Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Ecotec - маслояд или не?!

_shady снимка _shady 22 декември 2011 - 12:07

Лично аз за моя мотор казвам с чиста съвест,че е в крайно неизрядно състояние,затова е оставен на доизживяване.
Един друг фактор,които за много хора е маловажен,но всъщност играе голяма роля при определянето на количеството на маслото...
Я всеки да се замисли всеки път ли си мери маслото при едни и същи условия,например ти Бат Слав...всеки път ли колата е на равно място(едно и също да речем паркинга пред блока ти), студена не палена с часове и прочие...
Отговори

Зенит-е снимка Зенит-е 22 декември 2011 - 12:29

Всеки един автомобил има някакъв разход на масло. Така е и с новите и със по-старите автомобили. Когато двигателя се поддържа в по-високи обороти той съответно ще изразходва повече масло. Дали ще изразходи 0.3л./10хил.км. или 3л./10хил.км. вече зависи от състоянието на двигателя, стила на шофиране и качеството на маслото което е сипано в двигателя.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 22 декември 2011 - 12:45

 BatSlav, на 21 декември 2011 - 15:42, каза:

.......,а има и колеги които не барва грам бре особено като знаем кой им е правил ремонта?!


За мен ли говориш не разбрах?


Моят двигател харчеше по половин литър на 1000 км. преди ремонта! И си имаше причина за това, но не защото този двигател е Екотек. Недобрата експлоатация + много километри амортизира мотора. След ремонта смятам, че двигателят ми е в супер форма. На 8000км. при смяната на маслото на щеката е малко под максимума, където е било и при наливането му. Който иска да вярва. Но инвестирах доста парички при ревизията и не съжалявам, защото смятам да си карам колата, а не да я продавам!
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 22 декември 2011 - 13:04

 _shady, на 22 декември 2011 - 12:07, каза:

Лично аз за моя мотор казвам с чиста съвест,че е в крайно неизрядно състояние,затова е оставен на доизживяване.
Един друг фактор,които за много хора е маловажен,но всъщност играе голяма роля при определянето на количеството на маслото...
Я всеки да се замисли всеки път ли си мери маслото при едни и същи условия,например ти Бат Слав...всеки път ли колата е на равно място(едно и също да речем паркинга пред блока ти), студена не палена с часове и прочие...

Да всеки път на равно защото тая щека е много капризна!
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 22 декември 2011 - 13:09

 IvailoM, на 22 декември 2011 - 12:45, каза:

За мен ли говориш не разбрах?


Моят двигател харчеше по половин литър на 1000 км. преди ремонта! И си имаше причина за това, но не защото този двигател е Екотек. Недобрата експлоатация + много километри амортизира мотора. След ремонта смятам, че двигателят ми е в супер форма. На 8000км. при смяната на маслото на щеката е малко под максимума, където е било и при наливането му. Който иска да вярва. Но инвестирах доста парички при ревизията и не съжалявам, защото смятам да си карам колата, а не да я продавам!

Ивчо аз твоята кола не съм я виждал 2 години!Онзи ден от твоята тема разбрах,че си и правил ремонт(даже някой прилежно ми изтри мнението).Не не визирах твоята (за друга кола говорех),даже не знам кой ти е правил ремонта и честно да и кажа АМА хич не ме и интересува.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 22 декември 2011 - 13:12

 BatSlav, на 22 декември 2011 - 13:09, каза:




Ок, просто останах с впечатление, че ме нападаш. Сори, в грешка съм бил.....
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 22 декември 2011 - 13:55

Ето и обещаните снимки :

Последната смяна на маслото е правена преди около 11000 км.:

Публикувано изображение

Ето и снимка на щеката :

Публикувано изображение

Публикувано изображение

За тоя период не е доливано никакво масло.

Максималното е,когато са запълнени и 5те отделения,минимума е когато нито едно пълно няма.

П.С. Ако има значение,маслото е GM 5/30,а колата е на абсолютно реални 253000 км.
Мнението беше редактирано от pacho_m: 22 декември 2011 - 14:09
Отговори

oci снимка oci 22 декември 2011 - 14:09

Темата трябва да бъде по-скоро 16 клапановите мотори - маслояди или ДА. Ако искаш да кажеш, че Опел са балъци щото 16-ките им горят масло, вземи виж колко дават разход на масло на ML63AMG при посоченият от теб оборотен диапазон(5 хиляди и нагоре). А че Опел са балъци е съвсем друга тема и тя няма нищо общо с конкретната!

Нещо не мога да разбера какъв е проблема, че някой караме с повече от разрешеното на магистралата и доливаме масло? Нали аз си го доливам, не го долива някой друг. Аз пък не мога да карам с 110 на магистралата. Есента ми се наложи, понеже на брат ми вектрата беше след ремонт и още я разработвахме и ми идеше да си тегла куршума като слезнах от колата. Така че това че на теб не ти се кара с повече от 110, не значи да слагаш всички под един знаменател :icon_wink2:
Отговори

vektra1 снимка vektra1 23 декември 2011 - 16:31

Както вече е споменато в темата състоянието на двигателя,стила на шофиране и вида масло са определящ фактор.Едва ли има двигател каран на ръба на възможностите си или редовно превключване на предавки в червеното на оборотомера да не пипа масло.Няма нова или стара кола,кара ли се агресивно нормално да изхарчи и повечко масло.Тук вече е въпроса какво количество масло е нормално да похарчи мотора,и се превръща в маслояд когато разхода е като на двутактов.
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 25 декември 2011 - 18:08

Интересна тема.Истината е че няма кола която да не гори масло,при тежък крак.При моето шофиране(което не е на пенсионер)Доливам около 500 до 750 гр.на 10000км.Като се има предвид че на магистрала не падам под 140,някой път се пържа и в града.До сега съм сменил малко над 13 автомобила,верно коя по нова коя по стара и все си горят при настъпване.Важното е да е в норма.Паркинга пред блока е пълен със всякви автомобили,и комшиите търчат през ден да си дигат щеките да гледат дали имало масло в двигателя,аз кво да се притеснявам за 750 гр масло, дето ми го гори на 10000км.Свиркам си и не ми пука :)
Отговори

хибридния снимка хибридния 27 декември 2011 - 16:54

Ей пичове, аз януари направих изцяло ревизия на моя x20xev който беше тръгнал от сегменти ,та стигна до изгорена гарнитура. тогава си сипвах масло понеже бе ясно от какво страда но си я карах мъжката извънградско. Смених абсолютно всичко по мотора което може да се смени и си мислех че такая няма да пипа масло. Но не е така. последното сменяне на мслото беше юли месец преди морето точно. Отидох до Китен и обратно (1200км)и имам още 5месеца каране и съм долял около 300-400грама. не знам колко са точно. Но и карането до морето и обратно беше в режим спорт. имаше моменти докъм 180-90. така че според мен си е нормално. всяка една кола харчи , без значение дали нова или стара. На новите пасати 2007година се долива около 2литра на 10000км , а колата е нова. Представете си като навърти нашите години и километри какво ще бъде без ремонт. Има и една друга приказка. Хванеш ли се на хорото нема пускане. Така че дали 1литър повече или по малко нема ти бръкне толкова в джоба. Аз лично на моята кола сменям маслото как ми дойде. Я на 3к , я на 5к . досега само веднъж съм сменял малкото на 10к км. По често по добре. така глава не боли.
Отговори

ГЕДРА снимка ГЕДРА 27 декември 2011 - 18:00

Моите Опели не може да се каже, че горят масло. Доливам за 10 000км 200-400гр., колкото да поддържам нивото. Карам ги на градско предимно, но с Ф-ката от време на време правя скоростни отсечки и дрифтове. Имах една Ф-ка с двигател 1,4 82к.с пълна инж. , тя гореше преди ремонта до 3л. масло на 10 000км, а след ремонта 2л.Постепенно взе да увеличава горенето и я продадох преди 6 години.
Отговори

raptor99 снимка raptor99 31 декември 2011 - 23:06

Карам точно такъв оплют от много (сори ама и от вас) ЕКОТЕК - Астра 1.6, двувалка, 100 коня. Имам я от вече 3 години. На магистрала, а и не само(дано не четат катаджии :newsm05_41: ), километража средно ми е на 140 км/ч, масло сменям на 10 000 км - пълни се до горен белег на щеката и дори не стига минимума при смяната! Тоест средно за тоя пробег ми изхарчва 600-800 грама. Доволен съм от това добиче въпреки, че не е супер лукс и дано дълго да ме вози по тоя начин :)
Отговори

patrrona снимка patrrona 13 януари 2012 - 17:17

Колеги ако някой ви чете мненията за екотеците на опел ще му паднат продажбите, взимате си кола с мотор NZ серията и забравяте да вдигате капака освен ако маслото не е изтекло от някоя гарнитура.
Отговори

milcho2005 снимка milcho2005 13 януари 2012 - 17:40

Е ти па се изказа... Нека направо турим по едно ХЕ и няма да има проблеми.... :hahaha:
Отговори

mtk83 снимка mtk83 13 януари 2012 - 18:50

Гледам, че досега май само един колега с "печално" известния X16XEL е писал и е доволен от него. Та нека да споделя и аз малко наблюдения за Най-големия маслояд(според някои хора). Астрата е Ф, 96г с (доста)къси предавки. Аз я имам вече 5 години, а преди това я карах(и не само аз) като служебна кола, общо имам наблюдения от 8 години. Преди да я взема подръжката и се състоеше от зареждане и помпане на гуми! сами си правете изводите в какво състояние беше. Километража бе на 136хил. км когато я взех, само дето е била на толкова като съм бил в 8-ми клас. Странно или не, масло губеше, и то много, само през семеринга на маховика. Преди две години и малко беше поправен този проблем и до следващата смяна разхода на масло беше точно 0,5л. В момента го доливам по-често от бензина :) За 10000км може да ми изгори м/у 2 и 6! литра, зависи. Карам повечето време душманската освен ако не возя някой, като съм си правил разни експерименти с разхода и на гориво, и на масло. Относно карането по магистралата с над 140км/ч - понагорява си масълце повечко, обаче вдига колкото може. При пенсионерски стил на каране даже ме учудва колко малко масло харчи за състоянието в което е. Максималния разход на масло ми го прави във следната ситуация - по дълго(над 80-100км) пътуване през планина. Обикновенно държа м/у 2-3000 оборота, като отпускам газта на предавка или сменям на по-ниска, но пак не подавам газ. При такова каране зад мен става мъгла. Рекорда е 1,2л за 90км. Иначе за сравнение последните 3000х км изгори "само" 1литър масло, но това поради начина на каране.

Извинявам се за романа, повечето от вас знаят причините за печалната слава на Екотеците и особено X16XEL, но нека и тези които не са наясно, да разберат че причината е по-скоро водача и подръжката, а не колата/двигателя.

Колкото до колегата започнал темата - много е прав, че разумното каране(а не бавното) ти спестява подобни проблеми. И няма как да стане кола, която не се поддържа в изрядно техническо състояние да не гори масло, особено прочутите ни Екотеци.

Айде, със здраве и без лоши чувства :)
Мнението беше редактирано от mtk83: 13 януари 2012 - 18:52
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 13 януари 2012 - 18:55

Към колегата по горе за да не цитирам.Направи си ремонт и ще намалиш драстично разхода!!Ти както даваш за масло до сега все едно си му направил един ремонт.
Отговори

Kiril_k снимка Kiril_k 13 януари 2012 - 22:29

Хората какви проблеми имат по колите...ние за 1 масло което е примерно 7 лева литъра се вайкаме...
Мнението беше редактирано от Kiril_k: 13 януари 2012 - 22:42
Отговори

астра 1-6 16 снимка астра 1-6 16 14 януари 2012 - 08:54

Здравейте и от мен,какво да ви кажа пък от мене,моето добиче си е с фиксиран разход вече 5-та година и след 5хил, се вдига капака за преглед на масло,на магистралата последния път пребирайки се от Пловдив под 140км до София не съм падал с багаж и 4-ри човека защото бързахме и не ми е пукало за разход на масло и гориво.Колегата е прав за предходния собственик и състоянието на колата ти,пък после да плуеме разновидностите на Опелите ни,всичко е до късмет в крайна сметка.Пък що се касае за Бат СЛАВ,като си кара колата май повече го притеснява разхода на масло в движение отколкото на гориво.
Мнението беше редактирано от астра 1-6 16: 14 януари 2012 - 09:18
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 14 януари 2012 - 09:50

 астра 1-6 16, на 14 януари 2012 - 08:54, каза:

Здравейте и от мен,какво да ви кажа пък от мене,моето добиче си е с фиксиран разход вече 5-та година и след 5хил, се вдига капака за преглед на масло,на магистралата последния път пребирайки се от Пловдив под 140км до София не съм падал с багаж и 4-ри човека защото бързахме и не ми е пукало за разход на масло и гориво.Колегата е прав за предходния собственик и състоянието на колата ти,пък после да плуеме разновидностите на Опелите ни,всичко е до късмет в крайна сметка.Пък що се касае за Бат СЛАВ,като си кара колата май повече го притеснява разхода на масло в движение отколкото на гориво.

Колега темата е дали похават колите масълце,а не какво ме притеснява!Тука хората са в грешка....много съм доволен от моя автомобил и много се радвам ,че точно на него съм случил!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg