Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Развиване болта на кол.вал

Silver снимка Silver 31 август 2007 - 22:49

На Вектра Б 1.6/16V болта който държи шайбата на кол.вал е с глава изпъкнал Torx,размер около 14.В сервизите вероятно го развиват ударно с гайковерт с въздух,но как да стане на улицата?
Правил съм го мн.пъти на Вектра А,на Астра по 2 начина:
-Свалям отдолу капака на маховика,някой държи контра като запречва яка отвеертка някъде по съединителя и развивам.На Вектра Б мисля,че няма достъп до съединителя
-Слагам здрав ключ"звезда" на главата на болта и другия край подпирам здраво някъде по купето(шасито) в подходяща посока.Чуквам за момент стартера (изваден кабел на делкото) и готово.Не смея да го пробвам,защото ключа съм го взел назаем(не е мой) и може да се счупи или да заобли главата...
По книгите препоръчват тъп метод(който може би не е проверен и е само теоретичен)-Включваш на висока предавка,опъваш ръчната...Не става-съединителя пружинира,а е необходима твърда опора...Болта винаги е завит зверски.
Ако някой знае нещо друго...моля.
Отговори

imitev снимка imitev 01 септември 2007 - 01:23

Всичко останало също е свързано с чукане, но с чук.

Така че купи корав инструмент и действай, болта е дълъг и намазан с противоразвиваща смазка.
Мнението беше редактирано от stepo3: 19 април 2011 - 13:14
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

doolettle снимка doolettle 01 септември 2007 - 21:49

наскоро пак го правих - 5 та предавака, един на спирачките а не с ръчна щото ти си със предно и една тръба около 80см на торкса. Другото го знаеш
Отговори

30e снимка 30e 03 септември 2007 - 09:18

На обслужващата шайба имаш Н на брой шестограмни болта... в два от тях слагаш шестограмни вложки /от тези к-кти за шестограми и торксове/ дългите и държиш контра между тях с някоя по-здрава отверка или нещо подобно и развиваш...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg