъй като съединителя беше лека полека тръгнал да заминава решихме да не пипаме, докато не дойде време за смяна и тогава да видим какъв е проблема, междувременно аз си карам като си включвам първа скорост през втора. Миналата седмица съединителя умря и го смених, заедно с маховик и помпа (много скъп ремонт :) ). Взимам си колата и я карам вече 200-300 км и забелязвам следното, проблема с 1-ва скорост си е същия, като същевременно забелязвам, че докато не позагрее колата (10-15 мин) включването на 2-ра и 3-та скорост също е с една идея по-трудно. Имам предвид, че влизат, но с едно много тихичко, почти незабележимо изхруптяване, което предполагам с времето ще се задълбочи. Подчертавам, че този проблем е когато вървиш възходящо в скоростите, т.е. 1-ва -> 2-ра -> 3-та и само когато колата е незагряла. Когато връщам скоростите надолу, т.е. 4-та -> 3-та -> 2-ра , този шум го няма и си влизат без проблем. В допълнение, всичко това се случва само когато колата е в движение, когато е на място този шум го няма. Аз съм малко не особенно вещ в темата, така че искам да ви помоля за малко инфо, ако знаете нещо по този въпрос. Преди 400 КМ смених масло на скоростна кутия, новото е GM и както ви казах сменени са съединител+маховик+помпа. Мислех си дали проблема не е в избирача на скоростите, но не съм сигурен.
Някакви идеи?

Благодаря,
Отговори

vektra1 снимка vektra1 30 ноември 2016 - 22:32

Предполагам имаш предвид че първа включва по тегаво,от място и при движение с ниска скорост.
При тръгване от място ако заяжда лоста към първа,варянта е както казваш да минеш през втора предавка.
При движение с малка скорост ако се налага да включиш първа,и заяжда лоста може да подадеи междинна газ.
Има ли луфт в лоста ,някога правен ли е реглаж.
Отговори

sathv снимка sathv 30 ноември 2016 - 23:46

А как се включва задна? Мазно или има прехъркване?
Отговори

nikinikolov снимка nikinikolov 06 декември 2016 - 15:10

Провери тампона на скоростната кутия. Всички проблеми от естество скорости и превключване от там започват !
Отговори

MONOPOLA снимка MONOPOLA 09 декември 2016 - 01:41

Аз съм за избирача, или по-точно, двете жила от лоста към кутията, предполагам кутията е f23, и аз минах по твоя път, накрая нови жила от морга че цената е в космическа, малко смазка и отново сме в джаза
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg