Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Смяна на 1-ва подгревна свещ!

Petar Radev снимка Petar Radev 29 януари 2011 - 11:27

Здравейте, колеги!

Тъй като изпитвам трудности със смяната на 1-ва подгревна свещ на колата поради труднодостъпното и местоположение, моля колегите съфорумци, които имат този двигател ASTRA F X17DTL НЕМСКИ 68К.С. да ми дадат съвет от личен опит. Искам да разбера какви инструменти са ми нужни, тъй като засега само гадая, а не искам да купувам скъпи инструменти и да се окажат ненужни в известна степен.

Благодаря!
Отговори

Miroslav Tomov снимка Miroslav Tomov 29 януари 2011 - 12:00

Здрасти,колега сега в "ИлиЯнци" са пуснали едни ключове с тресчотка има и с чупещо рамо цената е около 10 кинта.
Отговори

Petar Radev снимка Petar Radev 29 януари 2011 - 14:36

Благодаря, колега, но ми трябва конкретна информация...чупещи ключове...кое се чупи? Ако е с каре не знам, дали ще стане, тъй като ГНП-то ми е точно отпред има 12мм разстояние между края на свещта и ГНП и като прибавим резбата (която не знам колко е не съм я мерил още), за да се развие все пак тая свещ...не знам за такова каре...излиза че май само гаечен ключ ще ми свърши работа... Ако някои има опит да каже конкретно...всичко ще ми свърши работа :mhihi:
Отговори

Petar Radev снимка Petar Radev 31 януари 2011 - 10:17

Хайде, колеги, давайте съвети, някой, който си сменя сам свещи с тоя двигател или е виждал как става.... :newsm05_41:
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 31 януари 2011 - 10:24

Аз лично не рискувам да сменявам свещите сам. Първо нямам инструментите и второ затова са майсторите. За смяна на свещ не вярвам да ти вземат повече от 10лв , а риска да се скъса е голям :newsm05_41:
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 31 януари 2011 - 10:59

 ulieliadi, на 31 Jan 2011, 10:24, каза:

Аз лично не рискувам да сменявам свещите сам. Първо нямам инструментите и второ затова са майсторите. За смяна на свещ не вярвам да ти вземат повече от 10лв , а риска да се скъса е голям :newsm05_41:


-Напълно подкрепям мнението! НО.. в повечето случаи (да не кажа във всички), при подобна манипулация, майсторите също не дават никаква гаранция.. Казват, че има вероятност да се скъка, макар и малка уж.. но все-пак се презастраховат. А има много майстори дето много не мислят - направо взимат ключа и действат, пък ако остане скъсана.. ходи си чупи главата после. :pardon:
Отговори

Petar Radev снимка Petar Radev 14 април 2011 - 14:14

 ulieliadi, на 31 януари 2011 - 10:24, каза:

Аз лично не рискувам да сменявам свещите сам. Първо нямам инструментите и второ затова са майсторите. За смяна на свещ не вярвам да ти вземат повече от 10лв , а риска да се скъса е голям :newsm05_41:


Ами, колега, предпочитам да си го направя сам, защото манипулацията не отнема време....майсторите не пипат по-добре от собственика на колата, особено, когато знаеш кое как се прави и особено в този конкретен случай със смяна на свещи. Досега не съм случил на майстори с тая 1ва свещ, Един път ме лъжат, че е сменена, а тя не е, друг път се мъчат и те като мен със всевъзможни инструменти..и т.н. Това е причината, за да желая да изпълнявам тази манипулация сам, стига да имам подходящ инструмент. Това за скъсването на свещта не е точно така, стига да се подходи внимателно при монтаж и демонтаж.

Поздрави,

Петър Радев.
Отговори

илчо снимка илчо 14 април 2011 - 17:09

Здравей колега, нали я нищихме в тая тема-
http://www.opelclub....8705&st=20.....
Отговори

gorskiq снимка gorskiq 14 април 2011 - 18:33

Колега смених наскоро моята с лула 12 за свеща и глух ключ / от ладата / 8 - 10 за захранването. Нямаше особени затруднения :good:
Отговори

Petar Radev снимка Petar Radev 17 април 2011 - 13:52

 илчо, на 14 април 2011 - 17:09, каза:

Здравей колега, нали я нищихме в тая тема-
http://www.opelclub....8705&st=20.....


Прав си, колега! :)

Просто отговарях на колегите!

Между другото мисля тази есен да си поръчам ето това: http://cgi.ebay.co.u...=item255fac20cd

Мисля, че е перфектния инструмент за тази работа...Ако някой има наблюдение/мнение да каже. :biggrin:
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 17 април 2011 - 14:11

Колега тези ключове тука ги продават по 15 лева, преди време един човек обикаляше сервизите, иначе са удобни. Колкото до свещта ако се скъса ,което хич не е малко вероятно или невъзмножно да се случи,ще си отвориш огромна беля , ГНП-то е пред нея i 100% ще го сваляш за да се разпробива и с него куп неща, иначе съм виждал как се къса свещ дори и бензинова и то при развиване, кофти работа. В сервиз повече от 40лв няма да ти вземат за свещите. Ако искаш я пробваи ако отива да се къса ходи в сервиз. поздрави
Мнението беше редактирано от Nerven_Hamster: 17 април 2011 - 14:16
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 17 април 2011 - 20:49

Всеки е прав за себе си. Аз си ги сменям сам с една луличка 12 и си свирукам :newsm05_41: , за 20 минути си ги сменам всичките, само ми е по труно с първата, но не е болка за умиране. 40 кинта не давам :naughtynono: за толкова малко работа която мога да свърша сам. До сега съм сменил на няколко коли на колеги и не съм имал проблем, мисля че се преувеличава проблема с късънето. Естествено мож някоя да се скъса но това може да е от майстора/ без да се обиждат/ но апросто някой ако много бърза и не усети че по свеща има натрупан нагар и продълж да развива ще я скъса :icon_evil2: . При завиването траябва да се спазва момента на затягане, който изобщо не е голям, а не да се стяга до скъсване и да се връща четверт назад. Поздрави на всички и успех. :flag: .
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 26 април 2011 - 21:13

Аз до колкото си спомням едно време с гаечно ключе я сменявах въпросната свещ, но си чупих пръстите 1 час сигурно. Имаше един виц по темата дето един гинеколог отишъл сутринта да си смени сам свещите на колата и се прибрал чак късно вечерта. Жена му го питала, абе какво прави цял ден, нали уж едни свещи щеше да смениш. Доктора казва - е смених ги де......през ахспуха :biggrin:
Отговори

w0r7h снимка w0r7h 01 май 2011 - 20:05

На мен баща ми ми смени първата свещ и доколкото видях използваше гаечен ключ 8-ца,може да несъм видял или си има някаква техника нз трябва да погледна
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg