Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

За забраната за използването на фарове за мъгла

BOBSI снимка BOBSI 18 септември 2007 - 09:36

Вече няколко колеги ми казват, че имало нов закон за забрана на използването за фаровете за мъгла.
Можело да се използват само при мъгла и лоша видимост.

Търсих информация в интернет, не открих.

Има ли запознати?
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 18 септември 2007 - 09:47

От край време се дискутира тва нещо... Аз не виждам какъв реално е проблема като "халогените" (така ще ги наричам по-надолу) не пречат на никой, защото светят долу-ниско, пък и са по-слаби... Незнам какво са им толкова трън в очите на полицаите :/ На мен лично не са ми правили проблем за каране на фарове за мъгла, но много хора са се оплаквали :icon_rolleyes:
Отговори

Иво снимка Иво 18 септември 2007 - 09:50

Да, дискутирали сме го. Ако са правилно регулирани и с 55 ватови крушки и на мен не ми пречат. Куките се заяждат. На мой приятел му писаха акт. Още като го спряха го питаха дали той ще им купува очила, щото им вадел очите :icon_rolleyes:
Отговори

kabby снимка kabby 18 септември 2007 - 09:53

 Moonlord, на Sep 18 2007, 10:47 AM, каза:

От край време се дискутира тва нещо... Аз не виждам какъв реално е проблема като "халогените" (така ще ги наричам по-надолу) не пречат на никой, защото светят долу-ниско, пък и са по-слаби... Незнам какво са им толкова трън в очите на полицаите :/ На мен лично не са ми правили проблем за каране на фарове за мъгла, но много хора са се оплаквали :icon_rolleyes:


На теория - ненастроени "халогени" вадят очи дори денем.
На практика - ти да си видял полицай да подмине 10 лв. ? Аз само веднъж за 11 години зад волана.
Аз лично не знам за такава забрана, а служебните коли винаги ги карам с всички възможно светлини включени и до сега нямам проблеми.
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 18 септември 2007 - 10:02

Значи наистина има закон за забрана за изполазването им.

Някой дали може да даде сайт или инфо.

Наистина е малко тъпа тази забрана, поне аз така мисля. Надявам се да не греша.

А. Сега се сетих за друго.
Реално халогените използвани и в хубаво време( нищо че са предназначени за мъга ) не пречат, а за ксеноните...

Те тогава и фарофете са за през ноща.
Вярно че карахме година на пуснати фарове и през деня, акция "светлина", а сега са решили да ни глобяват че караме през деня на халогени :icon_rolleyes:
Отговори

Чичо Скрудж снимка Чичо Скрудж 18 септември 2007 - 10:02

Закон за движение по пътищата:
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.
(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 18 септември 2007 - 10:04

 Чичо Скрудж, на Sep 18 2007, 11:02 AM, каза:

Закон за движение по пътищата:
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.
(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.



наказанието какво е?
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 18 септември 2007 - 10:15

Основната идея е , че когато се пуснат фаровете за мъгла отзад светват и едни 20 ватови крушки , дето вадят очите на задния. Особено нощно време. През деня натискането на спирачка не се откроява именно заради тия лампи. Когато карам срещу някой с фарове за мъгла наистина не пречат, обаче тия пред мен с задни такива 8) 8)
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 18 септември 2007 - 10:21

 Georgi - Plovdiv, на Sep 18 2007, 11:15 AM, каза:

Основната идея е , че когато се пуснат фаровете за мъгла отзад светват и едни 20 ватови крушки , дето вадят очите на задния. Особено нощно време. През деня натискането на спирачка не се откроява именно заради тия лампи. Когато карам срещу някой с фарове за мъгла наистина не пречат, обаче тия пред мен с задни такива 8) 8)


8) За задните фарове за мъгла има отделен бутон. Поне на моята Астра Г е така.
за останалите марки незнам.
Отговори

DerMeister снимка DerMeister 18 септември 2007 - 10:35

Абе не знам по закон как е, но вечерно време като се запускат всички видове светлини и едвам се кара. Всеки пуснал фарове, халогени, отзад стопове за мъгла, ако може и прожектори ще си качат на тавана. И 90% от хората го правят за гъзария. И лично на мен ми пречат халогените, нищо, че са ниско долу. Едно е в тъмна улица или път да караш срещу 2 крушки, друго е срещу 4тири. Ква е тая мания всичко да свети не знам. 8)
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 18 септември 2007 - 10:39

За задните фарове за мъгла съм съгласен. Определено "вадят очите".
Отговори

Stoil снимка Stoil 18 септември 2007 - 10:44

за мен също е тъпо това.
халогените / или още разсейки / служат за очертаване настрани и отдолу на пътя
принципно помагат доста и не светят много в очите на другите
Отговори

Чичо Скрудж снимка Чичо Скрудж 18 септември 2007 - 10:48

 BOBSI, на Sep 18 2007, 11:04 AM, каза:

 Чичо Скрудж, на Sep 18 2007, 11:02 AM, каза:

Закон за движение по пътищата:
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.
(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.



наказанието какво е?

Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) наруши правилата за използване светлините на пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън случаите по чл. 179, т. 4, когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за движението;

Според мен би трябвало да е по този член, но не съм 100 % сигурен.Прегледах закона, но не открих друго по-подходящо 8)
Отговори

ГостTORA_* 18 септември 2007 - 10:51

е значи има закон все пак..пък и да няма те ченгетата доста пъти се заяждат за тея халогени :)
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 18 септември 2007 - 10:56

 Чичо Скрудж, на Sep 18 2007, 11:48 AM, каза:

 BOBSI, на Sep 18 2007, 11:04 AM, каза:

 Чичо Скрудж, на Sep 18 2007, 11:02 AM, каза:

Закон за движение по пътищата:
Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.
(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.



наказанието какво е?

Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) наруши правилата за използване светлините на пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън случаите по чл. 179, т. 4, когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за движението;

Според мен би трябвало да е по този член, но не съм 100 % сигурен.Прегледах закона, но не открих друго по-подходящо 8)


8) Благодаря.

ама за мен това е поредната глупост.
Вместо да се занимават със сериозни неща.
Отговори

CynepMEH снимка CynepMEH 18 септември 2007 - 11:48

Не е глупост! Аз съм доста ниско и тези светлини ми пречат особено през нощта. В цяла европа я има тази забрана!

Спираха ме 1 път и искаха да ме глобяват точно за това!
Отговори

Ачо снимка Ачо 18 септември 2007 - 12:09

да определено се заяждат и търсят поводи
така и мен щяха да ме пишат за халогени а случката е такава:
тий ме изкара пред колата и ми вика-Какво е това?-аз му викам -Халогенки ве!и го гледам тъпо
-и ония веднага-Кога се пускат халогенките?
аз пак тъпогледащ-Ми при мъгла
и ония дига глава към небето и ми вика-Ти мъгла виждаш ли ?аз три пъти по-тъпо.....
та оказа се че имам познат в патрулката и ми се размина и за изгорялата ми крушка за осветяване на рег. номер
така че ПИШАТ определено и се заяждат
иначе и аз съм на мнение че халогените(добре регулирани)не пречат на никой
но за стоп за мъгла-е такъв ужас да караш зад некой-НЕМА
Отговори

zvezdi снимка zvezdi 18 септември 2007 - 12:12

Тази забрана я има в цяла Европа, не е българска приумица.
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 18 септември 2007 - 13:16

Те пък наще "барабар Петко с мъжете", като толкова ще се правят на Европейци ЗАЩО ПЪТИЩАТА НИ СА В ТАКОВА "ПРЕКРАСНО" СЪСТОЯНИЕ, *бах ги в *едера*ите.
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 18 септември 2007 - 13:52

Аз се присъединявам към групата които са против закона. Мойте халогени са си съвсем насочени не са разсеяни да блещят навсякъде (ще пусна и снимка по-късно) и ми вършат много добра работа вечер из София да локирам ямите. При мен светят точно 2-3 метра при което са отрязани с линия и нагоре не светят (подобно на късите - обаче го няма ъгъла от 10 градуса).

Лошо настроените светлини ... като цяло къси, дълги, халогени (или по-коректно фарове за мъгла тъй като всички фарове на модерните коли са халогени, даже и на ксенони минават вече) ... и педалите каращи през деня и ноща срещу теб на дълги ... те това е проблема според мен.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg