Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Новини

Винетките

fanatic снимка fanatic 17 февруари 2011 - 09:06

Комисията за защита от дискриминация (КЗД) обяви за дискриминационни цените на винетките, валидността на годишната винетка и липсата на дневни винетки за автомобили от III категория.

В писмо КЗД предписва на двама министри – строителния и финансовия, да изготвят и внесат за разглеждане в МС предложения за нормативни промени в цените им: месечният размер на таксата да не надвишава 10% от годишния размер, седмичният размер да не надвишава 5% от годишния размер, а дневният размер да не надвишава 2% от годишния размер.

Комисията препоръчва и на Народното събрание да приеме изменения в Закона за пътищата, които да регламентират размерите на таксите за ползване на пътната инфраструктура за определен период (винетните такси) да са пропорционални на продължителността на ползването на пътната инфраструктура.

В момента всеки зад волана трябва да извади от джоба си по 25 лв. за месечна и 67 лв. за годишна винетка.

При използването на годишна винетка обаче шофьорите плащат за месечното шофиране по пътищата по 5,58 лв. Тези, които са се минали да пътуват с месечна винетка, дават 4-5 пъти повече пари за месечно ползване на пътищата.

В момента всеки, който си е купил годишна винетка, може да я ползва до 31 януари на следващата календарна година.

Дори да си вземете винетката на 29 януари ще я ползвате законно едва 2 дни.

Шофьорите "нямат алтернатива заради непропорционално високите цени на краткосрочните винетки и де факто са принудени да купуват годишни винетки, които не им дават право на ползване на пътищата за време от една година", сочи решението на комисията.

Логично е ползването на стикера да продължи 12 месеца след закупуването му и точно такава препоръка е дадена на Министерския съвет.

Така ако препоръките на КЗД станат факт ще е възможно да си купуваме седмични винетки за 3,35 лв. и месечни за 6,70 лв.

източник dnes.bg
Отговори

miroj снимка miroj 17 февруари 2011 - 09:34

Точно така се получава казваш си аз като взема няколко пъти седмична що да не взема направо годишна по на далавера ама става така че я излеза 1 път в месеца от града я не общо взето мафиотска работа е с тези винетки.Има хора примерно нямат вили села или т.н. и кво се получава излизат от града примерно 5,6 пъти за да отидат на море балкан някаде на разходка и кво става плащат 6x10 60 кинта и то щото са навъртели някви 3000 км по републиканската пътна мрежа е незнам кво се казва на това освен пладнешки обир :mhihi: Тряба да си има за продан дневни винетки.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 17 февруари 2011 - 10:20

Не вярвам това да стане,но стане ли ще е добре.
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 17 февруари 2011 - 10:26

Вие в коя държава живеете :mhihi: Не знаете ли какво ще стане :mhihi:
От следващата година за да се спази 10%изискване годишната винетка ще стане 100лв и сме готови :mhihi: Ще направят и дневни ама тиража ще е малък и бързо ще свършат :mhihi:
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 17 февруари 2011 - 10:47

Да за съжаление колегата е прав. Те нека си внасят каквото искат, като приемат месечната да е 10% от годишната просто ще вдигнат годишната и готово. Да не говорим къде ще се намират и на кой ще се продават и пак ще има нямаме дневни/месечни само годишни ни останаха. :mhihi:
Отговори

fanatic снимка fanatic 17 февруари 2011 - 21:24

Аз принципно съм твърдо за модела например в Италия. Всичко платено като магистрали, отлични второкласни пътища без пари и идеален асфалт поне в бялата Италия. Тук искаме да не плащаме нищо и да караме по гладко, което няма как да стане с 10% плосък данък...
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 17 февруари 2011 - 21:51

 fanatic, на 17 Feb 2011, 21:24, каза:

Аз принципно съм твърдо за модела например в Италия. Всичко платено като магистрали, отлични второкласни пътища без пари и идеален асфалт поне в бялата Италия. Тук искаме да не плащаме нищо и да караме по гладко, което няма как да стане с 10% плосък данък...
Съгласен съм с теб,но я да видим тези години дето лапат кинтите за винетките, разни данъци къде ли отидоха парите :devil-smiley-019: Пак лапнаха пачките някой и ще продължават да правят вили и палати за моя и твоя сметка,и на гърба на всеки българин.Е за какви пътища говорим?
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 17 февруари 2011 - 21:51

Ако вдигнат годишната ше карам на риск с една и съща ДНЕВНА винетка цялата година.. Ако разбира се преди тва успея да си платя Гражданската отговорност и ако цените на горивата не са много над 3 лв/литъра..
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 17 февруари 2011 - 21:55

Истината е, че както и да го въртят, внасят, изнасят, гласуват и мислят... пътищата няма да се подобрят, винетките няма да поевтинеят и винаги масовия изряден шофьор ще е прее*ан. Все повече в близко бъдеще шофирането на автомобил ще се превръща от необходимост и удобство в лукс, бенза гони 3лв. Смисъл от нерви няма. :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от Liubeznia: 17 февруари 2011 - 21:59
Отговори

fanatic снимка fanatic 17 февруари 2011 - 21:59

 t_g_stoev, на 17 Feb 2011, 21:51, каза:

Съгласен съм с теб,но я да видим тези години дето лапат кинтите за винетките, разни данъци къде ли отидоха парите :devil-smiley-019: Пак лапнаха пачките някой и ще продължават да правят вили и палати за моя и твоя сметка,и на гърба на всеки българин.Е за какви пътища говорим?

За краденето и лапането спор няма. Аз говоря, че нормалното е да си плащаш за да караш по хубав път, ня което българина не е свикнал а и не са направени пътища. 67 лева е смешна цена за винетка ако пътищата ни са хубави и пак смешна за пътищата както са сега...


И не бъркай данъка на автомобила с винетката, ако всичко беше нормално парите от двете се взимат от различни институции и за различни цели... така е нормално... в нормалните страни...
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 17 февруари 2011 - 22:01

Добре,част от парите за винетките не отиват ли за пътища?В нормалните страни пътищата се плащат.Но и подръжката няма нищо общо с тукашната ,не само като качество но и като стандарт
Мнението беше редактирано от t_g_stoev: 17 февруари 2011 - 22:03
Отговори

CuMo снимка CuMo 17 февруари 2011 - 22:13

Преди две-три седмици във в. 24 часа четох, че за миналата година били продадени около 6 000 000 (милиона) винетки, да ги сметнем може би по 50 лева средно, въпреки че ме съмнява, защото за товарните автомобили и микробусите, които никак не са малко са им в пъти по-скъпи винетките, та 6 милиона по един лев да беше винетката са шест милиона, а то никак не е по един лев, ако всичко отиваше за пътищата - малииии, аз щях да карам само по джанти по супер яките гладки пътища, ама ха де! Надали и 5-10% от всички тези пари отиват към пътищата.

И още нещо извън темата - тъй като съм студент, тази година имах дисциплина "Сравнително образование", та преподавателката си беше ревностна преподавателка, буден ум, та тя каза, че от целия Бюджет за държавата около 3% цели ТРИ процента са отделени на образованието (което лично за мен си е доста важно нещо за една държава, да не кажа едно от най-важните), и тези три процента се равнявали на около 40 милиона лева, всеки да си направи сам сметката на всички училища и университети в България по колко пари ще се паднат. Те нашите постоянно реват, че няма пари - за увеличаване на минималната работна заплата няма пари - то пе*ераст Дянков много взе да се отваря, за образование няма пари, за здравеопазването няма пари, пък всички данъци и такси растат! Еми то за колко по-важни неща няма пари, та ние за пътищата за които си плащаме ли да има пари :devil-smiley-019: :devil-smiley-019: :mhihi:
Отговори

fanatic снимка fanatic 17 февруари 2011 - 22:21

Принципно общините строят пътищата в градове и села. Държавата строи другите пътища. Данъка за автомобила е общински данък а винетката е към държавата.

В други държави пак има данъци за колите и телепас / платени магистрали/ като цените не са никак ниски.

Разбира се и магистралите и второстепенните пътища са много много добри. Държавата е длъжна освен магистралата от точка А до точка Б да осигури и алтернативен безплатен второстепенен път...



Мога да ти дам пример- Лятото пътувах от Милано до Триест на път за България. Това са към 400 км ако не бъркам по идеална магистрала- цена 27 евро- минава се за 3 часа ако си караш кротко...

Ако не те бъркат радарите съвсем спокойно можеш да ги минеш под 2 часа без никакви рискове...

Можеш да ползваш и нормален път за около 5,5 часа...
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 17 февруари 2011 - 22:24

Последно се изказвам по тая тема.Както каза Любезния,изрядният шофьор винаги ще е преебан.Просто в тая държавица няма оправия,скоро няма и да има защото още има за крадене.Няколко примера да дам за Гърция понеже там работя и гледам новини и т.н.В гърция данакът е висок,независимо от колата.що годе имат пътища,по добри от нашите.Големите магистрали са дадени на консигнация,тоест фирма си я подържа и от целият поток автомобили взема определен % ,другата част прибира държавата.Но стандартът може да се каже че е мноооого по висок от нашият.Средна работна заплата 860 евро.И като казахме за плащане на пътища Солун-Игуменица приблизително 300 километра+- на диодите плащам 2 евро за 300километра.Но там подръжката е доста по голяма от нашите.Тука ще измислят още 100 данъка и пътища пак няма да има(ех ще има до новата вила на някой депутат)Аз също съм за хубавите пътища.... но за съжаление не зависи от мен или от теб.Друг пример ще ти дам,живея в що годе малък град.Може да се каже че общината е една от най- богатата в нашият регион от пазара.Един доста голям пазар битак ,да не говорим че имаме и един от най-големите пазари за коли в българия.На лек автомобил за да влезе на пазара да се продава таксата беше5 лв.Смятам че повече няма кво да ти говоря.Живея в град пълен с дупки,обаче за сметка на това всяка седмица никнат кооперации като гъби.Поздрави :devil-smiley-019:
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 17 февруари 2011 - 22:36

С плюене по държавата до никъде няма да стигнем.Ако сега пусна една тема,че няма да си купя винетка и да платя данък съм сигурен,че ще ме подкрепят 99% от хората,но ако трябва да дадем става революция...Айде кажете нормален народ ли сме?
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 17 февруари 2011 - 22:38

 DanZKi, на 17 Feb 2011, 22:36, каза:

С плюене по държавата до никъде няма да стигнем.Ако сега пусна една тема,че няма да си купя винетка и да платя данък съм сигурен,че ще ме подкрепят 99% от хората,но ако трябва да дадем става революция...Айде кажете нормален народ ли сме?
Добре де колега до кога да си мълчим? Макар че тук няма да решим нищо и да спорим и да не спорим.Но пък и там е проблема защото народа е като стадо, вървят без да се оглеждат ,но до кога ли?
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 17 февруари 2011 - 22:43

Срещу държавата не става да се върви...Това е ясно може би на много малко хора.Дори и с протести.Ако ние сме изрядни във всяко отношение(или в повечето) и парите НИ се управляват (поне една част от тях) по предназначение всичко ще е ОК.Но докато се чудим как да прецакаме системата (или да открием топлата вода) ще тъпчем на едно място.
Мнението беше редактирано от DanZKi: 17 февруари 2011 - 22:43
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 17 февруари 2011 - 22:46

 DanZKi, на 17 Feb 2011, 22:43, каза:

Срещу държавата не става да се върви...Това е ясно може би на много малко хора.Дори и с протести.Ако ние сме изрядни във всяко отношение(или в повечето) и парите НИ се управляват (поне една част от тях) по предназначение всичко ще е ОК.Но докато се чудим как да прецакаме системата (или да открием топлата вода) ще тъпчем на едно място.
Това е така :devil-smiley-019: Обаче тука има лека разлика от това да прецакаме ние системата и управлението да прецака народа.
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 17 февруари 2011 - 22:46

Искам да вмъкна , че голямата лапачка от винетките идва от стикерите за камионите. България е една транзитна държава през която минават целия износ по шосе на Гърция и Турция за Европа. При цени от 13лв на ден и 1300лв за година всеки може да направи сметката(или пък не) :devil-smiley-019:
Затова и цените на винетките за леки автомобили остават с една и съща цена от доста време , която наистина е смешна :o

П.С.Преди работех като международен шофьор.Пътувал съм доста по Европа и знам за какво иде реч. Разликата дори до една Сърбия е огромна , Унгария , Австрия , Германия тях няма какво да ги коментирам. Хората са си решили проблема :mhihi: Румънците не ги слагам - там си е цигания по-голяма и от тук :mhihi:

Трябва търпение и време за да стане всичко. Напредък има - строят се магистрали и се правят основни ремонти на цели отсечки. Кърпенето на пътищата според мен трябва да го забравят , щото е огромно похабяване на пари и загуба на време :devil-smiley-019:
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 17 февруари 2011 - 22:48

 DanZKi, на 17 Feb 2011, 22:43, каза:

Но докато се чудим как да прецакаме системата (или да открием топлата вода) ще тъпчем на едно място.

Винаги съм бил на едно мнение с тебе отностно това, че е хубаво човек да е изряден и коректен най-малкото за лично спокойствие. Ето обаче един парадокс, аз съм изряден, винетки, минетки, прегледи, данъци, тва-онова...много хора около мен също. Обаче няма подобрение в никаква насока, непрекъснато нещо поскъпва, променя се и се въвеждат некви глупости които просто си личи, че са с цел да те одрусат с някой лев... Кво прайм освен да се ядосваме, плюеме и съответно да се опитваме да ги прецакаме и ние?

Грешката е, че се опитват да направят нещата като на Запад, ама почват от към краката...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg