Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Луфт в ск. кутия F16

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 10 юли 2010 - 18:07

Здравейте колеги. Отдавна имам луфт в скоростната кутия или по-точно във диференциала. Преди не ми правеше кой знае какво впечатление, но откакто смених каретата и ме е страх да не прецакам и новите. Не ми е проблем да взема друга кутия от някоя морга, но не е там въпроса. Има ли някакъв начин за регулиране на диференциала, защото при тръгване, отпускане на газта и превключване се усеща самия луфт. Има ли смисъл да и правя ремонт или да вземам друга. И още нещо - нямам проблеми със скоростите - превключват се без проблем и не изключва никоя от тях. Влизат си много добре дори.
Отговори

Hevy снимка Hevy 11 юли 2010 - 19:36

От ляво, където влиза късата полуоска има една голяма гайка с зъби, тя държи външната черупка на лагера и оттам можеш да отрегулираш луфта. Трябва над нея да има една ламаринка с болче която я фиксира. Желателно е да свалиш капака отдолу на диференциала като регулираш луфта. Но отначало провери друго - дали на двете полуоски луфта е еднакъв, ако е - тази процедура ще помогне, ако на малката е по голям - разбил се е планетарния механизъм и направо търси друг диференциал.
Мнението беше редактирано от Hevy: 11 юли 2010 - 19:39
Отговори

ancho снимка ancho 11 юли 2010 - 19:54

довери се на колегата той е прав знам го от опит защото ми помогна да си оправя и моита котия
Отговори

ancho снимка ancho 11 юли 2010 - 20:07

а тази гайка се развива малко шибано и за това си направих този клучfile:///C:/Documents%20and%20Settings/Angel/Desktop/%D0%9F%D1%80%D1%8F%D0%BA%20%D0%BF%D1%8A%D1%82%20%D0%B4%D0%BE%2011072010059.lnk
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 13 юли 2010 - 10:53

Луфта е еднакъв и на двете колела, но е доста. Утре ще пробвам това с натягането на тази гайка.
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 13 юли 2010 - 14:47

Още нещо - до каква степен да стягам гайката - докато луфта изчезне или да гледам нещо друго?
Отговори

Hevy снимка Hevy 14 юли 2010 - 13:26

За да го направиш като хората трябва да свалиш капака. И да огледаш лагерите, тоя луфт не се е появил просто така. После, ако мислиш че стават натягаш до край, след това почваш да отпускаш по малко докато диференциала започне да се върти свободно. Ако не е свален капака няма как точно да определиш тоя момент.
Мнението беше редактирано от Hevy: 14 юли 2010 - 13:27
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 06 септември 2010 - 16:36

Отворих капака и какво да видя - ужас. Единия от сателитите с луфт в оста около сантиметър. Как е вървяло това нещо - не знам. Сега ще потърся отнякъде диференциал, но в краен случай ще трябва да вземам цяла скоростна кутия.
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 09 септември 2010 - 17:17

Абе пичове, взех друга кутия, ама съм в задънена улица, как да я сменя мамицата и. Откъдето и да погледна, няма толкова голяма дупка, че да излезе. На мен кутията не ми е проблем, проблема е в диференциала. Възможно ли е да го сменя без да свалям цялата кутия, защото май за да я сваля, трябва да вдигам и капака.
Отговори

titan22 снимка titan22 09 септември 2010 - 17:35

Колега,поразрови малко,тук някъде съм срещал точно такава операция(само да не объркам дали беше само за скоростите)със снимков материал.За свалянето на кутията трябва да подпреш двигателя отдолу до скоростите защото чрез тях двигателя се държи за купето.
Мнението беше редактирано от titan22: 09 септември 2010 - 17:39
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 09 септември 2010 - 18:59

Ми ще разделиш кутията от двигателя бе, колега! Подобно като при смяна на съединител. Махаш кормилен болт, шенкел, коронна гайка на главината (отляво). След това амортисьора ти увисва на капачката горе, с клатене изнизваш външния край на полуоската и след това вадиш самата полуоска - на шлици е . Подпираш кутията, развиваш болтовете на камбаната(кожуха на съединителя) и източваш маслото. Развиваш болтовете на двата тампона, дето носят кутията и я сваляш - изнизваш я или отстрани или изпод колата - зависи колко високо си повдигнал автомобила. Диференцияла е на болтове към кутията - вадиш, сменяш и завиваш обратно.
Другия начин е да махнеш дългата полуоска и да изнижеш диф-а оттам, ама разглобяваш дясната страна и пак е горе долу същото.Ти си преценявай, ама без махане на полуоски не става.
Приготви си свестни крикове, та да не се мъчиш като грешник (от опит го казвам) и търпение, защото не са малко нещата дето се свалят. За обирането на луфта - колегите, дето са по-наясно, по-горе са ти написали.
Успех в начинанието и пиши докъде си я добутал!
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 09 септември 2010 - 19:08

То масля няма, защото отворих уж да оправя луфта, но той се оказа непоправим, та взех друга кутия. Проблема е, че където и да се огледам, не виждам място, откъдето ще излезе кожуха на съединителя, а въобще не искам да вадя двигателя. Колега, колкото и да я повдигам, не вярвам да излезе, откъдето и да е.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 09 септември 2010 - 20:29

Предния мост долу,аз го оставям да виси на гърнето :mhihi:
Може да се смени диф на място,но тук никои не налучка как :drinkin2:
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 10 септември 2010 - 07:28

 kalin09, на 09 Sep 2010, 21:29, каза:

Предния мост долу,аз го оставям да виси на гърнето :mhihi:
Може да се смени диф на място,но тук никои не налучка как :drinkin2:



Значи да разбирам, че се развива предния мост и се повдига купето. Извадил съм и двете полуоски. Не е проблем, има телфер, което ще улесни работата, ако е така. Моля ви кажете дали съм прав, защото вече една седмица съм без кола и откачам.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 10 септември 2010 - 21:22

Точно така,без откачване на моста няма как да смениш кутията.
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 11 септември 2010 - 08:30

Кутията е сменена, остава да се позакачат разни маркучи и датчици, абе дреболии. Не е кой знае какво смяната, само голямото разкачане и развиване, а после обратната процедура.

Днес ако не забравя, ще снимам вътре дифа, за да видите какво се казва луфт :D .
Мнението беше редактирано от Ba3KaTa: 11 септември 2010 - 08:31
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 11 септември 2010 - 18:44

Пичове, голям проблем. Сложих другата кутия, но няма 5-та. Не стига, че не е с късите скорости, ами и изключва. Пробвах директно от лостчето на скоростната кутия да я включа, да не би да има проблем в лостовата система, но пак същото. Та да се върна на въпроса - понеже моята кутия е здрава, а аз тръгнах да я сменям заради диференциала, няма ли възможност да сменя само вътрешностите и дали ще пасне кожух на F16 с дълги скорости и вътрешности на F16 с къси скорости. Не е проблем да взема друга кутия, но цялата хамалогия, свързана със смяната взе да ме плаши. Гледах една тема за смяна на зъбните колелета от F18 в кожух на F16. Въпроса ми е дали ще поведе с диференциала, защото не съм сигурен дали има разлика и в него между F16WR и F16CR.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 11 септември 2010 - 19:30

Ф16 има и 4 степенна.
Стават карантиите,всичко комплект.
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 12 септември 2010 - 13:51

 kalin09, на 11 Sep 2010, 20:30, каза:

Ф16 има и 4 степенна.
Стават карантиите,всичко комплект.


В смисъл вземам карантиите от мойта кутия и ги слагам на другата и ще пасне диференциала, така ли. Ако е така, не е кой знае колко работа.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg