Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Играещи обороти Opel Astra H Z14XEP

Dan_Jap снимка Dan_Jap 22 февруари 2018 - 12:12

Здравейте на всички!
Извинявам се, че първото ми мнение е с проблем, но се надявам с ваша помощ да го разреша.
От скоро имам Opel Astra H 1.4 Z14XEP 90 к.с. И проблемът с нея е, че когато загрее започват да играят оборотите от 700 +- 50, но когато са в долната граница колата притриса много не приятно.
Тази игра на оборотите не е постоянна, а в рамките на 10 секунди работи равномерно и в следващите 5 секунди и играят оборотите и претриса, след това отново равномерно 10 секунди и отново претриса за 5 секунди и това е постоянно като загрее и само на празен ход!
Когато е студена няма никакво колебание в работата на двигателя, но загрее ли и се почва.
Дотук съм проверил дроселова клапа, маркучи и вакуми, ЕГР, сменени свещи и всичко е ок.
Ще ме влуди тази игра на оборотите.
Моля, ако някой има идея, какво да направя за да се промени да казва.
Благодаря предварително!
Мнението беше редактирано от Dan_Jap: 22 февруари 2018 - 12:16
Отговори

Dan_Jap снимка Dan_Jap 25 февруари 2018 - 20:52

Благодаря за мненията и предположенията колеги!
За да не е просто една празна тема, ще ви кажа, какъв беше проблемът и решението при мен!
След смяна на температурен датчик оборотите замръзнаха точно където трябва да са без никакво колебание!
Отговори

Hevy снимка Hevy 25 февруари 2018 - 20:59

Да, много е гадно никой да не ти отговаря, дали след като си го изпитал това , сега ще почнеш да четеш форума всеки ден, и евентуално ако се появи някой със същите симптоми веднага ще му кажеш къде е проблема? Силно се съмнявам...
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 25 февруари 2018 - 21:10

То хубаво че пишеш как си решил проблема но си забравил да напишеш какъв е цвета на колата защото проблемите за този мотор са различни според цвета на колата. То всеки иска да се коментира веднага точно неговата кола ама като е писано няколко пъти едно и също вече не е интересно.
Отговори

Dan_Jap снимка Dan_Jap 25 февруари 2018 - 23:07

Момчета, не мога да разбера защо са ви заядливи мненията?!
Както виждате след като съм решил проблема съм написал какво му е решението!
Това с цвета на колата е крайно не уместно защото видиш ли не съм абориген, а технически грамотен човек и няма нужда някой да философства, когато не може да бъде полезен ;) !
Преди да пусна темата съм преровил целият форум за подобен проблем с кола, с конкретния мотор и не съм намерил такъв, така че не искам съвет строго индивидуално за моята кола приятелю!
Не бъдете такива дребни душици, а помагайте, не философствайте!
И аз можех да не дам решението, но го направих, защото утре някой от вас момчета ще е в подобна ситуация и някой ей такъв забавньо, като вас ще констатира само! ;)

 Hevy, на 25 февруари 2018 - 20:59, каза:

Да, много е гадно никой да не ти отговаря, дали след като си го изпитал това , сега ще почнеш да четеш форума всеки ден, и евентуално ако се появи някой със същите симптоми веднага ще му кажеш къде е проблема? Силно се съмнявам...

Както виждаш съм казал къде е проблема шефе! Не се съмнявай, то се вижда!

 mrsch66, на 25 февруари 2018 - 21:10, каза:

То хубаво че пишеш как си решил проблема но си забравил да напишеш какъв е цвета на колата защото проблемите за този мотор са различни според цвета на колата. То всеки иска да се коментира веднага точно неговата кола ама като е писано няколко пъти едно и също вече не е интересно.

Това за няколкото пъти коментирано провери ли го или само така си говориш?
Като няма какво да кажете, защо не мълчите, както до сега?
Или ви свърши ракията и ей така да се изкажете нещо преди да легнете?!
Мнението беше редактирано от Dan_Jap: 25 февруари 2018 - 23:03
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 26 февруари 2018 - 07:22

Проблемите на XER XEP моторите обикновено са на следните места:
1-Бобина - която се съсипва от лоши свещи и влага.
2-Свещи - слагай само нови оригинални(тези,които ги слагат на чисто нова кола)независимо от това,че караш на газ,в оторизираните сервизи са по 12-14 лв. бройката.
3-Дроселова клапа - често се зацапва и трябва да се чисти.
4-Дюзи - на 50000 км.(примерно)е добре да минат през ултразвук.
5-Има и още един проблем с липса на мощност и играещи обороти,но това го прави на студен двигател(тук вече е свързано с датчици за температура и др.).Аз съм му хванал цаката,но не знам къде точно е проблема. Май няма писано а?.
Отговори

Dan_Jap снимка Dan_Jap 26 февруари 2018 - 09:38

 mrsch66, на 26 февруари 2018 - 07:22, каза:

Проблемите на XER XEP моторите обикновено са на следните места:
1-Бобина - която се съсипва от лоши свещи и влага.
2-Свещи - слагай само нови оригинални(тези,които ги слагат на чисто нова кола)независимо от това,че караш на газ,в оторизираните сервизи са по 12-14 лв. бройката.
3-Дроселова клапа - често се зацапва и трябва да се чисти.
4-Дюзи - на 50000 км.(примерно)е добре да минат през ултразвук.
5-Има и още един проблем с липса на мощност и играещи обороти,но това го прави на студен двигател(тук вече е свързано с датчици за температура и др.).Аз съм му хванал цаката,но не знам къде точно е проблема. Май няма писано а?.

Така е, всичките неща ги намерих, но за 1.6, за 1.4 нямаше в общи линии нищо, а и голяма част от тях съм ги проверил, но проблема все още беше налице.
Ето с моя опит добавяме още едно към тези. ;)
Отговори

Hevy снимка Hevy 26 февруари 2018 - 20:46

Заради втория ти пост сме заядливи професоре, тука няма дежурни, които да отговарят на всеки въпрос. А такива нови като тебе е желателно да ползват търсачката - играят оборотите, мотор еди кой си, и като намерят подобна тема да пишат в нея, да я вдигнат така да се каже. Тогава има по голям шанс някой да ти обърне внимание. Ако му е скучно разбира се, и му се пише вместо да си пие ракийката. Но ти изобщо не разбра какво ти написах, като гледам отговора. И намали малко патоса, на всяко изречение удивителен знак....
Отговори

gengan снимка gengan 25 септември 2018 - 19:58

 Hevy, на 25 февруари 2018 - 20:59, каза:

Да, много е гадно никой да не ти отговаря, дали след като си го изпитал това , сега ще почнеш да четеш форума всеки ден, и евентуално ако се появи някой със същите симптоми веднага ще му кажеш къде е проблема? Силно се съмнявам...

Кофти е наистина никой да не отговаря....но аз попадах на тази тема сега, защото се получи подобен проблем с моята Мерива с двигател Z16XEP.
Оборотите на празен ход ритмично претръпват през 5-7 секунди и тогава от капачката за масло се чува нещо като изпускане на въздух.
Сякаш е дребен проблем, дали да тръгвам по майстори?
Кой темпер. датчик смени, та се оправи проблема при тебе?

Поздрави.
Отговори

Dimov снимка Dimov 25 септември 2018 - 21:39

Да нямаш проблеми с мембраната на капака на клапаните? Тя издава съскащ звук - виж тук:
https://www.opelclub...howtopic=129730
Отговори

gengan снимка gengan 26 септември 2018 - 18:50

 Dimov, на 25 септември 2018 - 21:39, каза:

Да нямаш проблеми с мембраната на капака на клапаните? Тя издава съскащ звук - виж тук:
https://www.opelclub...howtopic=129730



Благодаря за отговора
Чуй това:
http://dox.bg/files/dw?a=e593d504a3

Притръпването е през 10 секунди. Ако си убеден че това е въпросната мембрана, ще търся да я сменям.
Така като разрових из нета, причините за това може да са много.
Може да е и някой датчик. Сякаш ще най добре да отида първо на диагностика.
Отговори

emoned снимка emoned 27 септември 2018 - 00:01

Здравей, преди да даваш пари за диагностика, пробвай следното. От капака на клапаните трябва да имаш един маркуч, който отива в дроселовата клапа. Изваждаш го от страната на дроселовата клапа. Запушваш отвора от към дросела. Маркуча оставяш към атмосферата. Караш известно време така. Ако изчезнат симптомите, сменяш клапана за картерни газове.

П.П. Ако не е наред този клапан, може да имаш и завишен разход на масло.
Мнението беше редактирано от emoned: 27 септември 2018 - 00:05
Отговори

Dimov снимка Dimov 27 септември 2018 - 10:54

Пробвай по начина който ти е описал колегата emoned, бързо и лесно става, само внимавай - в накрайника на маркуча, там където се щраква за дросела има един пластмасов o-пръстен да не изпадне някъде, че после не уплътнява добре.
Отговори

gengan снимка gengan 27 септември 2018 - 20:06

[quote name='emoned' timestamp='1537999300' post='1288116']
Здравей, преди да даваш пари за диагностика, пробвай следното. От капака на клапаните трябва да имаш един маркуч, който отива в дроселовата клапа. Изваждаш го от страната на дроселовата клапа. Запушваш отвора от към дросела. Маркуча оставяш към атмосферата. Караш известно време така. Ако изчезнат симптомите, сменяш клапана за картерни газове.
М

Браво колега! :clap:
Точна така стана както казваш,
извадих въпросният маркуч, затапих входа на дроселната клапа,
възстанових въздушния маркуч, запалих двигатела и..... чудо = претръпването изчезна ! :biggrin:
Така, сега обаче не разбрах къде се намира въпросният клапан за картерни газове, отделна част ли е или се сменя цял блок?
Възможно ли да е от този свързващ маркуч да не уплътнява добре и да смуче въздух, защото много леко го завъртам при фиксирано положение?
И още нещо, възможно ли е проблемът да се е получил, защото аз съм се престарал с доливането на масло, понеже след като долях,
нивото е малко над МАХ?

Сърдечни поздрави!
Отговори

emoned снимка emoned 27 септември 2018 - 22:10

Здравей колега. Въпросния клапан се намира в пластмасовия капак на главата(клапаните). За съжаление от Опел не са предвидили да се сменя само мембраната на самия клапан, а целия капак който струва доста(май около 300-500лв). В повечето случаи тя се къса от стареене(преполагам, че не е станало от превишеното количество масло). В aliexpress, ebay и OLX се продават само мембрани или целия клапан който може да се замени. Вероятно качеството няма да е като на оригиналните мембрани, но цената е доста надолу спрямо един нов капак. Ето ти линк как се сменя мембраната или целия клапан. Ето и линк към един клапан от aliexpress. Само че снимковия материал и последния линк са за по-новите мотори 16XER. Не знам за твоя двигател дали е същия клапана/мембраната.

Поздрави и успех с ремонта.

П.П. Всъщност може да караш известно време така(с изваден маркуч), но не е екологично и може да ти мирише на маслени пари.
Мнението беше редактирано от emoned: 27 септември 2018 - 23:50
Отговори

Dimov снимка Dimov 28 септември 2018 - 10:42

Съветвам те да не бързаш със смяната, щом имаш съмнения че може да смуче от другаде въздух. Огледай добре, мини и за диагностика при някой по-знаещ все пак. Ако не съска постоянно и нямаш проблем с палене и не гори масло, може и да не е от клапана.
Z16XER, Z18XER и Z16XEP са с еднакви клапани. Прочети хубаво из форума, има писано доста по въпроса.

Ако наистина имаш съмнения в клапана, пиши и в другите такива теми за съвет, че тая вече стана боза.

Поздрави;
Отговори

gengan снимка gengan 28 септември 2018 - 13:23

Много ти благодаря колега emoned за много точните съвети.
Ще се снабдя първо с въпросната гумичка-мембрана, ще купя и нов уплътнител за капака,
и тогава ще действаме.

Сърдечни поздрави!
Отговори

ivan r. m. снимка ivan r. m. 29 декември 2022 - 22:55

Колеги ,извинявайте ,но имам само един въпрос. Мембраната на z14xep (Мерива 2005г.) може ли да се смени отделно или се сменя капака ? Благодаря
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 29 декември 2022 - 23:36

Може.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg