Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Помощ-изгорял компютър на Астра Г, двигател X16XEL

Nikolai Nenkov снимка Nikolai Nenkov 04 юли 2009 - 16:24

Здравейте,


Карам Астра Г 1998 г. с двигател X16XEL. По време на моята почивка в Гърция, двигателят както работеше угасна и повече не успях да запаля. Закарах колата в оторизиран сервиз на Опел в Гърция и от там ми казаха, че е изгорял компютъра и по-точно не поддава сигнал към дюзите за впръскване на горивото. Колата е с пълен газов инжекцион.
Искам да ви попитам няколко неща:
1. Чували ли сте на такава Астра да изгаря компютъра по този начин и ако ДА какви ли са били причините?
2. Този компютър подлежи ли на ремонт или се оправя само с нов? (ако подлежи на ремонт- Къде и колко струва?)

П.П. Само да ви кажа малко предистория-незнам дали може компютъра да изгори от това, но две седмици преди това колата беше за ремонт за смяна на семерина на колянов вал към маховика. При този ремонт ми бяха разкачили компютъра. Веднага след това акумулатора взе да дава проблеми и се стигна до там, че за малко не експлодира, преди да се усетя, че е издал багажа. Незнам дали разкачането на компютъра и след това проблемите с акумулатора могат да повредят компютъра, но ако имате някаква идея от какво може да е изгорял, моля пишете.
Отговори

Hevy снимка Hevy 04 юли 2009 - 20:18

Изгорял е от старост, от вибрациите и температурата се късат алуминиевите жички които свързват платката...ако си намериш спец който го е правил ще ти го оправи, ако някой се учи на него няма да стане...
Отговори

CH_M снимка CH_M 05 юли 2009 - 14:22

Колега "Хеви" къде го хвърли по върбите -жички,старост и т.н. Пише че е щял да му се взриви акумулатора - от какво - от презареждане . Най -вероятно се е скапал реле-регулатора и компа е изгорял от по -високо напрежение .Ремонта на компа от такава причина клони към нула -по -добре нов или втора употреба .
Мнението беше редактирано от CH_M: 05 юли 2009 - 15:23
Отговори

Nikolai Nenkov снимка Nikolai Nenkov 05 юли 2009 - 15:28

Здравейте,


искам да допълня, че след като подмених акумулатора с нов се оказа, че старият акумулатор наистина си е бил заминал, защото много скоро след това му изчезна волтажа. При монтажа на новия акумулатор за да ми издадат гаранция за акумулатора ми замериха волтажа и независимо при какви обороти напрежението беше 14.7 волта. Компютъра изгоря 1000 км след това.
Отговори

tcetzo снимка tcetzo 05 юли 2009 - 16:07

Колега, как точно стигнаха до извода че е "изгорял" колегите "гърци" ? Нещо мериха ли, или просто така ти го обявиха ?
Отговори

Gomes снимка Gomes 05 юли 2009 - 16:54

Ники още оня ден като ми разправяше случая се замислих, дали наистина ти е изгорял компа? На мен зимата колата ми не искаше да запали по същия начин и накрая се оказа, че буксата на компа е клеясала и не пуска информацията...
Отговори

don_ray снимка don_ray 05 юли 2009 - 17:13

Виж дали масата от двигателя към къпето е наред.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 05 юли 2009 - 21:25

хм много интересно, има случай да гори управление на дюза или бобина, ама и на четерите дюзи едновременно нещо не ми се връзва, газовия инжекцион по принцип прекъсва дюзите и ползва само сигнала към тях за да пуска определено количество газ, и на газ ли не работи въобще, дали няма някакъв проблем по инсталацията на инжекциона, сменихте ли компа вече, наистина ли само в него е проблема?
Отговори

Nikolai Nenkov снимка Nikolai Nenkov 05 юли 2009 - 21:35

Здравейте,

клемите на компютъра не са клеасали, дори преди известно време ги бяхме напръскали със специален почистващ спрей, за да няма проблеми с тях.
Относно "колегите гърци" колата беше вързана към компютър и тогава те ми казаха, че компютъра е изгорял и по-точно не поддава сигнал към дюзите.
Колата не работи нито на газ, нито на бензин. Тя в момента е в Гърция и сега тръгвам с автовоз и специалист по компютрите на колите да я вземем и да установим повече подробности за проблема.

Благоря ви за мненията! Ако някой друг може да помогне с нещо би било добре дошло за мен, особено къде мога да намеря на старо компютър за тази кола?
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 05 юли 2009 - 21:58

ами според мен трябваше да тръгнеш с един компютър и имобилайзера с поне 1 ключ от съшата кола от която са свалени, сменяш ги на място, палиш и се прибираш, но ако проблема излезне от другаде, лошо, имам телефони на моргата в Болярово (хасково) най вероятно ше има комп там, ако искаш пиши едно лс и ще ти го дам.
Даже при добър късмет може да смениш само компа а имобилайзера да се синхронизира с него, не съм го правил, но мисля че опком-а може да го направи ако успее да прочете пин кода на имобилайзера.
Мнението беше редактирано от Shmortz: 05 юли 2009 - 22:00
Отговори

Nikolai Nenkov снимка Nikolai Nenkov 05 юли 2009 - 22:31

 Shmortz, на 05 Jul 2009, 10:58 PM, каза:

ами според мен трябваше да тръгнеш с един компютър и имобилайзера с поне 1 ключ от съшата кола от която са свалени, сменяш ги на място, палиш и се прибираш, но ако проблема излезне от другаде, лошо, имам телефони на моргата в Болярово (хасково) най вероятно ше има комп там, ако искаш пиши едно лс и ще ти го дам.
Даже при добър късмет може да смениш само компа а имобилайзера да се синхронизира с него, не съм го правил, но мисля че опком-а може да го направи ако успее да прочете пин кода на имобилайзера.



Ами аз компютър няма как да намеря толкова бързо, а колата трябва да я прибера все пак. А и имам притеснение да не сложа нов компютър и той пак да изгори, защото незнам причината, поради която е изгорял този.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 06 юли 2009 - 16:08

ами да прав си, малко е рисковано, дано я приберете без проблеми, пък на наша територия всичко ще се оправи :mhihi:
Отговори

Hevy снимка Hevy 06 юли 2009 - 17:25

Колега "CH_M", това с върбите май за тебе се отнася....има разлика от 1000 км между двете събития :mhihi:
Отговори

Nikolai Nenkov снимка Nikolai Nenkov 06 юли 2009 - 18:19

Поздрави от слънчева Гърция на всички! Току-що се завърнах и бързам да пиша. Нещата придобиха доста интересен обрат. Натоварихме колата на една платформа и след кратко пътуване спряхме на една сянка на магистралата, където падна голямо разглобяване, проверяване и сглобяване на какви ли не компоненти на двигателя. Почнахме свързване на компютър към компютъра на колата, който се оказа,че има грешки, но те са били от разкачене на акумулатора, а не от някой от датчиците. Изчистихме грешките и повече не се появиха, при което се замислихме, че компютъра най-вероятно не е изгорял. Колата обаче все още не искаше да пали- чуваше се бегъл опит да припали, но не палеше. Проверихме ангренажния ремък и засечките на ролките - всичко беше О.К. Проверихме двата датчика за колянов и разпределителен вал и те бяха наред. После извадихме свещите и бубината и видяхме, че и там всичко е О.К, защото всички свещи даваха искра. След това сглобихме всичко както си беше отначало, колата все още не палеше, но ни остана една възможност - да пробваме да я запалим директно на газ като кажем на газовия инжекцион принудително да тръгне на газ. След известно зачудване на двигателя дали да запали или не, като по чудо той запали и работеше перфектно.
Извод1 - НИКОГА не вярвайте в гръцки сервиз на Опел какво ви казват, защото явно гледат да ти вземат парите по-скоро, отколкото да ти помогнат за проблема.
Извод 2 - Явно имам проблем с едно от трите неща - бензинова помпа в резервоара, горивен филтър или дюзи за впръскване на горивото.

Дайте съвет как да разбера къде ми е проблема - в дюзите или в помпата, защото филтъра ще го сменя с нов.
По принцип помпата от резервоара има леко виещ звук и като си сложа пръста на маркуча вместо горивния филтър, има някакво налягане, но ми се струва, че налягането там трябва да бъде доста по-силно.

Ще се радвам ако може да ми помогнете.
Отговори

suicidal снимка suicidal 06 юли 2009 - 20:20

 Nikolai Nenkov, на 06 Jul 2009, 07:19 PM, каза:

Дайте съвет как да разбера къде ми е проблема - в дюзите или в помпата, защото филтъра ще го сменя с нов.
По принцип помпата от резервоара има леко виещ звук и като си сложа пръста на маркуча вместо горивния филтър, има някакво налягане, но ми се струва, че налягането там трябва да бъде доста по-силно.

Ще се радвам ако може да ми помогнете.

Така описано , 100 процента помпа, колега , помпата трябва да дава 3 бара налягане, малко трудно ще го спреш с пръст. Баси тъпите гърци, вместо да измерят налягането на помпата ще сменят компютър. А и от мен да знаеш компютъра на колата е най-дуракоустойчивото нещо в колата ти.
Отговори

Nikolai Nenkov снимка Nikolai Nenkov 06 юли 2009 - 20:50

 suicidal, на 06 Jul 2009, 09:20 PM, каза:

Така описано , 100 процента помпа, колега , помпата трябва да дава 3 бара налягане, малко трудно ще го спреш с пръст. Баси тъпите гърци, вместо да измерят налягането на помпата ще сменят компютър. А и от мен да знаеш компютъра на колата е най-дуракоустойчивото нещо в колата ти.



Ами до известна степен се убедих в това :-) че компютъра е дуракоустойчив.
Относно помпата и моето мнение клони към нея защото не вярвам и 4-те дюзи да се повредят едновременно, аз от време на време карам по 10 - 20 км на бензин заради тях, а и колата всеки път пали само на бензин и докато не вдигне градус не обръща на газ.
Отговори

Gomes снимка Gomes 06 юли 2009 - 21:58

На първо място честито, няма да сменяш комп, според мен смени филтъра и ако не се оправи, значи е помпата, нещо не ми се вярва всички дюзи да ти заминат, каквото и да е като минеш през Жар ще разправяш. Успех!!!
Отговори

kalin09 снимка kalin09 06 юли 2009 - 22:27

Един манометър с троиник преди дюзите(на входящия) и свери данните с аутодатата.Над 3 бара със сигурност ти трябва
Отговори

tcetzo снимка tcetzo 07 юли 2009 - 15:06

Добре де, като си с газов инжекцион защо не се опиташ да я запалиш на газ (имаш такава опция). Така игнорираш проблема с бензиновата помпа. Ако и така не ще, остава проблем по запалването.
Отговори

Nikolai Nenkov снимка Nikolai Nenkov 07 юли 2009 - 15:57

 tcetzo, на 07 Jul 2009, 04:06 PM, каза:

Добре де, като си с газов инжекцион защо не се опиташ да я запалиш на газ (имаш такава опция). Така игнорираш проблема с бензиновата помпа. Ако и така не ще, остава проблем по запалването.

Ами да на газ работи, но пали много трудно. Трябва на PC-to на газ инжекциона да се каже от Laptop да запали принудително на газ.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg