Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Прекъсване в ниски до средни обороти X16XEL

Коцето снимка Коцето 30 декември 2014 - 11:38

Здравейте, моля ако някой има идея или се е борил с такъв проблем да помогне! Нестабилни ниски обороти и неравномерна работа в прехода от ниски към средни обороти (след 2000 об. вече не се усеща въпреки че може и там да го има), голям разход (около 9-10 извънградско при кротко каране до 90 км/ч). При диагностика всичко е ОК (по думите на майстора), колата е била и е само на бензин. Моля за идеи че от 2 месеца се боря с проблема и няма оправия (трима майстори я гледаха) и казват че всичко е ОК.Свещите са нови, мотора си пали идеално и работи стабилно първите 2-3 мин. след като затопли и степ мотора започне да сваля оборотите от първоначалните по-високи (1100-1200) се появява посочения проблем. До сега си мислех че проблема е вероятно от ламбда сонда (тя не работи първите 2-3 мин.) но вчера я гледах с ОП-КОМ и нормално си скачаше от 0.1 до 0.8 при ниски и отиваше на 0.7- 0.8 при повишаване на оборотите. Започвам да се замислям за замърсена/и дюзи, интересува ме също бобината (голямата без кабели) в себе си 4 бобини ли има или само две като блок бобина за 1-4 и 2-3 цилиндри? И все пак моля за ваши мнения! Благодаря на отзовалите се!
Мнението беше редактирано от Коцето: 30 декември 2014 - 15:02
Отговори

Jivko87 снимка Jivko87 30 декември 2014 - 15:14

EGR клапана е заседнал в едно положение и не се движи в каналчето си.Решението е т.нар. затапване или смяната му с нов.
И какви са тия "майстори",който не са го открили....?
Отговори

Коцето снимка Коцето 30 декември 2014 - 15:30

Ми майсторите не ровиха а разчитаха само с диагностика да хванат проблема, като сменяхме свещите на 2 и 4-ти цилиндри бяха зацапани и сега се чудя дали ако са 4 бобини в големия корпус проблема няма да е от тези за 2-ри -4-ти цилиндри. Ако е от ЕГР-а възможно ли е да се отразява на общия разход на гориво? и той не работи ли само в преходните режими? защото при мен и празния ход играе.
Отговори

Jivko87 снимка Jivko87 31 декември 2014 - 12:57

Пробвай с елементарното и най-лесно нещо.Почистване и затапване на ЕГР-а с част от капачка за буркани,тия тънките капачки,изрязана по шаблон,за да пасне на ЕГР.Нямам спомен дали ми играеха оборотите преди да затапя моя ЕГР.
Свещите може да са зацапани от пикаещи дюзи,"нормален" проблем за този мотор,също и ако гори повечко масло,съшо "нормален" проблем за мотора.
Отговори

Коцето снимка Коцето 31 декември 2014 - 15:53

М дааа, че ше се борим с ЕГР-а е ясно, планирал съм и да зачистя дросела и степ мотора както и да покарам с една добавка за профилактика на дюзите. Забелязах гледайки я с Оп-ком че датчика за температурата на входящия въздух в началото докато беше студена ми показваше О градуса (толкова си беше и външната) но като загря мотора на 70 датчика взе да показва към 10 - 15 градуса, това нормално ли е и може ли от него да ме е проблема? изобщо какви са симптомите от скапан датчик за температурата на входящия въздух.
Отговори

Jivko87 снимка Jivko87 02 януари 2015 - 15:06

Измери съпротивлението на датчика,за да разбереш в добро състояние ли е.
Според аутодата при околна темература 15-30 градуса,съпротивлението трябва да бъде 1450-3300 ома.
Мнението беше редактирано от Jivko87: 02 януари 2015 - 15:07
Отговори

Коцето снимка Коцето 02 януари 2015 - 22:08

Ще го гледам и него ама чакам малко да се постопли че сега не е за мъже навън.
Отговори

Коцето снимка Коцето 04 май 2015 - 14:10

И съвсем леко развитие по темата, днес извадих EGR-а който се оказа че си работи перфектно, въпреки всичко го затапих но промяна няма. Продължава да прекъсва в ниски до средни обороти особено сега като се затопли времето положението е още по-лошо.
Моля за още мнения и препоръки към какво да се насоча!
ПП- температурен датчик е наред, на оп-кома си показва реалните температури, датчик постъпващ въздух също е с реални стойности. Ако има други стойности на които трябва да обърна внимание при диагностиката с Оп-ком моля да ме насочите. Грешки няма натрупани нито пали чека по време на работа.
Мнението беше редактирано от Коцето: 04 май 2015 - 15:42
Отговори

kalin09 снимка kalin09 04 май 2015 - 17:16

Пробвай с друга бобина...
Отговори

Коцето снимка Коцето 04 май 2015 - 23:17

М даа, това ще е следващата стъпка.
Очаквам някой градски на който му се пие бира да го почерпя и докато пием бирата да изпробваме неговата бобина на моята колица. И добре е бобината да е от големите блок-бобина, не че няма пак да почерпя ама поне и работа да свършим. Очаквам включване, ще има и мезе.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 05 май 2015 - 06:25

непостоянна и/или слаба искра смени бобината , другото което може да е дебитомер
Отговори

stromberg снимка stromberg 05 май 2015 - 15:13

Ела когато можеш к-с Възраждане да свалим моята бобина за проба.Георги -0899 499627 или 0988 870943
Отговори

Synthy снимка Synthy 05 май 2015 - 15:39

Стъпков мотор? Той след 2000 оборота вече е затворен и не участва, но преди това си работи.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 05 май 2015 - 16:57

 Synthy, на 05 май 2015 - 15:39, каза:

Стъпков мотор? Той след 2000 оборота вече е затворен и не участва, но преди това си работи.

това което знам аз е,че си работи постоянно във високи обороти е напълно отворено за да влиза въздух.
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 05 май 2015 - 20:45

"работи" е относително - отваря се докрай и стои така докато не върнеш газта. Дупката му е толкова малка че не влияе ако не помръдне от работното си положение на празен ход. Проблема не е там. +1 за бобината
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 май 2015 - 21:55

Малко късно се включвам но преди малко се прибрах от работа, благодаря на всички включили се в решаването на проблема! И понеже съм доста зает проби и тестове ще се проточат във времето и на етапи, като началото ще е с друга бобина. Искам да отбележа че този мотор няма дебитомер а само МАП, датчик за температурата на входящия въздух и разбира се TPS.
Стана ми интересно това че стъпковия мотор работи и в други диапазони на обороти освен празен ход което много ми е чудно. Ще го чистя и него въпреки че празния ход е сравнително стабилен, няма клатене и чудене (при студен мотор 950-1000, като загрее 730-750 според ОП-кома)
Ще поддържам темата жива с всяка следваща интервенция. И благодаря на моя градски stromberg за отзивчивостта, ако се наложи ще му се обадя но не утре за да си отпразнува празника на спокойствие.
Мнението беше редактирано от Коцето: 05 май 2015 - 21:59
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 06 май 2015 - 08:45

колеги нали знаете,че заедно сме по-силни лек ден ви желая!
Отговори

Коцето снимка Коцето 07 май 2015 - 14:46

Здравейте отново, лек напредък с моя проблем, днес пробвах с друга бобина и!!! о кеф! няма го вече това яко прекъсване но, в моята не дотам умна глава нахлуват следните мисли: защо аджеба ако е сгънала някоя от бобинките (моята е от големите които се нахлузват директно в/у свещите) има прекъсване само в диапазона от ниски до към 2300 оборота? след тези обороти се изстрелва кат куршум. Защо пущината пали от четвърт ако не е наред бобината? И защо празния ход продължава да е с прекъсвания с работещата бобина? И може ли някой да сподели какви са симптомите на запушен/и инжектор/и, защото аз вече и в тази насока разсъждавам а интересува ме как се усещат, като прекъсване или по друг начин.
Мнението беше редактирано от Коцето: 07 май 2015 - 15:10
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 07 май 2015 - 14:54

Какво точно прави на празен ход?
Отговори

Коцето снимка Коцето 07 май 2015 - 15:00

Държи стабилно 730 оборота но има едно неравномерно прескачане-притрепване като че ли е дръпнат кабел за високо или не работи от време на време един цилиндър.
Мнението беше редактирано от Коцето: 07 май 2015 - 15:12
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg