Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Подобряване на спирачки на Астра Ф

Silencer снимка Silencer 19 август 2016 - 20:14

След известно време търсене на информация по въпроса за подсилване на спирачки на Опел Астра Ф, стигнах до следните данни:
- Опел Астра Ф е обурудвана масово с малки спирачки 236мм сп.дискове, малко серво и най-малката възможна сп.помпа - 20мм на главния сп.цилиндър, като тук става въпрос за автомобил без АБС, там сервото е с по-голяма мембрана и цилиндъра е 22мм с два изхода, а не с 4ри.
Моторите до 1.6 вкл са с малки апарати и помпи, от 1.8 нагоре както и някои комбита са с предни вентилирани 256мм сп.дискове и по-големи барабани отзад(230мм,за разлика от по-малките мотори където са 200мм диаметъра на барабана).
Пропускам това че хечбека няма кантари на задния мост,докато комбитата имат масово.

Такааа, след известно ровене напред назад и консултации най-добрия за мен вариант за подобряване на спирачките без препряване(разбирай планки от стругар), е следният:
- предни спирачни апарати от Вектра Б 2.5 в6 мотор
- предни спирачни дискове от Опел Мерива А 1.3 CDTI 69к.с., дисковете съответно са 280мм диаметър/дебелина на диска 25мм/ междуболтово 4х100/щото и има с 5 дупки/

За помпа и серво не ми се разправя тъй като искам първо да видя ефекта от цялото това нещо.
И много важно под 15 цола джанта не влиза, моя въпрос колко ЕТ трябва да е тя - 49?
И поправете ме ако греша за нещо.На Астра Г съм с 5 болтови главини и 288 мм дискове опред и спира многооооо.
Мисля че и тук ще стане.
Ето линкове:
- дискове:280мм от мерива/цък
- апарати цък
Мнението беше редактирано от Silencer: 19 август 2016 - 20:15
Отговори

mtk83 снимка mtk83 19 август 2016 - 20:42

В общи линии е вярно всичко, само за апаратите от Вектра Б не съм сигурен, мисля че от Вектра А/Калибра V6 са по-подходящи, заради опирането в джантата. Другия вариант са джанти с по-малко ЕТ или фланци.
Преди няколко години се интересувах от същата тема и с колегата "_shady" коментирахме темата доста, ако искаш, мога да намеря какво сме писали, мисля че имаше обобщено какви са вариантите.
Отговори

Silencer снимка Silencer 19 август 2016 - 20:47

Но е факт че 14ка не влиза,независимо от апарата.
Мнението беше редактирано от Silencer: 19 август 2016 - 20:48
Отговори

mtk83 снимка mtk83 19 август 2016 - 21:02

Със сигурност, аз говоря за 15ка по-горе, даже и на нея може да опре апарата от Вектра Б.
Отговори

Silencer снимка Silencer 19 август 2016 - 21:07

 mtk83, на 19 август 2016 - 21:02, каза:

Със сигурност, аз говоря за 15ка по-горе, даже и на нея може да опре апарата от Вектра Б.

Ако трябва да говорим в цифри - 200лв дискове брембо/нови
- апарати 30-40 лв
- накладки 100лв/трв или ате, а не ментаци/
- джанти 15 или 16 с гуми 250-300лв

Общо 600лв?? Много...
Отговори

Silencer снимка Silencer 19 август 2016 - 21:28

Ето апарат от Калибра турбо:
цък

Сериозна работа си е...
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 19 август 2016 - 21:47

Щом диска е 280 мм, трябва да влиза 15 джанта. Аз слагах на астра г 280 и си карах със 15, но на 308 вече няма шанс ;) . А и вектра Б си движи със 15 джанти оригинално, значи апарата не пречи.
Да добавя че имам и Астра Ф комби, на която със сложил дискови спирачки отзад от Вектра и съм сменил предните дискове и апарати на 256мм. Спира много добре, даже може би малко по добре от Г-то, на което за сега съм сложил само 308 дискове Брембо и накладки Текстар, барабаните на 230 мм още стоят.
Мнението беше редактирано от dimitarmark: 19 август 2016 - 21:58
Отговори

didko_just снимка didko_just 19 август 2016 - 22:55

Преди години правих подмяна на вектра а 14 nv със оригинални 236 мм. вентилирани дискове.Сложих целия спирачен апарат система Ate на 256 мм. и се събра на оригиналните 14 инчови джанти . На вектра б съм с оригинални 288 мм. система Аte и си се събират на 15-ка джанта.Ако е система лукас може и да не влезе.Зависи от апарата
Отговори

Silencer снимка Silencer 22 август 2016 - 19:20

Имам Астра Г - с 288 апарати, петболтови главини ,задницата също е с диск(бош) верно Комби е, тежка,но спира мн по-добре от 256.

Имал Вектра А 1.6 моно с 256 мм спирачки отпред и дискове отзад - слагани от мен, на Астра Ф след това присадих всичко това, но не ми стига, слабо ми се виждаше ,абе има няма смених 5-6 апарата 256мм, щото все блокираха, дори и след профилактика.

Моята идея е следната: - отпред 280 мм сп.дискове от мерива с 4х100мм междуболтово, апарати от Калибра турбо( намерих в Ст.загора от Вампира), или от Вектра Б(по-евтино е). Нови накладки - мисля текстар, джанти стоманени 15ки, отзад съм си сложил 14 инчови барабани от Астра Г.
Така че рано или късно ще го правя и ще кача снимки,но си е факт че си е скъпо.
Помпа...спирачна е редно да се смени, даже си задължително, но къде да намеря 23мм сп.помпа, та и серво...
Абе който може да помогне с идеи.
256 съм се наситил.
Отговори

georgiev10 снимка georgiev10 30 август 2016 - 16:21

 Silencer, на 22 август 2016 - 19:20, каза:

Помпа...спирачна е редно да се смени, даже си задължително, но къде да намеря 23мм сп.помпа, та и серво...

Стават от форд с малко стругаска работа(за 10лв) Ескорт 23мм или Мондео 25мм
Отговори

Silencer снимка Silencer 31 август 2016 - 23:17

Аз вече сложих по-голямо серво от Астра ГСИ и помпа 22мм - има ефект.
Не обичам да преправям.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 01 септември 2016 - 15:41

На старата Вектра А Ц16нз бях отпред с 236мм плътен диск,преминах на 256мм.
Има и тема със снимки как точно става
Темата
Апаратите на Вектра А/Калибра/Вектра Б/Астра Ф за дискове 256,288,308мм са еднакви.А именно Ate FN3 57/35.Разликата е само в съпортите.
Проблеът ми след преминаване на големите дискове беше ,че бях с най-малката помпа май 18мм.Хубаво е да се сложи по-голяма помпа и серво,защото в противен случай педалът остава твърд и изисква усилие,за да се създаде нужното налягане за спиране.
За максимален ефект при астра Ф се използва познатата формула
Отпред:дискове 280мм както колегата е казал от мерива или Корса Д 1.3 цдти 90коня с апарати и съпорти от вектра Б 2.0/2.5 преди фейслифта или каквато и да е Вектра б фейслифт с 5 дупки и 288мм спирачки.
Отзад дискове и апарати пълен набор от Вектра А 2000.Малко са по-големи от тези на астра Ф.При астрата са 270мм,а при вектрата са 280мм(по спомен).
Помпа и серво пак или астра ф ГСИ или Вектра А 2000.Помпата е 22мм.

П.С. Сега малко митове и легенди.Говори се,че при вектра Б има помпа 24мм също така имало и двойно серво при XEV и 2.5-ците.
Този комплект заедно с големите апарати и дискове е максималното при заводския тунинг.Но има една голяма въпросителна-незнам дали всичко е "plug & play".

П.С.2 Колегата спомена,че е сменил 5-6 чифта апарати,защото спичали.Единствената оправия е смазването им с "Ate Bremszylinder Paste". Може да се направи и на място на колата.Махаш апарата,изкарваш буталото на апарата,с тънка отверка отлепяш външния гумен маншон от буталото и с малката отверка го пълниш с пастата.Събиташ и отваряш няколко пъти апарата,повтаряш операцията с пълненето на пастата и го събираш докрай за да си легне пак маншона на място и си готов.Ефектът е уникален.
Мнението беше редактирано от Ивчо: 01 септември 2016 - 15:44
Отговори

Silencer снимка Silencer 02 септември 2016 - 21:52

За апаратите не мисля че са 1 към 1 - разлика имаше при Вектра А и Вектра Б в големината на самото бутало на сп.апарат мисля че на старото поколение са 52мм, а по-новите вече 54мм
Тъй като и ремонтните комплекти са 2 вида.
На Калибра турбо 100 про не са еднакви с тези на ХЕ.
Отговори

Ивчо снимка Ивчо 03 септември 2016 - 08:21

 Silencer, на 02 септември 2016 - 21:52, каза:

За апаратите не мисля че са 1 към 1 - разлика имаше при Вектра А и Вектра Б в големината на самото бутало на сп.апарат мисля че на старото поколение са 52мм, а по-новите вече 54мм
Тъй като и ремонтните комплекти са 2 вида.
На Калибра турбо 100 про не са еднакви с тези на ХЕ.

Сега се разрових и наистина е така има три размера на буталото на 52мм,54мм и 57мм
При калибра турбо и там са два варианта - 54мм и 57мм
за справка каталог на брембо
Според каталога :
апаратите с бутало 52мм се ползвват в Аскона Ц/Астра Ф/Калибра(без В6 и Турбо версията)/Кадет Е/Вектра А(без В6 и Турбо версията)/Вектра Б(4 дупки 256мм диск)
Апаратие с 54мм бутало се ползват само при Вектра А,Калибра версии В6 и турбо до 07/94г.
Апаратите с 57мм бутало се ползват при Вектра А,Калибра версии В6 и турбо от 08/94г. + Астра г/Астра Н/Корса ц 1.7 ЦДТИ 101 коня/Корса Д 1.6 турбо/Мерива А,Б/Вектра Б с 5 дупки и 288 диск/Зафира А/Зафира Б
Мнението беше редактирано от Ивчо: 03 септември 2016 - 08:33
Отговори

Silencer снимка Silencer 03 септември 2016 - 08:38

Представям си с 57мм бутало как ще се залепям за предното стъкло - като гербова марка...
Най-евтино си остава от Вектра Б в6 - измерва се буталцето и едни нови дискове.
Отговори

Коцето снимка Коцето 03 септември 2016 - 09:30

И по-голямото бутало си иска съответсваща по-голяма помпа за да компенсира по-големия обем.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg