Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Неработещ цилиндър

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 27 април 2011 - 22:30

Здравейте колеги,
От около месец на колата от профила се появи много дразнещ проблем. Когато колата е на ниски обороти (под 1300) цилиндърът, който се намира най-близо до делкото (незнам точно как се броят на този двигател) сработва много рядко. Колата тресе на празен ход и е много неприятно да се кара. Водих я на няколко майстора, но никой не каза конкретна причина. Ангренажа и ролките са сменеи преди 4000км, преди няколко дни зацепването е проверено и няма никакво разминаване, сменени са свещи и кабели преди 2000км, бобина и комутатор преди около 1000км, потенциометър на дроселовата клапа и стъпков мотор преди 100км, палец и дистрибуторна капачка преди около 2км . Искрата на цилиндъра е проверена и не се губи. Вакуумите са проверени и всички маркучи са добре. Компресията на цилиндрите е мерена и на всички е около 10 на студен двигател. Не губи масло или антифриз (не повече от обикновеното ). Пали без проблем, но сутрин, докато позагрее няколко километра работата на мотора е още по нестабилна. Последното съмнение е да има проблем във вакуумния (серво) усилвател на спирачките (тъй като той е свързан към колектора на проблемния цилиндър), но незнам как да го проверя без подмяна.
Това са симптомите които се сещам в момента. Ще се радвам ако някой може да ми помогне!
Отговори

Н-И-К-И снимка Н-И-К-И 27 април 2011 - 22:44

 Diyan Hristev, на 27 април 2011 - 22:30, каза:

Здравейте колеги,
От около месец на колата от профила се появи много дразнещ проблем. Когато колата е на ниски обороти (под 1300) цилиндърът, който се намира най-близо до делкото (незнам точно как се броят на този двигател) сработва много рядко. Колата тресе на празен ход и е много неприятно да се кара. Водих я на няколко майстора, но никой не каза конкретна причина. Ангренажа и ролките са сменеи преди 4000км, преди няколко дни зацепването е проверено и няма никакво разминаване, сменени са свещи и кабели преди 2000км, бобина и комутатор преди около 1000км, потенциометър на дроселовата клапа и стъпков мотор преди 100км, палец и дистрибуторна капачка преди около 2км . Искрата на цилиндъра е проверена и не се губи. Вакуумите са проверени и всички маркучи са добре. Компресията на цилиндрите е мерена и на всички е около 10 на студен двигател. Не губи масло или антифриз (не повече от обикновеното ). Пали без проблем, но сутрин, докато позагрее няколко километра работата на мотора е още по нестабилна. Последното съмнение е да има проблем във вакуумния (серво) усилвател на спирачките (тъй като той е свързан към колектора на проблемния цилиндър), но незнам как да го проверя без подмяна.
Това са симптомите които се сещам в момента. Ще се радвам ако някой може да ми помогне!

ако е от сервото като запушиш маркуча от страната на сервото ще се стабилизира равотата на мотора или надуи леко сервото, не трябва да изпуска
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 27 април 2011 - 23:41

 Н-И-К-И, на 27 април 2011 - 22:44, каза:

ако е от сервото като запушиш маркуча от страната на сервото ще се стабилизира равотата на мотора или надуи леко сервото, не трябва да изпуска

Тръбичката която излиза от колектора към сервото ли имаш предвид? А как да го запуша?
Отговори

Н-И-К-И снимка Н-И-К-И 28 април 2011 - 00:22

 Diyan Hristev, на 27 април 2011 - 23:41, каза:

Тръбичката която излиза от колектора към сервото ли имаш предвид? А как да го запуша?

да, за нея става въпрос. без значение с какво само да не го дръпне в колектора
Отговори

Drunkman снимка Drunkman 28 април 2011 - 15:24

Не искам да съм лош пророк, при мен имаше нещо подобно единия цилиндър прекъсваше в ниските почти не се усещаше, губеше много малко антифриз и накрая се оказа гарнитура на глава :sad:
Мнението беше редактирано от Drunkman: 28 април 2011 - 15:26
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 28 април 2011 - 15:25

Аз само не разбирам как сервото ще спира работата само на един цилиндър. Не ми се вярва хич.... Иначе тоя маркуч предполагам лесно може да се провери като се пръсне със спрей за лесно стартиране и се види дали колата мени обороти. По скоро най-вероятно се губи искрата, когато свеща е монтирана. Луфта между електродите на свеща е хубаво да се провери.

PS Колата губи ли ти антифриз ? Как си разбрал, че всъщност точно този цилиндър не работи ? При ниски обороти като извадиш кабела на този цилиндър усеща ли се промяна в работата на мотора ?
Мнението беше редактирано от javor_bg: 28 април 2011 - 15:28
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 28 април 2011 - 16:33

Това със сервото ми дойде като идея, защото вакуумната тръба на серво усилвателя се свързва към всмукателния колектор точно преди проблемния цилиндър. Идеята ми е, че ако има проблем със сервото е възможно да вкарва въздух в колектора и по тази причина цилиндъра да не работи. Свещта е проверена (няма проблем) и е пробвано със друга свещ за всеки случай, но подобрение няма. Колата не губи антифриз (поне не е мръднал от миналото лято, когато смених радиатора заради сериозен теч). Проблема в този цилиндър е диагностициран със вадене на кабелите един по един, когато колата е на ниски обороти. При вадене на кабелите на всички останали цилиндри колата почти загасва, а при вадене на кабела на този цилиндър няма разлика в работата на мотора.
Мнението беше редактирано от Diyan Hristev: 28 април 2011 - 16:35
Отговори

GPetrov снимка GPetrov 28 април 2011 - 19:43

А свеща на този цилиндър прави ли искра пробвал ли си? Ако си прави нормална искра значи проблема не е в запалването.. Гарнитура на главата ми се струва ,че ти е проблема.Какъв е цвета на маслото ти и виж на какво ти мирише антифириза.Ако мирише на гориво сменяй гарнитурата и си свиркай :) Ремонта илиза към 100-120 лева зависи от майстора :) Разбира се не в сервиз на Опел :)
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 28 април 2011 - 19:54

Пробвай първо със сервото - нищо не губиш. Аз имах същия проблем, но при мен ДВГ работеше неравномерно и работата най-малко се повлияваше при вадене на кабела на въпросния 4 цилиндър. Оказа се че смуче въздух от маркучето за вакуума на клапата за въздуха в купето /това което излиза от клапана преди сервото/. Вупросното маркуче смучеше въздух не от страната на клапана а от другата страна - към филтъра за въздуха в купето.

Успех ;)
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 28 април 2011 - 21:56

Запалването е проверрено и няма проблеми с искрата. Оства само сервото да проверя тея дни. Ще го затапя направо до колектора и ще видм какво ще стане. Маслото не изчезва, нито става повече. Цвета му е нормален като за масло на 9700км и не мирише на бензин. Не се събира конденз нито на щеката, нито на капачката на маслото. Антифриза също няма по-странна миризма или цвят. Възможно ли е да е гарнитура на главата без нито един от тези симптоми?
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 30 април 2011 - 14:57

 MladOpelist, на 28 април 2011 - 19:54, каза:

Пробвай първо със сервото - нищо не губиш. Аз имах същия проблем, но при мен ДВГ работеше неравномерно и работата най-малко се повлияваше при вадене на кабела на въпросния 4 цилиндър. Оказа се че смуче въздух от маркучето за вакуума на клапата за въздуха в купето /това което излиза от клапана преди сервото/. Вупросното маркуче смучеше въздух не от страната на клапана а от другата страна - към филтъра за въздуха в купето.

Успех ;)


Проблема е открит и решен. Излезе, че смуче въздух от мястото, което е казал колегата. При мен проблема беше от маркуча, който се намира точно до клапата за въздух в купето. Стига се до него, като се свали филтъра.
Мерси на всички помогнали.
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 01 май 2011 - 07:49

:flag: :thu:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg