Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Лампа на маслото

Astra78 снимка Astra78 28 ноември 2010 - 15:56

Здравейте колеги,
от известно време забелязвам, че при студен старт на двг. лампата на маслото гасне 1-2 секунди след запалване на мотора. При поворно палене си гасне нормално - в момента на запалване или още на стартер, ако я паля 1-2мин. след изгасяне. Маслото e GM 10W40 и е на около 1000км., филтъра е Filtron. Преди смяната на маслото положението беше същото. Мотора е на около 220 000км. При загрял мотор не се е случвало лампата да светва. Маслото си е около максимума.

Питането ми е дали това е нормално, може ли да ми създаде главоболия и т.н ???
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 28 ноември 2010 - 16:11

Всичко е в реда на нещата....Все пак като я палиш след няколко часа престой маслото е паднало в картера и отнема време да достигне необходимото налягане.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 28 ноември 2010 - 16:57

според мен не е нормално....още при въртенето на стартера би трябвало да угасне лампата.Колкото и да се е стекло маслото в картера по магистралите трябва да има достатъчно масло за да се създаде налягане още при първоначалното въртене.
За да се стече по-голямо количество значи има хлабини
При мен лампата гасне още с паленето а на студен мотор и при празен ход налягането е на максимума 4.5 бара
Двигателя е със същото масло GM 10W40
При стария ми мотор преди ремонта на вала и лагерите имаше същите симптоми и го карах с 15W50 масло и лампата гаснеше веднага
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 28 ноември 2010 - 16:58
Отговори

speedo снимка speedo 28 ноември 2010 - 17:06

Филтрите Filtron са мега менте. Смени го с MANN или GM.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 28 ноември 2010 - 17:20

 speedo, на 28 Nov 2010, 17:06, каза:

Филтрите Filtron са мега менте. Смени го с MANN или GM.
Да не забравяме,че и GM поръчват някои от филтрите при Filtron но главно въздушните.
Но при цена 7-8 лева за оригинален маслен филтър за този мотор няма смисъл от експерименти с други филтри.
Малко вероятно проблема да е във филтъра поне според мен.......
Отговори

stoian_r снимка stoian_r 28 ноември 2010 - 17:34

Просто си караи колата нищо и няма просто маслото се сти4а не е от филтрите
Отговори

speedo снимка speedo 28 ноември 2010 - 17:38

Да де аз не се обосновах. Филтрите има някакъв проблем и то не само определена партида ами всички в метален корпус. Винаги след 3-4000км се получава този проблем с лампата. Слагаш нов филтър и няма грижи в следващите 3-4000км. Клиента иска да му е ефтино и за това купува Филтрон. Аз го купувам за 1,9лева. правете си извода какво менте е. Аз съм карал с филтрон и след известно време лампата не гаснеше веднага. Най-вероятно клапана му се прецаква и маслото от магистралите се оттича през филтъра.
Отговори

Astra78 снимка Astra78 28 ноември 2010 - 17:43

Предния филтър беше друга марка - MAHLE и с него имаше същите симптоми.

Колега sashonikolov, колко километри и навъртя така? Да ревизирам или мога да задържа още?
Отговори

sv_ilievvv снимка sv_ilievvv 28 ноември 2010 - 18:15

Аз имам същият проблем .
След смяна на масло лампата ми започна да угасва доста трудно.
Дори се е налагало да угасям няколко пъти мотора докато спре да свети лампата.
И това е само при студен двигател.
Маслото е тотал 5w40 филтара е шампион.
Но си мисля ,че проблема е в маслото защото на един приятел на аудито се получи същото нещо.
Отговори

ceko45 снимка ceko45 28 ноември 2010 - 19:25

колеги, преди време доста си блъсках главата с подобни проблеми. Проблема при мен беше, че отвреме на време сутрин ми торпаха повдигачите. Бях с масло тотал 10/40. Започнах да обикалям по сервизи и всички казваха- а, това си е нормално, карай си така. Аз обаче бях решил да открия проблема- смених маслото, нищо. Реших да сменя масления филтър и от Ман минах на Алко. Когато сравних 2-та филтъра се оказа че и мана и алкото имат клапан против стичане на маслото обратно, но на уж ориг. Манн този клапан покрива отворите за масло само на 1/2. На Алко клапана е поне 3/4 от отворите и откакто го сложих няма вече тропане на повдигачи- НИКОГА. В момента съм с масло тотал 5/40...
Та така - свали си масления филтър, купи си 2-3 от други марки и сложи този със най-голям клапан.
Аз съм разрязвал чисто нови филтри и направо се изумих как са направени и то маркови- пълни боклуци... Рязъл съм Маале, Бош, Манн и Алко. Най добите за мен се оказаха Алко. Маале няма никакъв клапан, Бош също, Манн има 1/2, а на алко е най-голям.
Отговори

vladkata снимка vladkata 30 ноември 2010 - 13:44

Колега и на мен сутрин ми почуква нещо за 1-2 секунди от както смених маслото(мобил 15/40) и филтъра(ман) днеска изнамерих такъв филтър алко и го смених .За сега като е стояла колата в престой и запаля лампата бавно гасне ,но дано утре да не потраква.
Мнението беше редактирано от vladkata: 30 ноември 2010 - 13:48
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 30 ноември 2010 - 13:55

 Astra78, на 28 Nov 2010, 17:43, каза:

Предния филтър беше друга марка - MAHLE и с него имаше същите симптоми.
Колега sashonikolov, колко километри и навъртя така? Да ревизирам или мога да задържа още?

Непомня колега,но небеше много като време......аз просто си бях решил да го ревизирам тогава мотора.Това не беше основната причина......

 sv_ilievvv, на 28 Nov 2010, 18:15, каза:

Аз имам същият проблем .
След смяна на масло лампата ми започна да угасва доста трудно.
Дори се е налагало да угасям няколко пъти мотора докато спре да свети лампата.
И това е само при студен двигател.
Маслото е тотал 5w40 филтара е шампион.
Но си мисля ,че проблема е в маслото защото на един приятел на аудито се получи същото нещо.


Колега...........5W30 масло на C20NE мотор.............. :sad-smiley-046: Та това не е двигател на 5-6 години......нали не си знае километрите,има си хлабини....колкото и да е ревизиран........този мотор заводски излиза с 10W40 масло........5W30му е тъничко.......нормални са явленията,които описваш
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 30 ноември 2010 - 13:56
Отговори

Ecotec_user снимка Ecotec_user 30 ноември 2010 - 13:56

Най-сигурно си е с филтър ГМ,но аз съм доволен от Делфи и Бош,лампата на маслото ми гасне още със въртенето на ключа.Но трябва да се има предвид,че има много ментета особено на Бош.
Мнението беше редактирано от Ecotec_user: 30 ноември 2010 - 13:57
Отговори

vladkata снимка vladkata 30 ноември 2010 - 14:21

Не знам за лампата може и датчика нещо да не сработва ,но тва потракване ме притеснява утре ще пиша дали е имало ефект от тоя филтър дано колегата да е бил прав. :sad-smiley-046:
П.С. Все пак да кажа чудно ми е че карате коли на толкова много километри с толкова тънко масло на опела най-добре му идва 15/40 най-много 10/40 .
Мнението беше редактирано от vladkata: 30 ноември 2010 - 14:28
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 30 ноември 2010 - 15:17

 vladkata, на 30 Nov 2010, 14:21, каза:

на опела най-добре му идва 15/40 най-много 10/40 .


Тази глупост сам ли я съчини ?

По темата....При мен като не е палена доста часове,след запалване лампата гасне след 1 сек,може и по-малко.Хич не ми се вярва обаче след дълъг престой лампите да ви гаснат на стартер.Те на чисто нови коли не гаснат веднага....

Пп ползвам филтри на Mahle, при различните марки масло лампата винаги ми е гаснела еднакво бързо.
Мнението беше редактирано от DanZKi: 30 ноември 2010 - 15:19
Отговори

vladkata снимка vladkata 30 ноември 2010 - 15:32

Май е време и марката на филтъра да смениш явно не четеш ,че колегата е решил проблема не с масло а с филтъра едвали колегите пишат глупости за мигновенното гаснене на лампата,но явно ти по ги разбираш . :sad-smiley-046:
Мнението беше редактирано от vladkata: 30 ноември 2010 - 15:34
Отговори

ceko45 снимка ceko45 30 ноември 2010 - 15:34

Според мен е нормално сутрин при първо палене лампата да гасне след 1-2 сек. И нека помислим как работи тази система. Маслото се задвижва в мотора от маслената помпа, която пък е механична и се задвижва заедно със стартера и мотора. Датчика за лампата е датчик за налягане и гасне едва когато налягането на маслото е достигнало определени параметри. А за да достигне тези параметри помпата трябва да качи солидно количество масло из целия мотор и да достигне и до датчика. Е цялата тази галимация едва ли може да стане само на стартер, освен ако мотора или акумулатора не са сдали багажа, че да се налага да въртиш на стартер 30 сек. докато запали. Това е според мен. Не казвам, че е правилно, но такива са мойте наблюдения върху няколко автомобила.
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 30 ноември 2010 - 15:48

 vladkata, на 30 Nov 2010, 15:32, каза:

Май е време и марката на филтъра да смениш явно не четеш ,че колегата е решил проблема не с масло а с филтъра едвали колегите пишат глупости за мигновенното гаснене на лампата,но явно ти по ги разбираш . :sad-smiley-046:


Много добре съм прочел!Ама да пишете,че ви гаснат лампите на стартер е пълна глупост.

Или пък,че Опел се кара с 15w40 или най-много с 10w :sad-smiley-046:
Мнението беше редактирано от DanZKi: 30 ноември 2010 - 15:50
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 30 ноември 2010 - 15:56

И аз съм имал такива проблеми. Причината е в износването на основни и биелни лагери. Маслото се стича от тях. Когато се е стекло съответно пак трябва да се качи от маслената помпа след дълъг престой на колата.
Отговори

Astra78 снимка Astra78 30 ноември 2010 - 15:59

Здравейте колеги,

вчера ходих до OPEL и си купих оригинален филтър GM, отивам при моя човек дето си сменям маслото да го сменим и ........ :sad-smiley-046: , човека ми извади филтър Filtron като тоя който е на колата, и като го сложихме до ОРИГИНАЛНИЯ GM ха познайте - освен щампата - никаква разлика. 1:1 ви казвам - 100% еднакви. На опаковката на GM-а пише произведено в Полша. Човека ми обясни, че на този ДВГ се слага филтър без клапан и възвратния клапан при този мотор е в ДВГ / помпата.

Явно че 10W40 идва тъничко за моя мотор /както обясних е на над 200 000 и не личи да е ревизиран/. От цялата работа сега имам филтър за следващата смяна на маслто.

Благогаря на всички дали мнение по въпроса.

Много и безаварийни :sad-smiley-046:
Мнението беше редактирано от Astra78: 30 ноември 2010 - 16:05
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg