Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Маховици на C20XE

RadioDJ снимка RadioDJ 16 септември 2005 - 09:07

Понеже имам постоянен спор с някой френдове - Летсфлай и Бялорел:), за това дали лекия маховик променя върт. момент., тук ще напиша няколко мои разсъждения.

Значи инфото което намерих е следното. Всички Опели ( Кадет, Вектра Калибра) оборудвани с ХЕ мотори са били с маховик 6,5 кг. до 1992г. След това от 1993 ( и Астрата в това число) повечето вече са с маховик , който тежи 9,5 кг. Данните са от SBD motorsport ( най-добрата фирма за тунинг на ХЕ)

Значи въртящият момент на Ц20ХЕ е 196Нм по DIN* стандарта. Независимо от годината на производство. Единствено при Мотроник 2.8 196Нм се постигат при 4600 об/мин, а не при 4800 както за Мотроник 2.5.
*По ДИН стандарта се измерва мощността и върт. момент на МАХОВИКА със закачени основните агрегати ( алтернатор,генерация)

Е, извода до който стигнах е следният дали маховика ти е 6,5 или 9,5 няма никакво зна4ение за въртящият момент, защото той представлява едниствено и само показател за извършената работа от Бутало цилиндровата група. Разбира се по-тежкият маховик има предимството на по равномерен ход на тихи обороти , но като минус е самата инерция, която има при рязко покачване на оборотите. Горе долу маховика като влияние оказва същото, като това дали караш с 15ки гуми с тегло примерно 2 кг. или караш с същите гуми, но с тегло 10 кг. Колкото са по леки ( при равен диаметър) гумите и джантите , толкова по добро ускорение. И разбира се ако караш с по тежки гуми и джанти , това не означава ще ти се е качил въртящият момент на двигателя. <_< Същото важи и за максималната скорост, не може с по лек маховик да се дига по малка максимална скорост, тя зависи пряко от мощността на мотора...

Ако някой може да се изкаже компетентно по въпроса моля да го направи <_<

Аз лично слагам по лек маховик на Астрата и това е <_<
Отговори

bobopich снимка bobopich 16 септември 2005 - 09:10

За мен е важно ускорението, така че и аз слегам по лек маховик
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 16 септември 2005 - 09:11

Не, че съм голям разбирач и тн... Но Сашо ми е казвал на срещи, че преди с Пампо са вървяли на равно след старта, където изостава заради маховика... <_< Така че май за ускорението при старт е по-благо <_<
Отговори

Cesar снимка Cesar 16 септември 2005 - 09:18

RadioDJ, на Sep 16 2005, 07:07 AM, каза:

Същото важи и за максималната скорост, не може с по лек маховик да се дига по малка максимална скорост, тя зависи пряко от мощността на мотора...

Ако някой може да се изкаже компетентно по въпроса моля да го направи <_<

Компетентно мнение ни мога <_< , но мога на 100% да подкрепя това твърдение <_< от чист личен опит, няма никво значение при максималната по-лекият маховик , изпитано е ;)
Отговори

Владо снимка Владо 16 септември 2005 - 09:23

Жоре не си спорил с мен ;) Напълно съм съгласен с твойта логика - маховика не качва коне или момент със сигурност

Слагай лекия и ще се преродиш - стрелката на оборотомера живва веднага ;)

Между другото има мнооо обширна тема във БМВ форума по този въпрос - има доста добре обяснени нещата

И само малко редакция от личен опит - по-тежкия маховик е точно 9,8кг . Аз на моя му свалих 1200 грама и бях доста доволен
Отговори

bqlorel снимка bqlorel 16 септември 2005 - 10:27

C30SE, на Sep 16 2005, 09:18 AM, каза:

RadioDJ, на Sep 16 2005, 07:07 AM, каза:

Същото важи и за максималната скорост, не може с по лек маховик да се дига по малка максимална скорост, тя зависи пряко от мощността на мотора...

Ако някой може да се изкаже компетентно по въпроса моля да го направи <_<

Компетентно мнение ни мога <_< , но мога на 100% да подкрепя това твърдение <_< от чист личен опит, няма никво значение при максималната по-лекият маховик , изпитано е ;)

И аз съм го изpитал и има разлика от 20км/ч на максимална !
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 16 септември 2005 - 10:33

bqlorel, на Sep 16 2005, 08:27 AM, каза:

C30SE, на Sep 16 2005, 09:18 AM, каза:

RadioDJ, на Sep 16 2005, 07:07 AM, каза:

Същото важи и за максималната скорост, не може с по лек маховик да се дига по малка максимална скорост, тя зависи пряко от мощността на мотора...

Ако някой може да се изкаже компетентно по въпроса моля да го направи <_<

Компетентно мнение ни мога <_< , но мога на 100% да подкрепя това твърдение <_< от чист личен опит, няма никво значение при максималната по-лекият маховик , изпитано е ;)

И аз съм го Изитал и има разлика от 20км/ч на максимална !

Сори, ама това са глупости. Ако е така, Кадет ГСИ 16В ( маховика му е 6,5кг. ) би трябвало да вдига 20 км/ч по малко от Астра ГСИ 16В, на която е по тежък маховика с 3 кг.

Причината ти е била някаква друга да вдига по малко.
Отговори

bqlorel снимка bqlorel 16 септември 2005 - 10:41

Аз тУка са несъм техни4ески инжинер и немога да ти кааа ко стаа с то4но определение за маховика ,само знам и съм го опитал и други мои авери са го тествали и на тях резултата е като моят: бурзо ускорение до 160 с доста по голяма динамика ,и след т'ва забиване(тъп4ене на двг) ...

П.С. за тиа дет нямат разлика на максималната и ускорение ,зна4и са ги излагали ,4е са им улекотили Маховика <_< <_< :lol:
Отговори

Cesar снимка Cesar 16 септември 2005 - 11:00

bqlorel, на Sep 16 2005, 08:41 AM, каза:

П.С. за тиа дет нямат разлика на максималната и ускорение ,зна4и са ги излагали ,4е са им улекотили Маховика <_< <_< :lol:

Еми няма как да са ме излъгали при полжение ,че маховика беше мерен пред мене преди и след. Отделен е въпроса ,че видях с очите си от къде и колко е зето, така че се отхвърля точно тва трърдение <_< ;) :dummy:
Отговори

bqlorel снимка bqlorel 16 септември 2005 - 11:08

C30SE, на Sep 16 2005, 11:00 AM, каза:

bqlorel, на Sep 16 2005, 08:41 AM, каза:

П.С. за тиа дет нямат разлика на максималната и ускорение ,зна4и са ги излагали ,4е са им улекотили Маховика  <_<  <_<  :lol:

Еми няма как да са ме излъгали при полжение ,че маховика беше мерен пред мене преди и след. Отделен е въпроса ,че видях с очите си от къде и колко е зето, така че се отхвърля точно тва трърдение <_< ;) :dummy:

За теб това не важи ,за6тото караш 3.0литра и компесираш за сметка на по малките двг ;)
Отговори

peponio снимка peponio 16 септември 2005 - 11:22

Имаме и І принцип на механиката F=ma -> при една и съща действаща сила ускорението ще е по- голямо, ако масата е по- малка. <_<
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 16 септември 2005 - 17:34

Моя е 5.0, а беше 16. Познай дали съм доволен от разликата :lol:
Разликата е според предавателното число (не само де), но се води че на 1-ва 1кг на маховика е 25кг в багажника. Недостатъка е че по-лесно гасне и трябват по-високи обороти за тръгване (не става вече с 650). Старта е по-лош защото падат оборотите повече. При предното предаване не е голяма разликата заради сцеплението.
Отговори

StunyGT снимка StunyGT 16 септември 2005 - 18:32

Ами не че нещо но е важно от къде сваляш от тежеста на маховика а не колко.
Един колега от форума миналата година ми каза че щом съм си олекотил маховика нямало да мога да вдигам същата макс. скорост както преди а по-малка та 2-пъти пробвах и видях че не само вдигна по-висока скорост ами и по-бързо я вдигна отколкото отпреди а го свалих за проба само с 600грама.
Що се отнася до въртящият момент според мене разлика неможе да има цамо от маховик тва е направо смешно :D

Примерче на теб ако ти сложат на гърба едно чувалче с 50кг. дали ще станеш по-слаб или ще ти е то-трудно всяко предприето действие, а после като го няма на гърба ти чувалчето данеби да си станал по-слаб не всичко си е по старому само си станал по-пъргав нито по-як нито по слаб всичко е физика и математика. <_< :evil: <_<
Отговори

bobopich снимка bobopich 16 септември 2005 - 23:30

StunyGT, на Sep 16 2005, 06:32 PM, каза:

Примерче на теб ако ти сложат на гърба едно чувалче с 50кг. дали ще станеш по-слаб или ще ти е то-трудно всяко предприето действие, а после като го няма на гърба ти чувалчето данеби да си станал по-слаб не всичко си е по старому само си станал по-пъргав нито по-як нито по слаб всичко е физика и математика. <_< :evil: <_<

Тва примерче май няма много връзка с темата <_<

Ти като си свалил 600 грама от теглото на автомобила мислиш ли че е същото ако те натоварят с 50 кг чувалче ???

Аз фащам бас, че 600гр свалени от маховика мое ги усетиш в ускорението само целенасочено ако си си наумил и имаш вътрешната нагласа, че колата фарфи повече :jumpers:
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 17 септември 2005 - 09:57

Значи след справка с библията EPC na GM, опелите с номер на двигателя до

C20XE 14128449 са с лекия маховик 6,5 кг.

От номер 14128450 нататък са с маховик 9,5кг. Разбира се и друг притискател и съединител и лагер <_<
Отговори

kiri снимка kiri 17 септември 2005 - 10:53

peponio, на Sep 16 2005, 11:22 AM, каза:

Имаме и І принцип на механиката F=ma -> при една и съща действаща сила ускорението ще е по- голямо, ако масата е по- малка. <_<

То4но това е. Колкото е по- лек, толкова по-бързо двигателя влиза в обороти.
Отговори

Psycho снимка Psycho 17 септември 2005 - 11:05

bobopich, на Sep 16 2005, 09:30 PM, каза:

Аз фащам бас, че 600гр свалени от маховика мое ги усетиш в ускорението само целенасочено ако си си наумил и имаш вътрешната нагласа, че колата фарфи повече :jumpers:

И аз го хващам тоя същия бас :lol:

Горе - долу съм ги минал всички простотии по тунинговането на ХЕ, като се комбинират всички наистина има неква разлика, но като цяло 1 по 1 се супер безсмислени и общо взето са самовнушаващи и самонадъхващи! :lol:

Но в последствие някак така гордо обясняваш за какво си се набутал! <_< <_<
<_< :dummy:
Отговори

Жоро снимка Жоро 17 септември 2005 - 11:22

RadioDJ, на Sep 17 2005, 07:57 AM, каза:

Значи след справка с библията EPC na GM, опелите с номер на двигателя до
............

A на X20XEV колко тежи маховика <_<
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 17 септември 2005 - 11:25

Zhoro, на Sep 17 2005, 09:22 AM, каза:

RadioDJ, на Sep 17 2005, 07:57 AM, каза:

Значи след справка с библията EPC na GM, опелите с номер на двигателя до
............

A на X20XEV колко тежи маховика <_<

Toво Опел никъде не го пишат. За съжаление нема никви тегла и тн. Твоя сигурно е поне 9,5 кг
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 17 септември 2005 - 14:02

Олекотяването не е Ф=м.а защото се променя инерчния момент. 600 грама в центъра не са като 600 грама от ръба.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg