Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Светна лампата за check engine

ГостD.Dimitrov_* 18 октомври 2012 - 14:17

Здравейте, искам да се извиня предварително, ако пиша, където трябва.
От известно време насам(около 2 месеца) лампата за check engine светва, когато си поиска. Например мога да карам 1 ден без да светне, както и обратното. Ако изгася колата и я запаля лампата изгасва и евентуално светва отново. Невиждам никаква разлика при вървенето на колата, когато свети лампата. Имам газова, но и на бензин да я карам пак светва. Направих теста с кламера и ми изведе грешки за ламбда сонда и за датчик на колянов вал. Ако някой е изпадал в такава ситуация или може да помогне нека да сподели.
Колата е Опел Вектра Б Х20 16V 136к.с. 1998. Софтуера на компа е на Сименс, а не на Бош.

Благодаря предварително.
Отговори

OPEL_VEKTAR снимка OPEL_VEKTAR 18 октомври 2012 - 15:28

Закачи го на комп да я погледнеш за какво иде реч може от газовото ,като ти направят диагностика то ще си проличи .
Отговори

пешо-жоро снимка пешо-жоро 18 октомври 2012 - 16:34

 D.Dimitrov, на 18 октомври 2012 - 14:17, каза:

Здравейте, искам да се извиня предварително, ако пиша, където трябва.
От известно време насам(около 2 месеца) лампата за check engine светва, когато си поиска. Например мога да карам 1 ден без да светне, както и обратното. Ако изгася колата и я запаля лампата изгасва и евентуално светва отново. Невиждам никаква разлика при вървенето на колата, когато свети лампата. Имам газова, но и на бензин да я карам пак светва. Направих теста с кламера и ми изведе грешки за ламбда сонда и за датчик на колянов вал. Ако някой е изпадал в такава ситуация или може да помогне нека да сподели.
Колата е Опел Вектра Б Х20 16V 136к.с. 1998. Софтуера на компа е на Сименс, а не на Бош.

Благодаря предварително.

А като караш примерно 5-10 мин със светнала лампа не угасва ли? Ако угасва,най-вероятно се касае за "ленива" ламбда сонда - те с времето стареят и променят параметрите си.А това с датчика на кол. вал може да е и случаен бъг и повече да не се повтори. Мисля , че след 20 стартирания грешка , която не се повтаря се самоизтрива. Така че наблюдавай я и след време пак боцни кламера.Щом няма промяна във вървежа най-вероятно е ламбда сондата.Поне моят личен опит с Х14ХЕ показва това.Не бързай да се хвърляш в някакви филми с моментална смяна на каквото и да е!!Изчакай И КОГАТО СИ ПОКАЖЕ РОГАТА И СТАНЕ НЕИЗБЕЖНА СМЯНАТА , ТОГАВА ДЕЙСТВАЙ.Аз моята бензинова Астра я карах така години - светне пък след 5-6 мин изгасне, и сега дъщеря ми я кара вече 1 год и проблем няма.
Отговори

ГостD.Dimitrov_* 19 октомври 2012 - 10:36

 пешо-жоро, на 18 октомври 2012 - 16:34, каза:

А като караш примерно 5-10 мин със светнала лампа не угасва ли? Ако угасва,най-вероятно се касае за "ленива" ламбда сонда - те с времето стареят и променят параметрите си.А това с датчика на кол. вал може да е и случаен бъг и повече да не се повтори. Мисля , че след 20 стартирания грешка , която не се повтаря се самоизтрива. Така че наблюдавай я и след време пак боцни кламера.Щом няма промяна във вървежа най-вероятно е ламбда сондата.Поне моят личен опит с Х14ХЕ показва това.Не бързай да се хвърляш в някакви филми с моментална смяна на каквото и да е!!Изчакай И КОГАТО СИ ПОКАЖЕ РОГАТА И СТАНЕ НЕИЗБЕЖНА СМЯНАТА , ТОГАВА ДЕЙСТВАЙ.Аз моята бензинова Астра я карах така години - светне пък след 5-6 мин изгасне, и сега дъщеря ми я кара вече 1 год и проблем няма.



Лампата като светне неугасва докато неизгася колата.Като я запаля лампата не свети и след известно време(всеки път различно) светва, но може и въобще да не светне. Иначе грешката за коляновия вал продължава да я дава и след 20 паления на колата, както и след даване на контакт над 30 пъти.Колата я карам всеки ден и я паля поне по 4 пъти на ден и грешката с коляновия вал продължава да я дава.
Отговори

пешо-жоро снимка пешо-жоро 19 октомври 2012 - 15:35

 D.Dimitrov, на 19 октомври 2012 - 10:36, каза:

Лампата като светне неугасва докато неизгася колата.Като я запаля лампата не свети и след известно време(всеки път различно) светва, но може и въобще да не светне. Иначе грешката за коляновия вал продължава да я дава и след 20 паления на колата, както и след даване на контакт над 30 пъти.Колата я карам всеки ден и я паля поне по 4 пъти на ден и грешката с коляновия вал продължава да я дава.

Ами изглежда,че на този датчик нещо не му е читав сигнала.Но щом промяна във вървежа няма,аз лично бих си я карал и така , освен ако не ми изпадне отнякъде друг датчик, за да пробвам с него. Моето символ-верую е: по желание отивай само в тоалетната! Това в кръга на шегата, разбира се, иначе ти си решаваш.Можеш да попроучиш как вървят тия датчици-нови,стари да се подготвиш психически за евентуална смяна, но не и преди да отидеш на една истинска диагностика на комп.
Отговори

lad_1005 снимка lad_1005 19 октомври 2012 - 16:25

При изгасена кола и тест с кламер винаги излиза грешка за датчик на коляновия вал. Така, че проблема е най-вероятно в ламбда сондата.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 октомври 2012 - 18:12

 lad_1005, на 19 октомври 2012 - 16:25, каза:

При изгасена кола и тест с кламер винаги излиза грешка за датчик на коляновия вал.

Я виж ти. Колкото пъти съм правил теста с кламера, що ли нито един път не ми излезе тази грешка? Колега, грешка излиза само тогава, когато има грешка, а не по принцип.
Отговори

Djaro снимка Djaro 19 октомври 2012 - 20:31

Колега и мойта правеше същото нещо с лампата на чека и грешката се оказа датчика на коляновия вал. От време на време гаснеше в движение, но много радко. Реших да отида да го сменя и там започнаха големите проблеми. 2 датчика изпробваха в сервиза и неискаше да пали, после 3 датчик и пак неще да пали. Чека взе да мига като се даде контакт и дава грешка 1502 или 1503 една от двете беше и непали.Осте не е готова чакам да я оправат, че тая нова грешка... Ако не ти прави сериозни проблеми не бързай да не стане по-лошо...
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 19 октомври 2012 - 20:36

 Djaro, на 19 октомври 2012 - 20:31, каза:

Колега и мойта правеше същото нещо с лампата на чека и грешката се оказа датчика на коляновия вал. От време на време гаснеше в движение, но много радко. Реших да отида да го сменя и там започнаха големите проблеми. 2 датчика изпробваха в сервиза и неискаше да пали, после 3 датчик и пак неще да пали. Чека взе да мига като се даде контакт и дава грешка 1502 или 1503 една от двете беше и непали.Осте не е готова чакам да я оправат, че тая нова грешка... Ако не ти прави сериозни проблеми не бързай да не стане по-лошо...

Ако мига чека не си разпознава ключа.
Отговори

Djaro снимка Djaro 19 октомври 2012 - 20:41

 ivan_pop, на 19 октомври 2012 - 20:36, каза:

Ако мига чека не си разпознава ключа.


Да, четох на неколко места, но се тоя ключ съм ползвал и това стана след смяната на датчика на коляновия. Знам, че не е свързано, но...
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 19 октомври 2012 - 21:19

Колега Djaro, почти съм убеден, че си си загубил чипа от ключа на Вектрата. Щом мига така чека и колата не ще да пали- чипа е изпаднал. Може и да не си го загубил ти, а майсторите в сервиза, което е по- вероятно. Аз така си дагубих моя чип от ключа и по една щастлива случайност го намерих паднал в праха до колата. Отвори ключа и виж чипа дали си е на мястото.
Отговори

Djaro снимка Djaro 19 октомври 2012 - 21:41

Нещо по-сериозно е станало щото имам 3 ключа и с нито един не иска сега. Преди 3-те работеха. Ако чипа е едно черно като магнитче в ключа не е изпаднал.
Отговори

xbmx снимка xbmx 19 октомври 2012 - 21:59

При мен , проблема беше датчик на колянов вал , светваше чека когато си поиска и много често гаснеше ,което ме научи че автоматик освен на P(паркинг) може да се пали и на N (неутрална), а с времето спря да показва оборотите на таблото , смехи го и заспа ,но не ми е давало грешка в ламдата .Ако се наложи недай боже да го сменят ти препоръчвал да си вземеш ГМ , ако имаш възможност, че тоя втора употрева са малко като руска ролетка,ама без водка.
Мнението беше редактирано от xbmx: 19 октомври 2012 - 22:01
Отговори

ГостD.Dimitrov_* 20 октомври 2012 - 13:29

Благодаря на всички за мненията. Мисля следващата седмица да отида на диагностика и да установя със сигурност какво се случва. Все си мислех, че теста с кламера показва същите грешки както и комп. диагностика, но като гледам коментарите май не е така. Не ми се свидят 30-40 лв. , но защо да ги давам ако и диагностиката покаже същото. В целия форум невидях някъде да има похвален майстор във Варна, който да се занимава с опели. Пак ще се рискува :).
Отговори

ГостD.Dimitrov_* 22 октомври 2012 - 23:11

Вече взе да пали по трудно когато е студена. Мисля, че откакто захладня времето проблема се задълбочава. Като цяло всичко води към датчик на колянов вал. Искам да помоля някой вещ дали може да ми сподели какъв датчик трябва да си закупя. Мисля да го поръчам от английските сайтове. Ако някой е запознат и каква ми е ламда сондата ще съм благодарен, ако сподели с мен.
Отговори

Litmanen снимка Litmanen 18 ноември 2012 - 23:42

Здравейте, аз също имам проблем със светването на чек лампата на Опел Астра 1,4 16V, светва когато карам на газ след 110/110 км/ч.като намаля под 100 км/ч/ угасва, проблема е че го прави само на голяма скорост след 110 км/ч. и само на газ.На бензин този проблем го няма, знам че без диагностика няма да мине, но все пак да кажете нещо по моя проблем??!Благодаря, Ви предварително!
Отговори

donal снимка donal 18 ноември 2012 - 23:54

 Litmanen, на 18 ноември 2012 - 23:42, каза:

Здравейте, аз също имам проблем със светването на чек лампата на Опел Астра 1,4 16V, светва когато карам на газ след 110/110 км/ч.като намаля под 100 км/ч/ угасва, проблема е че го прави само на голяма скорост след 110 км/ч. и само на газ.На бензин този проблем го няма, знам че без диагностика няма да мине, но все пак да кажете нещо по моя проблем??!Благодаря, Ви предварително!

Ами ти сам си си отговорил. Щом при еднакви параметри на газ свети, а на бензин, значи проблема ти е в газовата уредба и по-точно в настройките и. Тъй че и 100 диагностики да и правиш няма ефект. А как върви на газ след 110?
Отговори

Litmanen снимка Litmanen 19 ноември 2012 - 00:02

 donal, на 18 ноември 2012 - 23:54, каза:

А как върви на газ след 110?



Леко тромаво, чека светва само, когато трябва да изкачвам баир, по нанадолнище не го прави, струва ми се че леееко губи мощност...
Мнението беше редактирано от Litmanen: 19 ноември 2012 - 00:02
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg