Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Каране по наклон на предавка със спряна напълно газ с цел икономия на гориво

баш майстора снимка баш майстора 02 май 2016 - 17:05

Здравейте, колеги!
моята астра X16SZ е газифицирана от около година и половина с обикновена АГУ ловато,с вакуумен изпарител. Та да мина по същество - всеизвестен факт /мисля, че и тука във форума е коментиран доста/, е че на бензин при спускане на скорост, компа спира напълно горивото при изпълнени няколко условия - обороти, натоварване и т.н., но при обикновената газова уредба това не е така. И в моята глава се роди една идея - като спускам по голям наклон на предавка /5-та най-вече/ цъкам ключето на газовата в 0-лево положение, демек изключвам горивото.Като е голям наклона скоростта гледам че се поддържа около 90-80 км/ч и в края на наклона или по-рано, ако скоростта падне под 80,цъкам пак на положение газ.Значи както говори науката, щом съм на предавка, нищо, че няма горене в цилиндрите, алтернатора си върти - зареждането го има, вакуум за сервото на спирачките си има, демек спирачки си имам и всичко си е нормално. Питанката е как се отразява този режим на работа на изпарителя и дали няма да му се случи нещо, тъй като работи без газ, и със вакуум???
Отговори

Янко снимка Янко 02 май 2016 - 17:16

Никак няма да му се отрази,при принудителен празен ход вакуума към изпарителя е слаб
Отговори

bat van снимка bat van 02 май 2016 - 19:54

При спускане в рамките на 10мин.(примерно) единствено двигателя да изстине.При цена на газта от 0,70лв. икономията няма да е голяма. И след свършване на наклона ще изгори повече от икономисаното докато достигне работна температура на двигателя (изпарителя) .
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 02 май 2016 - 20:13

ее, 10 мин спускане при около 90 км/ч си е 15 км - такъв дълъг наклон май още не съм срещал :) иначе си прав - изстива си мотора и то само за 1-2 мин пада температурата до малко по-малко от 90 С, което не е толкова много, но се случва. Аз се опитвам да си обясня какво се случва в изпарителя, като налягането, което трябва да поддържа, де факто го няма, тъй като не постъпва газ от клапана - мисълта ми е да не се прецакват мембраните. Само да уточня, че не съм много наясно с точния начин и устройство на изпарителя, а имам някакви общи знания и познания.
Отговори

denontel снимка denontel 02 май 2016 - 21:41

Карал съм такъв мотор и доста пъти съм се спукал по описания начин само на бензин.Но мотори си работи през цялото време с цел да може да се реагира в ситуация.На газ пак същата работа...ПО една друга схема се спускахме с едно ауди 82 набор с един приятел .А той гасеше изцяло мотора и на първо положение на ключа . Резултат щяхме се претрепем като кучета .
Отговори

ufer снимка ufer 03 май 2016 - 06:39

Не съм сигурен дали при продължителна злоупотреба на този метод на спестяване няма да се отрази на коляно-мотовилковата група...
Отговори

Коцето снимка Коцето 03 май 2016 - 09:12

На нищо няма да се отрази, автора говори само за спиране на газта от ключето газ/бензин, а не за изключване/гасене на двигателя. В тази ситуация единственото което ще се получи е да се изпразни изпарителя ако е вакумен, други последствия няма. Но си остава спорна икономията, при принудителен празен ход разхода на газ е толкова колкото и на празен ход защото дроселната клапа е затворена, т.е. вакума над нея където е плочката е почти същия.
Мнението беше редактирано от Коцето: 03 май 2016 - 09:15
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 03 май 2016 - 09:55

Със старото копче газ/бенз имах възможност да пробвам този режим, предполагам освен минимална икономия при по-продължителни спускания, файдата е в "продухването" на цилиндрите- изчистване на евентуално остатъчни отработени газове.
Мнението беше редактирано от desert_fox: 03 май 2016 - 09:59
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 03 май 2016 - 18:36

Когато караш по нанадолнище, на бензин, причиняваш на изпарителя точно това, за което питаш. Помисли малко.

Sent from my VOYAGER2 DG310 using Tapatalk
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 03 май 2016 - 19:47

Ако си решил да спестяваш за жилище не е това начина по добре намали карането защото следващата ти идея ще е да залепиш картон вместо феродо на спирачките и трагедията е готова.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 03 май 2016 - 19:55

Този колега http://www.opelclub....hp?showuser=190 преди време си беше правил система за ППХ на моното.Мисля че имаше ефект.Пиши му на лични за повече инфо.
Системата беше електронна.По спомени разхода му беше паднал с 1 литър газ/100км.
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 03 май 2016 - 19:57
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 03 май 2016 - 22:12

 mrsch66, на 03 май 2016 - 19:47, каза:

Ако си решил да спестяваш за жилище не е това начина по добре намали карането защото следващата ти идея ще е да залепиш картон вместо феродо на спирачките и трагедията е готова.

Колега, не виждам смисъл от иронията ти - никого и нищо не застрашавам.

 4ebura6ka, на 03 май 2016 - 18:36, каза:

Когато караш по нанадолнище, на бензин, причиняваш на изпарителя точно това, за което питаш. Помисли малко.

Sent from my VOYAGER2 DG310 using Tapatalk

Имаш право, и тука вече малко ме засрами, признавам си, ама се не сетих :doh: Излезе малко тъповата темата, ама поне накарах и някои колеги да се позамислят :)
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 04 май 2016 - 21:25

Споко, и аз съм минал по този път. Модул за ППХ при моно газ, има опастност при превключване на предавка двигателят да изгасне, с всички последствия. Така мисля.

Sent from my VOYAGER2 DG310 using Tapatalk
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg