Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Степени/скорост на перки при работа на климатика

tim снимка tim 19 юни 2019 - 19:42

Ето малко опит от руснаците за справяне с проблема за скоростите на вентилатора, има много схеми и снимки. Интересно е че схемата на релетата в Аутодата за трета степен на вентилатора и четвърта степен термошалтера е нелогична и различна от "руската" схема и явно е сгрешена.
Връзка
Мнението беше редактирано от tim: 19 юни 2019 - 19:43
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 20 юни 2019 - 07:14

 Коцето, на 16 юни 2019 - 22:06, каза:

Еднозначен отговор на питанката ти никой не може да ти даде, обяснявам:
На Вектра Б управлението на перките е малко шибано, изцяло релейно и без никаква електроника.

Колегата много ясно го е написал.Освен това не се знае предишните майстори преди теб, какво са сътворили!Точно на твоята кола схемата, ти трябва да я начертаеш!
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 20 юни 2019 - 07:30

 JorkataG, на 19 юни 2019 - 13:36, каза:

Тва на снимката е термичен предпазител, струва стотинки, само дето трудно се запоява. Подобно нещо е и на вентилатора на парното. търси се по градуси.

Търси се и по ток

Търси си друго съпротивление. Не си прави експерименти, да не се запалиш.
Отговори

tim снимка tim 20 юни 2019 - 10:22

Проблема е решен с резистор втора употреба за 20 лева в комплект с вентилатора.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 20 юни 2019 - 10:25

Разкош, екстра.
Отговори

Коцето снимка Коцето 20 юни 2019 - 21:19

 tim, на 19 юни 2019 - 19:42, каза:

Ето малко опит от руснаците за справяне с проблема за скоростите на вентилатора, има много схеми и снимки. Интересно е че схемата на релетата в Аутодата за трета степен на вентилатора и четвърта степен термошалтера е нелогична и различна от "руската" схема и явно е сгрешена.
Връзка

Схемата в Аутодата си е съвсем логична и нормална стига да си намериш правилната защото са няколко, още в първия си пост в твоята тема ти обясних че схемите са няколко а подредбите на релетата много за различните модели и години.
Гледам че си променил първия си пост като правиш ОБОБЩЕНИЕ, ама недей защото подвеждаш доста хора които ще четат темата. Разбирам желанието ти да бъдеш полезен но в случая не е точно така, дори напротив. Махни първата картинка с подредбата на релетата защото тя не е меродавна за всички модели, ако я оставиш поясни че е за твоя мотор и годината на твоята кола (ако отговаря де) и допълнително поясни че другите модели са по друг начин.
Електрическата схема е вярна и можеш да я оставиш но е непълна, липсва втория пресостат и едно реле което е много важно.
Другото което искам да ти споделя, не се доверявай на руските форуми изцяло! да вярна е приказката за руския и българския форум но трябва да ти кажа че в техните форуми въпреки че са по-отзивчиви (може би заради по-големия брой на членовете) то и глупостите които се срещат там са повече от нашите форуми, да не говорим какви "образователни" клипове на ремонти съм срещал ум да ти зайде. Все пак уважение към човека за играта да качи снимки и да се опита да "обясни" някой процеси въпреки че в началото сам споделя че е заимствал идеята от друг форум, ама с онова за 6 - 9 и 12 волта уби рибата отвсякъде.
И все пак да поясня малко за схемите, ако изобщо може да се счита за изясняване - до 98 год. е пълна бъркотия, не толкова в схемното решение колкото в подредбата на релетата. След 99 започва унифициране и подредбата на релетата се свежда до 4 варианта (толкова съм виждал) при различните модели, мотори и години.
В Ауто-дата 3/18 са дадени всички варианти след 99-та и си отговарят доколкото съм успял да засека с практиката, Не съм гледал в TIS но вероятно и там ги има.
Мнението беше редактирано от Коцето: 20 юни 2019 - 21:41
Отговори

tim снимка tim 07 юли 2019 - 15:45

 tim, на 20 юни 2019 - 10:22, каза:

Проблема е решен с резистор втора употреба за 20 лева в комплект с вентилатора.

След близо три седмици безпроблемна работа, днес установих че и новият резисторар е изгорял.
Мнението беше редактирано от tim: 07 юли 2019 - 15:45
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 07 юли 2019 - 15:46

Хайде сега да провериш мотора на вентилатора как се върти- свободно ли, не ли.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 07 юли 2019 - 15:46
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 07 юли 2019 - 16:29

Старата песен на нов глас. Вътре си с още 20 кинта. Когато решаваш проблем без да търси4 причината става точно както стана сега. Казах ти да ходиш при майстор и да търсиш причината ти си реши проблема сам с -20 кинта. Е сега ще извадиш пак двайсетачка и си готов.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 07 юли 2019 - 16:32
Отговори

tim снимка tim 07 юли 2019 - 16:52

 JorkataG, на 07 юли 2019 - 16:29, каза:

Старата песен на нов глас. Вътре си с още 20 кинта. Когато решаваш проблем без да търси4 причината става точно както стана сега. Казах ти да ходиш при майстор и да търсиш причината ти си реши проблема сам с -20 кинта. Е сега ще извадиш пак двайсетачка и си готов.

Колега, така наречените "майтори" само вдигат рамене, така че ако ми помогниш с насоки за откриване на проблема ще съм ти много благодарен.
Мнението беше редактирано от tim: 07 юли 2019 - 16:55
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 07 юли 2019 - 17:00

 tisho.74, на 07 юли 2019 - 15:46, каза:

Хайде сега да провериш мотора на вентилатора как се върти- свободно ли, не ли.
Отговори

tim снимка tim 07 юли 2019 - 17:03

Колега, всичко работи нормално освен втората степен( през резистора), перката се върти свободно.
Мнението беше редактирано от tim: 07 юли 2019 - 17:03
Отговори

Коцето снимка Коцето 07 юли 2019 - 17:33

 tim, на 07 юли 2019 - 17:03, каза:

Колега, всичко работи нормално освен втората степен( през резистора), перката се върти свободно.


Ми ти направи обобщение в първия си пост (където не му е мястото) създавайки впечатление че всичко ти е ясно ВЕЧЕ.

Изкарай щекера на перката (тройния с дебелите кабели ниско под нея), подаваш минус на кафявия кабел и плюс на червения, ако тръгне значи перката си е наред. След това подаваш пак минус на кафявия но този път плюс на черния, ако не тръгне значи резистора е заминал, как се оправя вече знаеш. Ако тръгне като подадеш на черния значи резистора е здрав и тогава проблема е в релето. Вадиш реле номер 3 от твоята схема (дано да е вярната) и го сменяш, релето трябва да е същия цвят.
Ако след смяната на релето пак не върти на ниската скорост пиши и пак ще я мислим.
Мнението беше редактирано от Коцето: 07 юли 2019 - 17:37
Отговори

tim снимка tim 07 юли 2019 - 18:00

 Коцето, на 07 юли 2019 - 17:33, каза:

Ми ти направи обобщение в първия си пост (където не му е мястото) създавайки впечатление че всичко ти е ясно ВЕЧЕ.

Изкарай щекера на перката (тройния с дебелите кабели ниско под нея), подаваш минус на кафявия кабел и плюс на червения, ако тръгне значи перката си е наред. След това подаваш пак минус на кафявия но този път плюс на черния, ако не тръгне значи резистора е заминал, как се оправя вече знаеш. Ако тръгне като подадеш на черния значи резистора е здрав и тогава проблема е в релето. Вадиш реле номер 3 от твоята схема (дано да е вярната) и го сменяш, релето трябва да е същия цвят.
Ако след смяната на релето пак не върти на ниската скорост пиши и пак ще я мислим.

То наистина всичко ми е ясно но отава въпроса защо гори резиатора. Буксата я замерих, няма връзка през черния кабел , релето го замених с друго, не е отнето - резистора е изгорял.
Мнението беше редактирано от tim: 07 юли 2019 - 18:03
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 07 юли 2019 - 18:10

 tim, на 07 юли 2019 - 16:52, каза:

Колега, така наречените "майтори" само вдигат рамене, така че ако ми помогниш с насоки за откриване на проблема ще съм ти много благодарен.

И в началото ти казах да отидеш на майстор по климатиците. Проблема ти не е в перката или резистори. Проблема е другаде. Тоя терморезистор гори от претоварване. Значи проблема е преди него. Или ооголен кабел/напукана обвивка , или реле което което залепва. Климатикаджията ще замери веригите и ще каже.
Отговори

tim снимка tim 07 юли 2019 - 18:26

 JorkataG, на 07 юли 2019 - 18:10, каза:

И в началото ти казах да отидеш на майстор по климатиците. Проблема ти не е в перката или резистори. Проблема е другаде. Тоя терморезистор гори от претоварване. Значи проблема е преди него. Или ооголен кабел/напукана обвивка , или реле което което залепва. Климатикаджията ще замери веригите и ще каже.

Благодаря колега за съвета. Вече писах че "майсторите" само вдигат рамене, ходих при двама, единия ме убеждаваше че те вентилаторите така си включвали и изключвали, и било нормално големия да спира, а другият само гледа умно. Така че съм решил да се оправям сам.
Мнението беше редактирано от tim: 07 юли 2019 - 18:27
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 07 юли 2019 - 18:58

Гледах това дето си писал в първия пост.Според мен налягането на фреона не трябва да се качва повече от 20 бара.Утре ще говоря с един климатичен майстор да каже как е.
Отговори

tim снимка tim 07 юли 2019 - 19:22

 ivan_pop, на 07 юли 2019 - 18:58, каза:

Гледах това дето си писал в първия пост.Според мен налягането на фреона не трябва да се качва повече от 20 бара.Утре ще говоря с един климатичен майстор да каже как е.

Да така е, нормалното налягане за вектра б, ако всичко по колата е наред е от 14 до 20 бара.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 08 юли 2019 - 09:52

Човека е купил резистор с вентилатор.
Стария му вентилатор се върти последователно с този на водния радиатор. Значи не е затегнал.
От оголен кабел ако гори съпротивлението...може само при положение, че черния кабел се замасява, а по червения има +.
И не казва стария резистор, че и на новия какво му е изгоряло. Щото явно за да работят вентилаторите последователно, не е пукнал термопредпазителя.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 08 юли 2019 - 10:16

Не твърдя, че разбирам как точно се развива проблема в тая тема, ама ако съм разбрал правилно че второ съпротивление е бръмнало...

Та ако е така мога да препоръчам да се проверят и почистят релетата.

Да се прегледат кабелите между релета и перка.

И според мен по-важно да се види дали перката е здрава. Да се свали, почисти и смаже. Да се огледа кожуха и дали е здрав. После по обратния ред.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg