Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Шум в окачване Вектра Ц

vectrafenn снимка vectrafenn 21 февруари 2016 - 20:33

Здравейте колеги,

отдавна не съм писал, но ето че дойде ред. При преминаване на по-големи неравности (когато колата се разлюлее по-силно) или спящи полицай се чува някакво странно стържене/пукане от предницата на вектрата. При по-малки неравности всичко е наред. Пружините са сменяни наскоро, така че ги изключвам. Какво може да е?
Отговори

rtaa снимка rtaa 21 февруари 2016 - 23:00

Тампони на стабилизираща щанга, може да потърсиш из форума има доста изписано за тях...
Отговори

Жоро снимка Жоро 22 февруари 2016 - 10:42

Звука все пак на тракащи пружини ли е? - при въртене на волана на място има ли го?
Отговори

survivor снимка survivor 22 февруари 2016 - 10:49

Аз скоро сменях биалетки, лагери + тампони на амортисьорите и самите амортисьори. Не знам дали е същото, но и при мен имаше шум при преминаване през спящи полицаи и през серия от малки неравности. Особено ясно се чуваше сериозно пукане при въртене на място - предполагам, че Жоро пита точно за това.
Отговори

Жоро снимка Жоро 22 февруари 2016 - 10:54

Да това питам, при мен се чува най-ясно на място, като звука е от наместващи се пружини. В най-скоро време ще ги лекувам...
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 22 февруари 2016 - 19:57

На място не се чува при мен. Пружините са нови на няма и 5000км, а и те по друг начин се чуваха. По-скоро си мисля, че са тези тампони на стабилизиращата щанга, защото поотделно колелата като влизат в дупки не хлопа. Така или иначе ще се влиза в бокса...
Отговори

nikelegacy снимка nikelegacy 23 февруари 2016 - 09:45

Аз имам същия проблем при преминаване на легнали полицаи главно и при някоя голяма хлътнатина на пътя. Миналото лято сменеих тампони на носачите и скърцането изчезна (поне така си мислех).В момента в който дойде зимата и паднаха температурите и старото стържене пак си дойде.Сега като е по топло се чува по леко. На място докато въртя волана всичко е нормално.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 23 февруари 2016 - 11:25

 Жоро, на 22 февруари 2016 - 10:54, каза:

Да това питам, при мен се чува най-ясно на място, като звука е от наместващи се пружини. В най-скоро време ще ги лекувам...



Аз също имам абсолютно същия проблем, чува се много отчетливо при въртене на място или при потегляне с навит волан или вземане на завой на 1ва скорост. Точно сякаш се наместват пружини. Колега survivor можеш ли да кажеш при теб как се реши? Биалетките ли, тампоните ли или лагерите ? Предполагам говорим за лагерите на макферсона ? Жоро като виновник при нас дали да не добавим и накрайниците като заподозрян ?
Аз бях в сервиз за това нещо и ми рециклираха каретата, които свързват кормилния прът с рейката. Разбира се проблема не се реши......... но това е друга тема за некомпетентността на майстора.....


ПС: биалетки, лагери и тампони винаги ли се сменят и от двете страни или не е задължително ?
Мнението беше редактирано от Dechkko: 23 февруари 2016 - 11:37
Отговори

survivor снимка survivor 23 февруари 2016 - 11:44

При мен проблемът беше от лагера на макферсона в дясно - беше запекъл тотално и пружината се "наместваше" при завиване с гадното пукане(левият беше тръгнал също, но все още не в толкова лошо състояние). При свалянето се оказа, че десният амортисьор се връща много трудно след като слезе надолу и оттам последва смяната комплект. Само тампоните не знам бяха ли заминали или не, но така или иначе се смениха комплект с останалите неща. Биалетките от преди това си бяха тръгнали и използвах да е наведнъж. Иначе накрайник сменях миналата година - от него също имаше подобно пукане, но имаше и луфт в колелото.

П.С. За амортисьорите задължително комплект, но за останалите неща нека някой по-компетентен да каже.
Мнението беше редактирано от survivor: 23 февруари 2016 - 11:45
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 23 февруари 2016 - 18:04

При мен като се скъса пружина биеше яко при по-големи неравности. Няма начин да се сбърка с друго :)
Отговори

k opel e снимка k opel e 23 февруари 2016 - 18:16

Само качване на колата на подемник и проверка с щанга и внимателен оглед може да покаже какво е. И аз на старата ми Вектра гадаех така и се оказаха разхлабени болтове на лапата на скоростите. Добре, че я вдигнах навреме за преглед и с това си спасих много ядове. Симптомите бяха същите.
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 27 февруари 2016 - 19:14

Така за това пукане при въртене на волана наподобяващо наместване на пружина идва от лагерите на макферсоните. За 100% сигурност влизате в колата и въртите волана докато ваш познат не си е сложил ръката на пружината когато чувате пукането той ще усеща и вибрацията в пружината. За другият шум, който го има и при мен при преминаване през легнал полицай аз го определям като скърцане на гума в гума (като скърцаща маратонка при ходене)все си мисля, че е заради тампоните на стабилизиращата щанга. Това скърцане го има само когато задницата се отхвърля от пружината и легналия полицай нагоре, колкото и да натискам колата надолу в покой никога не скърца.
Мнението беше редактирано от ivanov_km: 27 февруари 2016 - 19:15
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 28 февруари 2016 - 21:48

Колеги пиша да се похваля как се реши при мен проблема със скърцането(пукането). Ще започна от това, че когато проблема се проявяваше не усещах вибрации, когато си сложа ръката на бомбето. Това до някъде ме усъмни се гадното скърцане и шум не е от лагера на макферсона. Пружината също така слабо вибрираше при въртене на волана. По-осезаемиете вибрации бяха в биалетката. Това ме накара да откача долната част на биалетката и да пробвам пак. ВОАЛЯ, скърцане(пукане) нямаше. Свалих биалетката и какво да видя........... горната ябълка се върти със зверска мъка и пука ли пука. Отворих маншона, смазах с финно масло, раздвижих я и накрая намазах обилно с грес. За всеки случай, същото направих и за долната ябълка, въпреки че тя се движеше доста по леко.
Монтирах я и нямаше и помен от пукането :)
Ще допълня, че става дума за нова биалетка, на не повече от 3000 километра. Бях оставил колата на сервиз и ми казаха, че е за смяна, съответно майстора купи нова и я смени. Огледах за няква марка, но не пише (по спомен струваше около 25-30лв.) Явно съм попаднал на кофти партида или на кофти марка :)
Отговори

survivor снимка survivor 29 февруари 2016 - 08:43

Радвам се, че се е решил проблемът и то сравнително лесно.
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 29 февруари 2016 - 21:11

Бях оставил колата на сервиз и ми казаха, че е за смяна, съответно майстора купи нова и я смени. Огледах за няква марка, но не пише (по спомен струваше около 25-30лв.) Явно съм попаднал на кофти партида или на кофти марка :)
[/quote]

Те много евтини тея биалетки. Оригиналните колко ли струват...
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 01 март 2016 - 09:33

Ами те по принцип не са скъпи: https://www.autopowe...-d13359c22.html
Трудно може да намериш над 30 лв. :) Вече в Опел нямам идея колко ще са, а и колко ще е оправдано.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg