Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Omega A

Omega A - Парно

Liubeznia снимка Liubeznia 05 януари 2010 - 19:44

Че нямаш точна и ясна информация какво се случва с колата ти, ако тръгне да прегрява, завишен разход на гориво и т.н.
Най-добре си търси правата, и искай друг термостат.
Преди това виж както посъветваха колегите, затопля ли маркуча и т.н.
Отговори

venko_72 снимка venko_72 05 януари 2010 - 19:56

Ок ще видя тая седмица дано имам време
Отговори

doolettle снимка doolettle 05 януари 2010 - 20:07

е не е нито от топлообменника нито от термостата. Това си е в известен смисъл проблем на омега А. Предполагам, че всички нямате климатик щото и това оказва влияние. Айде сега проверете всички дали духа силно през дифузьорите като пуснете на мах. За пример вземете някоя друга кола но не Омега А. Има си болежки тя ама се оправят. Лошото е че почти задължително се сваля табло.
При вас не мисля, че това е проблема понеже вие нямате клима и затова не ви пълня главите с различни версии. Ако предположим, че датчика за показанията на таблото е изправен (все пак е 8-10лв и се сменя за 5 мин) то съм почти убеден, че стрелката показва по-студено на дълъг път т.е. доста под 90*. Питате каква е нормалната температура- ами на термостата си я пише- 92*-107* . Установих след дълго ровене, че проблема е в тялото на термостата. За да не загрява до 90* и да държи по-ниска температура има само една единствена причина - през термостата минава течност дори да е по-студена от 90*. Това от своя страна значи, че или термостата е менте или не ляга добре на тялото. При положение, че термостата е нов и си затваря добре остава да е тялото. М/у другото нокой не си прави труда да "свари" стария и новия термостат в един съд и да ги сравни кой кога отваря и как затваря но това е друга тема.
Накратко- вследствие на кавитацията (потърсете в ГУГЪЛ за термина, че не ми се обяснява) тялото на термостата (което най-често е от ЦАМ) се износва и неможе да спре движението на течноста през големия кръг.
Ако пък сте убедени, че не съм прав и вашите термостати гарантирано спират 100%от течноста преди достигане на 90* то значи проблема е в кутията на парното (хроничната болест на омега А както вече споменах). Задачката и е да накара 100% от въздуха да премине през радиаторчето и ако това нестане имате значително намален КПД. Само ще ви намекна, че повчето от "новите" топлообменници които се продават по магазините са с няколко милиметра по-малки и не уплътняват добле в леглото на кутията.
Успех :icon1_mrgreen:
Отговори

vdwind снимка vdwind 05 януари 2010 - 20:08

Значи аз сложих оригиналния термостат, 52 лева е. Вдига си нормално и стабилизира на 88-90С, точно по средата. Когато оставиш колата за 30 мин на 0С, после ти трябват около 10 мин каране пак да вдигне 90С. Перката ми досега не се е включвала, но то и температурата ми не се е качвала над 90С. Според мен има някъде лош контакт, щом имаш парно, значи лош контакт, така изведнъж не може да ти скача температурата, все пак има инертност системата.
Отговори

BlackEagle снимка BlackEagle 05 януари 2010 - 20:21

Преди седмица си смених моя термостат и сложих най-евтиния, който намерих. Подобна история. Стига 90 градуса много бързо(поне спрямо преди като стария беше отворен постоянно), после изведнъж пада и пак почва да качва. Разликата е, че твоя се колебае много повече. На мен не ми пада до синята зона, парното не отслабна чувствително поне и не е когато си иска(било то на 30, било на 50 км). Щом не се включва перката, не прави нищо свързано с нея. Виж найстина маркуча за да разбереш за кво иде реч. Найстина ми се вижда странно да се колебае толкова много и е възможно и да е от датчика за температура, не от термостата. Виж какво ще стане с маркуча и си избери едно от двете, не виждам други варианти.
Мнението беше редактирано от Петър Атанасов: 05 януари 2010 - 20:22
Отговори

venko_72 снимка venko_72 05 януари 2010 - 21:09

Голямо съвпадение ще е тоя датчик да се е прецакал точно като смених термостата
Отговори

Automatic снимка Automatic 05 януари 2010 - 21:13

Аз съм с вектра А с климатик и имам същия проблем. Би ли споделил на лично или в темата как се отстранява този проблем и какво точно трябва да се направи?

П.П: Термостата е нов и работи перфектно, температурата не пада под 90 гр. и радиаторчето за парното е горещо
Мнението беше редактирано от Automatic: 05 януари 2010 - 21:15
Отговори

doolettle снимка doolettle 05 януари 2010 - 21:20

http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...20&start=20
погледни тук, че не ми се пише отново
Отговори

VECTRA 1,7D снимка VECTRA 1,7D 05 януари 2010 - 22:37

1-ви вариант нищо не се случва но ту имаш парно ту нямаш
2-и засяда термостата затворен ..............мама мия
има и 3-ти вариант в който термостата остава отворен и пак нямаш парно

Абе не са хубави тез варианти ......
То и гаранция няма и за качествен термостат дали няма да запецне но поне няма никой до момента оплакал се от тези които споменах по горе
Отговори

doolettle снимка doolettle 06 януари 2010 - 00:05

 Automatic, на 05 Jan 2010, 21:13, каза:


ами колега, щом температурата не ти пада под 90 дори и на дълго и стрелката стои неподвижно това значи, че термостата си върши работата добре. Причините за по-слабо парно тряа да са или полузапушено радиаторче или въздуха не минава през топлообменника на 100% след като си врътнал на червено. При климатиците масово няма жила към клапата за топло-студена а е с моторизирано задвижване и се управлява от един потенциометър който ти контролираш с копчето. Има вероятност вследствие износване да дава по-различни ст-ти и съответно клапите да не затварят докрай. Освен това може да има и "течове" на въздух така да се каже и топлото да оди под таблото. При омега А специално обаче има една щуротия която е нещо като въздуховод обаче гъсто надупчен с дупки около Ф15 и отвътре уплътнен с думапрен. Та тоя дунапрен се скапва а тая щуротия е нщо като филтър на рециркулацията на въздуха в купето. нали като си пуснеш климатика а и без него може да си пуснеш да ти върти въздуха само в купето. На сенатор Б обикновено тая глупост е от нещо като твърд дунапрен и затова има по-добро парно (поне при мен е така) въпреки, че кутиите на парното са 1 към 1!! Е да обаче за да се види какво е тряа да се свали всичко и да се гледа мноо внимателно :icon1_mrgreen:
Отговори

Papo снимка Papo 06 януари 2010 - 00:16

както писа doolettle новите радиаторчета за парното не лягат добре в кутията има голяма загуба на потока на въздух. На мен ми се наложи от всичките страни на радиаторчето да залепя дунапрен за да мога да го уплатня и след като го натиках в кутията му напъхах още дунапрен на входа на кутията за да не изпуска и от там но ефект при мен почти нямаше просто защото колата ми не загрява повече от 1-та чертичка над синият сектор което май е около 40-50 градуса или греша!?
Отговори

Automatic снимка Automatic 06 януари 2010 - 13:09

При мен управлението на клапата е с жило. Забелязах че на въздуховода на централните духалки има дупки от долната страна а отвътре е с дунапрен
Отговори

doolettle снимка doolettle 06 януари 2010 - 13:36

ами значи при теб там са дупките. Ако имаш приличен дебит през духалките и радиатора на парното ти е оригиналния, предполагам ще се е позатлачил малко. Така от разстояние няма как да разбера какво и е на колата но от моя опит това мога да кажа. Само ще ти споделя, че на един приятел парното (астра Г х16хел) има такова парно, че неможеш да си задържиш дланта пред духалката за повече от 5-6сек. Никога през живота си не съм виждал нещо подобно на нито една кола. Като пусне парното на мах и го остави за няколко мин и почва да се долавя една специфична миризма на нагрята пластмаса. Той ми каза, че го били мерили и направило 62*С на духалките :icon_wink2: Само мога да си мечтая за нещо подобно!!
Отговори

Agamemnon снимка Agamemnon 06 януари 2010 - 14:00

хехе, че тя и моята прави 62 градуса на духалките :)
Отговори

Papo снимка Papo 13 януари 2010 - 16:33

Някой може ли да пост-не снимка на различни видове радиаторчета за парното на Омега А или оригиналното поне?!
Отговори

doolettle снимка doolettle 16 януари 2010 - 17:45

http://doolettle.snimka.bg/automobiles/moy...63.16962630.big
най-горе с тръбите е оригиналното за коли с клима, долу двете са за без клима но по принцип са взаимозаменяеми а това в ляво е медно и е екзотика която не можеш да намериш
Отговори

Papo снимка Papo 18 януари 2010 - 13:25

мерси много... и моето е такова като тези... вече не ми останаха възможности от какво може да няма парно колата....
предишния собственик каза, че от както е сменил радиаторчето и парното изчезнало, и аз си купих чисто ново радиаторче....термостата го "сварявах", радиаторчета уплатнявах, цялата ми система е нова трабички радиатори и прочие, колата работи на 88 градуса, трабичките на парното горе6щи не можеш да ги пипнеш, клапите работят отлично.... НО ПАРНО НЯМА.... направо се натрошавам от студ вътре а сичко работи отлично и незнам вече защо става така.... има мн слабо парно навън като е 10-тина градуса и след товаа напълно се губи...
Мнението беше редактирано от Papo: 18 януари 2010 - 13:31
Отговори

doolettle снимка doolettle 18 януари 2010 - 14:40

като кое от всичкит е твоето?
Отговори

Papo снимка Papo 19 януари 2010 - 00:08

 doolettle, на 18 Jan 2010, 14:40, каза:

като кое от всичкит е твоето?



това по средата... имам и още едно което го смъкнах от колата лятото... не е като нито едно на снимките... ребрата му са от плътен метал и са по-дебели и отворите между ребрата са по-големи.. все едно гледам радиатора на ЗИЛ... но нямам трабички за него... неговите трабички бяха изгнили а и тези от сегашното радиаторче не пасват и като знам, че за сегашните трабички чаках доставка от Унгария 2 седмици.........

П.С: интересното е, че радиаторчето което смъкнах от колата влизаше в кутията плътно и отворите за трабичките оставаха леко издадени от кутията... а сегашното радиаторче е малко по-малко и се наложи да му подлагам дунапрени отстрани за да уплатни като хората....

П.С2: радиаторчето което смъкнах от колата също не е първоначалното на тая кола (оригиналното) предишният собственик каза, че от както го е сменил тая кола просто е останала без парно... а аз не виждам причина след като всичко работи и радиаторчето е супер горещо...
Мнението беше редактирано от Papo: 19 януари 2010 - 00:12
Отговори

doolettle снимка doolettle 19 януари 2010 - 00:19

размени маркучите на парното отпред в двигателния отсег. Просто обърни вход и изход и ми кажи има ли промяна.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg