Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Astra G X16XEL гори много масло

olumfri снимка olumfri 16 февруари 2020 - 00:28

Здравейте колеги! От 2 години съм собственик на въпросната астра. Като я купих смених маслото с такова от кауфланд и за 10000 км ми изгори около 1,5 л масло. След това го смених с някакво на газпром, но явно се оказа менте и ми изгори около 3 литра до смяната. В края на миналата година колата започна да работи на 3 цилиндъра и се оказа, че са заминали изпускателните клапани на 4-ти цилиндър. В това състояние съм я карал около месец докато дойде време за ремонта. Майстора смени гумичките на клапаните, 2-та семеринга на разпределителните валове, гарнитура на главата,изпускатели,всмукатели и на капака. Мислех си,че след като е готова всичко ще е наред както преди, но уви.Колата работеше на 3 цилиндъра и димеше, но сметнах че може би е от свещи или бобина. Смених бобината и колата започна да си работи нормално, но продължи да си пуши стабилно. Смених маслото и налях около 4,5 литра и след като минах 200 километра нивото падна под минимума. Ходих да попитам майстора, а той ми каза че най-вероятно сегментите са спекли и са за смяна. Въпросът ми е има ли начин да разбера дали той не си е свършил нещо работата я с гумичките или с гарнитура или наистина сегментите са за смяна?
Предварително благодаря!
Мнението беше редактирано от olumfri: 16 февруари 2020 - 00:30
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 16 февруари 2020 - 08:13

Основният въпрос е в това: защо след като двигателя е бил отворен не са проверени бутала, цилиндри и сегменти?
Отговори

Коцето снимка Коцето 16 февруари 2020 - 09:26

Цитат

Смених маслото и налях около 4,5 литра

Къде го събра бе човек? на тоя мотор при смяна на масло плюс филтър се налива 3,25 литра.

Цитат

Въпросът ми е има ли начин да разбера дали той не си е свършил нещо работата я с гумичките или с гарнитура или наистина сегментите са за смяна?

Начина е да отидеш при друг майстор, ама читав. Ако се върнеш при същия вероятността пак да я свърши същата работа е голяма, явно не му се работи като хората. Друг е въпроса ако ти изрично не си му казал само да сменя гумички и клапани.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 февруари 2020 - 09:36

Начинът се нарича измерване на налягането в цилиндрите, тъй наречената "компресия". Ще ти се изяснят нещата когато го направиш.

След това ако има нещо нередно в стойностите(а като гледам какво пишеш, най-вероятно ще има), се отива на доказал се човек с основни ремонти на двигатели. Явно ти няма да можеш да си го направиш, което щеше да ти е голям плюс, защото ще знаеш точно какво е направено и най-важното как, тоест качеството на работа.

Питали са вече по-нагоре, но когато един двигател се отвори, за да не се отваря пак след кратък период, се проверява всичко и се подменя при нужда. Защото всяко отваряне след това, са буквално излишни пари.
Моят съвет е при тоя майстор вече да не ходиш, отивай на друго място да мерите налягания.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 16 февруари 2020 - 09:45
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 16 февруари 2020 - 13:34

 Д-и-м-о-в, на 16 февруари 2020 - 09:36, каза:

Начинът се нарича измерване на налягането в цилиндрите, тъй наречената "компресия". Ще ти се изяснят нещата когато го направиш.

Колко трябва да е компресията?И ако е по-малко, къде е проблема, клапани,сегменти...?
Отговори

olumfri снимка olumfri 16 февруари 2020 - 14:38

Добре ще отида при друг майстор и ще замери компресията, но има ли начин да се разбере дали проблема е от сегменти или от клапани? Питам от гледна точка, че съм олекнал с едни пари за ремонт на главата, а да не би да не е направена както трябва.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 февруари 2020 - 16:06

 ivan_pop, на 16 февруари 2020 - 13:34, каза:

Колко трябва да е компресията?И ако е по-малко, къде е проблема, клапани,сегменти...?


Аз вече казах че когато се отваря мотор, се гледа абсолютно всичко. И клапаните и сегментите и самия цилиндър за задрано, измерва се износването на цилиндъра....
Ако двигателя е наред, нормално трябва да е към 17 бара. Има го вече мерено от един поляк на клип и то точно на X16XEL.
И сигурно правилно Тишо се съмнява че са му казали "я смени гумичките" и той сменил и резултат никакъв, без да погледне и едно бутало..
А дали е от сегменти се проверява лесно. Налива се по малко масло във всеки цилиндър преди измерването(второто измерване) и ако има промяна на показанието на манометъра в посока доста нагоре(да кажем 3-4 бара), значи проблема е в тях. Но не може да се каже със сигурност дали само от тях.

Човекът каза че са сменяни изпускателни клапани, дали са напасвани, добре ли е направено или едно към кайсиите.. кой знае .. Има как да знаеш ако си го правил със собствените си ръце. Или поне си видял че е направено. А той не е видял нищо.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 16 февруари 2020 - 16:30
Отговори

tim снимка tim 16 февруари 2020 - 18:38

Колега доколкото знам X16XEL си е маслояд, има някакъв конструктивен дефект и се оправя само с смяна на буталата.
Не се занимавай с глупости да ремонтираш двигателя няма смисъл, просто си сменяй маслото навреме, между 5000 - 7500км. и ползвай качествено масло а не калфланско.
Мнението беше редактирано от tim: 16 февруари 2020 - 18:47
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 16 февруари 2020 - 19:18

 Д-и-м-о-в, на 16 февруари 2020 - 16:06, каза:

Ако двигателя е наред, нормално трябва да е към 17 бара. Има го вече мерено от един поляк на клип и то точно на X16XEL.

Тоз Поляк е постигнал извънземен, НЕнормален резултат.Аз намерих друга информация.
Публикувано изображение
Отговори

olumfri снимка olumfri 16 февруари 2020 - 20:59

Колата я закарах,с издухани изпускателни клапани на 4ти цилиндър. Видях, че главата е шлайфана и клапаните са почистени и пасвани.Доколко добре обаче няма как да кажа понеже нямам чак такива познания. Майстора доколкото знам не е тествал буталата, само ме пита колко масло е горяла за да знае в какво състояние са сегментите.Като оставих колата за ремонт не димеше толкова много, а сега ауспуха е черен и направо си капе масло от него.
Отговори

fanatic снимка fanatic 16 февруари 2020 - 21:31

Многократно е писано по форума, че клапаните могат и да са напаснати а гумичките сменени, но ако са спукани водачите, полза никаква. Някои дали се е сетил
да провери водачите на клапаните, това е основен проблем на XEL мотора наред с другите.
Отговори

Коцето снимка Коцето 17 февруари 2020 - 10:32

Цитат

Колега доколкото знам X16XEL си е маслояд

Това е долу-горе вярно но за първото поколение X16XEL, Астра G обаче е с последното поколение на този мотор и разхода на масло си е съвсем нормален, имах Вектра Б с този мотор и до 5к километра не го бараше след което до 9 - 10к километри доливах не повече от 500 - 600мл и е карана само с Кастрол 5W40. Имам поне 3 ма познати точно с този вариант на мотора и нямат никакви оплаквания, нормален мотор като всички останали на Опел от тези години.
Тук проблемите са от друго естество и не трябва да се търси хронично заболяване а по скоро лоша/неправилна поддръжка или чести прегрявания в комбинация от лошо масло и ред други причини.
Лошото е че мастора е прибрал едни пари а сега потрива ръце за още.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 февруари 2020 - 10:42

 ivan_pop, на 16 февруари 2020 - 19:18, каза:

Тоз Поляк е постигнал извънземен, НЕнормален резултат.Аз намерих друга информация.
Публикувано изображение


Не знам ти защо вярваш на написано специално за това, аз вярвам на реалния уред.
https://www.youtube....c&index=82&t=0s

Ето изгледай го и ти . Много ясно се вижда колко е. 4-ти и 1-ви цилиндър му дават 17 бара. 3-тия му даде 15, но каза нещо - не го разбирам ама казва "идеалне не било"
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 февруари 2020 - 14:44
Отговори

indi снимка indi 17 февруари 2020 - 20:32

 Д-и-м-о-в, на 17 февруари 2020 - 10:42, каза:

Не знам ти защо вярваш на написано специално за това, аз вярвам на реалния уред.

Не се заяждам,но бензинов мотор със 17 бара налягане в цилиндъра,... За сравнение-- има дизели с налягане 16 бара...Не че не вярвам,просто съм учуден...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 17 февруари 2020 - 21:16

 indi, на 17 февруари 2020 - 20:32, каза:

Не се заяждам,но бензинов мотор със 17 бара налягане в цилиндъра,... За сравнение-- има дизели с налягане 16 бара...Не че не вярвам,просто съм учуден...


Кой е тоя дизел с 16 бара ? Покажи го ако може.
Аз не съм виждал такъв дизел, то ако е 16 бара - направо почвай ремонт и то основен. Даже не съм сигурен дори дали ще запали при 16 бара някой дизел изобщо.
Да не се бъркаш със степен на сгъстяване 16 ? Защото това е вярното - има такива, "шептящия" например.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 17 февруари 2020 - 21:22
Отговори

ufer снимка ufer 18 февруари 2020 - 08:11

В една от темите имаше сериозен спор и се оказа, че май има един мотор на Опел с такава висока компресия. Но ако не е този мотор, е възможно при пропуски на масло в цилиндрите да се отчита такава висока компресия. Това може да идва и от гарнитура, и от клапани. На мен ми се е случвало... А, и все още много хора бъркат понятията степен на сгъстяване и компресия, както казва Димов. Време е да се ограмотят, преди да цитират нещо в темите...
Мнението беше редактирано от ufer: 18 февруари 2020 - 08:13
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 18 февруари 2020 - 11:16

 ufer, на 18 февруари 2020 - 08:11, каза:

Време е да се ограмотят, преди да цитират нещо в темите...

А това как става, само с гледане на клипове в тубата ли?
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 18 февруари 2020 - 12:37

Хайде сега математиците да сметнат дали е вярно това дето е публикувал колегата от Офроуд форума. Степен сгъстяване <-> Компресия - Сравнителна таблица
28-03-07, 14:38
За всички автомобили - бензин и дизел


Степен на_____ Р, Начално _____ Р, Гранично
сгъстяване_______ Bar _______________Bar

6,0 --------------->7,7 <----------------5,4
6,5 --------------->8,5 <----------------6,0
7,0 --------------->9,3 <----------------6,5
7,5 --------------->10,1 <----------------7,1
8,0 --------------->10,9 <----------------7,6
8,5 --------------->11,7 <----------------8,2
9,0 --------------->12,6 <----------------8,8
9,5 --------------->13,4 <----------------9,4
10 --------------->14,3 <----------------10,0
16 --------------->25,1 <----------------17,6
17 --------------->27,0 <----------------18,9
18 --------------->28,9 <----------------20,2
19 --------------->30,8 <----------------21,6
20 --------------->32,8 <----------------22,9
21 --------------->34,7 <----------------24,3
22 --------------->36,7 <----------------25,7

Р, Начално - Означава: Колата (двигателя) като нов. Така излиза от завода.
Р, Гранично - Означава, че под тази граница двигателя е за ремонт ..... или скраб.
Мнението беше редактирано от mrsch66: 18 февруари 2020 - 12:40
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 февруари 2020 - 13:27

Аз само ще питам нещо: Тия неща той ли ги е мерил на всичките варианти или ? Бил е там в заводите може би ?

И второ, да каже кои са тия мотори със степен на сгъстяване 6 - бензин и дизел, ще е нова информация за мен.

И още нещо: два двигателя на съседни коли излезли от завода, няма да имат еднакви "барове". Едната може да е например 16, другата 16.5. И пак няма да са еднакви.
Затова важният параметър за нас е степента на сгъстяване. Има достатъчно из учебниците за коя степен, колко може да се очаква да е налягането в цилиндъра(вече бая спорихме по тоя въпрос) и горния клип доказва че при 10.5 е вярна сметката. Не случайно е изведена осреднена формула.
Време е вече да спрем. Който има да спори, да отива при учените, в лабораториите, в заводите и да си излее спора там.

А това че пропускала масло трябва ли да кажем че "масларката" при F-ката излиза от завода още с 20 бара ? Защото още от там тя "пропуска" масло като замаяна. Само казвам. Цилиндър, който си е наред, дори масло да му налееш, няма да покаже разлика от 3-4 бара нагоре. Няма как да стане. Най-много от половин до един бар да е, най-много. Пак повтарям цилиндър на който нищо му няма.
Горе споменах тоя метод, но той важи за да кажем 12 измерени и после скача с масло на 15-16. Това вече е ясно че има проблем там.

А за объркването на колегата - случва се на всеки да се заблуди или да си помисли нещо, което не е това което си мисли.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 февруари 2020 - 13:59
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 18 февруари 2020 - 15:15

 Д-и-м-о-в, на 17 февруари 2020 - 10:42, каза:

Не знам ти защо вярваш на написано специално за това, аз вярвам на реалния уред.
https://www.youtube....c&index=82&t=0s

Ето изгледай го и ти . Много ясно се вижда колко е. 4-ти и 1-ви цилиндър му дават 17 бара. 3-тия му даде 15, но каза нещо - не го разбирам ама казва "идеалне не било"

Димов баш на трети цилиндър му даде 250psi, което е над 17 бара.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg