Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Бонус - Фалос системата

benzy снимка benzy 11 ноември 2018 - 18:23

 Д-и-м-о-в, на 11 ноември 2018 - 17:24, каза:


Димов, радвам се да чуя че полицайче е казало такова нещо - аз го повтарям от години. "Драгия" законодател за последните някъде 3 години увеличи глобите за превишена скорост двойно, ако не и повече. Това доведе само до повишаване на събираните от КАТ пари, но броя на катастрофите и жертвите си е същите. Всъщност статистиката на КАТ показва точно това, но мас-пропагандата в медиите не я показва, а вменява вина на каращите с превишена скорост.

И понеже сме стадо, което не обича да чете масово ми обясняват колко било добре да се повишават глобите - но никой не зацепва, че това е като да имаш диария, а да пиеш хапче за глава не води до нищо! Грубо по спомен 35% от жертите са следствие на несъобразена скорост и още 40% са в следствие на отнето предимство. Превишаването както и горе бях писал е довело до едва 4 катастрофи миналата година и нито един загинал. Колкото и мерки да взимат против превишаване на скороста нищо не се променя, защото не е тя проблема! Но пък е дяволски доходно и лесно за хващане.

Винаги съм "ритал" против това безумие "несъобразена скорост" - ами ако аз съм виновен при всяка ситуация то тогава оставете ме да съобразявам във всяка ситуация и не ми слагайте ограничения! Така или иначе отговорността е моя! Замо че с това си изтриват онова отверстие... защото пътищата (видяхме че дори и ремонтираните) не отговарят на никакви технически изисквания, а не съм видял полицай да пише акт на кмета, каквото право му е вменено по закон, за неподдържани или откровено опасни пътща.

Аз продължавам да твърдя, че в БГ проблема не са джигитите, така наречени. Те са относително много малко. Проблемът е в неколегиалността и наглостта!

Що се касае за излизането навън и съответно плащане на допълнителна сума към ГО, сигурно помниш, че преди няколко години беше така - питаха те искаш ли зелен талон ако ще излизаш (те и сега питат дали ще прекарваш повече от 60 дена навън) обаче драгите европейски "братя" ни накараха да го отменим това поради някаква поредна безумна директива.


 Hotblooded, на 11 ноември 2018 - 09:35, каза:


Значи говорим, не, че трябва да се повишават свързаните с автомобилите цени, а да се приучи стадото да ползва градски транспорт... което не знам как ще стане - аз също в като ходя в Сф в общия случай паркирам на цариградско и хващам метрото - но като казах на една приятелка, че ако искат чист въздух трябва да се качи на градския транспорт тя се разсърди и вече не ми е приятелка :)

Още 1 лично мое твърдение, което защитавам от години - единственият справедлив начин за заплащане и на пътен данък и на застраховки е чрез калкулирането им в цената на горивото! Караш много и рушиш пътя - плащаш си в горивото - дядо на село с 1000та км годишно плаща само за това, което е минал. Кефи те да караш мощна кола, която харчи - плащаш. Доколкот знам поляците са го направили така.

Всичко друго е въпрос на това контролните органи и за технически преглед и за контрол на пътя да си свършат работата, след което и данъчните да приберат дължимото! И нещата ще станат!
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 11 ноември 2018 - 21:59

Зелената карта не зависи от теб дали я искаш или не тя е документ който доказва че твоя застраховател е сертифициран на международния пазар на застрахователите и при ПТП с тяхен клиент твоя застраховател е задължен да плати а ПТП-то може да стане и в България.И бъди сигурен че ако удариш чужденец дори и нашите тарикати плащат без да се бавят и да измислят как да не платят защото веднага ги качват на черния списък.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 12 ноември 2018 - 14:57

На работа спорихме за застраховките, санкциите и т.н. ...та:
Аз съм за незадължителна застраховка гражданска отговорност. Като имаш кола - застраховай си я ако искаш. Като ти е скъпа - по-голяма застраховка ако искаш. Който мисли и се страхува, че ще го блъсне кола или имуществото му ще бъде повредено от МПС, да се застрахова, да застрахова и имота си... Не бих се учудил и на къщите ни да искат задължителна застраховка....
Относно санкциите: Ако санкцията има И за цел нарушителя да се поправи /а не само събиране на пари за държавата/ би трябвало санкцията да е според дохода на извършителя за да ни "заболи" еднакво. Говоря за парична санкция. Казват, че има укриване на доходите.... това е друго перо... Тъкмо ще се работи и в тази посока... Пишат ти акта за 0,ххх % от дохода и ти го вкарват в данъчното...
Още: колата няма нищо общо с нарушенията извършени от шофьора.За нея се иска да е изправна и точка.

Може и да не съм прав в разсъжденията но това е, макар, че има и още... :icon_razz2:
Отговори

rocket_strike снимка rocket_strike 12 ноември 2018 - 16:26

 Стаевски, на 12 ноември 2018 - 14:57, каза:

Като ти е скъпа - по-голяма застраховка ако искаш. Който мисли и се страхува, че ще го блъсне кола или имуществото му ще бъде повредено от МПС, да се застрахова, да застрахова и имота си...


Смятам, че това си вече Каско. За имот, според мен не е зле. Аз имам застраховка на имот. Досега да чукам на дърво, не ми се е налагало.
Само, че много трудно да хванат автомобил, който не е технически изправен, поради факта, че има част от служителите на МВР не разбират от това как работи даден автомобил. Не е и нужно, това не е в тяхната длъжностна характеристика (не съм сигурен).
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 12 ноември 2018 - 19:40

Сега се оказва, че няма да има ГО за 1000лв. Може би ще е 900... кой знае. Но пък е сигурно, че до месец, ако не платиш глобата, то тя става двойна.
Мнението беше редактирано от freeqwerty: 12 ноември 2018 - 19:41
Отговори

benzy снимка benzy 12 ноември 2018 - 20:57

Аз лично съм ЗА задължителна застаховка защото иначе наистина ще настане ад.
Освен това съм ЗА задължителна застраховка и на къщите.

Ще има отговорни хора, които осъзнават риска ще се застраховат (въпреки, че в общия случай те са и най-малко рисковите водачи)Обаче точно най-големите "джигити" тия със самочувствието без покритие които е най-вероятно да направят беля няма да го направят и стигаме до там, че някой тарикат ти бастисва колата, недай боже и тебе и после ходи гони михаля щото той няма ни доходи ни имущество - с клечка да се завъртиш у тях няма какво да закачиш и ти си потърпевш заради идиотията на някой друг.

А и нека си признаем не винаги идиотията води до катастрофи - гадости стават и с член като "несъобразена скорост" в закона винаги сме виновни!

Редно е да има ГО, но е редно да има много ясно правило - да го кажем корелация, между цена на гражданската и максимално обезщетение. Х лв гражданска носят Х лв при застрахователно събитие - както е при другите застраховки. Сключваш туристическа застраховка за 2 лева и имаш покритие от 5 000 лв, можеш да сключиш и за 20 лв и тогава премията е 50 000. Същото е правилото и при имуществените и при животозастраховането и т.н.
Дали караш кола с 1000 коня или със 100 не е релевантно за това дали ще катастрофираш - повечето катастрофи са с каруци по 100тина 150 коня. Нито пък това, че имаш 10 акта за превишена скорост те прави по-рисков от някоя отчаяна съпруга качваща се 3 пъти в годината на семейния автомобил.

Твърда ставка за имуществените щети както и ясно правило кой може да претендира за неимуществени - в общия случай това трябва да обезщетява само финансово зависимите от загиналия - съпруг/съшруга, деца родители. максимален размер, който те да си делят както искат!


А съм ЗА задължително застраховане, защото 1во природни стихии се случват, 2ро не е безбожно скъпо и 3то ако си в ситуация да си загубиш дома застраховката ти дава сносен рестарт - 300те лева държавна помощ не стигат даже да се напиеш и забравиш.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 12 ноември 2018 - 22:38

Колеги, днес ми казаха и нещо друго - тази година държавата изгърби гаранциония фонд да плаща и щетите от градушките на селскостопанските производители, и обезщетенията на животновъдите.... Та това ако е вярно -
от нашите пари се плащат обезщетения на хора дето не са пострадали от ПТП, нито са си направили застраховка.
И сега се търси начин да се понапълни фонда - пак за наша сметка.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 ноември 2018 - 22:52

Вярно е, а застрахователите не искат да е за тяхна сметка и единствения изход е ние да платим. Но засега не става, да видим докога. Та за пореден път народа плаща чужда сметка. Буквално.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 ноември 2018 - 23:45

Бензи,
Извинявай, но аз съм пък твърдо против, някой да ми казва колко да плащам, заедно с всички.
Това е като замахваш със сърпа и каквото окосиш. Днес кеф ти окосяваш по 300 лева, утре ти е кеф окосяваш по 800.

Някой, който има 20 акта и 2 ПТП-та, плаща колкото мен ? А на мен(всеки, който няма такива неща) един хуй - да му се радва. И то хуя ще порастне след 5-6-7-20 години. И това порастване 25%? А ако си от обратното - веднага "пораства" с 400% , не след 5-6-7 години. Е, къде е тая справедливост, с която излязоха да променят тия застраховки ебаните ?

Пак да дам пример със щатите. Там не е задължителна, но 90% си я правят, защото така са свикнали. И до колкото знам там има само като нашето Каско.
А тук да ти кажа ли защо е задължителна.... защото това е законен "внос" на пари в хазната. По-лесно е , разбираш ли ? Вместо някаква путка с къса пола да ти обяснява от телевизора как е много хубаво да си застрахован, а българинът да й тегли майните от масата, бам един закон задължително и край на проблема. Никой не се бори за теб като клиент, а така трябва да бъде. Вместо компаниите да се борят за теб с изгодни условия, те се осланят на закона че ти си им задължен да им дадеш ... забележи "КОЛКОТО ПАРИ ТЕ РЕШАТ". Няма таван, няма минимум, няма регулация, те си определят и само реват за увеличения. Тоест тия застрахователи не са на пазарен принцип. Всеки си казва аз днес мисля да искам да вземам 400 лева и вдигам на 400, другия си казва "А оня вдигна на 400, аз значи минавам на 410.." И т.н. И така се стигна до ония 700 милиона печалба. А това значи че са останали чисти пари толкова.

Значи са изплатили около 250 милиона, а са спечелили 700. Значи по тая логика цена на ГО-то от 2.5 пъти по-ниска, покрива всичко? Нали така ? Тогава защо е 2.5 пъти по-висока? Ей тъй да има .. че и още искат..
Ти хубаво си за задължителна, ама айде и да си за задължителен таван на печалбата, а ? Да кажем не повече от 50% отгоре на изплатеното. Изплатили си тая година 200 милиона, значи следващата нямаш право да събираш повече от 300. И така всяка година може да се регулира. Защото или ще остават повече, или по-малко.
Това смятам че ще ги и стимулира да изплащат по-безпроблемно, защото ще имат сметка от това.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 12 ноември 2018 - 23:55
Отговори

benzy снимка benzy 13 ноември 2018 - 02:10

Димов,
Говорим почти за едно и също. Няколко пъти казах, че трябва да има точна и ясна сметка с ясно означен таван и на обезщетението и на самата застраховка и всички да плащаме ЕДНАКВО МАЛКО! Иначе ще плащаме всички еднакво много. Виждаш, че и при Бонус-малус готвят убийствено високи вноски, защото няма яснота кой, какво, на кого и защо плаща. В момента при средно да кажем 200 и нещо лв размер на полицата мисля, че е 4 милиона максимума при възникване на събитие. Прав си, в тоя случай плащаме за ония де духа щото никой не е взел 4 млн до сега.

За това смятам, че правилния подход е да има минимална (да я наречем базова) полица с ясно очертан таван. Х лева за ранен с времена нетрудоспособност, Y лева за имуществени щети Z за смърт. Като при смъртен случай се изплаща максимума по полица на лицето, с което загиналия е съжителствал (мъж/жена, деца, родители, партньор при семейни начала)и КРАЙ. Застраховката не е оценка кой колко те е обичал приживе, а обезщетение за пропуснати ползи.

От там насетне всеки, който иска да си сключва лична застраховка за да награди базовия пакет. Така при липса на правила и 250 млн изплатени миналата година говорим за таван от 100 лева на полица и им остават 30% печалба, което е достатъчно много. Обаче наистиина трябва да има ясно разписани правила, защото не може да изискваш таван само за едното.

А трябва да е задължителна, защото ние не сме стигнали американците и никога няма да ги стигнем! След толкова потопа дето им отнесоха къщите, след земетресения, пожари и какво ли не все още почти никой не си застрахова къщата - а е 30-50 лева, в селата даже много по-малко - предпочитат да чакат на държавата да ги обезщети после със смешни 300 лв и да съберем с СМСи някой лев за бог да прости. ЗАТОВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Ти може да си отговорен, но си заедно със стадото! А и въобще в европа е различно - автомобилната застраховката към 3ти лица си съществува в цяла европа
Отговори

kirenski снимка kirenski 13 ноември 2018 - 09:33

Здравейте,
Само да вметна няколко неща; :mhihi:

-Бонус система - е ташак работа и според мен до три,четири години ще има промяна :mhihi:
-Гражданската отговорност не е печеливша застраховка при повече застрахователи .
-Повишението на застрахователните полици,се дължи не само застрахователите,но са налични и други фактори (ВКС,Олимпик и т.н)
-Гаранциония фонд е слабо Звено,което не си върши работата :mhihi: , и при фалит на Застрахователна компания,която има голям дял в ГО,ще стане страшен панаир :mhihi:
-Има/Имаше проект за задължително застраховане на имуществото,но нещо го спряха/умря :mhihi:
-В европа повечето Застрахователи скл.застраховки или на колата или на лицето,повечето на 12 вноски,които се взимат директо от картата, и ако решиш да се прехвърлиш при друг застраховател ,ако си физичеко лице,или мала фирма те разчекват и двамата застрахователи.( защо,ама я да видим и т.н.)
Отговори

sathv снимка sathv 13 ноември 2018 - 11:20

Ето най-накрая един смислен пост. Ама Димов като се е хванал да гледа в канчето на застрахователя, как да го убедиш, че ГО не е атрактивна застраховка. Печалбите са малки, а в последните няколко години някои застрахователи са на загуба. Той се е хванал в някакви 700 милиона печалба и не можеш го убеди по никакъв начин. То затова както писах преди застрахователните компании в България са 66, като от тях само десетина се занимават с ГО. Другите са будали и не искат да вземат и 700 милионния пай. Що не си купите някоя акция от застрахователна компания и да лапате от тези милиони? Повечето са акционерни дружества и се предлагат на борсата. Ама първо погледнете финансовите им резултати да им видите печалбите които при най добрите са 4-5 милиона на година и те в следствие на застраховки извън автозастраховането. Пък повечето не са изплащали дивидент вече няколко години.
Отговори

benzy снимка benzy 13 ноември 2018 - 12:10

sathv
Ще ме разплачеш, като са на загуба да спрат да предлагат полици по гражданска отговорност - странна форма на мазохизъм е да губиш пари от дадена дейност и да продължаваш да я извършваш. Ще останат няколко компании предлагащи услугата и ще започнат да генерират печалби заради мащаба - ако и тогава не сработи се отказват и те и държавата мисли нов вариант.
Ама истината е малко по-друга - финансовите отчети нямат много общо с реалното състояние. Всички знаем как счетоводно се крият приходи, за да не се плащат данъци. Не желая да им гледам в канчето, но в случая съм задължен да им снеса едни пари и след като има задължение и липса на пазарен принцип - а след като няма пазарен принцип следва да има ясно формирано правило с таван на задължението!
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 13 ноември 2018 - 12:18

Основния парадокс в България:
Всички знаят как се печелят милиони, а ревът като вдовици за хОй че нямат пари....
Друг български парадокс - лятото всички се тагват от курорти където ходят с колите си, а есента пак рИвем (да не казвам пак като какво) че заплатите ниски, че горивото скъпо.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 ноември 2018 - 13:19

Само дето не правя нито едното, нито другото.
Нито се тагвам от "майна си райна", нито лятото или зимата ревЪ, щото НЕ съм на заплата. На толкова съм , колкото си ги направя аз. И не са сигурни. Това е като здравните осигуровки, навършиш 18 и честито, бачкаш не бачкаш, вече дължиш 20 лева на месец. от де, боли ме "оная работа"! Че дай да направим всичко така . Дължиш на месец едни 5000, не ме интересува от де ше ги вземаш и решаваме всичко, така ли ?

А айде да ми кажеш след като са акционерни дружества, нали все някой е акционер/акционери ? Как тъй са , пък уж никой не искал.
И като каза, майка ми има акции в две от застрахователни дружества, И знаеш ли какво ще ти кажа. 4 години поред финансовите им отчети са много на плюс и 4 години поред все преобразуват нещо си в нещо си, все някое подразделение става друго или се прехвърля нам де си на "майкината си", и отчитат разходи за това(оправданието е едно и също), само и само да не й дадат на нея пари! Сега разбра ли? Имам и писмата , с който я правят на маймуна! Тъй че недей да ми обясняваш на мене, как НЕ се били укривали пари , а всичко било на мегазагуба, след като съм работил на място 3 години, където си нямаш идея как се излиза на печалба под половин милион, а всъщност е към 3. И това е защото аз боравех с документи, показващи нещата и съм дърпал черта за годината и знам какво показа, защото съм смятал всичко.

И как да ме убедиш че тия пари ДАДЕНИ ОФИЦИАЛНО като печалби, не са печалби!!! Айде убеди ме !
Друг е въпроса че самите застрахователи не искат да те "потъркат с перо" така че ти да имаш КЕЛЕПИР от това да НЕ извършваш ПТП-а или големи нарушения, които активират полицата.
Не го правят нали ? И пак аз съм виновен сигурно?

И правилно казва Бенза, Ако са малко, нищо няма да се промени в лоша посока, защото парите, които даваш ще се разпределят на по-малко лапачи, по-малко офиси с ФЛЬОРЦИ в тях, по-малко разходи за наеми на сгради, по-малко "оправдания".. и да казвам ли по-нататък. С две думи да го обобщя - разходите ПАДАТ! надолу...нали... Не се правете че не схващате какво ви говоря. Какво като станат и 966 застрахователя ? МИ ще има 966 пъти повече офиси, наеми, маеми, боклуци в тях, кинти за всичко останало, мрежи, ток, вода... Тоя "гаранционен фонд" не е бездънна яма да облужва 30 000 мързеливи дупешника, решили да вземат от гъз пари без да завият едно болтче през живота си и са вече големите бизнесмени! И когато някой им каже истината - скачат като опарени от трипер.
Тия неща са си сложени в разходната част и ги плащаме всички ние бе ! как да го обясня по-разбираемо, не знам. Конкуренция е когато имаш 5, и когато имаш 555. Все е конкуренция, ама такава при тях НЯМА! (разликата е че когато имаш 555, плащаш на всичките разходите, а те не са 5 лева на година). Има дай да вземаме 300 лева и хоп, камарата се съгласява и айде , утре са 500, в други ден 3500. И питам кога ще е ОК. Като здравната КАЦА, аз от как се помня , само наливат там всяка година още и още и НИЩО. Та и тук така. Само искат и нищо. Стига с глупостите, събудете се.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 ноември 2018 - 14:22
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 13 ноември 2018 - 14:15

Димов, не използвай нецензурни думи!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 ноември 2018 - 14:19

 IvailoM, на 13 ноември 2018 - 14:15, каза:

Димов, не използвай нецензурни думи!


Съжалявам, прав си, но вече ми омръзна някой да казва на бялото - черно. Ще бъдат поправени с по...... приемливи.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 13 ноември 2018 - 15:42

То сега като имаш задължителна застраховка и ти блъснат колата като не си там ще хванеш виновника за шлифера.
Да, искайте задължителни застраховки. Автомобил, имоти, живот, здраве, професионални.... някой ден ще ги получим по задължение, щото управата "мисли" за нашето здраве и бюджет!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 13 ноември 2018 - 16:06

Димов, пич си, ама си забравил преди години като удариш някое беемве за две- триста хиляди марки как се продаваха имоти, за да изплатиш щетите. Тогава нямаше гражданска, нали?
Мнението беше редактирано от tisho.74: 13 ноември 2018 - 16:06
Отговори

benzy снимка benzy 13 ноември 2018 - 16:44

да де Тищо, ама за 4 илиона покритие по полицата аз трябва да бастисам цял автовоз с нови 760 Li :biggrin:
и май пак ше артисат пари, че тя тая гнез е дълга и я се фанат 7-8 на автовоза я не, ще трябва да сложим във всяко и по един шваба да претрепя, че да се вържат нещата...

Казал съм, че съм ЗА задължителната застраховка - но съм съгласен с Димов, че е прекалено скъпа и не отговаря на действителността в БГ. Четох, че средната цена на изплатена имуществена щета е 10 000 лева - все пак освен, че цените на застраховката в БГ са по-ниски от европейските и авто парка ни не е на цената на западния.

Нека има фиксирано покритие, пък тежкаря със споменатото БМВ да си сключи застраховка (а той 100% си има и каско) ако не иска да гори с много. Всъщност както е с банките - гарантират ти 100 хиляди евро, а ти ако искаш дръж и 100 милиона - изгърми ли банката гълташ вода. То няма как всеки да бъде обезвъзмезден на 1000%
Мнението беше редактирано от benzy: 13 ноември 2018 - 16:45
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg