Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Направи си сам:Смяна горивен филтър Корса Д

Ивчо снимка Ивчо 07 февруари 2016 - 13:11

Собственици на Корса Д за сега не сме много за това ще покажа нагледно как се обслужа(сменя) горивния филтър при 1.3 Z13DTJ мотор.
Първо трябва да се знае колата с каква система дали UFI или с другата(не и знам името).Филтире са доста различни,а и не са малко пари,затова проверете преди да купувате филтъра.Между другото има разлика и при филтъра за купето.
Мога да дам номерата по МАН филтри
за система UFI:WK853/23
Публикувано изображение
А ето го и оригиналния филтър с номер по ГМ.
Публикувано изображение
за другата система:WK8021
Публикувано изображение
Смяната на мен ми отне около 30-40мин.
Процедурата при мен протече по следния начин.

1)Отварям капака и откопчавам пластмасовия капак,за да ми освободи малко пространство,за да се получи горе-долу това
Публикувано изображение
Пластмасовит капак е идялно място да си оставяш инструментите
Публикувано изображение

2)Откопчавам дебитомера от към турбопътищата тръгващи към турбото.
Публикувано изображение
Ползва се ако не се лъжа 7мм капък,за да се освободи скобата,след което с леко въртеливо движение се освобождават двата елемента един от друг
Публикувано изображение

3)Филтърната кътия се освобождава от 3 крачета и въздуховода,който идва от решетката
Публикувано изображение
2 крачета са хоризонтално разположени и се намирата от към калника
3-тото краче е вертикално и се закопчава в рога- с него трябва много да се внимава,че някой преди мен вече го беше счупил,както се вижда
Публикувано изображение
И воаля ето го и филтър
Публикувано изображение

4)Първо се откопчава фиксиращата планка,тя се държи на един болт,ако не се лъжа с глава 8мм.
Публикувано изображение
И да остане да се държи само на горивопроводите.
Публикувано изображение
С филтъра реших да процедирам така.Да откопчая буксата за датчика за вода в горивото.
Публикувано изображение
Да откопчая първо горивопроводите и после извън коша да развия и да сваля датчика за вода в горивото.Тук най-сложното е да се откопчаят бързите връзки,при мен бяха доста клеясали и се опасявах да не ги счупа,но не успях,с помоща на една малка отверка ги изпъгах да излезнат.
Във филтъра има доста нафта може би към 0,5л.,изпозлвах празна туба,която имах в гаража,за да събера нафтата от филтъра
Публикувано изображение
Ето и колко изтече от него
Публикувано изображение

5)сега почва всичко да се връща по местата си по обратен ред.
Ето го и новия филтър
Публикувано изображение
В него се завива датчика за вода в горивото
Публикувано изображение
Закопчават се горивопроводите-не могат да се объркат,с различни диаметри са.
Публикувано изображение
Стяга се крепежната планка.
Публикувано изображение
Тук вече е момента са тест.Качваш се в колата,даваш на контакт няколко пъти,за да се напълни филтъра и да се види даля няма течове от бързите връзки.Ако няма процедурата по събирането продължава.

6)Връщаш филтърната кутия на място и закачаш дебитомера,като стягаш отново турбопътищата.
7)Връщаш намясто пластмасовия капак над мотора и си готов да изпиеш една бира за добре свършената работа.
П.С.
Мисля,че достатъчно описателно съм описал всичко,но все пак ако някой има въпроси нека да пише.
Мнението беше редактирано от Ивчо: 07 февруари 2016 - 13:18
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg