Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Повече мощност

ГостTrevor Wilkinson_* 24 март 2005 - 15:24

За повече мощност основните неща са 2 - Въздух и гориво.
Преди обаче да се стигне до "тунинга" е по-добре да се върнат конете които са избягали вследствие на употребата. Това става с една хубава промивка на маслото, хубаво ново масло, промивка на антифриза, хубав нов, свещи, в някои случаи кабели, всички филтри ... Така нареченото сервизно обслужване.
Много често има нагар по горивната камера, уталожен прах по стените на колекторите и главата и други такива. Инжекторите също страдат от запушване. Такива неща се третират най-лесно с добавки към не особено качествения бензин и механично почистване на каналите.
Сигурен съм че повечето от вас ще останат доволни от ефекта след едно такова освежаване.

Нататък :
Повечето хора започват с въздушен филтър или задно гърне. В това няма нищо лошо. Един нов филтър би качил някой и друг кон, но по-важното е че ще предостави възможност за по-голям ефект от следващи модификации. Същата работа е и с гърнето, като с цел мощност е желателно то да е право (газовете преминават направо през него, не от една тръба в друга).
След това пътищата се разделят, като всеки сменя каквото може или прецени за добре. Всеки един двигател си има специфични начини да му се намали мощността с една или друга цел и от там идват разликите. Приликите са тенденцията да се работи отвън навътре, или с всяка една стъпка новата част да е по-близо до горивната камера. Това е защото ако на един сериен двигател му се сложат бутала с висока компресия или много агресивен вал, ефекта е изцяло отрицателен защото с цел по-голяма мощност се губи въртящия момент (по-точно мести се нагоре в оборотите) а този двигател не може да се върти толкова бързо че да си направи конете, и нито е бърз, нито става за ежедневно каране. Оттам идват и негативните коментари относно дадена част.
Аз спирам дотук с цел да се завърже дискусия.
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 24 март 2005 - 15:37

Добра тема си отворил. Аз бих казал, че на кола на 10години, но в добра кондиция, се запо4ва с НОВИ СВЕЩИ< КАБЕЛИ< ФИЛТРИ + НОВИ ДИСКОВЕ и НАКЛАДКИ.

СЛЕД ТОВА СЪЕДИНИТЕЛ И ГУМИ.

Гаранция ще варви по добре от някоя занемарена кола с "4ип + спортен филтър"
Отговори

fanatic снимка fanatic 24 март 2005 - 16:13

Темата е съвсем на място.Приемаме че всички стъпки са направени(свещи,кабели,промивки и.т.н).Повечето от нас които по една или друга причина не са запознати с технологиите искат да разберат(предполагам)как може с малки подобрения(=ако може да не дава много пари)да си оптимизира работата на мотора.Пак повтарям приемаме,че всичко което изредихте е направено.Иначе е ясно че с пари се прави :D.Ама друг начин има ли?????
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 24 март 2005 - 16:30

Има, как, хващаш оксижена и мяташ де що тръби има. Ако имаш и достъп до хубави машини, може да направиш чудеса.
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 24 март 2005 - 17:51

Това с оксижена ми хареса доста, и аз съм се захванал с тези стапки смених де що има маркучи за бензин(мисля че и това е доста важно, че тея дето са на 10-15 години на нищо не мязат). Смених си и бензиновия филтар те пак после ми откраднаха помпата барабар с филтара ама ква да правиш БГ е все пак та сложих друга помпа и пак хубав филтар горивен маслото редовно си го сменям с 10W40 а за изцапването на инжекциона искам да кажа нещо има 1 маркуч дето излиза от капачката на главата и влиза в инжектора- за картерните газове става вапрос, та по тази траба текат едни лайна дето не са работа, колкото пати правех ремонт и поглеждах в инжектора все имаше 1 вада от тази дупчица, та и сложих 1 тапа а маркуча удалжих и го искарах да си капе наванка, ако има някои еколог дето не иска да замарсява да си сложе някое пласмасово шише :lol: За това ме светна преди бая време Let's Fly и откакто го направих поне всеки пат като отворя инжекциона е чистичак и оттам вече човек може да си изчисти на пароструйка и смукатели и така нататак. наскоро си направих преходник за спортния филтър и си го сложих и ефекта наистина е много добар. Преди около 2 год. си бях сменил всички гарнета с нови оригинални(още не ми беше влезнал бенз в кръвта) ама гледам че са поизгнили и при следващата смяна ще правя и там промени.
Отговори

Владо снимка Владо 24 март 2005 - 19:45

Браво за темата - отличен увод , дано не се разводни обаче ;)

Относно буталата със завишена компресия - има днешен пример. Астра С20NE с бутала от С20SEH (нови), нови лагери , сгъстена глава (това вече е прекалено) и колата не върви нищо особено. И сега са до никъде .... искат да им пусна 7500 оборота... щяла да тръгне ... :D

Та освен Профилктиката , която е задължителна не е лошо първо да се набележи целта и впоследствие пътя за нейното достигане . Възможни цели могат да бъдат много - макс. скорост, време на 400м , време 0-100км/ч , power street употреба и тн.

Не на последно място и бюджета играе важна роля. Прави се преценка за развитие на фази (ако няма веднага свеж кеш ))) .

Та така... не е лесна тая работа без пари . Това е правило 1 ;)
Отговори

F-15E снимка F-15E 25 март 2005 - 00:27

Само да попитам тази практика с маркуча за картерните газове и там цялата процедура приложима ли е за Ц20ХЕ. И ако може да разясните по подробно, защото мисля е доста практично. :)
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 25 март 2005 - 01:58

Това с отдишването на картера се прави тъй като
при картера налягането трябва да е ниско (атмосферно), за да има добра разлика и съответно хубав поток на масло. Когато обаче картера е горещ въздуха е с малка плътност. Като изстине картера въздуха там се свива и се засмуква външен, който пък трябва да е филтриран. Затова тръбата се слага на всмукателния колектор, за да се ползва само един въздушен филтър.
При нормално натоварване не би трябвало да се качва масло до там. Ако е омаслен колектора това е признак на продължителна работа около червената зона (една от основните проверки при покупка на кола). Прекомерно хвърляне на масло води до недостатък в картера и оттам куп проблеми.
Тръбата се слага преди дросела за да се елиминира разликата в налягането според натиска на педала и масления поток зависи само от оборотите. При по-новите коли има и електрически маслени помпи при които управлението е доста по-сложно, но май нямаме много такива във форума.
Промяна на системата се прави като се ползва друг филтър, много по-малък по размер. По пътя към него се слага и маслен резервоар, който да улавя маслените пръски и да ги връща обратно. На ненатоварен двигател такава система няма функция. Да, малко загрява въздуха, но разликата е минимална. Проблемите идват от изгарянето на маслото и намаляването на количеството в картера.

За ХЕ-то има готови китова които го правят това. Кита е доста прост, но и евтин.

LET's fly, целта в много случаи е неясна до края. Аз примерно не бих пипнал почти нищо ако нямах достъп до опита на Саймън от Стелт. В събота 3 часа си лафих със собственика на демо колата. Пежото е 406 Купе В6, с около 650 коня в момента .... По една щастлива случайност Опелските В6 са много подобни <_<
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 25 март 2005 - 10:04

Преди отдушника на картера по-принцип си има един улавиаш филтар който е в самата капачка на двигателя поне за моя говоря ского го вадих и беше толкова мрасен, че направо .... чудя се как въобще е минавало нещо през него. Чесно да ти кажа не карам кои знае колко в червената зона(това пак защо го казах :) ) но през 2-3 седмици като свалях трабата до дебитомера и гледах винаги беше умаслено там а и сега бая се окапва гадниа маркуч, иначе и аз сам виждал тея КИТ-ове за които говориш имат 1 малак филтар подобен на спортния. Може би моя прилива от там щото има бая масло(малко под МАХ) а когато трагна да смениам малкото винаги ми е точно толкова колкото когато сам го сипал колата ваобще не гори масло, така че не мисля че загубата на масло от този маркуч се отразява кои знае колко на цялото количество.
Отговори

Владо снимка Владо 25 март 2005 - 13:23

Trevor Wilkinson, на Mar 25 2005, 02:58 AM, каза:

LET's fly, целта в много случаи е неясна до края. Аз примерно не бих пипнал почти нищо ако нямах достъп до опита на Саймън от Стелт. В събота 3 часа си лафих със собственика на демо колата. Пежото е 406 Купе В6, с около 650 коня в момента .... По една щастлива случайност Опелските В6 са много подобни <_<



Тое ясно , и аз го знам това. Въпроса е , че има неща направени заедно си противоречат и пречат . Та идеята ми беше да дам малко насоки в подготвителен план в тази тъй обща тема , която леко потъна в картерната бездна )))))

Та схемата според мен е : набележи целта, избери колата , събери парите и действай ;)
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 26 март 2005 - 16:52

Цяла седмица (изминалата) обикалях инженерните фирми за да ми оголемят дросела. Той е 64мм диаметър, като Регал и Кортни продават дросели по 68мм но на ужасна цена. Цената на пиленето (на струг) пак е доста висока, но според датчика за налягането има какво още да се желае от дросела и тръбите. Филтъра не дава разлика, което е добре и се вързва с каквото съм написал по-горе.

БТВ някой ако знае откъде да взема сигнала от ламбдата без да е от ЕКУ-то (там имам над 200 кабела), да свирка.
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 28 март 2005 - 15:04

На каква кола е това Trevor? тя сондата е с 3 кабела и са далги около метар след това има букса от там можеш да вземеш сигнала, на мен поне като ходя на диагностика от там вземат. Само незнам защо тази тема така западна беше доста интересна.
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 28 март 2005 - 17:18

:D :D :D Виц на седмицата :D :D :D
Няма да те коментирам, само ще ти дам един линк - http://www.ftooc.org...ject/filter.htm , пък ти си чети ако ти е интересно. Погледни ми аватара и ще видиш каква е температурата на входящия въздух.

VectraGT, да с 3 жици ми е Ламбдата, на Вектра е. Не можах да го проследя накъде отива без да се навирам отдолу. А и жена ми почна да мърмори как колата била разглобена 2 дни ...
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 28 март 2005 - 20:56

Trev аз сам с малката глава 8v и при мене има място и лесно се проследиава :) значи виж отгоре в лиаво наи в даното точно до казанчето за охладителна течност от там някаде минаваше ако имам време и ако намеря накой фотоапарат ще ти направя някоя снимка чакай да видя дали нямам ниакоя. А за филтрите които иска да си ги приказва каквито иска ако тоя KA_sport кара до 3000 оборота е нормално да няма ефект. за гарнетата незнам щото още не сам ги сменил ама като караш една кола 2 години и знаеш много добре как варви и при всяка промяна много добре си я усещаш а с спортния филтар направо се изумих. А ето каде горе долу е кабела на сондата :

Прикачен(и) файл(ове)

  • Прикачен файл  c20_024.jpg (64,46K)
    Брой изтегляния: 238
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 28 март 2005 - 21:27

Ще направя утре една снимка на ДВГ-то. Няма никакво място. На мене ми казаха да прекарам кабелите през една от тапите там, но аз празни тапи нямам :( , всичко е заето. От там минават тръбите на климатика. За капак и сервото ми е там. Ще трябва да се дупчи, няма как.
А ламбдата след като отиде кабела към картера (някъде до него се захваща) и го изгубих. Но да си призная ме и мързеше да я вдигам и да се завирам отдолу да гледам къде е точно.

Относно ефекта - аз съм с филтър и гърне (НесСпорт - благодарение на Вектрон) и разлика си има. Температурата на въздуха е между 35 и 50 без изолацията. С изолацията е колкото е външната (15-20).
Отговори

Гостcossy_* 28 март 2005 - 23:03

A изолацията от какъв материал е най-добре да се направи и ако филтъра е панелен има ли смисъл от такава? <_<
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 28 март 2005 - 23:19

Trev твоето явно е бая сложно с ламбдата ще гледам утре да снимам поне самата букса да ти покажа каква е. А да те питам само защо ти е този сигнал?

На тази снимка която съм дал има и изолация от рифелова алуминиева ламарина мисля, че и тя е достатачна, аз лично не сам си правил още но може да помисля по вапроса и без това имам няколко парчета ми останаха от старите стелки :) но мисля че е по важно да се сложи една траба(има едни алуминиеви дето се кривят) да смуче ваздух отпред и да набива в филтара ефекта ще е по-голям от термоизолацията, пак най добре и 2-те
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 28 март 2005 - 23:47

Ламбдата ми трябва за датчика вдясно на аватара. Сега мърда само като паля :D
Има 2 основни типа топлина които идват от двигателя - топъл въздух (конвекция) и радиантна топлина (топлинно излъчване). За въздуха ти трябва само поток от студен въздух, докато за радиантната трябва някаква преграда. Има хубави изолации които спират и 2-те напълно, но не винаги има смисъл, впредвид цената и занимавката. Моета изолация е картон, от кутията на спирачните дискове :D Временно решение.
При мен няма място за такава тръба като при вас (от решетката) и тръбата ми отива под фара и смуче от бронята.
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 29 март 2005 - 08:20

Абе и при мене няма кои знае колко место там пъм ми се вижда, че на това место което е зад бронята няма да има кои знае какав поток харесал съм си едно место малко по надолу ама незнам дали няма много прах да влиза, но като се захвана ще го гледам на место. А това уредче за сместа е много яко и аз го гледах и бая му се чудех преди :), но ако ще го слагаш и правиш някакви статистики незнам дали не е по-робре да се смени сондата ако е позапушена :)
Отговори

ГостTrevor Wilkinson_* 29 март 2005 - 11:53

Снимки

Прикачен(и) файл(ове)

Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg