Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Монтаж - реле за дневни светлини

Pessho снимка Pessho 28 септември 2012 - 13:13

При корса Б гледах че има оригинално реле за дневни светлини под номер 13 от релетата на колата?? Но не съм запознат дали е вързано някой може ли малко инфо да даде за него защото намерих и 1 букса за реле???
Отговори

stannn снимка stannn 28 септември 2012 - 14:29

 Pessho, на 28 септември 2012 - 13:13, каза:

При корса Б гледах че има оригинално реле за дневни светлини под номер 13 от релетата на колата?? Но не съм запознат дали е вързано някой може ли малко инфо да даде за него защото намерих и 1 букса за реле???


http://www.ebay.de/i...8#ht_500wt_1157

В немския ebay има обява в която е показано релето на Верле и пише, че става и за Корса Б. По назад в темата мисля, че имаше снимки на самата букса. Ако има инсталация значи ти липсва само релето и бушон на определената позиция за автоматично включване на светлините. И това беше споменато. Трябва да се вижда знак за къси светлини с едно S над него. Ако всичко това го има значи релето или производните му, 10А бушон, палиш и светиш.

А в друга тема намерих ето това

Цитат

Corsa B също има опция за дневни светлини, при условие обаче че има букса, каквато се вижда на снимките. Тази букса също се намира зад бушонното табло, също е бяла (може и сива) и в нея влизат следните кабели - червен, жълт, синьо - зелен, сиво - черен, черен и сиво - зелен. Не съм сигурен, че такава букса съществува при всички нива на оборудване на Corsa B. Трябва да се свали бушонното табло и внимателно да се разгледат кабелните снопове. Буксата е привързана за тях, подобно на снимките на колегата. Има ли букса, светлините ще тръгнат.
Колкото до самото реле - то е различно за Corsa B. На външен вид и като принцип на действие е аналогично, но пиновете в буксата, съответно краката на релето са различно разположени. Vectra B/Astra G/Zafira A са с единия тип реле, всички останали модели са с другия тип. Цената на ново оригинално реле от Опел дилър е 105лв.
Аз за себе си се бях запалил по едно време, но понеже постоянно карам на фарове напълно свикнах с включването им :) Дори не знам дали на моята кола имам букса, а в момента от липса на време (а и малко мързел) не ми се занимава да сваля таблото и да разгледам. Но на вас пожелавам успех!

Поздрави! :)


Предполагам снимката е тая

http://media.snimka....8243744-big.jpg
Мнението беше редактирано от stannn: 28 септември 2012 - 14:40
Отговори

Pessho снимка Pessho 28 септември 2012 - 16:38

Намерих въпростна букса имам и бушон за дневно светлини (4ти 10а) и също гледах релетата за опел корса/тигра в другия форум и видях че 13то под ред (което го имам) е за дневни светлини :) Мерси пак за информацията !!! Но и така фаровете не светнаха с бушона :) Явно ще се търси реле или модул за светлини :) МЕРСИ пак за информацията :)
Отговори

stannn снимка stannn 28 септември 2012 - 18:02

 Pessho, на 28 септември 2012 - 16:38, каза:

Намерих въпростна букса имам и бушон за дневно светлини (4ти 10а) и също гледах релетата за опел корса/тигра в другия форум и видях че 13то под ред (което го имам) е за дневни светлини :) Мерси пак за информацията !!! Но и така фаровете не светнаха с бушона :) Явно ще се търси реле или модул за светлини :) МЕРСИ пак за информацията :)


За да светнат трябва да боднеш реле на тая букса. Бушона е само един предпазител ако не дай си боже стане някоя мизерия да не стопиш кабелите в най добрия случай. За реле при желание може да разгледаш темата. Има варианти.
Мнението беше редактирано от stannn: 28 септември 2012 - 18:03
Отговори

PeshoG снимка PeshoG 06 октомври 2012 - 23:57

Колеги някои да знае друго място на буксата за дневни светлини на Астра Г освен зад таблото на предпазителите или арматурното табло? Ако има снимки ще съм благодарен
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 07 октомври 2012 - 19:19

Колега,
Провери първо дали на позиция 32 на таблото с предпазителите имаш клеми!
Ако липсват, значи нямаш фабрична букса за дневни светлини.
Ако има обаче и буксата я няма зад предпазителите или под волана, може да се наложи да разглобяваш по-сериозно около тях.
Успех!

p.s.
Днес най-после остана време да си монтирам и аз релето. Този път влезе в буксата както трябва.
Даже успях да го провра в отвора под волана и го закрепих с една найлонова превръзка за снопа кабели. За всеки случай.
Заработи както е описано: контакт - включва габарити, старт на двигателя - къси. При мен не включва осветлението на таблото.
Лостчето за дългите работи. След изключване на двг - изключва фаровете.
Само забравих да проверя дали зумера за включени фарове ще работи, ако съм само на контакт (габарити).
Общо взето сега си мисля как да направя подобна "магия" и на служебния "автомобил". Просто нямало такава "опция" за Dacia...
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 10 октомври 2012 - 18:30

Колеги, това оригинално реле къде трябва да бъде монтирано. Гледам, че на него има метална планка отзад където може би се закача някъде да седи. Става въпрос на Зафира ако някой знае къде му е мястото.
Отговори

Siskoбг снимка Siskoбг 10 октомври 2012 - 22:23

На Зафира А е като при Астра Г, планката е на тръбата между 2-те греди зад таблото. Вижда се като се свали километража и представлява това

Публикувано изображение

на нея има правоъгълен отвор и релето се закача в него легнало.
Отговори

Bily снимка Bily 10 ноември 2012 - 16:53

Здравейте колеги,
Вчера и аз се сдобих с такова реле от магазина на Фуго в Бургас срещу сумата от 41лв. За мое учудване обаче нещата не тръгнаха от първия път, ама то на сиромаха кога му е вървяло. След няколко опита установих че нямам захранване на релето. Разглобих половината кола, докато разбера че извод 1 на релето(+12В) въобще не отива на бушон 8. Невероятно но факт! След като не успях да разбера къде точно отива го отрязах близо до бушонния блок и посредством нов бушон (10А) го свързах към захранване. Да ама не, с това на приключиха мъките. Габаритите светват като дам на контакт, но като запаля няма фарове! след още малко мерене установих че всички напрежения са си както трябва (още по-невероятно, но проверих няколко пъти - така е). Сигнала от лампата за маслото като запаля двигателя се сменя от 0 на +12В, което е добре, но накрая на мен ми писна и много се ядосах, понеже купих релето за да не се занимавам да правя преработки, а то какво стана ....
Както и да е, сглобих колата а релето отнесох вкъщи. Докато го вадех от куплунга (когато го свалях) ми направи впечатление колко лесно се разглоби и естествено вкъщи го разглобих и разгледах много внимателно. Сетих се че някъде из темите имаше снимка, след малко повече ровене я намерих и набързо направих сравнение. Още повече бях изненадан, след като открих, че в моето реле липсва връзката "15" - T3. Прилагам снимка:

http://prikachi.com/...07/5477707Y.jpg (съжалявам,но форума не ми позволява да я добавя като картинка, затова я слагам като линк)

Предполагам ако направя тази връзка всичко ще заработи, но вече е тъмно навън а и за днес ми дойде в повече ровенето по колата.
Възможно ли е релето да има заводски дефект? Да го връщам ли или да си направя мостче и да приключвам одисеята?
Мнението беше редактирано от Bily: 10 ноември 2012 - 18:37
Отговори

CH_M снимка CH_M 10 ноември 2012 - 17:13

Не го опроводявай ! Това сме го коментирали и в друга тема , така си е заводско .Търси причината или в друг елемент по релето или в инсталацията на колата ти .
Не мога да намеря сега темата, но колега си беше правил "реплика" на оригиналното реле и беше стигнал до същия казус - дали има писта там или не .
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 10 ноември 2012 - 18:01

хм, много интересно, купувате си нови релета и се оказва че трябва да ги ремонтирате...
според мен пробвай с връзката и ако пак не работи го връщай, едва ли някой ще разбере че си го пипал...
Отговори

Bily снимка Bily 10 ноември 2012 - 18:34

Ето снимка на платката:
http://prikachi.com/...69/5478269C.jpg
Мнението беше редактирано от Bily: 10 ноември 2012 - 18:35
Отговори

CH_M снимка CH_M 10 ноември 2012 - 18:37

Ясно си се вижда че няма писта там .Според мен ще е грешка да го опроводяваш, не се знае какви ще са последствията ..
П.П. Ей ще ме накарате да си вадя релето и да го разглобявам :devil-smiley-019:
Отговори

Bily снимка Bily 10 ноември 2012 - 18:41

 CH_M, на 10 ноември 2012 - 18:37, каза:

Ясно си се вижда че няма писта там .Според мен ще е грешка да го опроводяваш, не се знае какви ще са последствията ..
П.П. Ей ще ме накарате да си вадя релето и да го разглобявам :devil-smiley-019:/>/>

Недей, намерих това за което говориш: http://www.opelclub....8 , явно схемата е различна или поляците не са я нарисували правилно.
Отговори

elozew снимка elozew 10 ноември 2012 - 21:21

 Bily, на 10 ноември 2012 - 16:53, каза:

.......... в моето реле липсва връзката "15" - T3. Прилагам снимка:

Предполагам ако направя тази връзка всичко ще заработи, но вече е тъмно навън а и за днес ми дойде в повече ровенето по колата.
Възможно ли е релето да има заводски дефект? Да го връщам ли или да си направя мостче и да приключвам одисеята?

Няма връзка там където я търсиш - елемента не е транзистор, а диод!
Отговори

Bily снимка Bily 11 ноември 2012 - 13:36

Днес докато се чудех къде може да е проблема ми хрумна идеята да пробвам релето без да е монтирано в колата. Изрових едно адапторче за 12В, което на празен ход дава 14,8В. Набързо спретнах една симулация: 5-ти(маса) свързах към минус, на 1-ви(+12В.) подадох 12В, след това на 6-ти(+12В контакт) и релето за габаритите сработи. След това подадох 12В на 8-ми(OIL) но нищо не се случва. Явно релето е дефектно.
Отговори

CH_M снимка CH_M 11 ноември 2012 - 15:09

И от 8-ми пин на куплунга на релето , проследи по пистата и отива точно на тоя СМД елемент - диод ,който си мислиш че единия извод не е опроводен .Вземи мултицета и го премери какви преходи дава.Или е сбъркан и е сложен друг елемент или е повреден ....
Другия вариант - направо в магазина и го връщай релето.
Отговори

георги_ат снимка георги_ат 11 ноември 2012 - 20:15

 Bily, на 11 ноември 2012 - 13:36, каза:

Днес докато се чудех къде може да е проблема ми хрумна идеята да пробвам релето без да е монтирано в колата. Изрових едно адапторче за 12В, което на празен ход дава 14,8В. Набързо спретнах една симулация: 5-ти(маса) свързах към минус, на 1-ви(+12В.) подадох 12В, след това на 6-ти(+12В контакт) и релето за габаритите сработи. След това подадох 12В на 8-ми(OIL) но нищо не се случва. Явно релето е дефектно.

на 8 трябва да е минус 12 от датчика за маслото при работещ двигател
Отговори

Bily снимка Bily 11 ноември 2012 - 21:16

 георги_ат, на 11 ноември 2012 - 20:15, каза:

на 8 трябва да е минус 12 от датчика за маслото при работещ двигател

Колега, не съм съгласен. Вижте пак схемата: http://prikachi.com/...59/5483259t.jpg
Лампата за маслото Н4 е свързана към захранване и към датчика за маслото. За да свети лампата трябва датчика да и подава маса(както е на схемата. И понеже в нормално състояние(работещ двигател) тя не свети значи няма маса от датчика, а през нея се подава 12В към релето за дневни светлини: http://prikachi.com/...97/5483297Q.jpg
Отговори

Bily снимка Bily 12 ноември 2012 - 09:38

Колеги, да докладвам какво е развитието: от Фуго бяха така любезни да ми обяснят, че са продали много такива релета и досега проблем не било имало, но въпреки това ми го смениха. С новото реле всичко работи нормално.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg