Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Вектра Б става мудна като загрее

jikata снимка jikata 06 декември 2010 - 20:18

Здравейте колеги. От пролетта съм горд собственик на Вектра Б с двигател Х18Хе, но уви радостта ми не можа да трае дълго. От доста време колата ми прави едни странни чалъми но не мога да разбера от какво е. Ще се опитам да обясня какви са симптомите и дано някой успее да ми помогле.
Когато запаля сутрин колата всичко си е наред. Тръгвам за работа и колата си върви прилично без никакви проблеми. След като загрее обаче (стрелката на температурата излезе от синята зона), колата става дооста мудна. Бавно качва оборотите и като подам газ реагира много бавно. Набира трудно и звука на двигателя е все едно има нещо задръстено по него и се мъчи. Съжалявам за обясненията но няма как по друг начин да го опиша.
Другия чалъм, който прави но само по някога, е че когато загрее и я оставя на тихи обороти понякога те започват да играят между 500-1500 а по някога така и гасне. Това го отдавам на стъпковия мотор (макър, че го чистих преди 3 месеца) и мисля да го сменям с нов, или на налепи по дроселовата клапа.
Автомобила се кара само на бензин и няма никакви грешки отчетени от компютъра. В неделя закачих колата на "опел-ком" и той не показа да има някакви проблеми или записани грешки в ECU-то на двигателя. Ламбда сондата си работеше според мен нормално и си сменяше стоийностите непрекъснато(знам, че това не е кой знае каккъв критерии за правилната и работа но все пак работи и отчита нещо). В последно време забелязвам и леко повишен разход на гориво извънградско и градско с около литър на 100 километра, но това мисля, че се дължи на факта, че не съм сменил свещите, и че може би термостата ми не работи коректно и при спускане или каране с висока скорост двигателя се преохлажда. Надявам се да съм бил максимално изчерпателен в обясненията си. Благодаря предварително за отделеното внимание. Поздрави на всички :)
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 06 декември 2010 - 23:42

Мисля че като за начало е добре да се повери дебитомера и датчиците за температурата въздух\вода. Не знам какво сте гледали на оп-кома, но ако не сте, обърнете внимание на тези датчици.
Отговори

mantzel снимка mantzel 07 декември 2010 - 00:35

Здравей колега,и при мен е същото-като загрее,не върви и това си е.Не съм я карал на Елкон и ако питаш мене няма смисъл,а че гори като ламя не ми се говори.Дебитомера и е перфектен,чисти дросел и стъпков мотор,сменени свещи и кабели,масло не ми пипа дори и при често вкарване във 6500 оборота(странно за Екотек :newsm05_41: )отстранен катализатор,редовна смяна на филтри и масло и едно огромно нищо-направо ми писна. Една кола,която гори много и върви малко съдбата и е ясна-адиос амиго :newsm05_41:
Отговори

jikata снимка jikata 07 декември 2010 - 09:10

Ами единственото нещо, което ме озадачи на Оп-ком-а беше,че при подаване на газ напрежението на дебитомера се движеше в диапазон 0.6-0.9 волта. Не знам обаче къде го мери това напрежение самият оп-ком. По ауто дата ми дава на 2 и 4 пин на буксата на дебитомера стойностите на напрежението при различните обороти да са от 1 волт нагоре, но дали това е същото показание не знам. Все пак ако има проблем с дебитомера то трябва да светне чекоконтрол-а на ЕКУ-то или поне няма да върви и на студен и на топъл мотор знам ли?? За датчика на температурата на входящия въздух са написали в ауто дата следното: 15-30 градуса/1450-3300 ома, същото го пише и за датчика на блока за температурата на водата. Не мога да разбера само показанието на датчиците дали трябва да е в този диапазон при температура от 15-до 30 градуса или както е написано да се увеличава съпротивлението при нарастване на температурата???? Защото при мен е обратното. До колкото ми е верен мултицета показва че при загрял автомобил стойностите са около 880 ома а като започне да изстива и се покачва съпротивлението. За С18ХЕ например в аутодата пище 15-30 градуса/5000-2000 ома но за моя мотор защо е на обратно знам ли.
Абе както каза колегата ше има "адиос мучачос" в скоро време ако продължава да не върви тая кола... Абе.......тъп екотек с тъпи сименс датчици....Нямам думи просто
Ако може някой да помогне щото аз вече не знам кво да правя а по майстори не ми се ходи щото кат ги гледам как ми зяпат мотора като голям камък ми става ясно че само ще съм им спонсор и нищо повече...
Мнението беше редактирано от jikata: 07 декември 2010 - 09:15
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 07 декември 2010 - 23:27

Колега jikata дебитомера ти е пътник. Работещ трябва да показва от около 0,7V до 3,7V при напълно отворен дросел на обороти. Твоя показва прекалено малко.
Отговори

jikata снимка jikata 08 декември 2010 - 09:04

И аз съм на това мнение, че е пътник но пък не ми дава грешка от дебитомер. И интересното е, че като е студена и си върви а само като загрее и се сбъгва нещо. Аз съм склонен да си взема втора ръка дебитомер ама нали се сещаш, че струва пари и ако не е от него само ще се набутам..... Намерих няколко дебитомера ама никой не ще да го даде да я тествам с него и тогава да купувам. Първо ще меря стойностите с мултицет-а на самата букса и тогава вече ще сменям....Знам ли вече кво и е а и не знам от къде да почна. Мисля си да не се дъни някой температурен датчик и от това да имам повишен разход и колата да става мудна. От тия стойности така написани в Ауто-дата не мога да се ориентирам моите датчици дали са в норма или не. И друго си мисля ако ламбдата се е сбъгнала то на студен мотор компа не я отчита и тогава колата си върви а като загрее тогава тя подава некоректни стойности за бедна смес и от тогава колата се дави и гори повечко и не върви....Не знам направо. Надявам се тука във форума някой да ми даде идея от къде да започна да тествам щото знам номера с купуването и слагането на ново докато се разбере кво и е ама....малко скъпичко мис е струва че ще излезе. Благодаря на всички колеги които се отзовават и дават идеи.
Отговори

menski снимка menski 08 декември 2010 - 22:18

И аз имах почти същия проблем.Но моето се оказа,прекъснати кабели към 1-3 цилиндър.След като ги смених,си се оправи.
Ако искаш пробвай с това.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 09 декември 2010 - 23:07

Колега, лабда сондата трябва да може да мени стойности през 200-300 милисекунди. Ти казваш, че тя ги мени и съм почти сигурен, че не е от нея, но може за всеки случай да покараш малко с изключена ламбда сонда. Иначе за съпротивлението на температурния датчик ДА наистина то НАМАЛЯВА с увеличаване на температурата. Другото, което се сещам е един тест на катализатора да се направи , ако изобщо още имаш такъв.........
Отговори

jikata снимка jikata 09 декември 2010 - 23:28

Катализатор имам и предполагам, че си бачка иначе колата би трябвало да е спъната и докато е студена пък тя се смазва само като загрее. Като е студена реагира много бързо на подаване на газта без да забива муцуна и без да се зачудва. Ами аз си преведох от аудо дата теста на дебитомера и ще го мерна да видя как е. Мисля да сменя за всеки случай температурния на блока и да потърся да си купя температурен датчик, който е преди дебитомера и дано го намеря. Ако не е от тия всички датчици тогава вече ще махам и катализатора. Мисля си за датчика на коляновия вал да го мерна и него. Преди време когато я купих ми светна след месец каране чек контрола и ми изкара грешка в показанията на дебитомера. Грешката я изкарвше когато колата стигне 80 градуса. но аз продължих да карам. Просто нямаше как бях на средата на магистралата...и успоредно с нея светна и грешка некоректни показания в датчика на коляновия вал. Аз тогава свалях дебитомера и го чистих със спрей за дебитомери, който е марка ситроен и ми го донесе мой приятел, който работи в официалния сервиз на ситроен в Габрово и от тогава грешки не са се появявали, но може дебитомера да си е сдал багажа наистина. За датчика на коляновия вал си го обяснявам, че тогава светна успоредно с дебитомера понеже са взаимно свързани датчиците а и забелязах, че на схемата на еку-то са на обща шина дебитомера, ламбдата, датчика на коляновия и този между разпределителните валове... Там е някъде истината но ми се ще да не се поддавам на метода купи и виж дали е от него....
П.П. Да коелга съпротивлението намалява с увеличаване на температурата и е нормално и логично да е така ами кжи що в ауто дата за моя мотор го дават 15-30 градуса/1450-3300 ома?????? така го пише и за датчика на дебитомера и за датчика на мотора. А де? Тия ли са в грешка аз ли не чета кат хората знам ли?
Мнението беше редактирано от jikata: 09 декември 2010 - 23:31
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 10 декември 2010 - 10:36

Колега, не бързай с махането на катализатора за да си нямаш проблеми при минаването на преглед, защото скоро ще се затяга положението...... Що се отнася за датчиците ми ти много лесно може да ги симулираш с едно съпротивление, ако знаеш колко ома трябва да е без да се налага да купуваш друг датчик и после да се окаже, че стария работи.
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 11 декември 2010 - 10:12

Моята кола лятото губеше така мощност ту вървеше добре ту не можех да ускорявам нормално и накрая го махнахме,катоаз се притеснявах че ще отчита грешка от втората сонда.Колата се отпуши така не беше вървяла никога,даже и чека не е светил само имам едно леко дрънчене докато загрее малко щото катализатора ми е под колектора и в момента е празен,поради липса на такъв.
Мнението беше редактирано от milenanicki: 11 декември 2010 - 10:13
Отговори

the_beast снимка the_beast 24 декември 2010 - 11:34

Здравей, колега
аз имах сходен проблем http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...rt=#entry606763 и се оказа бобина. Ако можеш вземи от някои познат да пробваш.
Поздрави дано са съм помогнал.
Отговори

jikata снимка jikata 30 май 2011 - 09:44

Здравейте колеги. След една година затишие колата започна да прави абсолютно същите магарии, както миналата година, а именно да клати оборотите, при продължително каране да светва чек-а и да гасне в ниските обороти. Не знам какво да правя вече. Писна ми и то много ама наистина много. Вчера се прибирах от свищовско, и както си карам напълно нормално и полекичка, светна чек-а и колата угасна. Едвам се прибрах до Габрово. Направих самодиагностика и "О-чудо" - грешка Р0100-неизправност във веригата на дебитомера. Мърдах кабели, бутах, чистих, все тая. Паля и като пусна педала на газта и тя гасне. Дойде едно приятелче, даде ми неговия дебитомер, но работата и с неговия същата. А моя дебитомер при него си бачка без проблем. И изведнъж хоп проблема изчезна....Карах я после сигурно половин час в града загря колата пусна си и перка, после пак загря, после пак изстина но нищо...
Не знам вече какво да правя. Миналата година чистих дроселовата клапа и стъпковия мотор и колата уж се оправи. Но сега същата история. Не знам вече от какво е и как да се справя. Ако някой има идея какво може да е нека пише в темата, предполагам ще е полезно за много колеги. Благодаря на всички, които имаха търпението да прочетат гореизписаното..
Отговори

Zygot снимка Zygot 30 май 2011 - 21:31

Един колега го беше постнал този линк дано ти помогне http://www.astraowne...ad.php?t=254138
Отговори

jikata снимка jikata 30 май 2011 - 22:41

Ами ще опитам колега. Само не разбрах тоя допълнителна маса ли подава към дебитомера или....какво за да трие грешката и да възстановява дебитомера.?
Отговори

asensio снимка asensio 30 май 2011 - 23:12

Точно, подава допълнителна маса. Явно някъде се губи маса от дебитомера, и компа да отчита щуротий, като дебитомера си работи точно. А и ти твоя си го пробвал на друга кола, и му няма нищо. А и това че колата ти върви, след това започва да дава грешки, после пак върви, и дебитомера е здрав за мен е проблем в кабелажа и това може да реши проблемите при теб. Мое мнение 99% кабелаж, пробвай с допълнителна маса.
Отговори

jikata снимка jikata 31 май 2011 - 08:40

Там в темата пише, че това кабелче се дава към маса и 30 пъти се дава на контакт и се чака да изгаснат лампите но без да се пали. Този дебитомер обаче ми прилича, като на Х18ХЕ1 и моя не е същия (Х18ХЕ). За това имам няколко въпроса (за да не омажа работата повече):
1. Този жълтия кабел, който на снимките е ПИН 2 на кой ПИН от моята букса на дебитомера отговаря? - бъгна ми се аутодата-та и няма как да сравня предназначението на пиновете
2. След тези 30 пъти даване на контакт какво става?- занулява се грешката или се калибрира дебитомера
3. След цялата процедура кабелчето остава ли си постоянно на маса?
Отговори

asensio снимка asensio 31 май 2011 - 23:33

Oт това което чета, му дава допълнителна маса, и масата си остава там. Дава 30 пъти на контакт, за да изтрие грешките... EML най вероятно това значи.
Отговори

jikata снимка jikata 01 юни 2011 - 07:46

Аха разбирам. Сега остава да си закача ауто дата-та и да видя кой пин на моя дебитомер е масата и да му пусна допълнителна от корпуса на генератора. Благодаря колега. Ще опитам и това...:)
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 01 юни 2011 - 09:28

Масата на твоята букса е на първото краче, мисля че беше кафяв кабел. В темата която е пуснал колегата хващат маса на датчика за температура на въздуха, който изглежда при Х18ХЕ1 е общ с дебитомера.
Успех :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg