Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Кола без охладителна течност

Gladiator6 снимка Gladiator6 30 септември 2012 - 16:40

Докато карам преди няколко дни колата угасна оказа се , че е замръзнал изпарителя и отдолу от кранчето тече.
Притеснява ме следното майстора ми днес я запали без (охладителна течност) и я закара до тях (на около 4 мин с кола) възможно ли е да я прецака нещо аз просто после разбрах , че няма нищо в системата а не съм долял защото ме убеди , че няма какво да стане за 1 км.

Вие какво мислите по въпроса ?
Отговори

Жорко снимка Жорко 01 октомври 2012 - 12:46

Според мен за няколко минути едва ли ще и е станало нещо. Евентуално моце водната помпа да се износи малко по-бързо.
Отговори

Gladiator6 снимка Gladiator6 01 октомври 2012 - 14:53

Блгодаря :-) няколко човека ми казаха , че при спокойно каране и без течност може да изкара 1 - 2 км без проблеми но все пак е малко немърливо като се има в предвид ,че просто можеше да налеем 2 - 3 литра вода колкото да я закараме да и сменим кранчето на радиатора...
Отговори

Sim снимка Sim 01 октомври 2012 - 15:36

Бягай на далеч от този "майстор". Абсурдно е технически грамотен човек да направи това. :naughtynono: :thd:
Отговори

Gladiator6 снимка Gladiator6 01 октомври 2012 - 18:04

Sim добре ще ми обясниш ли при студена кола какво се случва за 2 - 3 минути. Той ми поправя колата от повече от 6 години. Работи в два фирмени сервиза... не вярвам да е толкова неграмотен...
Отговори

qwer6 снимка qwer6 01 октомври 2012 - 18:49

При средна енергийна ефективност на един бензинов двигател около 35%, 50кВ двигател произвежда около 100кВ топлина. Да кажем че за тези четири минути двигателя средно е работил на 50%(кратко разстояние, спиране-тръгване), това пак са си 3кВ/часа отделена топлина, или еквивалента на реотанова отоплителна печка, която работи на пълна мощност в продължение на един час. Цялата тази топлина се е акумулирала в двигателя..

Понеже ми стана интересно се зачетох в интернет по въпроса. На повечето места пише, че не е безопасно двигателя да работи без охладителна течност за повече от минута. Охладителната течност освен че отнема топлина, също я разпределя равномерно в двигателя. Без нея частите, където има триене прегряват много бързо, докато останалата част от двигателя остава студена.
Мнението беше редактирано от qwer6: 01 октомври 2012 - 20:06
Отговори

speedsg1 снимка speedsg1 01 октомври 2012 - 18:51

Не е много полезно за сегментите.
Отговори

Gladiator6 снимка Gladiator6 02 октомври 2012 - 11:21

Къде го пише това за минутата :) За съжаление съм съгласен с това но питах в няколко сервиза вчера от любопиство и всички казват , че за 1 км няма как да се случи нещо точно защото блока е бил студен и ако е карана на нормални обороти не би трябвало дори да достигне работната си температура но да приемем , че блока на двигателя е абсолютно празен тогава да и аз мисля , че е опасно (свършила работата вече дано да не сме прегрели нещо , че не ми се правят ремонти особено по двигателя).
Отговори

Sim снимка Sim 02 октомври 2012 - 15:43

 Gladiator6, на 01 октомври 2012 - 18:04, каза:

Sim добре ще ми обясниш ли при студена кола какво се случва за 2 - 3 минути. Той ми поправя колата от повече от 6 години. Работи в два фирмени сервиза... не вярвам да е толкова неграмотен...

Колега квалификация "неграмотен" не съм давал, но останалите постове дават отговор на първият ти въпрос. :drinks:
Отговори

Gladiator6 снимка Gladiator6 02 октомври 2012 - 18:09

Може би е сметнал , че няма нужда знам ли ... Уверява ме , че не е прегрята ще видим в момента сменяме кранчето , че чак днес пристигна а до 18ч е в сервиз.
Въпроса ми към вас е : Ако е прегрята ще си личи ли по някакъв начин например в работата на двигателя т.н. ?
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 02 октомври 2012 - 18:31

Споко колега няма да и има нищо на колата...
Отговори

becinko снимка becinko 02 октомври 2012 - 19:45

Карал съм астрата (C14NZ) около 3-4 км. без течност, защото я карах към сервиза, за да й сменят водната помпа, от която течеше и вече след 10 000 км. й няма нищо, твърде много се впрягате според мен...
Отговори

filidor снимка filidor 02 октомври 2012 - 19:52

 Gladiator6, на 02 октомври 2012 - 18:09, каза:


Въпроса ми към вас е : Ако е прегрята ще си личи ли по някакъв начин например в работата на двигателя т.н. ?


Ако е прегрята в последствие ще почне безпричинно да загрява повече от нормалното , може да издуха гарнитура евентуално.
Аз мисля , че нищо и няма на колата ти.
Отговори

Gladiator6 снимка Gladiator6 02 октомври 2012 - 22:51

Досега я карах. Оборотите нормални. Температурата повече от нормална :) точно 90 и една идея след това. Парното като ново :-) не пуши и върви нормално ;-) Явно наистина за 2 - 3 мин няма как да прегрее да не говорим , че е имало 1 литър и половина течност а тя цялата събира 3 и нещо :)
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 02 октомври 2012 - 23:05

Да не забравяме и за маслото което също разнася топлината...
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 03 октомври 2012 - 07:38

Къде се намира този майстор в Шумен/име телефон/, че и аз имам нужда от ремонт.
Отговори

Gladiator6 снимка Gladiator6 03 октомври 2012 - 18:34

Ако си сериозен ще ти пиша на лично :) Ако е само майтап нещо ... хаха смешно но човека е супер точен и досега каквото се е хванал да прави го е направил без да създаде допълнителни золуми и работи перфектно а и на доста добри цени.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 03 октомври 2012 - 19:02

На колата нищо няма да и се повреди.
Аз мисля че трябва да смениш майстора.Не за друго а защото му нямаш доверие!Намери си майстор на който да му имаш пълно доверие.Оставяш му колата да я прави и спиш спокойно!
Отговори

becinko снимка becinko 03 октомври 2012 - 20:51

Той колегата генеколог ли ще си търси... то хубаво майстор майстор, ама всичките са некадърници и боклуци. С поставянето на ГИ направих компромис да не му вися на главата и си патя, затова малко четене преди даден ремонт, да се запознаем с това какво ще ни се прави в колата и марш цял ден при майстора да я направи...
Отговори

jokomoro снимка jokomoro 03 октомври 2012 - 21:40

Колеги без връзка с проблема на колегата и със заглавието на темата,ще ви напиша един епизод от моя живот свързан с така наречените майстори.Та трябваше да се смени клемореда на колата .Купих го.И закарах колата на така наречения майстор. И за да не го гледам в ръцете, че може да не му е приятно седнах на една пейка на около и запалих цигарка, като си мислех че процедурата по подмяната на клемореда няма да отнеме повече от 15-20 минути. Майстора започна веднага да сваля корите под волана и да работи .Но нещо започна да се чуди и се забави. Когато отидох при него, той беше разглобил почти всичко по волана. Беше свалил аербега, разхлабил гайката на волана и го дърпаше за да го свали. И в крайне сметка го свали.
-Абе майсторе кво направи ти бе? А той ми вика.
-Този клеморед не може да се смени той е капсулован.
-Няма начин да няма начин му викам аз. Естествено не ми стана много приятно, но викам си тоя майстор не е мн в час.Надупих се поразгледах(четвърта кола ми е все пак,и на ладата съм си имал проблем с клемореда) потърсих щифт,показах му каде трябва да бръкне каде трябва да чукне ако трябва и с общи усилия го свалихме ,клемореда.
След това майстора си зглоби всичко. Този разказ е много збито написан и са спестени много подробности и емоции. Това което исках да ви кажа е ВНИМАВАЙТЕ при какви майстори отивате за ремонт на колите си.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg