Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Омега - интересен проблем с оборотомера и нивомера

Bily снимка Bily 05 ноември 2012 - 21:29

Здравейте колеги,
Отдавна не бях писал, но се наложи да се коригирам :)
Та проблема е следния: периодично, без някаква закономерност наблюдавам че нивомера и оборотомера по едно и също време падат до нула и впоследствие възстановяват показанието си. Като купих колата проблема беше само с оборотомера, но след като разглобих таблото, проверих за проблеми и лоши спойки, след като го монтирах обратно проблема не се появи повече. Това допреди 20 дни, когато освен оборотомера, отказа и нивомера по абсолютно същия начин. От тогава до сега съм го свалял три пъти и проверявал - никакво подобрение. даже купих ново табло от една морга, с уговорката да го пробвам преди да го платя и за мое удовлетворение - работеше нормално. Но това за съжаление продължи три дни, след което започна пак същия проблем, като с новото табло проблема се появява по-рядко. Интересно ми е какво общо имат оборотомера и нивомера, и на какво може да се дължи проблема.

Забравих, колата е Omega B X25TD '95
Мнението беше редактирано от Bily: 05 ноември 2012 - 21:33
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 05 ноември 2012 - 21:52

Пробваи с диагностика на инструмент панел.Би трябвало да се
е записало нещо.
Ще следя темата ти с интерес,за съжаление имам същия проблем на варела които е с този мотор и табло ,но нямяам диагностика ,инсталацията отдавна не е в оригинлен вид .беше модифицирана със секачки .
Отговори

Bily снимка Bily 05 ноември 2012 - 21:58

 Пресиян Василев, на 05 ноември 2012 - 21:52, каза:


Диагностиката е уредена,но за вдругиден.
Интересно е, че много често колата след като загрее проблема се проявява по-рядко или въобще, но закономерност - никаква.
Отговори

donal снимка donal 05 ноември 2012 - 23:44

И аз имам същия проблем с нивомера и колата е със същия двигател, но е 99г. При мен проблема се появява рядко и само при студена кола.
Отговори

llll снимка llll 06 ноември 2012 - 08:48

http://www.opelclub....howtopic=73722- тук има нещо писано по темата. По други форуми препоръчват смяна на кондензаторите на платката с оборотомера или чипа (които е някакъв нестандартен при Омега). Аз смених таблото с такова от моргите и за сега работи.
Отговори

Bily снимка Bily 06 ноември 2012 - 09:15

Мдаа, явно съм я пропуснал тази тема, някой модератор ако прецени нека ги обедини. Относно кондензаторите - сменени са, промяна никаква. Ако някой има схема на това табло, ще се радвам да и хвърля един поглед. Както споменах по-горе, и аз смених таблото, но с него работи нормално само три дни. Искам да спомена, че с "новото" табло нивомера не показва правилно - според моята преценка (на око) грешката е около -25%
Мнението беше редактирано от Bily: 06 ноември 2012 - 09:17
Отговори

omegaab снимка omegaab 06 ноември 2012 - 19:30

Не само при вас е проблема! Аз от 7 омеги(които имам в семейството) 4 прават проблеми с таблото! На едната един приятел и реши проблема..... някаква платка в таблото създавала проблема
Отговори

Bily снимка Bily 07 ноември 2012 - 17:12

Някакви идеи от къде може да се намери схема на таблото? твърдо съм решил да разнищя този проблем и в краен случай ще се наложи да си свалям схемата проследявайки връзките между компонентите в таблото :(
Отговори

CH_M снимка CH_M 07 ноември 2012 - 17:29

Принципна схема едва ли ще се намери на самото табло ,иска си мерене и то съпоставка при нормално работещи уреди и като направи проблема ...и от там изводи , захранване на някой чип ли се губи , маса ли е проблем и т.н.

 Bily, на 05 ноември 2012 - 21:58, каза:


Интересно е, че много често колата след като загрее проблема се проявява по-рядко или въобще, но закономерност - никаква.



 donal, на 05 ноември 2012 - 23:44, каза:

При мен проблема се появява рядко и само при студена кола.

По тия симптоми по съм склонен на студена спойка на някой елемент или чип на платката на таблото ...но е само предположение .Има си начини за локализиране ...поялник с топъл въздух и т.н.
Отговори

Bily снимка Bily 10 ноември 2012 - 16:56

Вече пробвах с втори OP-COM - няма комуникация. Оставям това докато ми дойдат други идеи. Сега се ядосвам за дневните светлини, ама това съм го описал в нея тема.
Отговори

помагащ снимка помагащ 10 ноември 2012 - 19:01

каква комуникация ви гони колеги , отворете ипогледнете малко схеми и помислете не трябва само да си купиш китайски кабел и вече си диагностик и ремонтираш , чак след 99г има комукация с таблото .
а той проблема стар колкото омегите не е нещо ново но помислете и като се поборите малко ще ви помогна .
Отговори

Bily снимка Bily 11 ноември 2012 - 01:40

 помагащ, на 10 ноември 2012 - 19:01, каза:

каква комуникация ви гони колеги , отворете ипогледнете малко схеми и помислете не трябва само да си купиш китайски кабел и вече си диагностик и ремонтираш , чак след 99г има комукация с таблото .
а той проблема стар колкото омегите не е нещо ново но помислете и като се поборите малко ще ви помогна .

Колега, ако имах схема на таблото нямаше да моля за помощ. Дай поне жокер какво е общото между оборотомера и нивомера, че не може да се кара така, без да знаеш колко километра още ти остават, преди да свърши горивото.
Отговори

Jesus снимка Jesus 11 ноември 2012 - 08:17

Дано да ти помогне колега ---> ЦЪК
Отговори

Bily снимка Bily 11 ноември 2012 - 17:05

Такаа, да споделя докъде я докарах днес. Започвам по-отдалеч: проблема не е от маса, понеже нивомера, оборотомера и скоростомера са на една маса(извод 25), която е независима и само за тях и ако е от нея щеше да отказва и скоростомера. Захранването (извод 21)е общо за всички уреди и лампи и също отпада като вариант. Ето схема: http://prikachi.com/...59/5483259t.jpg
По-нататък - общото между двата уреда е една платка, която ги управлява: http://www.opel-omeg...&attach_id=3607
На платката има три интегрални схеми:
L4938N - двоен стабилизатор
6XI VDO-A935 - микроконтролер, специално произведен за фирма VDO от ST Microelectronics
KEZA-900 D - служи за управление на самите индикатори

Стабилизатора се намира на пазара, което няма да е проблем да се подмени. Но цял следобяд ровя в интернет и това което намирам не ми харесва - стабилизатора е виновен когато уредите не работели въобще, а когато правели както в нашия случай - проблема бил или в контролера или в схемата за управление.

Сега се чудя, защо и "новото" табло проявява същия дефект и защо по-рядко? Каква е причината? Да сменям ли стабилизатора?

Ето част от нещата които четох днес:
http://ftp.qrz.ru/pu.../CD8/L4938N.pdf
http://forum.opel-cl...opic=12925&st=0
http://www.opel-omeg...opic=12467&st=0
http://www.opel-omeg...opic=24126&st=0
http://opel.i-perm.ru/files/Omega(B)Shemy.rar
http://have.1g.fi/pd...PEL_OMEGA_B.PDF
Мнението беше редактирано от Bily: 11 ноември 2012 - 23:21
Отговори

помагащ снимка помагащ 11 ноември 2012 - 17:18

да все пак когато искате можете да мислите проблема е в 12в стабилизатор сменяш и си ОК .
Има го като рез.част в каталога на ОПЕЛ .
Мнението беше редактирано от помагащ: 11 ноември 2012 - 17:19
Отговори

Bily снимка Bily 11 ноември 2012 - 17:21

 помагащ, на 11 ноември 2012 - 17:18, каза:

да все пак когато искате можете да мислите проблема е в 12в стабилизатор сменяш и си ОК .
Има го като рез.част в каталога на ОПЕЛ .

Имаш предвид L4938N ?
Отговори

помагащ снимка помагащ 11 ноември 2012 - 20:35

da
Отговори

Bily снимка Bily 13 ноември 2012 - 20:23

Днес докато се чудех, реших пак да разглобя таблото и да го прегледам, нали имам две, оригиналното не е монтирано на колата. Та разглобих го и докато го оглеждах ми хрумна "великата" идея да го монтирам в колата както е разглобено, без индикаторите и да меря дирекно на платката. Речено - сторено. Резултата е следния: двойния стабилизатор изработва нормално 5-те волта, но другото напрежение толкова бързо се появява и изчезва, че чак цифровия мултимер не успява да го измери!
Той хубаво колегата "помагащ" каза къде е проблема, но тази процедура потвърди неговото мнение. Поръчал съм стабилизатора, утре като дойде и като го монтирам ще споделя резултата.
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 13 ноември 2012 - 20:47

 Bily, на 13 ноември 2012 - 20:23, каза:

Днес докато се чудех, реших пак да разглобя таблото и да го прегледам, нали имам две, оригиналното не е монтирано на колата. Та разглобих го и докато го оглеждах ми хрумна "великата" идея да го монтирам в колата както е разглобено, без индикаторите и да меря дирекно на платката. Речено - сторено. Резултата е следния: двойния стабилизатор изработва нормално 5-те волта, но другото напрежение толкова бързо се появява и изчезва, че чак цифровия мултимер не успява да го измери!
Той хубаво колегата "помагащ" каза къде е проблема, но тази процедура потвърди неговото мнение. Поръчал съм стабилизатора, утре като дойде и като го монтирам ще споделя резултата.

Значи проблема е намерен .Знаеш ,че за такива замервания се ползва аналогов със скала .
Трясни една снимка при ремонта и ще си полезен,и то доста.
Отговори

Bily снимка Bily 14 ноември 2012 - 21:38

 Пресиян Василев, на 13 ноември 2012 - 20:47, каза:

Значи проблема е намерен .Знаеш ,че за такива замервания се ползва аналогов със скала .
Трясни една снимка при ремонта и ще си полезен,и то доста.

Проблема решен, но за съжаление нямах възможност да направя снимки. По-късно ще опитам да опиша нещата и да онагледя със снимки от интернет.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg