Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

За забраната за използването на фарове за мъгла

Ачо снимка Ачо 20 септември 2007 - 08:42

името им си е по предназначение"Фарове ЗА МЪГЛА"което става ясно че се използва в мъгла или подобни случаи,разбира се и на мен са ми помагали с много случаи,но когато си сложиш 4-6-или8 "халогена" на тавана(както тук има едно тико с 6 халогена на тавана вързани с захранващ кабел от удъжител за контакт(ШВПС 3х1,5мм2) ,минаващ през тавана с дупката добре силиконирана)е тогава си е не за акт ами за бой-заради чудесния оптичен тунинг на колата
това ако ти го включи насреща и ще пропаднеш.....
но самия закон ние няма да променим така че сваля ме си фаровете в градски условия да светят пред колатаи извън градско си ги оправяме и ако трябва и фаровете за мъгла-когато сме сигурни че няма ченгета и така
Отговори

BOBSI снимка BOBSI 20 септември 2007 - 08:51

Както каза един колега по-горе, че тук става въпрос за оригинални заводски халогени, добре регилирани.

Примерно вчера един Голф 3 :puke: с купени от битака грозни халогени така си ги беще ръгнал в бронята, че светеха по-надалеч и от дългите му. После 10 мин. бях като гърмян заек.
Отговори

Sandman снимка Sandman 20 септември 2007 - 09:50

 BOBSI, на Sep 20 2007, 08:51 AM, каза:

Както каза един колега по-горе, че тук става въпрос за оригинални заводски халогени, добре регилирани.

Примерно вчера един Голф 3 :puke: с купени от битака грозни халогени така си ги беще ръгнал в бронята, че светеха по-надалеч и от дългите му. После 10 мин. бях като гърмян заек.


Такива педали под път и над път. Аз халогени нямам, а и на другите не ми пречат, стига да не ме заслепяват.
Ако щат да си кичнат и фар от локомотив...

Случвало ми се е да му светкам на някой с фаровете, ама той си перка пича и хич не го е*е, че аз нищо не скивам...
Отговори

iavorski снимка iavorski 20 септември 2007 - 14:35

Личен опит - халогените за мъгла на старите мерцедеси / 190-ка, W124 и т.н. които са на височината на нормалните фарове при разминаване нощем заслепяват определено повече от късите светлини на същата кола. При нискоразположените досега подобен ефект не съм усещал щото на тях светлината им не е на сноп а е доста разсеяна
Отговори

slowtraveler снимка slowtraveler 20 септември 2007 - 18:14

За мерцедесите съм съгласен - наистина доста заслепяват тези фарчета.
Не знам дали е заради лоша регулировка, ама... 8) 8)
Иначе халогенките не ги спирам през деня.
Те ми се включват автоматично заедно с габарита при опредено положение на ключа.
Задната светлина се изключва автоматично ако изключа веднъж фаровете.
Лошото на халогенките е, че не се регулират от купето както е с късите и дългите светлини.
Затова когато автомобила е натоварен, изключвам фаровете за мъгла за да не заслепявам другите.
Отговори

Jal mi e za ASTRATA снимка Jal mi e za ASTRATA 20 септември 2007 - 23:12

 RemiXman, на Sep 20 2007, 08:02 AM, каза:

Съгласен съм с всички които смятат че халогените ттрябва да се ползват а на тези които са против ще кажа, аз карам черна кола, в мрачно време или пък в слънчево като минавам някъде по сянки не може да се разбере дали колата се движи. За това карам винаги на габарити и халогени. Значи тази част на околовръстното в Бургас която минава покрай Морската градина е в сянка....сещате се като ни нападнат лятото за какъв трафик става долу и за какви потоци от хора пресичат. За това си пускам халогените за да ме виждат хората, правя го за тяхна и моя безопасност, друго си е да види че му блеска нещо насреща, а при рязка смяна на слънце сянка очите не могат да сварят да се адаптират и няма да ме види като нищо изкача в последния момент на платното и ......
Напълно съм съгласен с колегите че правилно регулирани и фабрично сложени халогени не заслепяват абсолютно никой. До сега никога не са ми писали акт или пък даже не са ми правили забележка за това но само да посмеят, не смятам да не си ползвам халогените. Хората са ги сложили за да осветяват пътя да виждаме по добре, което за БГ пътищата е изключително важно, и някаква "умна" глава по министерствата ще ми каже Не няма да си включваш фаровете, Не няма да виждаш по добре пътя, Не няма да шофираш по внимателно по лунния пейзаж в България и Да ще е доста по рисково и опасно за живота ти шофирането ти вечер. На тея само ще им кажа, че поздравявам най сърдечно майките им лелите и разни други роднини до девето коляно.


ами според мен и закона затова са късите светлини,както е забранено и движението на габарити (така наречените ПЕРКИНГ СВЕТЛИНИ), а за халогените (грешно понятие ,вече 99,9% от колите са с халогенни крушки или ксенони , правилно-допълнителни фарове за намалена видимост) самото название само по себеси говори за тяхното предназначение :)

а относно мнението на колегата ЯВОРСКИ: на МБ 190(201) или 124 и 123 халогените осветяват другия край на автомобила или левия свети отдясно а десния отляво, и колега точно обратното разсеяната светлина е тази която заслепява , а концентрираната ,ако си е насочена кадето трябва няма да те заслепи :)

карайте както си искате, парите и точките са си ваши ,обаче вие каращите на хологенки :) НЕРАЗПОЛАГАТЕ С ЖИВОТА НА НАСРЕЩНО ДВИЖЕЩИТЕ СЕ ВОДАЧИ, и ако ви се случи някога да ви налети насрещната кола защото сте заслепили водача може и доста време след това да не използвата ХАЛОГЕНКИТЕ .

оставете газарията да си седи мирна или ги пускайте когато няма други срещу вас
Отговори

slowtraveler снимка slowtraveler 23 септември 2007 - 14:04

 Jal mi e za ASTRATA, на Sep 21 2007, 12:12 AM, каза:

....
оставете газарията да си седи мирна или ги пускайте когато няма други срещу вас

Колега, лично за мен пускането на фаровете за мъгла няма нищо общо с гъзарията.
Добре регулираните фарове (независимо дали са фаровете за мъгла или късите светлини) не заслепяват насрещните шофьори.
Фаровете за мъгла правят хоризонтално разпръснат сноп, който е ограничен по вертикала отгоре - т.е. при добра регулировка не пускат светлина над нивото си.
Аз лично ги пускам, защото много добре осветяват банкетите и късата дистанция.
През деня ги пускам тях, защото с фарове ме виждат по-отдалеч, а предпочитам да ми изгарят тези крушки, отколкото на късите светлини.
Отговори

lorda снимка lorda 23 септември 2007 - 14:28

 slowtraveler, на Sep 23 2007, 03:04 PM, каза:

 Jal mi e za ASTRATA, на Sep 21 2007, 12:12 AM, каза:

....
оставете газарията да си седи мирна или ги пускайте когато няма други срещу вас

Колега, лично за мен пускането на фаровете за мъгла няма нищо общо с гъзарията.
Добре регулираните фарове (независимо дали са фаровете за мъгла или късите светлини) не заслепяват насрещните шофьори.
Фаровете за мъгла правят хоризонтално разпръснат сноп, който е ограничен по вертикала отгоре - т.е. при добра регулировка не пускат светлина над нивото си.
Аз лично ги пускам, защото много добре осветяват банкетите и късата дистанция.
През деня ги пускам тях, защото с фарове ме виждат по-отдалеч, а предпочитам да ми изгарят тези крушки, отколкото на късите светлини.


На едно мнение сме.
Отговори

joe007 снимка joe007 23 септември 2007 - 21:10

Не знам какво хукате закона ама той си е от време оно.Още от времето на Т.Живков.И както се каза не е само в БГ.Може би не е правилен а може и да е.Сигурно има за какво да написан.Дупки имаме (бол) но в повечето пъти ако разчиташ на фаровете за мъгла които ако са правилно регулирани (на не всички коли е възможно), почти няма време да се избегне дупката.Освен това не всики допълнители фарове са за мъгла ,тези за мъглата са с ветикални ивици на стъклото и наистина правят хоризонтален сноп.За да се вижда колата от другите и късите вършат работа, пък и за тях няма да ви глобяват! <_< .А фара за мъгла отзад наистина вади очи и наистина си е много гадно да караш зад някой с пуснат такъв. Той поне не мога да разбера какви дупки осветява.
П.С. А за де се оправим (пътищата,предимството,ограниченията,алкохола и т.н.)според мен,всички трябва да спазваме законите и на първо място да почнат нашите управници.
Отговори

Мишо снимка Мишо 23 септември 2007 - 21:32

 myrshavija, на Sep 20 2007, 07:05 AM, каза:

...
На мен фаровете за мъгла на мокър/влажен асфалт много ми пречат - бялото петно на асфалта прави колата доста трудно различима. Но въпросът не е дали пречат или помагат. Има закон и ние трябва да го спазваме. На тези, на които не им харесва законът - да го променят. Или да емигрират. Някъде където всички закони не "са тъпи". Или поне няма забрана за ползване на фарове за мъгла по всяко време.
...

Колега, <_< за гореказаното.

 RemiXman, на Sep 20 2007, 08:02 AM, каза:

...
Съгласен съм с всички които смятат че халогените ттрябва да се ползват а на тези които са против ще кажа, аз карам черна кола, в мрачно време или пък в слънчево като минавам някъде по сянки не може да се разбере дали колата се движи. За това карам винаги на габарити и халогени.
...

Пич нищо лично ама на габарити и халогени е възможно най-шибано да те види някой... Ко ти пречи да си пуснеш късите?!?!

 slowtraveler, на Sep 23 2007, 03:04 PM, каза:

...
Фаровете за мъгла правят хоризонтално разпръснат сноп, който е ограничен по вертикала отгоре - т.е. при добра регулировка не пускат светлина над нивото си.
Аз лично ги пускам, защото много добре осветяват банкетите и късата дистанция.
През деня ги пускам тях, защото с фарове ме виждат по-отдалеч, а предпочитам да ми изгарят тези крушки, отколкото на късите светлини.

Колега случвало ли ти се е да караш нощно време срещу някой с пуснати халогени на мокър асфалт ?!? Тея така перфектно пръскащи хоризонтално халогени правят такова лайняно бяло петно, че губиш всякаква представа за габарити, маркировка и всичко останало... През деня как да е, не ми пречат. Ама вече на мокро...
И айде стига с тея простотии за дупките. Ако са ти толкоз добре регулирани и ти светят на 2-3 метра пред колата как по-точно ще я избегнеш тая дупка при положение, че ще я видиш в последния момент.
АМАН от бунтари и т.н. Дайте ся като не са ни наред пътищата напук да нарушаваме законите. Коментара на колегата по-горе "ЗАЯЖДАЙТЕ СЕ С ПОЛИЦАИТЕ" въобще ще го оставя БЕЗ КОМЕНТАР !!! Тея халогени са забранени в цял свят ама българина тряяя да си лае щото му се разваля кефа... ЕБИ МУ МАЙКАТА и държата и селяни в нея :beer:
Отговори

slowtraveler снимка slowtraveler 24 септември 2007 - 00:08

 Мишо, на Sep 23 2007, 10:32 PM, каза:

................
Колега случвало ли ти се е да караш нощно време срещу някой с пуснати халогени на мокър асфалт ?!? Тея така перфектно пръскащи хоризонтално халогени правят такова лайняно бяло петно, че губиш всякаква представа за габарити, маркировка и всичко останало... През деня как да е, не ми пречат. Ама вече на мокро...
И айде стига с тея простотии за дупките. Ако са ти толкоз добре регулирани и ти светят на 2-3 метра пред колата как по-точно ще я избегнеш тая дупка при положение, че ще я видиш в последния момент..............

Случвало ми се е при мокър асфалт и само с къси светлини да става такова петно....
Петно става и при каране в мъгла, ама нали точно при намалена видимост (включително дъжд) можеш да пуснеш 'законно' тези фарове .
Затова имах впредвид добре регулирани фарове.
А ако си мислиш, че добре регулирани фарове за мъгла означават да светят на 2-3 метра пред колата жестоко се лъжеш.
При мен при нормално натоварване на автомобила горния ръб на лъча свети на около 50м с равномерен сноп, без сенки или ярко петно.
И при такава регулировка не заслепявам насрещните, а аз имам прекрасна видимост.
Относно заяждането с полицаите - аз съм против заяждане от страна на шофьорите, щото това им е работата на полицаите - да спират и контролират.
Но не обичам и не търпя заяждане(т.е. необосновани претенции) от страна на катаджиите.
Имал съм един такъв случай и успях да ги оборя без проблем.
Отговори

Skara снимка Skara 24 септември 2007 - 08:40

Ааа, то имало забрана и в Закона. Правилно. Карате колите като коледни елхи (бях използвал сравнението и преди), човек не може да определи колко коли има насреща. Особено пък задната светлина за мъгла и дъжд - при ясно време "вади" очите на задния, а пък в задръстване вече не ми се коментира.
Пак го казвам - това че виждате нещо на тия светлини е в областта на фантастиката (освен ако има 100VV вътре).
По принцип - светлините за намалена видимост трябва да се ползват заедно с КЪСИ светлини. Всичко друго е гъзария.
PS А днес какво ми попадна
Дело происходит в Ташкенте. Здесь очень много машин DAEWOO Nexia, а они
имеют одну особенность - очень яркие задние противотуманные фары,
которые нещадно (безпощадно) слепят двигающихся сзади водителей.

А многеи водители, особенно молодые, очень любят ездить с включенными
кнопочками на панели приборов. Наверное, так круче (яко, жестоко)...

Как-то еду я на своей машине с женой за этаким вот умником, на светофоре
поравнялся, показал ему, чтобы он опустил стекло и сказал: "У тебя
задние противотуманники включены."

В ответ от него прозвучало: "бл..ь (ругатня), а где они?"

Мы с женой выпали в осадок (ступор)...
Ташкент е на центъра на Азия, тия с тюбетейките. Така че си правете сметката на кого приличате ...........
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg