Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Температура на водата и включване на пераката при Калибра. Помощ?

ICE__MAN снимка ICE__MAN 27 февруари 2009 - 19:38

Здравейте колеги,
Проблемът е следния: Колата е Калибра 115 к.с без клима. До ден днешен перката ми се включваше при 90 градуса по табло и изключваше на долната чертичка под 90-те. Винаги ми се е струвало, че 90 градуса е малко рано да включва, защото на Кадета включваше при 95. Дали е реално било 90 градуса на таблото или има грешка в паказанията незнам, но днес се случи следното: температурната стрелка стигна 100 градуса (делението между 90 и 110, предполагам е 100) и чак тогава се включи перката, стигна до 90 градуса и изключи. Пробвах я няколко пъти и все едно и също. Дали се е прецакал датчика за перката или този който отчита температурата на водата на арматурното табло или може проблемът да е в самото табло. Другото, което установих е, че датчика на радиатора е сменян, защото е някакъв, от който излизат 2 жици, но не с букса. Жиците са директно вързани към датчика и тези две жици са вързани с други 3 ( 2 кафяви и 1 жълта). Това ме кара да мисл, че оригинално е била с датчик с 2 скорости (заради 3 жици), но после е сменен с този и са рязали жиците и са ги вързали директно. Но дори и да е така как до днес включваше при едни градуси, а днес отчите, че го прави при други. Проверих в магазин датчиците са различи: с 1 скрост вкл на 100, а изкл на 95, тези с 2 скорости изобщто не достигат до 100. Идеи примам всякакви, и пак се чудя кяк тякя изведнъж на таблото отчитането скочи с 10 градус на горе, а дали може нещо термостат да се е прецакал и да не отваря нацяло, сменян е преди 1,5 год.
Мнението беше редактирано от Sandman: 27 февруари 2009 - 20:59
Причина за редактиране:: Попълни си ПРОФИЛА!
Отговори

Piron45 снимка Piron45 27 февруари 2009 - 19:48

Колега Опелите по принцип работят при по висока температура. 100 гр. е температурата при която трябва да се включва перката, а работната температура е в границите на 92 - 95 гр. Възможно е ако перката ти е двускоростна и датчика да е имал функция да включва бавната скорост примерно при 95 гр.
Според мен няма място за притеснение. Щом се включва и изключва всичко си е нормално.
Отговори

ICE__MAN снимка ICE__MAN 27 февруари 2009 - 21:41

 Piron45, на 27 Feb 2009, 07:48 PM, каза:

Колега Опелите по принцип работят при по висока температура. 100 гр. е температурата при която трябва да се включва перката, а работната температура е в границите на 92 - 95 гр. Възможно е ако перката ти е двускоростна и датчика да е имал функция да включва бавната скорост примерно при 95 гр.
Според мен няма място за притеснение. Щом се включва и изключва всичко си е нормално.


Да, включва, но не немога да си обясня как 4 години включваше на 90 градуса (според стрелката на таблота) и от днес почна да включва на 100
Отговори

Piron45 снимка Piron45 28 февруари 2009 - 09:50

 ICE__MAN, на 27 Feb 2009, 09:41 PM, каза:

Да, включва, но не немога да си обясня как 4 години включваше на 90 градуса (според стрелката на таблота) и от днес почна да включва на 100



Ами вероятно или датчика е отказал да включва при по ниска температура за бавните на перката или самите бавни на перката не работят което е по малко вероятно. Струва ми се че преди като ти е включвала рано на бавните е било достатъчно за охлаждане на двигателя и затова не е вдигала повече. Сега е започнал да включва само на бързите обороти при по високата температура. Остави я така и си карай спокойно.
Отговори

CH_M снимка CH_M 28 февруари 2009 - 11:41

Колега ,здравей ! Има и един вариант проблема да е от таблото ти с уредите .В таблото е монтиран стабилизатор на напрежение TCA 700 Y прилича на транзистор .Ролятя му е да стабилизира напрежението от 12 на 10 волта . Точно тези 10 волта захранват уредите за температура и бензиномер .Когато той се повреди то той вече не работи на зададеното напрежение т.е. подава си 12 волта към тези уреди и те започват да си променят показанията заради по-високото захр. напрежение . Явно не си обърнал внимание но сигурно и бензиномера ти може би да показва повече . Това се проверява само с мерене с мултицет след сваляне на таблото с уредите .Това е моя съвет .
Отговори

ICE__MAN снимка ICE__MAN 28 февруари 2009 - 18:30

 CH_M, на 28 Feb 2009, 11:41 AM, каза:

Колега ,здравей ! Има и един вариант проблема да е от таблото ти с уредите .В таблото е монтиран стабилизатор на напрежение TCA 700 Y прилича на транзистор .Ролятя му е да стабилизира напрежението от 12 на 10 волта . Точно тези 10 волта захранват уредите за температура и бензиномер .Когато той се повреди то той вече не работи на зададеното напрежение т.е. подава си 12 волта към тези уреди и те започват да си променят показанията заради по-високото захр. напрежение . Явно не си обърнал внимание но сигурно и бензиномера ти може би да показва повече . Това се проверява само с мерене с мултицет след сваляне на таблото с уредите .Това е моя съвет .


И това ми мина през акъла, че проблемът може да е в самото табло, но пък бензиномера, не ми показва повече, на дълъг път температурата си седи както преди, но когато дойде време да включи перката отива до 100-те и тогава включа.

А колкото до това, което е написал колегата по-нагоре за бързите и бавните, то датчика както съм писал е с две жици е е вързан директо към тези от инсталацията, а там са 3 жици. Някой преди мен е вкарал някъв свой си тунинг в захранването на датчика. :icon_wink2:
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 28 февруари 2009 - 18:34

 ICE__MAN, на 28 Feb 2009, 06:30 PM, каза:

И това ми мина през акъла, че проблемът може да е в самото табло, но пък бензиномера, не ми показва повече, на дълъг път температурата си седи както преди, но когато дойде време да включи перката отива до 100-те и тогава включа.

А колкото до това, което е написал колегата по-нагоре за бързите и бавните, то датчика както съм писал е с две жици е е вързан директо към тези от инсталацията, а там са 3 жици. Някой преди мен е вкарал някъв свой си тунинг в захранването на датчика. :icon_wink2:


не е вкарал свой тунинг ами просто е сложил обикновенния датчик с едната скорост.
Отговори

ICE__MAN снимка ICE__MAN 01 март 2009 - 01:34

 Rumkata, на 28 Feb 2009, 06:34 PM, каза:

не е вкарал свой тунинг ами просто е сложил обикновенния датчик с едната скорост.



Така е, че е с една скорост с една е, но в магазина всички датчици са за букса, а този няма, просто излизат 2 жици от него, така си е капсулован, но по-скоро търся причината в самото отчитане и как да разбера дали и почнал да включва по-късно или датчика за водата отчита друго.

П.П. Сега се сещам, ако някой от Вас е с две степени, то колко кабела трябва да избизат от перката?
Мнението беше редактирано от ICE__MAN: 01 март 2009 - 01:35
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg